اخبار ارز دیجیتال

بلاک چین ماژولار می تواند روند داغ بعدی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ باشد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

نسل جدیدی از بلاک چین‌های مدولار می‌تواند جایگزین پل‌ها و صرافی‌های متمرکز با بهبود صنعت کریپتو شود.

بخش عمومی بلاک چین در دهه گذشته از یک صنعت زیر میلیون دلاری به یک تریلیون دلار رشد کرده است. با این حال، یکی از مواردی که این حوزه هنوز باید حل کند، راه حل های توزیع شده و ایمن قابلیت همکاری است.

به عنوان مثال، اجازه دهید اتریوم (ETH) را با بیت کوین (BTC)، بزرگترین شبکه بلاک چین جایگزین کنیم. تا به امروز، تنها راه حل مناسب برای مهاجرت از یک زنجیره به زنجیره دیگر، یک صرافی متمرکز است.

BitGo، یک ارائه دهنده راه حل متمرکز، بزرگترین استخر نقدینگی را برای کاربران اتریوم ارائه می دهد تا از طریق بیت کوین پیچیده (WBTC) در معرض BTC قرار بگیرند. BitGo IOU بیش از ۹۳.۶ درصد از بیت کوین متصل به اتریوم را تشکیل می دهد. کاربران برای تبادل BTC و WBTC باید به صرافی های متمرکز و پلتفرم های شریک BitGo مانند CoinList اعتماد کنند.

تسلط WBTC به وضوح در معرض خطر تمرکز و مقررات است. پلتفرم RenBTC تحت کنترل Alameda Research در دسامبر پس از نابودی FTX منحل شد. همین اتفاق می تواند در مورد BitGo نیز بیفتد. سرکوب نظارتی اخیر در Paxos برای صدور BUSD، یک توکن با پشتوانه دلار آمریکا، ممکن است نهایتاً خدماتی مانند BitGo را به کانون SEC ایالات متحده وارد کند.

قابلیت همکاری بین پلتفرم های قرارداد هوشمند و سایر بلاک چین های خاص برنامه نیز باید توسعه یابد. زنجیره های جانبی Polygon (MATIC)، Arbitrum و Optimism و رول آپ ها ۹۰ درصد از حجم پل زنجیره ای اتریوم را تشکیل می دهند. پل رنگین کمان و پل فانتوم (FTM) NEAR تنها بلاک چین‌های مستقلی هستند که دارای قفل ارزش کل قابل‌توجه (TVL) روی پل خود به اتریوم هستند.

سهم بازار اتریوم از پل ها توسط TVL.منبع: Dunes

چندین پروژه بزرگ رمزنگاری مانند Polkadot (DOT) و Cosmos (ATOM) در حال کار برای ایجاد پلتفرم های زنجیره ای متقابل ایمن و مقیاس پذیر با هدف نهایی ایجاد یک “شبکه شبکه ها” قابل تعامل هستند. با این حال، Cosmos هنوز نقدینگی کافی را به اکوسیستم خود جذب نکرده است و Polkadot به توسعه خود ادامه می دهد.

مشکل تمرکز پل

چرخه هایپ ۲۰۲۱ شاهد ظهور یک “آینده چند زنجیره ای” بوده است، جایی که قابلیت های منحصر به فرد میزبان های مختلف بلاک چین از طریق راه حل های قابل همکاری با یکدیگر ترکیب می شوند. پل های نسل اول آنقدر ابتدایی و متمرکز بودند که در نهایت به اهدافی برای بهره برداری تبدیل شدند.

راه‌حل‌های سازگار با نسل بعدی به‌عنوان زنجیره‌های بلوکی مجزا عمل می‌کنند، تمرکززدایی را در بر می‌گیرند و امنیت را افزایش می‌دهند. این شامل توکن های انتقال میانی مانند Torchain’s RUNE است.با این حال، حجم انتقال روزانه است زنجیر بلند زیر ۲۰ میلیون دلار باقی می ماند، که نشان می دهد استفاده از آن را بازیابی نکرده است.

آستانهیک پورتال غیرقابل اعتماد و خصوصی برای بیت کوین در اتریوم معرفی می کند که قرار است در سه ماهه اول ۲۰۲۳ راه اندازی شود. هدف آن جایگزینی ارائه دهندگان متمرکز مانند BitGo در پل زدن نقدینگی بین بیت کوین و اتریوم است.

چندین پروتکل دیگر بر قابلیت همکاری بین پلتفرم های قرارداد هوشمند تمرکز دارند.

لایه صفر یک پروتکل قابلیت همکاری omnichain که توسعه برنامه هایی مانند DEX و پروتکل های وام دهی را امکان پذیر می کند. این پروتکل ها می توانند با زنجیره های یکپارچه مانند اتریوم، Cosmos Hub و Solana تعامل داشته باشند. Stargate اولین DEX است که با استفاده از LayerZero ساخته شده است و ۳۲۴ میلیون دلار نقدینگی در سراسر اتریوم، Polygon، BSC و Avalanche دارد.

سلستیا یک بلاک چین لایه ۱ که با استفاده از Cosmos SDK ساخته شده است. این پلتفرم از اجرای قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، اما تنها مسئولیت تسهیل سفارش تراکنش ها و دسترسی به داده های بلاک چین را بر عهده دارد.

هدف آن این است که با فشرده‌سازی داده‌های جمع‌آوری برای اجرای سریع‌تر در لایه ۱ اتریوم، به عنوان یک لایه میانی بین جمع‌آوری اتریوم و شبکه اصلی عمل کند. Celestia داده های بلوک را تأیید نمی کند، اما به بهینه سازی هزینه های گاز و سرعت اجرا کمک می کند. این قابلیت به بلاک چین های لایه ۱ مانند Cosmos، Solana و Avalanche گسترش می یابد.

این تیم قصد دارد آزمایش عمومی را با اجرای تست های تشویقی در سه ماهه اول ۲۰۲۳ آغاز کند و به اعتبارسنجی شبکه آزمایشی امکان airdropping توکن های بومی را بدهد.

اعلام مشوق های Celestia Testnet.منبع: Celestia Discord

مرتبط: “آینده چند زنجیره ای بسیار روشن است” – MetaMask برای پشتیبانی از همه توکن ها از طریق Snaps

Fuel Labs، تیم سازنده شبکه سوخت، همچنین ماشین مجازی سوخت (FuelVM) و زبان برنامه نویسی Sway را برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها توسعه داد. این تیم دومین شبکه آزمایشی بتا را در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد کرد و یک شبکه آزمایشی عمومی قرار است در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شود.

فضای تعاملی توسعه نیافته و در خطر متمرکز شدن باقی مانده است، در حالی که تیم های مختلف در حال کار بر روی راه حل های غیرمتمرکز از سال ۲۰۲۳ هستند. این پروتکل ها به طور ایمن، نقدینگی را بین پروتکل های DeFi و دیگر بلاک چین های لایه ۱ پل می کنند. علاوه بر این، به ساخت آینده‌ای چند زنجیره‌ای کمک می‌کند که در آن تجربه کاربر آگنوستیک بلاک چین است و به طور یکپارچه در تعامل است.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا