🚨 اخبار ارز دیجیتال

داده های اقتصاد کلان نشان می دهد که درد سرمایه گذاران کریپتو در سال ۲۰۲۳ تشدید خواهد شد

با حفظ مواضع جنگ طلبانه فدرال رزرو و ادامه تهدید رکود اقتصادی ایالات متحده، احتمال یک بازار صعودی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ کاهش می یابد.

مسلماً، سال ۲۰۲۲ یکی از بدترین سال ها برای خریداران بیت کوین (BTC) بود. این عمدتا به دلیل کاهش ۶۵ درصدی قیمت دارایی ها است. چندین دلیل واضح برای کاهش وجود داشت، مانند سقوط LUNA-UST در ماه مه و سقوط FTX در نوامبر، اما مهمترین دلیل آن سیاست نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) بود که کاهش و افزایش بود. از

قبل از اینکه LUNA-UST به لطف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو سقوط کند، قیمت بیت کوین ۵۰ درصد از اوج خود به ۳۳۱۰۰ دلار کاهش یافت. اولین افت قابل توجه بیت کوین به دلیل عدم اطمینان روزافزون بازار پیرامون شایعات افزایش احتمالی نرخ بهره در نوامبر ۲۰۲۱ بود. در ژانویه ۲۰۲۲، بازار سهام به دلیل افزایش قریب‌الوقوع فشار مخروطی شروع به ترک‌هایی کرده بود. این همچنین بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر منفی گذاشته است.

نمودار روزانه BTC/USD.منبع: Trading View

به سرعت به سمت سال پیش می‌رویم و بازارهای کریپتو همچنان با همین مشکل مواجه هستند، زیرا بادهای منفی ناشی از افزایش نرخ‌های فدرال رزرو هرگونه حرکت صعودی قابل توجهی را محدود می‌کند. بدترین بخش این است که این رژیم می تواند بسیار بیشتر از انتظار فعالان بازار دوام بیاورد.

سرنخ هایی از حباب دات کام دهه ۱۹۹۰ پدیدار می شوند

حباب دات‌کام در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ می‌تواند به سرمایه‌گذاران چیزهای زیادی در مورد زمستان کریپتوهای کنونی بگوید، و همچنان تصویری تلخ را برای سال ۲۰۲۳ ترسیم می‌کند.

Nasdaq Composite غنی ​​از فناوری در اوایل دهه ۲۰۰۰ به سطوح عظیمی رسید و حباب در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ هنگامی که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره کرد، ترکید. ۷۷ درصد کاهش نسبت به اوج

نمودار شاخص ترکیبی نزدک منبع: روند کلان

بازار کریپتو در حال حاضر با همین سناریو مواجه است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، ناامید است که تورم را تحت کنترل نگه دارد، که به این معنی است که نرخ بهره برای مدتی افزایش خواهد یافت. نیل کشکاری، فرماندار فدرال رزرو مینیاپولیس در یک پست وبلاگ اخیر نوشت که انتظار دارد نرخ نهایی تا ژوئن ۲۰۲۳ به ۵.۴ درصد افزایش یابد.

شایان ذکر است، در طول حباب دات کام، فدرال رزرو در ماه می ۲۰۰۰ افزایش نرخ بهره را متوقف کرد، اما نزدک برای دو سال آینده به سقوط ادامه داد. بنابراین، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازار ارزهای دیجیتال، حداقل تا زمانی که فدرال رزرو تغییر کند، بیشتر افت کند. اگر اقتصاد ایالات متحده رکودی مشابه رکود سال ۲۰۰۱ را تجربه کند، این خطر وجود دارد که بازار نزولی کنونی حتی بیشتر دوام بیاورد.

علائم رکود تشدید می شود

بر اساس گزارش رایان مک‌مکن، تحلیلگر موسسه میزس، در نوامبر ۲۰۲۲، عرضه پول M2 دلار آمریکا برای اولین بار در ۲۸ سال گذشته منفی شد. این نشانگر رکود بالقوه است و معمولاً “پیش از کاهش رشد عرضه پول” رخ می دهد.

در حالی که مک‌مکن اذعان داشت که یک شاخص رشد عرضه پول منفی می‌تواند به یک سیگنال نادرست تبدیل شود، “به طور کلی یک پرچم قرمز برای رشد اقتصادی و اشتغال است. همچنین شاخص دیگری است که به اصطلاح فرود نرم وعده داده شده توسط

یک شاخص رکود بالقوه با استفاده از عرضه پول M2 USD.منبع: موسسه میزس

آخرین گزارش موسسه مدیریت عرضه نیز نشان داد که فعالیت های اقتصادی آمریکا برای دومین ماه متوالی در دسامبر کاهش یافته است. شاخص مدیر خرید (PMI) برای ماه دسامبر ۴۸.۳ درصد بود که مقادیر زیر ۵۰ درصد نشان دهنده انقباض است. این نشان می دهد که تقاضا برای این محصول احتمالاً به دلیل افزایش نرخ بهره کاهش یافته است.

متوسط ​​رکود اقتصادی ایالات متحده از سال ۱۸۵۷، ۱۷ ماه و شش رکود از سال ۱۹۸۰ کمتر از ۱۰ ماه به طول انجامید. رکود از نظر فنی در آگوست ۲۰۲۲ آغاز شد و دو چهارم رشد تولید ناخالص داخلی منفی شد. میانگین های تاریخی نشان می دهد که رکود فعلی می تواند از ژوئن ۲۰۲۳ تا ژانویه ۲۰۲۴ ادامه یابد.

آیا شرایط مساعد ممکن است زودتر از سال ۲۰۲۴ شکل بگیرد؟

بازار کریپتو برای ایجاد یک بازار صعودی پایدار به قلمرویی از پول با بازگشت آسان نیاز دارد. اما بر اساس برنامه های فعلی فدرال رزرو، این موقعیت ها به آینده بسیار دور نگاه می کنند.

تنها یک رویداد قو سیاه که دولت ایالات متحده را مجبور می‌کند به تسهیل کمی با نرخ‌های بهره پایین و محرک‌های اقتصادی متوسل شود، مانند زمان همه‌گیری کووید-۱۹، می‌تواند بازار گاوی دیگری را شعله‌ور کند.

به گفته بن لیلی، تحلیلگر مستقل بازار، ممکن است حباب در بخش وام مصرف کننده در حال شکل گیری باشد، که طی دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده و به نزدیک به ۱ تریلیون دلار رسیده است.

این افزایش به ویژه در دو سال گذشته از زمانی که دولت ایالات متحده صدور چک های محرک را متوقف کرد، شدید بوده است. لیلی حدس می‌زند که اگر تنش‌های اقتصادی فزاینده مانع از بازپرداخت وام‌گیرندگان بسیاری از وام‌گیرندگان شود، این بخش ممکن است سقوط کند. وی همچنین گفت: برای حل آن نیازمند محرک دولت هستیم.

پیش‌بینی خط زمانی انفجار حباب یکی از سخت‌ترین موارد است. این می تواند همزمان با پایان رکود اقتصادی در اواخر سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ باشد.

تا به امروز، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از اوج ۳ تریلیون دلاری خود ۷۵ درصد کاهش یافته است. اوج حدود ۷۵۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۷ سطح مهمی از حمایت و مقاومت برای بازار است. شکستن این سطح می تواند ارزش بازار صنعت را به زیر ۵۰۰ میلیارد دلار برساند.

نمودار کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال.منبع: Trading View

افزایش موقتی در بازار نزولی ممکن است، اما فشارهای اقتصاد کلان می تواند هر حرکت مثبتی را تضعیف کند.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Nivesh Rustgi

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا