🚨 اخبار ارز دیجیتال

سیاست پولی: تعاریف، انواع و ابزار


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

سیاست پولی به اقداماتی اطلاق می شود که بانک های مرکزی برای مدیریت عرضه پول و نرخ بهره در اقتصاد انجام می دهند.

سیاست پولی چیست؟

سیاست پولی به اقداماتی اطلاق می شود که توسط بانک مرکزی یا مقام پولی برای مدیریت عرضه پول و نرخ بهره در یک اقتصاد با هدف ارتقای رشد و ثبات اقتصادی انجام می شود. ممکن است لازم باشد عرضه پول را تغییر دهید، نرخ های بهره را تعیین کنید، یا از ابزارهای دیگر برای تأثیرگذاری بر قیمت و دسترسی به اعتبار استفاده کنید.

هدف نهایی سیاست پولی دستیابی و حفظ اقتصاد سالم است. این معمولاً شامل ایجاد تعادل در اهداف چندگانه است مانند:

برای تضمین ثبات اقتصادی، کاهش اثرات شوک های اقتصادی و ترویج رشد اقتصادی پایدار، بانک های مرکزی به دقت عرضه پول و نرخ های بهره را مدیریت می کنند. با این حال، اهداف و تاکتیک های دقیق سیاست پولی ممکن است بسته به شرایط و الزامات منحصر به فرد هر اقتصاد تغییر کند.

نوع سیاست پولی

دو نوع اصلی سیاست پولی وجود دارد.

  • سیاست پولی انبساطی: هدف از سیاست پولی انبساطی افزایش عرضه پول و ترویج انبساط اقتصادی است. برای دستیابی به این هدف می توان از کاهش نرخ بهره، افزایش عرضه پول و کاهش ذخایر استفاده کرد.
  • سیاست پولی انقباضی: هدف آن کاهش عرضه پول و کنترل تورم است. از افزایش نرخ بهره، کاهش عرضه پول و افزایش ذخایر می توان برای دستیابی به این هدف استفاده کرد.

انواع مختلف ابزارهای سیاست پولی

ابزارهای مورد استفاده برای اجرای سیاست پولی را می توان به طور کلی به سه نوع دسته بندی کرد.

  • عملیات بازار باز: این شامل خرید و فروش اوراق بهادار دولتی توسط بانک‌های مرکزی در بازار آزاد برای افزایش یا کاهش عرضه پول است.
  • نرخ بهره: بانک مرکزی می تواند نرخ بهره معیار را تغییر دهد، یعنی نرخی که بانک ها می توانند با آن از بانک مرکزی وام بگیرند. این بر سایر نرخ های بهره در اقتصاد تأثیر می گذارد و بر استقراض و مخارج تأثیر می گذارد.
  • الزامات ذخیره: بانک های مرکزی می توانند ذخایر الزامی بانک ها را تغییر دهند. این بر میزان وجوهی که بانک‌ها باید در ذخایر نگه دارند و می‌توانند وام دهند، تأثیر می‌گذارد.

سایر ابزارهایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از وام دهی پنجره تخفیف، متقاعدسازی اخلاقی، و مدیریت مستقیم وام بانکی.

سیاست پولی ارز فیات و سیاست پولی ارز مجازی

برای دستیابی به اهداف کلان اقتصادی مانند ثبات قیمت ها، اشتغال کامل و رشد اقتصادی، بانک های مرکزی مانند فدرال رزرو ایالات متحده سیاست های پولی ثابتی را تنظیم و اجرا می کنند. برای تأثیرگذاری بر عرضه و تقاضای پول در اقتصاد، بانک‌های مرکزی از ابزارهای سیاست پولی مختلفی مانند تغییر نرخ بهره، انجام معاملات بازار آزاد و معرفی الزامات ذخیره استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط: ارزهای دیجیتال با چشم انداز BIS از یک سیستم پولی ایده آل طنین انداز می شوند.

از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) یک سیاست پولی غیرمتمرکز را اتخاذ می کنند. این به رویکرد کنترل عرضه ارزهای دیجیتال بر اساس قوانین الگوریتمی غیرمتمرکز به جای تصمیم گیری متمرکز توسط یک مرجع مرکزی اشاره دارد. یا بانک مرکزی

در سیستم‌های پولی غیرمتمرکز، الگوریتم‌های ریاضی ذخیره شده در نرم‌افزار ارزهای دیجیتال، ایجاد و گردش ارز را کنترل می‌کنند. این تضمین می کند که عرضه پول پایدار است و در معرض تغییرات خودسرانه مقامات مرکزی قرار نمی گیرد. به عنوان مثال، بیت کوین به ۲۱ میلیون محدود شده است و نرخ ایجاد آن به تدریج در طول زمان کاهش می یابد.

سیاست پولی غیرمتمرکز، برخلاف تمرکز، مزایای بسیاری دارد. ایجاد یک سیاست پولی با ثبات تر و قابل پیش بینی تر، نیاز به اعتماد به مقامات متمرکز را کاهش می دهد و خطر تورم را کاهش می دهد. علاوه بر این، دستکاری عرضه پول برای اهداف سیاسی یا تجاری را برای دولت ها دشوارتر می کند.

مطالب مرتبط: تاثیرات اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

اما سیاست پولی غیرمتمرکز چالش هایی نیز دارد. نه به اندازه سیاست پولی متمرکز منعطف است، بلکه ممکن است نتواند به سرعت به شرایط متغیر بازار پاسخ دهد. علاوه بر این، فشارهای کاهش تورم ناشی از کمبود ارزهای دیجیتال مختلف ممکن است افراد را از سرمایه گذاری و خرج کردن پول منصرف کند.

سیاست پولی CBDC چگونه خواهد بود؟

CBDC های صادر شده توسط بانک مرکزی بیشتر از ارزهای رمزنگاری شده تقاضای پول دارند زیرا بانک های مرکزی می توانند مقدار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را برای دستیابی به اهداف کلان اقتصادی، مشابه ارزهای فیات سنتی، تغییر دهند و عرضه ممکن است قابل کنترل تر باشد. این نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی می‌توانند با تغییر نرخ‌های بهره، انجام معاملات بازار آزاد و تحمیل ذخایر بر حجم پول در گردش و تقاضای پول در اقتصاد تأثیر بگذارند.

موارد مرتبط: CBDC عمده فروشی در مقابل خرده فروشی CBDC: تفاوت های کلیدی

با این حال، سیاست پولی دقیق یک CBDC به طراحی فردی CBDC و اهداف بانک مرکزی صادرکننده بستگی دارد. برخی از سیاست‌های پولی CBDC ممکن است لیبرال‌تر باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری موجود هماهنگ‌تر باشند. ماهیت تکاملی ارزهای دیجیتال و نیاز بانک های مرکزی به اتخاذ این فناوری جدید ممکن است در نهایت بر سیاست پولی CBDC تأثیر بگذارد.

نویسنده: Guneet Kaur

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا