اخبار ارز دیجیتال

مهتا ادعاهای نقض حق چاپ در آموزش هوش مصنوعی را رد می کند

متا در شکایت خود علیه سارا سیلورمن و سایر نویسندگان ادعا می کند که سیستم های هوش مصنوعی آن مواد نقض کننده حق چاپ را ایجاد نمی کنند.

متا ادعاهایی مبنی بر اینکه مدل هوش مصنوعی (AI) آن، Llama، با استفاده از مطالب دارای حق چاپ از کتاب های معروف آموزش داده شده را رد کرده است.

در دادگاه در 18 سپتامبر، متا به یک قاضی فدرال سانفرانسیسکو گفت که برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی، حق چاپ کتاب ها را نقض کرده است و ادعاهای نویسنده سارا سیلورمن و بسیاری از نویسندگان دیگر را رد کرده است.

شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده از این مواد برای آموزش سیستم‌های خود را «تحول‌کننده» و «استفاده منصفانه» نامیدند.

“استفاده از متن برای مدل‌سازی آماری زبان و آموزش LLaMA برای تولید بازنمایی‌های اصلی، ماهیت تحول‌آفرین است و استفاده منصفانه‌ای است…”

در ادامه به نتیجه‌گیری یک نبرد حقوقی مرتبط دیگر اشاره می‌کند: «هم‌چنین کپی‌برداری گسترده Google از کتاب‌ها برای ایجاد ابزارهای جستجوی اینترنتی، انجمن نویسنده‌ها علیه Google، Inc., 804 F.3d 202 (2d circa 2015).

مهتا گفت که “مسئله اصلی” استفاده منصفانه حق چاپ باید “در روزی متفاوت و با سابقه کامل تر” مورد بررسی قرار گیرد. این شرکت گفت که شاکیان نتوانستند توضیحی درباره “اطلاعاتی” که به آنها اشاره می کردند ارائه دهند و همچنین قادر به ارائه هیچ خروجی خاصی در رابطه با مواد نبودند.

در یک بیانیه جداگانه در 19 سپتامبر، وکلای نویسندگان گفتند که “مطمئن هستند” ادعاهای آنها متوقف خواهد شد و “کشف و محاکمه” ادامه خواهد یافت.

OpenAI همچنین تلاش کرد تا برخی از ادعاها را در ماه اوت رد کند، به دلایلی مشابه آنچه در حال حاضر توسط متا پیشنهاد شده است.

مربوط: استفاده منصفانه چیست؟ دادگاه عالی ایالات متحده معضل حق نسخه برداری هوش مصنوعی را در نظر می گیرد

اولین شکایت علیه متا و OpenAI در ماه ژوئیه راه اندازی شد و یکی از بسیاری از شکایت هایی بود که علیه شرکت های بزرگ فناوری به دلیل نقض حق چاپ و داده های ناشی از ظهور هوش مصنوعی مطرح شد.

در 5 سپتامبر، دو مهندس ناشناس یک شکایت دسته جمعی علیه OpenAI و مایکروسافت به دلیل تکنیک های ادعایی خراش دادن برای به دست آوردن داده های خصوصی در حین آموزش مدل های هوش مصنوعی مربوطه خود تنظیم کردند.

گوگل پس از به‌روزرسانی سیاست حفظ حریم خصوصی خود در ماه ژوئیه، به دلایل مشابهی مورد شکایت قرار گرفت. این شکایت این شرکت را به سوء استفاده از حجم زیادی از داده ها، از جمله مطالب دارای حق چاپ، برای آموزش هوش مصنوعی متهم می کند.

مجله: AI Eye: کاربردهای واقعی هوش مصنوعی در کریپتوکارنسی، رقیب GPT-4 گوگل و لبه هوش مصنوعی برای کارمندان بد

نویسنده: Savannah Fortis
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا