اخبار ارز دیجیتال

مدل ها و مبانی: قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به کجا خواهد رسید؟

اکوسیستم ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تکامل در سال ۲۰۲۳ با معرفی مقررات در ایالات متحده و اتحادیه اروپا وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

بیت کوین (BTC)، مانند بقیه بازار دارایی های دیجیتال، در طول سال ۲۰۲۲ پر از تنش بوده است. کریپتوکارنسی سال را با حدود ۴۶۷۰۰ دلار آغاز کرد و در زمان نگارش این مقاله بیش از ۶۴ درصد کاهش یافت و به ۱۶۵۶۰ دلار رسید. در نتیجه، ارزش بازار سکه از حدود ۹۰۰ میلیارد دلار در اول ژانویه ۲۰۲۲ به حدود ۳۲۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

روند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲

کاهش قیمت بیت کوین را می توان به شرایط غیرمعمولی نسبت داد که کل بازار ارزهای دیجیتال در سال جاری تجربه کرد، اما ارزیابی مجدد پیش بینی های قیمت در سال ۲۰۲۲ توسط نهادهای مختلف بازار مهم است. یکی از پیش بینی ها، تحلیل سهام به جریان بیت کوین در PlanB بود. مدل (S2F).

مدل S2F پیش بینی کرد که بیت کوین تا دسامبر ۲۰۲۲ به نزدیک به ۱۱۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. کریپتوکارنسی یک سال تقریباً ۸۵ درصد کمتر از هدف بسته شد و سؤالاتی در مورد اعتبار مدل قیمت گذاری آن ایجاد کرد. مدل‌های سهام به جریان معمولاً برای قیمت‌گذاری کالاها در بازارهای سنتی استفاده می‌شوند، زیرا دو متغیر مربوط به دارایی‌ها (سهام و جریان) را در نظر می‌گیرند. “سهام” به عرضه کل موجود یک دارایی اشاره دارد، در حالی که “جریان” به عرضه جدید دارایی ایجاد شده در هر سال اشاره دارد.

آنتونی ترنچف، یکی از بنیانگذاران و شریک مدیریت پلتفرم مدیریت دارایی دیجیتال Nexo، نظرات خود را در مورد اعتبار مدل پیش بینی S2F با کوین تلگراف در میان گذاشت.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، مانند تقاضای بازار، تغییرات نظارتی، و تحولات فناوری. مدل S2F یکی از ابزارهایی است که می تواند برای پیش بینی قیمت آینده بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد. یکی، اما مهم است. توجه داشته باشید که این مبتنی بر فرضیات خاصی است و راهنمای قطعی برای آینده نیست.”

علاوه بر S2F، مدل های دیگری نیز برای پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده نزدیک و دور استفاده شده است. معروف ترین آنها نظریه موج الیوت و نظریه موج فوق العاده است. هر دو ریشه در بازارهای مالی سنتی دارند، اما موفقیت نسبتاً محدودی در پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین دارند.

با آغاز سال جدید بیت کوین، مدل قیمت گذاری با شکست مواجه شد

با توجه به اینکه بیت کوین تنها ۱۰ سال پیش سفر خود را به عنوان یک دارایی آغاز کرد، بیت کوین در مقایسه با کالاهایی مانند طلا و نقره و سهام های فناوری بزرگ مانند اپل و مایکروسافت هنوز یک کشف قیمت است. اغراق نیست اگر بگوییم در مراحل اولیه هستیم. از بنابراین، در حالی که پیش‌بینی‌های مختلف قیمت بیت کوین وجود دارد، برای در نظر گرفتن این مدل‌ها، لازم است محدودیت در دسترس بودن داده‌های در گردش را به خاطر بسپارید.

ترنچف افزود که مدل ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد که می توان برای پیش بینی قیمت بیت کوین از آنها استفاده کرد. برخی افراد از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند. این شامل بررسی داده های قیمت و حجم تاریخی برای شناسایی الگوها و روندها است. برخی دیگر از تحلیل بنیادی استفاده می کنند که شامل ارزیابی عوامل اساسی است که ممکن است بر تقاضا و عرضه یک دارایی تأثیر بگذارد. هیچ مدل یا رویکرد واحدی به طور کلی قابل اطمینان ترین برای پیش بینی قیمت بیت کوین در نظر گرفته نمی شود، و در نظر گرفتن عوامل مختلفی هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری مهم است.

مربوط: ۳ مدل بحث برانگیز قیمت بیت کوین و پیش بینی آنها

الکس مک‌کاری، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران ارائه‌دهنده راه‌حل‌های بلاک چین Solidity.io، با ترنچف موافق است و به کوین‌تلگراف می‌گوید: تنها چیزی که در مورد بیت کوین می توانیم از آن مطمئن باشیم، ارزش بنیادی زیربنای شبکه بیت کوین و ارزشی است که به مالکان و سرمایه گذاران ارائه می دهد. اگرچه می توان آن را پیش بینی کرد، اما نمی توان به طور کامل قیمت دقیق را زمان بندی کرد. ”

با این حال، یک جنبه مهم می تواند روند قیمت بیت کوین را تغییر دهد. این یک ابزار مفید است.

از آنجایی که بیت کوین یک شبکه سازگار با قراردادهای هوشمند نیست، ابزار دارایی به ریل پرداخت محدود می شود. این به آرامی شروع به تغییر می کند و بیت کوین که توسط شبکه لایتنینگ تامین می شود، بیش از هر زمان دیگری کاربردی پیدا می کند.

LN یک پروتکل پرداخت لایه ۲ است که بر روی شبکه بیت کوین ساخته شده است که تراکنش های همتا به همتای سریع و بدون درز را امکان پذیر می کند. این امر مقیاس پذیری شبکه را تا حد زیادی بهبود می بخشد. اخیراً، MicroStrategy مایکل سایلر برنامه‌های خود را برای انتشار نرم‌افزار و راه‌حل‌های مبتنی بر شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

MicroStrategy همچنین به افزودن بیت کوین به خزانه داری ادامه می دهد. بین ۱ نوامبر تا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲، این شرکت ۲۳۹۵ بیت کوین را با قیمت متوسط ​​۱۷۱۸۱ دلار و در مجموع ۴۲.۸ میلیون دلار خریداری کرد. به دلایل مالیاتی، این شرکت ۷۰۴ BTC را به قیمت ۱۶۷۷۶ دلار به ازای هر سکه در ۲۲ دسامبر به مبلغ ۱۱.۸ میلیون دلار فروخت. به عنوان یک بازخرید، این شرکت ۸۱۰ بیت کوین را به قیمت ۱۳.۶ میلیون دلار به صورت نقدی در ۲۴ دسامبر خریداری کرد. طبق داده‌های BitcoinTreasuries، این میزان دارایی شرکت را به ۱۳۲۵۰۰ بیت کوین می‌رساند که در زمان نگارش این مقاله حدود ۲.۲ میلیارد دلار ارزش داشت.

مدیر سرمایه گذاری جهانی VanEck 11 پیش بینی ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۳ منتشر کرده است. در آن، بیت کوین ادعا می کند که در سه ماهه اول “در میان موجی از ورشکستگی های جزئی” به ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار سقوط کرده و سپس در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به ۳۰۰۰۰ دلار باز می گردد.

مک‌کاری با این پیش‌بینی موافقت کرد و گفت: «من معتقدم بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳ بهبود می‌یابد و تا سال ۲۰۲۴ بیت‌کوین به بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۱ یعنی ۶۹۰۰۰ دلار خواهد رسید. بیایید برویم.

ترنچف گفت: “این امکان وجود دارد که قیمت بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به ۳۰۰۰۰ دلار بازگردد، اما ما می دانیم که قیمت بیت کوین بسیار نوسان است و به عوامل زیادی بستگی دارد.”

بازار مشتقات و کشف قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین غیرقابل پیش بینی و نوسان است، اما بازار مشتقات دارایی یک شاخص کلیدی از احساسات فعلی و آینده است.

طبق داده های Coinglass، سود باز (OI) در بازار آتی بیت کوین اکنون بیش از ۹ میلیارد دلار است. در همان زمان، علاقه باز در بازار گزینه های بیت کوین به ۳.۴ میلیارد دلار رسید که بیش از ۷۶ درصد از OI در صرافی مشتقات ارز دیجیتال Deribit را تشکیل می دهد.

لووک استیرز، مدیر ارشد بازرگانی دری‌بیت، با کوین‌تلگراف در مورد آنچه که داده‌های گزینه‌های ۲۰۲۳ در مورد احساسات قیمتی بازار در بیت‌کوین نشان می‌دهد، صحبت کرد.

“نسبت کلی قرار به تماس برای ژوئن ۲۰۲۳ ۰.۲۴ است که بسیار پایین است. این معمولاً به معنای احساسات صعودی است. تماس ها سه برابر برجسته تر از قرارها هستند. بیشترین درد در ۱۹۰۰۰ دلار است. همچنین نشان دهنده پتانسیل صعودی است. سرمایه گذاران در حال قرار دادن هستند. اعتصابات بالاتر (۲۰۰۰۰ دلار، ۲۵۰۰۰ دلار و ۳۰۰۰۰ دلار). حق بیمه برای اعتصابات بالاتر به وضوح بسیار کمتر است، بنابراین اینها شرط بندی های صعودی در نظر گرفته می شوند یا ممکن است برای تولید بازده توسط فروشندگان تماس استفاده شوند.

حداکثر قیمت درد نقطه قیمتی است که در آن حداکثر تعداد گزینه ها از دست می رود. Stijers همچنین اضافه کرد: “از زمان سقوط FTX، سرمایه گذاران در حاشیه منتظر اخبار نه تنها در مورد صنعت، بلکه همچنین اخبار اقتصاد کلان بودند. در حال حاضر در اوایل دهه ۳۰ خود معامله می شود و حتی روزنامه ها زیر ۳۰% معامله می شوند. در عین حال، نقدینگی در حال حاضر کمتر از حد معمول است.”

ابهامات بازار را کنار بگذاریم، مقررات مقرر در سال ۲۰۲۳ – یعنی قبض بازار ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا و لومیس گیلیبراند و وارن مارشال ایالات متحده – می تواند ثبات را در بازارها ایجاد کند. کارگردان احتمالاً اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Richard Mason

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا