اخبار ارز دیجیتال

MiCA: خوب، بد و زشت قوانین ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا

چارچوب نظارتی بازار کریپتو اتحادیه اروپا عالی نیست، اما میزان مشخصی از شفافیت را برای ایالات متحده ارائه می دهد.

تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده مانند رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، گری جنسلر، ادعاهای بی‌مصرفانه‌ای دارند مبنی بر اینکه سال‌ها در مورد ارزهای دیجیتال شفاف بوده‌اند، اما اتحادیه اروپا در ماه آوریل اعلام کرد که بازار ارزهای دیجیتال، چارچوب نظارتی (MiCA) وقتی این لایحه را تصویب کرد، اقدام جدی کرد. اگرچه ناقص بود، اما حرکت مهمی در مسیر درست برای صنعت بود و سیگنالی به ایالات متحده بود که اگر متوقف شود و به قوانین قدیمی اتکا کند، عقب خواهد ماند.

درست همانطور که بیت کوین (BTC) مفاهیم فنی، اقتصادی و مالی قدیمی را در نظر گرفت و یک مفهوم جدید ساخت، تنظیم کننده ها نیز باید چارچوب های نظارتی و امنیتی مالی موجود را برای ایجاد یک محیط موفق برای شرکت کنندگان بازسازی کنند. چارچوب مالی و نظارتی موجود ما دارای عناصر مفید و مؤثر بسیاری است.

مربوط: ETF ها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را متحول خواهند کرد

از سوی دیگر، صنعت بلاک چین با مسائل زیادی مواجه است که چارچوب‌های نظارتی سنتی به اندازه کافی به آنها رسیدگی نمی‌کنند. این منجر به ناامیدی و هدر رفتن منابع می شود زیرا وکلا به جای پایبندی به قوانین کاملاً تعریف شده، بر سر تفسیرهای احتمالی اظهارات دست و پنجه نرم می کنند.

کاربرد عملی Web3 پتانسیل بالایی را نشان می‌دهد، اما همچنان یک ریمیکس از این سیستم مالی سنتی باقی می‌ماند، البته ریمیکسی برای افزایش کارایی، باز بودن و انصاف برای همه شرکت‌کنندگان.

MiCA: یک حرکت نظارتی ضروری اما متوسط ​​رو به جلو

با وجود زبان پیچیده مقررات مالی و اوراق بهادار، وضعیت در واقع ساده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. بنابراین مقررات ما برای جلوگیری از انجام کارهای بد مردم به دیگران است. به عنوان مثال می توان به تروریست هایی اشاره کرد که برای تسهیل اقدامات تروریستی پول می فرستند یا دریافت می کنند و کلاهبردارانی که ادعاهای متقلبانه به سرمایه گذاران می کنند. همچنین شامل حصول اطمینان از اینکه افراد و نهادهای معتبر برای پایبندی به مجموعه‌ای از استانداردهای عملیاتی که در طول تاریخ بازارهای مالی مدرن توسعه یافته‌اند، پاسخگو هستند.

در مفهوم فنی تر، قوانین حاکم بر این استانداردهای عملیاتی عبارتند از:

  1. قوانین مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم
  2. قانون اوراق بهادار و کالا
  3. تنظیم زیرساخت های بازار

علیرغم ادعای SEC مبنی بر اینکه مقررات موجود به طور گسترده این سه موضوع را پوشش می دهد، بسیاری از عناصر موفق می شوند از شکاف های این تعاریف، قوانین و مجازات های تقریباً ۱۰۰ ساله عبور کنند. این مشکل را عمدتاً می توان به دو چیز نسبت داد.

یکی طبقه بندی دارایی های دیجیتال است. آیا آنها کالا، اوراق بهادار هستند یا در یک دسته کاملاً جدید قرار می گیرند؟

من نکات MiCA را خلاصه کردم.منبع: دایره

دوم، سرعت نوآوری بسیار سریعتر از آن است که چارچوب نظارتی مالی سنتی کند و پیچیده بتواند با آن سازگار شود. دولت ها موظفند مقرراتی را وضع کنند که به اندازه کافی قوی باشد تا از تقلب جلوگیری کند و از سهامداران محافظت کند و در عین حال به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند با پیشرفت هایی که این صنعت رو به رشد وعده می دهد سازگار باشد. چگونه این مقامات با قراردادهای هوشمندی رقابت خواهند کرد که می توانند در عرض چند دقیقه مستقر شوند و در یک روز به روز شوند تا مجموعه منطق و پارامترهای کاملاً متفاوتی داشته باشند؟

برای دست اندرکاران این صنعت که به سرعت در حال تغییر است روشن است که مقررات و دستورالعمل های جدیدی برای رویارویی با مزایا و چالش های منحصر به فرد ارائه شده توسط Web3 مورد نیاز است.

MiCA یکی از تلاش‌های امیدوارکننده است، اما در حالی که تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا چارچوب را در دادگاه‌های خود آزمایش می‌کنند و مجموعه‌ای از نمونه‌های دعوی با نتایج متفاوت را می‌سازند، چارچوب با مشکل مواجه است. با این گفته، در اینجا چیزهای خوب، بد و زشت در مورد MiCA آورده شده است.

MiCA: نکات خوب

مزایای MiCA چیست؟ قوانین سخت‌گیرانه‌تر و مجازات‌های سخت‌تر برای ارائه‌دهندگان خدمات رمزنگاری که سرمایه مشتریان خود را از دست می‌دهند! بدون انتخاب این غیرقابل قبول است و مسئول مستقیم تخریب غیرقابل جبران بسیاری از افراد در این صنعت توسط بازیگران بد است.

MiCA: نکات بد

هدف اصلی آن جلوگیری از دستکاری بازار است، اما بیشتر دستکاری ها در خارج از اتحادیه اروپا (از طریق نهادهای فراساحلی) صورت می گیرد، بنابراین مستقیماً به بسیاری از افراد کمک نمی کند. با این حال، ممکن است به طور غیرمستقیم کمک کند، زیرا به بازاری که تنظیم کننده ها در آن هدایت می شوند نشان می دهد. با این حال، این بستگی به مجازاتی دارد که در صورت ارجاع پرونده به قاضی تعیین می شود.

مربوط: سه نکته از مقررات MiCA اتحادیه اروپا

بدیهی است که امور مالی غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی آینده مستثنی هستند. در حالی که فقدان DeFi ممکن است مثبت به نظر برسد، اکثر تراکنش ها و فعالیت های زنجیره ای DeFi است و حذف آن ناامید کننده است.

MiCA: زشت

متأسفانه تعدادی از عناصر نگران کننده و “زشت” در MiCA وجود دارد که شهروندان اتحادیه اروپا و همچنین خوانندگان باید از آنها آگاه باشند.

  • با اجبار ارائه دهندگان خدمات به شناسایی نه تنها فرستنده، بلکه گیرنده هر تراکنش، “قانون سفر” نظارت و ثبت تراکنش های مالی و فعالیت های آنلاین را به روش های بی سابقه ای بسیار افزایش داده است.
  • آستانه گزارش دهی بسیار پایین تر از ۱۰۰۰ یورو در مقایسه با آستانه سنتی ۱۰۰۰۰ دلاری برای بانک ها در ایالات متحده، بررسی دقیق را افزایش می دهد. با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق کلاهبرداری های مالی توسط بانک ها و موسسات مالی بزرگ از طریق پولشویی و سایر فعالیت های کلاهبرداری انجام می شود، قرار دادن مردم عادی در چنین سطح اورولی از نظارت خشمگین است.
  • قبل از راه‌اندازی هرگونه توکن یا نقدینگی، تأیید رسمی قانونگذاران مورد نیاز است. به طور مستقیم و غیرمستقیم، این به طور قابل توجهی تعداد پروژه های قانونی راه اندازی شده در اتحادیه اروپا را سرکوب خواهد کرد. دشوار است که فرض کنیم خطوط کوتاه و روند سریع خواهد بود. دولت ها بارها و بارها ثابت کرده اند که این روند کند و ناکارآمد است، به خصوص در مورد فناوری جدید.

موضوع اصلی دیگری در هر مقررات اتحادیه اروپا وجود دارد که باید تکرار شود. پراکندگی سیستم دادگاه اتحادیه اروپا به این معنی است که نتیجه گیری معنادار در مورد تأثیر تصمیمات فردی در آینده دشوار است. بنابراین این یک پیروزی کوچک برای Web3 است و نیاز به کار بیشتر توسط تنظیم کننده ها در سراسر جهان دارد.

این در تضاد کامل با سیستم دادگاه ایالات متحده است، که Web3 نیست، اما به طور سنتی یک پایه یکسان و محکم برای قضاوت قانونی فراهم می کند. با توجه به مجموعه تصمیمات پراکنده، بعید است که سایر کشورها واقعاً MiCA را با قدرت کامل دنبال کنند. در عوض، آنها احتمالا منتظر خواهند بود تا ایالات متحده چارچوب اساسی و دستورالعمل های نظارتی خود را ارائه دهد.

تنظیم‌کننده‌ها، اپراتورهای بورس و بنیان‌گذاران همگی گفته‌اند که تا زمانی که ایالات متحده دستورالعمل‌های نظارتی اساسی را تدوین کند، بسیار با دقت و آهسته عمل خواهند کرد. آنها ممکن است از MiCA الهام گرفته شده باشند، اما ستاره شمالی آنها نیست.

صنعت بلاک چین هم برای رگولاتورها و هم برای کاربران در چهارراهی قرار دارد. افراد بی‌شماری پس‌انداز زندگی‌شان را با کلاهبرداری‌ها و کلاهبرداری‌ها از بین برده‌اند، و قانون‌گذاران در تلاش هستند تا با نوآوری‌های سریع صنعت همگام شوند.

مایک سارودایا موسس شبکه Galactica. این یک پروتکل لایه ۱ است که از رمزنگاری دانش صفر برای حفظ حریم خصوصی سازگار و مقاوم در برابر Sybil بهره می‌برد و اعتبارات اولیه قوی را به DeFi و DAO تزریق می‌کند. او از دانشگاه اوترخت با مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد سنجی مالی فارغ التحصیل شد. قبل از Galactica، او بیشتر دوران حرفه‌ای خود را به‌عنوان مدیر ریسک و تحلیلگر یک صندوق تامینی جهانی با تمرکز بر تجارت اختصاصی ارزها، سهام، کالاها و دارایی‌های دیجیتال گذراند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Mike Sarvodaya

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا