🚨 اخبار ارز دیجیتال

TPS بیشتر، گاز کمتر: لایه اتریوم ۲ استارک نت ارتقای عملکرد را تشریح می کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

Starknet با هدف افزایش توان عملیاتی، کاهش تاخیر و کاهش هزینه های تراکنش، بهبود عملکرد را در اولویت اصلی خود در سال ۲۰۲۳ قرار خواهد داد.

پروتکل لایه ۲ بلاک چین در سال ۲۰۲۳ مورد توجه قرار گرفت و بهبود عملکرد قابل توجهی را برای پلتفرم ها و سرویس های مختلف فعال در اکوسیستم اتریوم (ETH) به ارمغان آورد.

اثبات های دانش صفر نقش مهمی در استقرار لایه ۲ مختلف با استفاده از تکنیک های پیشگام Starknet، یک شبکه مقیاس بندی توزیع شده، ایفا کرده اند. StarkWare، شرکت فناوری پشت پلتفرم مقیاس‌بندی، برنامه‌هایی را برای بهبود بیشتر شبکه لایه ۲ خود برای تطبیق با افزایش مورد انتظار کاربران و توسعه‌دهندگان در سال جاری ترسیم کرده است.

کوین تلگراف با الی بن ساسون، رئیس و یکی از بنیانگذاران StarkWare مصاحبه کرد تا نکات کلیدی در نقشه راه Starknet در سال ۲۰۲۳ را فاش کند. مهم‌ترین در لیست کارهای ما، بهبود عملکرد است که حول محور افزایش توان عملیاتی و کاهش تأخیر شبکه Starknet است.

بن ساسون بر تمرکز بر ارتقای عملکرد تأکید کرد که انتظار می‌رود تراکنش‌های بسیار بالاتری در هر ثانیه (TPS) نسبت به شبکه اصلی اتریوم با هزینه‌های کمتر گاز ارائه دهد.

“مهم ترین چیز ارائه توان عملیاتی بالا است تا سازندگان و توسعه دهندگان بتوانند واقعا بسازند. من فقط می خواهم.”

Starknet نسخه ۰.۱۲.۰ قرار است ماه آینده منتشر شود و اوج یک اسپرینت شش ماهه است که پشته توسعه Starknet را به یک ترتیب‌دهنده مبتنی بر Rust و یک پروژه منبع باز ساخته شده بر روی Rust-Cairo منتقل می‌کند. VM (ماشین مجازی).

StarkWare کامپایلر زبان برنامه نویسی خود Cairo را در اوایل سال ۲۰۲۳ منبع باز خواهد کرد. هدف این زبان تسهیل توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) با استفاده از zk-rollup و اثبات اعتبار است.

موارد مرتبط: حریم خصوصی، موارد استفاده درایو مقیاس‌پذیر برای فناوری‌های دانش صفر

بن ساسون اضافه کرد که Starknet همچنان به دنبال هدف بلندپروازانه خود یعنی مدیریت حداقل ده برابر توان عملیاتی اتریوم با یک دهم هزینه است. او توانایی StarkEx برای ارائه TPS قابل توجه در تبادل غیرمتمرکز dYdX را برجسته کرد. StarkEx یکی دیگر از موتورهای مقیاس بندی لایه ۲ است که توسط StarkWare توسعه یافته است.

گاهی اوقات، dYdX حداکثر ۵۴ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند، در حالی که میانگین TPS اتریوم حدود ۱۰-۱۲ است. بن ساسون همچنین اشاره کرد که این تراکنش‌های dYdX حدود چهار تا پنج برابر بزرگ‌تر از تراکنش‌های اتریوم هستند. در آینده نزدیک قابلیت‌های مقیاس‌بندی Starknet را بهبود خواهیم داد:

«ما اغلب در دنیای واقعی مصرف گاز یا TPS را تجربه می‌کنیم که مرتبه‌ای بزرگتر از توان اتریوم است.

بهبود عملکرد در نتیجه بازخورد توسعه‌دهندگان و کاربران که تأخیرهای پردازش تراکنش‌ها را در Starknet برجسته می‌کرد، اولویت‌بندی شدند. هدف بعدی کاهش هزینه تراکنش است که با هدف قرار دادن هزینه ذخیره سازی داده ها در شبکه اصلی اتریوم برطرف می شود.

ما قصد داریم Volition را عرضه کنیم، جایی که کاربران می توانند داده های خود را در زنجیره یا خارج از زنجیره انتخاب کنند. این بخشی از لایه پایه سیستم Starknet خواهد بود.

بن ساسون گفت که انتشار داده‌های خارج از زنجیره در دسترس، مکمل پیشنهاد بهبود مداوم اتریوم «Proto-Danksharding» EIP-4844 است که نوع جدیدی از تراکنش را معرفی می‌کند که اشیاء بزرگ باینری یا «حباب‌ها» را حمل می‌کند. EIP ها اساساً به منظور ارائه معاملات ارزان تر هستند.

Starknet همچنین قصد دارد تا در نقشه راه سال ۲۰۲۳ نهایی شدن سریعتر را ارائه دهد. این یک زمان بلوک فاصله کوتاه تر و ثابت در شبکه ایجاد می کند. این کار از طریق معرفی یک بازار کارمزد انجام می شود که منابع شبکه Starknet را بر اساس تمایل کاربران به پرداخت برای تراکنش ها اولویت بندی می کند، با الهام از سیستم های بازار سنتی.

مکانیسم بازار راه بسیار خوبی برای حل این مشکل است و کاربر می تواند این را نشان دهد.

بسیاری از پروتکل‌های لایه ۲ اتریوم به منظور بهبود بیشتر تلاش‌های خود برای ارائه تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر به شبکه‌های بلاک چین قرارداد هوشمند، راه‌اندازی مجموعه‌های zk را آغاز کرده‌اند. این شامل Polygon، ConsenSys، و دیگران است.

مجله: در اینجا آمده است که چگونه مجموعه ZK اتریوم قابل تعامل خواهد بود

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا