🚨 اخبار ارز دیجیتال

کتاب جدید مایکل لوئیس یک چرخش مثبت به سم بنکمن آزاد می دهد

مایکل لوئیس در کتاب جدید خود به نام Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon تصویر بسیار مثبتی از مدیر عامل سابق FTX سام بنکمن-فرید ارائه می دهد.

من هرگز کتابی از مایکل لوئیس را نخوانده ام. The Big Short: Inside the Doomsday Machineاما به سختی می توان باور کرد که نویسنده با کسانی که در حباب مسکن ایالات متحده پیش از بحران مالی ۲۰۰۸ دست داشتند ابراز همدردی کرده باشد. در مقابل، سام بنکمن فرید (SBF) مدیر عامل سابق FTX توضیح نسبتاً خوشایندی دارد.

که در Going Infinite: ظهور و سقوط سرمایه دار جدید آقای لوئیس که در ۳ اکتبر منتشر شد، بسیاری از جزئیات ناشناخته در مورد سقوط FTX را منتشر کرد. از جمله: تلاش SBF برای پرداخت پول به دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای عدم نامزدی مجدد؛ و لیستی از جوانب مثبت و منفی در مورد رابطه جنسی کارولین الیسون، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ. این شامل مواردی مانند. اما آنچه که برجسته بود پیشینه بانکمن-فرید نبود، بلکه اکثریت قریب به اتفاق مطالب بر توضیح نحوه عملکرد مغز SBF در مورد پول و تعامل با افراد دیگر متمرکز بود.

یک فصل کامل به انگیزه‌های خود SBF در پشت نوع‌دوستی مؤثر اختصاص دارد: این ایده که مردم باید تا حد امکان پول درآورند تا پول اهدا کنند و جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند. من شفا یافتم. اما به نظر می‌رسد که این اصطلاح مضمون کتاب نیز باشد، که Alameda و FTX را با گرد هم آوردن نوع‌دوستان با استعداد با تجربه اندک یا بدون تجربه در ارزهای دیجیتال یا امور مالی و راه‌اندازی آن‌ها برای یک هدف نجیب آغاز کرد. SBF به عنوان فردی که دارای به یک جنگجوی صلیبی فعال تبدیل شد. با نادیده گرفتن اتفاقات طرف مقابل، بسیاری از کاربران FTX پس‌انداز خود را از دست دادند.

هنگامی که FTX در نوامبر ۲۰۲۲ مجبور به اعلام ورشکستگی شد، بسیاری از مردم هم از نظر مالی و هم از نظر روحی آسیب دیدند. برخی از رسانه ها SBF را به عنوان یک ستاره در حال ظهور معرفی کرده اند که روزی می تواند شکاف بین ارزهای دیجیتال و امور مالی سنتی را پر کند و FTX میلیاردها دلار از بسیاری از سرمایه گذاران خرد نگهداری می کند. اگر این سرمایه گذاران نتوانند پس از شروع مارپیچ نزولی بورس، به سرعت پول نقد کنند، اکثر آنها ماه ها بدون پول خواهند بود.

مطالب مرتبط: از برنی مدوف تا بانکمن فرید، حداکثر گرایان بیت کوین تایید شده اند

در این کتاب آمده است که پیام خداحافظی آقای الیسون به کارمندان آلامدا پس از ورشکستگی ساده به نظر می رسید و از این واقعیت که مردم شغل، پول و اعتبار خود را از دست می دهند، جدا بود. به نظر می‌رسید که لوئیس تنها یک بار روایت را تغییر داد، زمانی که او گفتگوی بین مدیر عامل سابق FTX، کنستانس وانگ و SBF را پس از ورشکستگی صرافی توصیف کرد.

وانگ گفت: “وقتی این کار را انجام می دهید، آیا تا به حال به این فکر می کنید که این رویداد چقدر به مردم آسیب می رساند؟ آیا این به عنوان بخشی از محاسبه “ارزش مورد انتظار اولیه” در نظر گرفته می شود؟

مربوط: بیت کوین ETF: نقطه انصراف ۶۰۰ میلیارد دلاری ارز دیجیتال

با این حال، چه قبل و چه پس از نوشتن در مورد این درگیری، به نظر می رسد لوئیس از بسیاری جهات، بنکمن-فرید را نوزادی می کند، اغلب او را به عنوان یک تاجر بسیار ماهر که بیشتر بزرگسالان به طور طبیعی درک می کنند، نشان می دهد. او فکر می کرد که دارد انجام می دهد. او گفت که در اطراف یک فضای مکعبی ساخته شده از تنگستن خالص، از جمله جزئیات دفتر مرکزی FTX در باهاما، برنامه ریزی شده بود. کتاب با کشف این شی توسط لوئیس به پایان رسید. و تنها بازخورد SBF در مورد این ابتکار “زمین بدمینتون” بود.

اگر دادستان هایی که علیه مدیر عامل سابق FTX تشکیل پرونده می دهند فقط اطلاعاتی را در اختیار داشتند. تا بی نهایت پیش بروداینکه آیا اتهامی مطرح شده است یا خیر، تردید وجود دارد. این موضوع می توانست یک سوء تفاهم تلقی شود و خارج از دادگاه حل شود. خود آقای لوئیس به این نتیجه رسید که وجوه کاربران FTX «به جایی نمی‌رسند»، به این معنی که مدیران صندوق‌های تامینی قبل از فروپاشی بورس هیچ اطلاعی از کلاهبرداری نداشتند.

“همه انواع افرادی که نمی دانستند در دنیای سام چه اتفاقی افتاده است فکر می کردند اکنون همه چیزهایی را که باید بدانند می دانند. تعداد شگفت انگیزی از آنها گفتند که جنایت از ابتدا آشکار بود. من فکر می کردم باید این کار را می کردم. این کار را نکرد. به وقوع پیوستن.”


نویسنده: Turner Wright
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا