🚨 اخبار ارز دیجیتال

غیرمتمرکز ماندن: آیا خدمات حضانت تهدیدی برای پروتکل‌های DeFi هستند؟

اکوسیستم DeFi در تلاش است تا به اخلاق غیرمتمرکز ارزهای رمزپایه عمل کند، اما پروتکل‌های حاکمیت تک توکن می‌تواند یک چالش باشد.

تمرکززدایی بخش اصلی صنعت کریپتوکارنسی است و تمرکززدایی که بیت کوین (BTC) با رشد ارگانیک از کاغذهای سفید منتشر شده تا لیست های پستی به یک طبقه دارایی جدید به دست آورده است. پروتکل های مختلفی در طول زمان برای دستیابی به سطح مقیاس پذیری آزمایش شده اند. .

پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) از نشانه‌های حاکمیتی استفاده می‌کنند که به دارندگان این حق رای می‌دهند یا پیشنهادهایی را در مورد موضوعاتی که بر توسعه و عملیات پروژه‌ها حاکم است، ارائه می‌دهند، و از نشانه‌های حاکمیتی برای آوردن ایده‌های غیرمتمرکز به نسل‌های جدید استفاده می‌کنند. توکن های حاکمیت نشان دهنده مالکیت یک سرمایه گذار در یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که اغلب با استفاده از قراردادهای هوشمند اداره می شود.

توکن های حاکمیت و DAO بومی بلاک چین های لایه ۱ هستند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کنند. این توکن ها اغلب برای مقاصد سرمایه گذاری خریداری می شوند و در پلتفرم های معاملاتی متمرکز نگهداری می شوند. این به پلتفرم های متمرکز اجازه می دهد تا به طور ناخواسته قدرت زیادی به پروتکل هایی که مدیریت می کنند، بدهند.

ماه گذشته، صرافی ارزهای دیجیتال Binance به طور تصادفی به دلیل قدرت رای گیری DAO پس از Uniswap، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز، به دومین موسسه رای گیری بزرگ تبدیل شد. به گفته Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس، توکن به طور خودکار از طریق یک انتقال داخلی Uniswap (UNI) واگذار شد.

بایننس بعداً فاش کرد که با توکن‌های کاربران رای نمی‌دهد، اما این رویداد مسائلی را برجسته کرد که بر نحوه غیرمتمرکز ماندن پروتکل‌های غیرمتمرکز تأثیر می‌گذارد.

آیا متولیان امر می توانند عدم تمرکز پروتکل DeFi را تهدید کنند؟

به دلیل تفویض اختیار توکن مشروط، بایننس ۱.۳ درصد از کل عرضه UNI را در اختیار داشت که به آن اجازه داد تا رأی حکومتی را پیشنهاد دهد. این بسیار بالاتر از آستانه ۰.۲۵٪ است. با این حال، صرافی به دلیل داشتن حد نصاب ۴ درصدی نتوانست به تنهایی رای دهد.

با این وجود، اگر صرافی استفاده از آن را انتخاب کند، پیامدهای آن قابل توجه بود.

ساشا ایوانوف، موسس پلتفرم بلاک چین Waves، گفت که پتانسیل کنترل متمرکز توسط ارائه دهندگان خدمات حضانت یک “مشکل جدی حاکمیت غیرمتمرکز” است و افزود که “وعده عدم تمرکز” یک “توکن واحد است.” این به طور کامل در وی افزود: مدل حاکمیتی.

از نظر ایوانف، “هیچ چیز نمی تواند یک سرویس متمرکز را از اعمال حقوق خود به عنوان دارنده توکن باز دارد”، به این معنی که بایننس، اگر بخواهد، “پیشنهاد می دهد، رای می دهد و به پلت فرم و جامعه جهت می دهد.” این بدان معناست که شما می توانید این خدمات را تغییر دهید. راه حل ایوانف یک مدل حکمرانی است که «بر اساس مالکیت بیش از نشانه ای» است.

در مصاحبه ای با کوین تلگراف، حمزه خان، رئیس DeFi در Polygon، یک راه حل مقیاس پذیر برای اتریوم، گفت که مهم است به خاطر داشته باشید که توکن های حاکمیتی می توانند هر پروتکل را کنترل کنند و هر پروتکل به طور متفاوتی کنترل می شود. من گفتم حفظ کردن آن مهم است. در فکر.

خان گفت که دارندگان توکن UNI، به عنوان مثال، نمی‌توانند کد پروتکل را تغییر دهند یا دارایی‌های کاربران را کنترل کنند، اما تغییرات دیگر، مانند تعیین کارمزد بر اساس استخر نقدینگی فردی، اضافه کردم که امکان دارد

دانیل اورن، رئیس DeFi در شبکه بلاک‌چین Algorand، به کوین تلگراف گفت که کاربران معمولاً نظارت می‌کنند که پلتفرم‌های متمرکز با توکن‌های حاکمیتی خود چه می‌کنند و از کیف پول و توکن‌های ضعیف اجتناب می‌کنند. طراحی Nomics.

به گفته Oon، پلتفرم‌های مدیریتی DeFi مختلفی وجود دارد که «از کاربران می‌خواهند چندین پیشنهاد را بخوانند، در رای‌گیری اجباری شرکت کنند، X، Y، Z، توکن‌های سهام را انجام دهند» و به آن‌ها بازدهی دریافت کنند. او اضافه کرد:

«در مواجهه با تمام این وظایف اداری، کاربران تصمیم می‌گیرند که به یک پلتفرم متمرکز شخص ثالث که فرآیند رأی‌گیری را مدیریت می‌کند، واگذار کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کمیسیون اصلی را برای بازده دریافتی دریافت کنند».

پلتفرم‌های متمرکز درآمد حاصل از خود را با کاربرانشان به اشتراک می‌گذارند، بنابراین استفاده ساده از پاداش‌های حاکمیتی طبیعتاً کاربران را به این پلتفرم‌ها جذب می‌کند. همچنان چالش حفظ تمرکززدایی واقعی است.

تمرکززدایی به عنوان یک هدف

برای ایوانف، چالش حفظ تمرکززدایی در حال حاضر با یک سیستم حکمرانی تک نشانه دست نیافتنی است. زیرا پروتکل هایی که از اینها استفاده می کنند تنها در صورتی می توانند غیرمتمرکز باقی بمانند که توکن ها نیز غیرمتمرکز باشند.

اخیر: NFT های کسری و پیامدهای آنها برای سرمایه گذاری در دارایی های دنیای واقعی

ایوانوف گفت که صنعت در مرحله‌ای است که «تمرکززدایی هنوز هدف است، نه واقعیت» و کاربران ارزهای دیجیتال «نیاز دارند با نهادهای متمرکز برای ورود و خروج از اقتصاد غیرمتمرکز تعامل داشته باشند». او گفت: «زمانی که ما یک سیستم پرداخت واقعی از طریق خدمات غیرمتمرکز داشته باشیم، تغییر رخ خواهد داد.

خان دیدگاه متفاوتی داشت و اظهار داشت که تیم‌های پروتکل دی‌فای باید از آنچه می‌توان به‌طور خاص از طریق رای‌های حاکمیتی تغییر داد آگاه باشند و افزود:

تا زمانی که این پروتکل منبع باز، بدون مجوز، قابلیت مدیریت شخصی باشد و دارای کنترل های حاکمیتی بر وجوه کاربر و ارتقاء پروتکل قابل توجهی باشد که بر وجوه کاربر تأثیر می گذارد، غیرمتمرکز باقی خواهد ماند.

خان گفت که مدل veTokenomics که توسط پروتکل‌هایی مانند Curve و QiDao استفاده می‌شود، به دلیل کنترل بیش از حد بر حاکمیت پروتکل، «به نظر راه‌حل جالبی برای مبارزه با مبادلات غیرمتمرکز و سایر عوامل نگهبانی است». مدل veTokenomics به توکن‌ها اجازه می‌دهد در ازای یک veToken غیرقابل انتقال که می‌تواند در حکمرانی استفاده شود، توکن‌ها را برای یک دوره زمانی خاص قفل یا منجمد کنند.

به زبان ساده، veTokenomics نهادهای متمرکز را مجبور می‌کند در حاکمیت شرکت نکنند، زیرا قفل کردن توکن‌ها نقدینگی مورد نیاز برای پردازش برداشت‌های کاربر را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، مدت زمانی که یک توکن قفل می شود نیز بر قدرت رأی گیری تأثیر می گذارد. خان افزود:

به نظر می‌رسد veTokenomics در برابر حملات مدیریت متمرکز محافظت می‌کند که به دارندگان توکن اجازه می‌دهد توکن‌های خود را در پروتکل قفل کنند و در حاکمیت شرکت کنند. به عنوان مثال، اگر یک کاربر توکن خود را به مدت ۴ سال قفل کند، ۴ برابر قدرت رای دریافت خواهد کرد. “

او گفت که باز کردن یک توکن زودتر از حد انتظار معمولاً ۵۰ درصد جریمه دارد که قدرت رای دادن را همراه با دوره قفل کاهش می دهد.

اون گفت که نهادهای متمرکز بازدهی مشابه یا بهتری نسبت به جلسات رای‌گیری پروتکل DeFi ارائه می‌کنند، “و مشاهده شده‌اند که راه‌های سودآورتری را دنبال می‌کنند، مانند وام دادن توکن‌های خود به سازمان‌های دیگر. وجود دارد.”

کسانی که توکن‌ها را روی یک پلتفرم متمرکز نگه می‌دارند، در حکمرانی شرکت نمی‌کنند و قدرت رأی‌دهی کسانی را که دارند افزایش می‌دهند. وقتی سازمان‌های متمرکز مستقیماً رأی می‌دهند، مشاهدات رایج این است که «سازمان‌های متمرکز معمولاً به نفع انتشار بیشتر و غیره رأی می‌دهند و هزینه‌هایی که تعلق می‌گیرد نشان می‌دهد که افزایش خواهد یافت».

چنین حرکاتی می تواند عواقب غیر قابل پیش بینی داشته باشد. مایکل نوناکا، شریک شرکت حقوقی چندملیتی Covington & Burling، به Cointelegraph گفت که پروتکل‌های DeFi را می‌توان غیرمتمرکز کرد حتی اگر قدرت رای‌گیری در میان تعداد کمی از دارندگان توکن متمرکز شود.

“تاثیر کافی برای دارندگان توکن بزرگ برای تغییر مسیر پروتکل DeFi برای منعکس کردن اهداف دارنده به جای اهداف شناسایی شده توسط پروتکل برای تحریک علاقه به توکن و پروتکل. اگر بتوانید از زور استفاده کنید، مشکل دارید.

نوناکا خاطرنشان کرد که در چنین سناریویی، دارندگان دیگر می‌توانند توکن‌ها را بر اساس این باور که دیگر ارزش بنیان‌گذاران پروتکل یا دارندگان توکن را نشان نمی‌دهند، بفروشند.

همانطور که وجود دارد، اقدامات انجام شده توسط نهادهای متمرکز می تواند به راحتی بر حاکمیت غیرمتمرکز تأثیر بگذارد. فقط از توکن کاربر در پلت فرم محافظت می کند.

تأثیر بر حکمرانی غیرمتمرکز

اگر یک نهاد متمرکز بخواهد بر حاکمیت پروتکل تأثیر بگذارد (یا به نفع خود یا به این دلیل که معتقدند این کار درستی است)، دارندگان توکن چندین گزینه دارند.

خان معتقد است یکی از گزینه ها نپیوستن به پروتکل است. او گفت:

یکی از اصول اصلی Web3 و DeFi، حق خروج و حق واگرایی است. کاربران در صورت مخالفت با حاکمیت پروتکل دیفای، ملزم به ادامه استفاده از پروتکل خاص DeFi نیستند.

خان گفت که اگر بازیگران متمرکز از حقوق رای کنترل شده سوء استفاده کنند، کاربران “فقط وجوه خود را برداشت می‌کنند و توسعه‌دهندگان کد را جدا می‌کنند و به کاربران، توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران می‌دهند، ما می‌توانیم ساختار حاکمیتی ایجاد کنیم که با ارزش‌های دیگر همسوتر باشد.” شرح می دهد. ذینفع. “

به نظر می رسد آنتون بوکوف، یکی از بنیانگذاران شبکه ۱ اینچی جمع آوری کننده تبادل غیرمتمرکز (DEX) با خان موافق است و اظهار داشت:

“کاربران DeFi باید درک کنند که سپرده گذاری دارایی های دیجیتال خود در پلتفرم های نگهبان به آن پلتفرم ها نیز رای می دهد. من می خواهم باور کنم که این امر منجر به کاهش سپرده ها و پایگاه کاربران خواهد شد.”

دیوید ویزبرگر، مدیر عامل شرکت ارائه‌دهنده نرم‌افزار مسیریابی سفارش هوشمند CoinRoutes، در صحبت با کوین‌تلگراف، گفت که اقدامات تنظیم‌کننده‌ها در سراسر جهان می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر حاکمیت غیرمتمرکز داشته باشد. تمرکز بر ارائه دهندگان خدمات حضانت می تواند به “تطبیق پروتکل کمک کند” اگر “قانونگذاران خواستار مشاهده اداری پروتکل باشند.”

اخیراً: برخی از بانک های مرکزی از رقابت ارزهای دیجیتال خارج شدند

جیسون لائو، مدیر عملیاتی OKCoin به کوین تلگراف گفت که با درگیر شدن موسسات مالی بیشتر در DeFi، جریان سرمایه در طول زمان افزایش خواهد یافت. او پیش‌بینی کرد که سرویس به جای تأثیرگذاری بر تغییرات، احتمالاً با فضا سازگار می‌شود.

“خدمات حضانت نباید به عنوان یک چالش بزرگ برای DeFI تلقی شود. این ممکن است تغییر کند. در عوض، ما شاهد بوده ایم که خدمات نگهداری از اصول DeFI در خدمات خود تطبیق داده شده است.”

لاو افزود: ظهور راه حل های نگهداری غیرمتمرکز همچنین به این معنی است که سرمایه گذاران نهادی می توانند منابع خود را مدیریت کنند و در عین حال پروتکل را غیرمتمرکز نگه دارند. با این وجود، او گفت، استفاده از یک نگهبان تنظیم شده می تواند “اعتماد به پروتکل DeFi را افزایش دهد” و امنیت را بهبود بخشد و در عین حال شفافیت را تضمین کند.

پروتکل های غیرمتمرکز، مانند ارزهای رمزنگاری شده، در لبه فناوری مالی هستند، بنابراین هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. در حال حاضر مشارکت در حاکمیت غیرمتمرکز می تواند به عنوان تلاشی شجاعانه برای دارندگان توکن برای کشف ناشناخته ها تلقی شود.

نویسنده: Francisco Rodrigues

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا