🚨 اخبار ارز دیجیتال

بانک مرکزی لتونی با “مرکز نوآوری” به روی فین تک ها باز می شود

بانک لتونی بی سر و صدا تلاش های خود را برای ارائه پشتیبانی از پروژه های فین تک در حالی که در داخل از جدیدترین فناوری های نوظهور استفاده می کند، افزایش می دهد.

نوآوری‌های فین‌تک و فناوری‌های نوظهور جهان را فراگرفته است و قانون‌گذاران جهان برای درک و تنظیم آن‌ها عجله دارند.

در حالی که برخی از کشورها، مانند ایالات متحده و السالوادور، به طور علنی برای پیاده سازی فناوری های جدید تلاش می کنند، برخی دیگر نیز مخفیانه وارد این بازی می شوند. این شامل لتونی، یک کشور کوچک بالتیک است که با استونی و لیتوانی هم مرز است.

کوین تلگراف با بانک مرکزی لتونی، بانک لتونی (بانک لتونی) مصاحبه کرد تا درک بهتری از نحوه برخورد قانونگذاران این کشور با فناوری های جدید مانند ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی (AI) داشته باشد.ما با مارین کراسوفسکا، رئیس فناوری مالی صحبت کردیم.

برخلاف کشور همسایه استونی، که اولین کشور اروپایی بود که مقررات و دستورالعمل‌های روشنی برای ارزهای دیجیتال داشت، این دارایی‌ها در لتونی کنترل نشده باقی می‌مانند. قانون مالیات بر درآمد شخصی لتونی، ارزهای مجازی را به عنوان دارایی های سرمایه ای که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه عمومی ۲۰ درصد هستند، تعریف می کند.

در سال ۲۰۲۰، یکی از تنظیم‌کننده‌های مالی کشور، کمیسیون بازارهای سرمایه مالی (FCMC)، دریافت که در لتونی به‌ویژه، شرکت‌های رمزنگاری «در حال حاضر زیرساختی دارند که با مقررات کمتری نسبت به لتونی مشخص می‌شود. او به مردم در مورد مجازی هشدار داد. کلاهبرداری های ارزی بازار سرمایه مالی ”

مرکز نوآوری آینده

از زمان هشدار اولیه FCMC، لتونی مقررات جدیدی برای ارزهای دیجیتال ایجاد نکرده است. با این حال، کراسوفسکا توضیح داد که در پنج سال گذشته، نهاد اصلی نظارتی لتونی، بانک مرکزی، مرکز نوآوری را اداره کرده است.

کراسوفسکا گفت که مشارکت شرکت های فین تک اجباری نیست. با این حال، بانک این را به عنوان “نخستین نقطه ورود” به بازار لتونی توصیه می کند. بانک مرکزی این خدمات را به شرکت ها و شرکت های بین المللی با منشاء لتونی ارائه می دهد.

آقای کراسوفکا سخنرانی می کند کنفرانس آزمایشگاه فین تک دولت جهانی ۲۰۲۲.منبع: فین تک دولت جهانی

او گفت: «زمانی که شرکت‌ها به مرکز نوآوری ما می‌آیند و شروع به توضیح مدل‌های کسب‌وکار خود می‌کنند، گاهی اوقات ما شروع به درک آن‌ها می‌کنیم که واقعاً به چه چیزی نیاز دارند و به چه چیزی نیاز ندارند.

وی افزود که این فرصتی برای شرکت ها بود تا مستقیماً با تنظیم کننده ها صحبت کنند تا مجوزهای عملیاتی لازم را درک کنند و خطرات را ارزیابی کنند.

ما همیشه به شرکت‌ها پیشنهاد می‌کنیم که برای افشای ریسک‌های تفسیری، مشاور حقوقی استخدام کنند. تفسیر قانون مسئولیت بسیار بالایی است.»

در مرکز نوآوری، بانک همچنین یک فرآیند پیش از صدور مجوز را ایجاد کرده است. کراسوفسکا گفت که ایجاد شده تا به شرکت‌های فین‌تک، به‌ویژه آنهایی که با دارایی‌های دیجیتال سر و کار دارند، اجازه دهد تا «بسته‌هایی از اسناد» را ایجاد کنند که بر اساس آن بتوانند بازخورد کیفیت را دریافت کنند.

مربوط: گزارش: بودجه بلاک چین در بحبوحه رکود بازار ۳ درصد افزایش یافته است

او گفت: «بنابراین، هنگامی که یک درخواست رسمی ارائه شد، فرآیند صدور مجوز به جای کیفیت درخواست، بر ایده اصلی تمرکز خواهد کرد. این پیش مجوز جدید تابستان گذشته آغاز شد. ”

ما انتظار نوآوری بیشتری در بازار داریم، اما همچنین می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ریسک‌ها به روش صحیح مدیریت می‌شوند.»

کراسوفسکا گفت که سال گذشته، مرکز نوآوری ۷۲ مشاوره با حدود ۴۰ درصد از کل شرکت کنندگان از لتونی برگزار کرد. او اظهار داشت که داده‌های هاب نشان‌دهنده علاقه روزافزون شرکت‌ها به «خدمات موسسات ارز دیجیتال و پول الکترونیک» است.

استخدام از داخل

کراسوفسکا گفت که علاوه بر حمایت از رشد شرکت‌ها در محیط فین‌تک لتونی، خود بانک مرکزی لتونی نیز فناوری‌های جدیدی را برای ساده‌سازی فرآیندها از درون معرفی می‌کند.

این شامل انتقال داده های بانک مرکزی به فضای ابری و به کارگیری فناوری های هوش مصنوعی مانند ربات چت محبوب OpenAI ChatGPT است.

ما به عنوان بانک مرکزی امسال کار را برای ادغام هوش مصنوعی و ChatGPT در عملیات خود آغاز خواهیم کرد. نوعی تحقیق در مورد نیازهای ما. ما شروع به تطبیق آن با آنچه که شناسایی کرده ایم، کرده ایم.”

وی گفت: بانک مرکزی دو سال پیش یک آزمایشگاه داخلی ایجاد کرد و آزمایش انواع راه حل های فناورانه را آغاز کرد.

مربوط: سازمان بانکداری اروپا خواستار پذیرش زودهنگام استانداردهای استیبل کوین است

او مطالعه امکان سنجی ChatGPT انجام شده توسط بانک را برجسته کرد. این به خلاصه کردن مقادیر زیادی از اسناد، مانند اسناد مالیاتی، که او آن را “اطلاعات بدون ساختار” می نامد، کمک می کند.

کراسوفسکا همچنین گفت که بانک از هوش مصنوعی برای پشتیبانی از پروژه های جهت دهی داده و نظارت بر کد استفاده می کند.

ایجاد داده های مصنوعی

یکی از مدیران فین‌تک گفت: وقتی نوبت به داده‌ها می‌رسد، بانک لتونی در حال پیشروی پروژه جدیدی در زمینه داده‌های مصنوعی است.

او گفت که اگر شرکت‌های تازه وارد یا شرکت‌های فناوری که راه‌حل‌های جدیدی را توسعه می‌دهند، مجموعه‌های داده‌ای را برای آموزش مدل‌های کسب‌وکار خود بخواهند، هیچ چیزی از نظر قانونی نمی‌توانند ارائه کنند.

او گفت: «امسال و سال آینده، ما به کار بر روی ایده‌هایی برای پایگاه‌های داده‌ای که به ما امکان می‌دهد داده‌های مصنوعی مشابه بلیط‌های قرعه‌کشی مصنوعی یا چیزی مشابه ایجاد کنیم، ادامه خواهیم داد.

شرکت‌ها سپس می‌توانند از این انواع مختلف داده‌ها استفاده کنند تا بفهمند ابزارهایشان چگونه کار می‌کنند و کار نمی‌کنند قبل از اینکه کسب‌وکار خود را مقیاس‌بندی کنند و راه‌حل‌هایی را به مشتریان واقعی ارائه دهند. شما قادر خواهید بود این کار را انجام دهید.»

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است برای درک نحوه عملکرد ابزارهای نظارتی مرتبط، نیاز به دسترسی به یک پایگاه داده بزرگ تراکنش داشته باشد. او گفت: «بنابراین کاری که ما اکنون انجام می‌دهیم، کار بر روی این پایگاه داده یکپارچه است.

وضعیت فعلی لتونی و ارزهای مجازی

در تابستان، گزارشی از بانک مرکزی لتونی نشان داد که سرمایه گذاری در دارایی های رمزنگاری شده در این کشور طی سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این گزارش بر اساس نتایج نظرسنجی در مورد استفاده از کارت پرداخت است و نشان می‌دهد که ۴ درصد از جمعیت در فوریه ۲۰۲۳ دارایی‌های کریپتو خریداری کرده‌اند، در مقایسه با ۸ درصد در ماه مشابه در سال ۲۰۲۲.

هنگامی که از کراسوفسکا در مورد احساسات نسبت به ارزهای دیجیتال در لتونی سؤال شد، به وضعیت بازار کریپتو همراه با روند ضعیف بازار جهانی اشاره کرد. [excluding] ارز رمزنگاری شده [market]”

مجله: ایرینا هبر، وکیل رمزارز، درباره تهدیدات مرگ صحبت می‌کند و پیش‌بینی شکایت‌ها: تالار شعله

جدای از وضعیت دشوار جامعه ارزهای دیجیتال که توسط بازار نزولی طولانی مدت ایجاد شده است، مشکلات نظارتی در بازارهای بزرگ باعث می‌شود که احساسات سرمایه‌گذاران کمتر خوشبینانه شود.

با این حال، کراسوفسکا به تصویب و اجرای قانون بازار دارایی‌های رمزنگاری شده (MiCA) توسط اتحادیه اروپا به عنوان چیزی که بانک‌های مرکزی می‌توانند به آن تکیه کنند، اشاره کرد.

“با اتخاذ MiCA، ما می توانیم از استاندارد بسیار بالایی از خدمات مالی اطمینان حاصل کنیم.”


نویسنده: Savannah Fortis
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا