اخبار ارز دیجیتال

Koii Labs و Idexos پل میان افزاری را برای جایگزینی CEX راه اندازی کردند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

هدف پل های چند زنجیره ای ارائه یک جایگزین غیرمتمرکز برای صرافی های متمرکز با فعال کردن تراکنش های زنجیره ای متقابل توسط دارندگان توکن خودگردان است.

حمله سال 2022 به فناوری پل، 2.5 میلیارد دلار از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) سرقت کرد. مطابق با به گزارش ترمینال نشانه. در حالی که این ممکن است برای بسیاری از پروژه‌ها و در نتیجه فضای کریپتو عقب‌نشینی کرده باشد، به نظر می‌رسد که باعث پیشرفت در زیرساخت‌ها و امنیت شده است.

در ETH Denver 2023، شرکت پروتکل Web3 Koii Labs و شرکت نرم‌افزار Idexo یک پل میان‌افزار جدید را اعلام کردند که استقرار روی زنجیره را با «فقط چند خط کد» تسهیل می‌کند. هدف این راه حل نه تنها بهبود امنیت و سرعت بخشیدن به استقرار، بلکه هموار کردن راه برای جایگزینی صرافی های رمزنگاری متمرکز با پل های DeFi است.

از طریق یک پل، دو یا چند بلاک چین می توانند داده هایی مانند قراردادهای هوشمند و توکن ها را به اشتراک بگذارند. پل ها معماری های مختلف و شبکه های پایگاه داده را به هم متصل می کنند، اما امنیت یک چالش مداوم برای پروژه ها است.

مدیر عامل شرکت توضیح داد: “ریسک اصلی مرتبط با پل ها، نیاز به امضای کیف پول ها برای انجام تراکنش ها در زنجیره مقصد است. اگر این کیف پول ها به خطر بیفتند، هر تراکنشی که با رویداد اصلی بلاک چین مطابقت نداشته باشد، می توانیم این کار را انجام دهیم.” Idexo Greg Marlin در مورد حادثه امنیتی سال گذشته که یک پل را هدف قرار داد.

با این حال، پل میان‌افزار جدید، تصادفی‌سازی امضاکنندگان (گره‌های توزیع‌شده) را اعمال می‌کند و می‌تواند از تعداد زیادی امضاکننده در مقایسه با تعداد آستانه امضاکننده‌های تراکنش مقصد استفاده کند. مارلین استدلال کرد که مکانیسم شرط بندی و پاداش پل تضمین می کند که اندازه تراکنش توسط گره های شرکت کننده واجد شرایط محدود می شود و افزود:

“تفاوت بزرگ […] امنیت توسط تعداد زیادی گره همراه با یک مکانیسم ترتیب تصادفی ارائه می شود که به طور تصادفی 10 گره متوالی را از بین هزاران گره بالقوه انتخاب می کند. ”

مطالب مرتبط: بحث Uniswap DAO نشان می دهد که توسعه دهندگان هنوز در تلاش برای ایمن کردن پل های زنجیره ای هستند

موضوع دیگری که بریج سعی دارد به آن بپردازد، نقدینگی در استخرها و اکوسیستم DeFi است. مدیر عامل شرکت Koii Labs، Al Morris گفت: به گفته وی، رشد پروتکل های لایه 1 و لایه 2 نقدینگی را در بسیاری از زنجیره ها تکه تکه کرده است.

یکی از دلایل اصلی وجود صرافی‌های متمرکز برای ارزهای دیجیتال، نیاز به حرکت از فیات به کریپتو و زنجیره‌ای به زنجیره دیگر است. نقل و انتقالات زنجیره‌ای ضروری است. […] با این حال، دستیابی به آن به صورت غیرمتمرکز تاکنون دشوار بوده است. ”

به گفته این شرکت‌ها، دارندگان توکن خودگردان از طریق این پل می‌توانند انتخاب کنند که از کدام زنجیره ارسال و به کدام زنجیره ارسال شود و چه مقدار پول بین زنجیره‌ها ارسال می‌شود. هدف آنها ارائه یک جایگزین غیرمتمرکز برای صرافی های متمرکز و توسعه دهندگانی است که به دنبال استقرار پل های جدید برای توکن های ابزار بومی هستند.

فن‌آوری‌هایی که در طول زمان در پل ساخته می‌شوند شامل اثبات‌های دانش صفر و پروتکل‌های پیام‌رسانی متقابل هستند که به قراردادهای هوشمند در زنجیره‌های مختلف اجازه می‌دهند با یکدیگر همگام شوند. این پل از زنجیره های مختلف مبتنی بر EVM مانند Arbitrum، Avalanche، Dogechain، Ethereum، Fantom، OKC، Polygon و غیره پشتیبانی می کند. زنجیره های غیر EVM مانند Solana و Polkadot در به روز رسانی های آینده گنجانده خواهند شد.نویسنده: Ana Paula Pereira

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا