اخبار ارز دیجیتال

فعال کردن راه حل های بلاک چین در دنیای واقعی – بنیانگذار سولانا، راج گوکال

Web3 در طول سال ها فراز و نشیب های خود را داشته است، آیا موارد استفاده در دنیای واقعی وجود دارد؟

راج گوکال، یکی از بنیانگذاران پروتکل بلاک چین، سولانا و مدیر عامل آزمایشگاه سولانا، کار خود را در سرمایه گذاری مخاطره آمیز با تمرکز بر کسب و کارهای فناوری با رشد بالا آغاز کرد.

گوکال به مدت هفت سال بر روی فناوری سلامت تمرکز کرد و ابتدا حسگرهای پوشیدنی را با استفاده از بلوتوث کم انرژی به عنوان پروتکل بی سیم توسعه داد و سپس مدیریت محصول را برای Omada Health رهبری کرد. کوین تلگراف گفت که هدف او رسیدگی به یک سیستم مراقبت بهداشتی چندپاره و چالش برانگیز ایالات متحده بود، اما “با چالش هایی با سیستم مراقبت های بهداشتی و تنظیم کننده ها مواجه شد.”

پس از ملاقات با بنیانگذار سولانا، آناتولی یاکوونکو و دیدن “چشم انداز حل مقیاس پذیری کریپتو”، گوکال خود را در صنعت ارزهای دیجیتال غرق کرد. “این سفر پنج ساله مثمر ثمر بوده است.”

اخیراً، گوکال مصاحبه ای با کوین تلگراف انجام داد تا در مورد Web3، مقیاس پذیری، توکن سازی و موارد دیگر صحبت کند.

Cointelegraph: اشاره شده است که دامنه های Web3 مورد استفاده واقعی قابل توجهی ندارند. این منجر به این تصور می شود که هیچ محصولی مطابق با صنعت در بازار وجود ندارد. Web3 در حال حاضر کدام موارد کاربرد عملی را در اولویت قرار داده است؟

گوکار بزرگ: یک مورد استفاده عملی که به ذهن می رسد شبکه زیرساخت فیزیکی توزیع شده (DEPIN) است. همانطور که در پروژه‌هایی مانند هلیوم دیده می‌شود، توسعه‌دهندگان اغلب شبکه‌های 5G توزیع شده با 1.5 میلیون نقطه اتصال را قبل از انتقال به سولانا ایجاد کردند. به طور مشابه، Hivemapper از نیروی کار توزیع شده جهانی با دوربین های داخل خودرو برای راه اندازی نقشه های غیرمتمرکز استفاده کرد. این جایگزین استقرار ده‌ها هزار خودروی کنونی متعلق به سازمان‌های متمرکز مانند گوگل برای ایجاد نقشه‌های راه می‌شود.

شبکه Hivemapper تنها در چند ماه 8 درصد از جاده های جهان را دوباره نقشه برداری کرده است. این فقط یک برنامه واقعی از Web3 در Solana است. این سرمایه گذاری ها امکان و اهمیت استفاده از فناوری بلاک چین کم هزینه و مقیاس پذیر برای ایجاد راه حل های نوآورانه را نشان می دهد. توسعه دهندگان در سرتاسر جهان بدون یک مرجع مرکزی متحد می شوند تا مدل های کسب و کار موفق با ارزش ملموس ایجاد کنند.

CT: هدف شما حل چالش های مقیاس پذیری در Web3 بود. ملاحظات معماری هنگام ساخت یک راه حل واقعی بر روی پلت فرم لایه 1 چیست؟

RG: مزایای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش های موازی اساسی است و مزایای بسیاری را برای توسعه دهندگان و کاربران فراهم می کند. Solana پیشگام این ویژگی‌ها بود و سرعت را با زمان بلوک 400 میلی‌ثانیه و تأیید تقریباً فوری بهینه‌سازی کرد. ما از کاربران می شنویم که تراکنش ها در Solana قبل از تغییر برگه ها تکمیل می شود. این تجربه سریع و بدون درز باعث ایجاد اعتماد و رضایت کاربر می شود. علاوه بر این، هزینه های پایین تراکنش نیز مهم است.

سازگاری و پیکربندی نیز ضروری است و به برنامه های مختلف اجازه می دهد با هم کار کنند. تمرکززدایی کلید تضمین طول عمر و قابلیت اطمینان است. به عنوان مثال، سولانا نزدیک به 3000 اعتبار سنجی دارد و بالاترین ضریب ناکاموتو را در تمام بلاک چین های 33 دارد. دستیابی به این شاهکارها در یک شبکه توزیع شده و با کارایی بالا دشوار است، اما از طریق تلاش و نوآوری دقیق به دست آمده است.

چندین تصمیم معماری وجود دارد که راه حل های دنیای واقعی را در بلاک چین امکان پذیر می کند. در بسیاری از موارد، این تنها یک ویژگی نیست، بلکه مجموعه ای از ملاحظات معماری است که آن را قابل اجرا و مقیاس پذیر می کند.

من همچنین معتقدم که شبکه های بلاک چین باید در چندین چرخه آزمایش شوند. از آنجایی که اکوسیستم شرایط سخت بازار را پشت سر می گذارد و رشد می کند، توسعه دهندگان، کاربران و سرمایه گذاران می توانند اطمینان حاصل کنند که شبکه زنده خواهد ماند.

CT: بیایید به رویکرد Web3 برای تلفن همراه و پرداخت برویم. سولانا گام هایی در جهت معرفی Solana Pay برداشته است. Saga Phone نیز اخیرا راه اندازی شده است. انگیزه‌های این امر چیست و چه تأثیری بر چشم‌انداز وسیع‌تر موبایل و پرداخت خواهد داشت؟

RG: Solana Saga Phone یک معامله بزرگ برای سازندگان تلفن همراه و سیستم عامل است تا یک جعبه شنی ایجاد کنند که در آن توسعه دهندگان می توانند از مشوق های توکن برای ساخت آنچه می خواهند بدون محدودیت در توکن های غیرقابل تعویض استفاده کنند. نشان داد که یک فرصت وجود دارد. از زمان راه‌اندازی Saga، اپل و گوگل موضع خود را در مورد دارایی‌های دیجیتال در فروشگاه‌های اپلیکیشن خود کاهش داده‌اند.

در گذشته زمانی که تسلا بازار جدیدی برای خودروهای الکتریکی ایجاد کرد، تلاش‌های مشابهی را شاهد بودیم. با رودستر شروع شد، در ابتدا فقط چند هزار فروخته شد. با این حال، با گذشت زمان به یک محصول در دسترس تر در بازار انبوه تبدیل شده است. تلفن های همراه مجهز به وب 3 باید مسیر مشابهی را در چند سال آینده دنبال کنند، اما Saga فقط آغاز راه است.

در همین حال، Solana Pay در چهارراهی قرار دارد که یک اکوسیستم پرداخت در دسترس تر و بازتر را ترویج می کند. اگر به وایت پیپر بیت کوین نگاه کنید، هدف اصلی بیت کوین و کل ایده پول دیجیتال تسهیل پرداخت های آنلاین همتا به همتای بدون مجوز بود. این دیدگاه اولیه ارزهای دیجیتال بود.

گوکال (سمت چپ) و بنیانگذار سولانا آناتولی یاکوونکو.منبع: طبقه سولانا

هدف سولانا با ارائه یک پلتفرم جایگزین، تحت تاثیر قرار دادن این شرکت های بزرگ برای اتخاذ یک چارچوب کاربر محورتر و برنامه پسندتر است. همانطور که برای خود Solana Pay، طراحی شده است تا به توسعه دهندگان اجازه دهد تا عملکرد پرداخت مبتنی بر کد QR را در زمینه های مختلف، از جمله سیستم های POS، برنامه های تلفن همراه، و خدمات مبتنی بر وب، یکپارچه کنند.

این امر باعث ایجاد ابتکارات بدون کافئین در بیش از 30 کشور شده است که بر حواله های بین المللی متمرکز شده اند. یکی دیگر از پلتفرم های سولانا، Sling، در مقیاس جهانی با Venmo رقابت می کند. ما انتظار داریم در سال‌های آینده شاهد افزایش راه‌حل‌های مردمی و سازمانی باشیم که از ارزهای دیجیتال برای پرداخت استفاده می‌کنند.

CT: بیایید در مورد نشانه گذاری دارایی های دنیای واقعی صحبت کنیم. این رشته پتانسیل بسیار زیادی دارد، اما هنوز به طور کامل در همه جا موجود نیست. موانعی که مانع از پذیرش گسترده توکن سازی دارایی در دنیای واقعی می شود، چیست و چگونه می توان بر این موانع غلبه کرد؟

RG: در واقع، توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی فرصت‌های بزرگی را به‌ویژه در زمینه‌هایی مانند املاک و مستغلات ارائه می‌دهد. ابتکاراتی مانند Parcl و Homebase در این فضا پیشگام هستند، اما پذیرش زمان می برد. به عنوان مثال، Homebase بر روی املاک فردی متمرکز است که توکن و تقسیم بندی می شوند تا درآمد اجاره برای همه در سراسر جهان قابل دسترسی باشد.

اطمینان حاصل کنید که این فضا دارایی‌هایی را ارائه می‌کند که مردم واقعاً می‌خواهند، به اشتراک گذاشته می‌شوند، و داستان‌های کافی برای متقاعد کردن کاربران به این موضوع می‌گویند که توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی اکنون امکان‌پذیر است. ایده ها روی کاغذ درست به نظر می رسند، اما اغلب زمان زیادی برای اجرا نیاز دارند. تنها چیزی که نیاز دارید یک بنیانگذار با مهارت های قوی محصول و یک پیام خوب در این فضا است. موفقیت به ایجاد یک پلتفرم قابل دسترسی، کاربر پسند و قابل اعتماد بستگی دارد که ارزش واقعی را به کاربران شما ارائه دهد، اما همچنین مهم است که داستان خود را برای مخاطبان هدف خود بگویید.

طی چند سال آینده، تلاش مشترک تیم‌های اختصاصی و معرفی پلتفرم‌های نوآورانه احتمالاً پذیرش را افزایش داده و حضور قدرتمندی در بازار ایجاد خواهد کرد.

CT: چه استراتژی هایی می تواند خطرات مرتبط با قطعی های احتمالی یا مسائل فنی در اکوسیستم Web3 را کاهش دهد؟

RG: تلاش برای احیا [i.e., the guarantee that a protocol can exchange messages between the network nodes, allowing them to reach a consensus] و مسائل مربوط به قابلیت اطمینان برای اطمینان از عملکرد بدون درز در برنامه های کاربردی دنیای واقعی ضروری است. صنعت از اشتباهات گذشته درس گرفته و راه حل های فعالانه ای را برای به حداقل رساندن خاموشی ها اجرا کرده است. این برای استقرار سازمانی بسیار مهم است، زیرا آنها باید قبل از استقرار این نوآوری در مقیاس، از یک زیرساخت قابل اطمینان اطمینان حاصل کنند.

شبکه‌هایی مانند Solana در افزایش آپ‌تایم و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی گام‌های بزرگی برداشته‌اند. همکاری بین چندین مشتری اعتبارسنجی، راه‌حل‌های متنوع و بهبود مستمر اکوسیستم، ثبات و قابلیت اطمینان را بهبود بخشیده است. فضای Web3 هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما تمرکز بر این جنبه‌ها می‌تواند آن را در طول زمان حتی قابل اعتمادتر کند.

CT: بازار محصولاتی که با پروتکل‌های لایه 1 و اکوسیستم گسترده‌تر Web3 مطابقت دارند چگونه است؟ تجربه کاربری برای شما چگونه است؟

RG: من معتقدم دو مرحله برای تناسب بازار محصول وجود دارد. یکی از این موارد زمانی است که بنیانگذاران/توسعه دهندگان می توانند سرمایه خود را جمع آوری کنند یا برای راه اندازی محصولی متناسب با بازار محصول کاربر نهایی، بودجه دریافت کنند. و ما معتقدیم که به آن سطح از تناسب محصول و بازار دست یافته ایم. حتی در اعماق بازار نزولی، همچنان می‌توانید تیم‌های بزرگی را ببینید که بودجه دریافت می‌کنند، کارها رو به جلو پیش می‌روند و محصولات جدید عرضه می‌شوند.

سپس سطح دوم تناسب محصول کاربر نهایی با بازار وجود دارد. و من می گویم که بیشتر ارزشی که کاربران به دست می آورند با خرید یا نگهداری دارایی ها سوداگرانه نیست، بلکه درآمد حاصل از مشارکت در شبکه است و آن ارزش به کاربران بازگردانده می شود. به همین دلیل است که ما بخش هایی مانند DEPIN داریم، حتی اگر 100 نمونه DEPIN نداریم. کاربران از سخت‌افزار برای کسب درآمد در ارزهای دیجیتال با پشتیبانی از شبکه‌هایی استفاده می‌کنند که ارزش واقعی را به کاربران اضافه می‌کنند. خیلی هیجان انگیز است، اما اعتراف می کنم که زودرس است.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا