اخبار ارز دیجیتال

شمع‌های ژاپنی چیست و چه کاربردی دارند؟

در ابتدا بگوییم که به الگوهای شمعی ژاپنی، کندل استیک نیز می‌گویند که یک نوع نمودار قیمتی است. در این الگوهای شمعی قیمت‌‌های بالا، پایین، باز شدن و بسته شدن یک اوراق بهادار را در یک دوره زمانی برای افراد می‌تواند مشخص کند.

شاید برای برخی از افراد این سوال به وجود بیاید که چرا به این نمودارها الگوهای شمعی گفته می‌شود؟ در این باره باید بگوییم که این نمودارها به دلیل اینکه شبیه به شمع است، به آن شمعی گفته می‌شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی با الگوهای شمعی ژاپنی

استفاده از این الگوهای شمعی ژاپنی در ابتدا و برای اولین بار توسط فروشندگان برنج در ژاپن انجام گرفته است. اگر بخواهیم توضیح کامل‌تری بدهیم باید بگوییم که این الگوهای شمعی ژاپنی از سه جز تشکیل شده است و شامل بدنه، سایه بالایی و سایه پایینی هستند.

درباره بدنه باید بگوییم که می‌تواند مثبت یا منفی بودن را مشخص کند و نمایش دهد. همچنین در بدنه به طور معمول مثبت با رنگ سفید یا سبز در صفحه نمایش داده می‌شود. در مقابل منفی به طور معمول به رنگ قرمز و یا مشکی در صفحه، نمایش داده می شود.

در مورد سایه بالا و پایین باید بگوییم که سایه بالایی در صفحه نمایشگر فشار فروش و یا همچنین تقاضای پاسخ ‌داده‌ شده است. در مقابل سایه پایینی در صفحه نمایشگر فشار خرید و مانعی برای عرضه بیش‌ از حد است. این جزئیات به راحتی برای فرد نمایش داده می‌شود و اطلاعات را به ساده‌ترین شکل ممکن برای فرد نمایش می‌دهد و به همین دلیل گزینه بسیار خوب و کاربردی برای استفاده سرمایه گذاران در بورس است.

به این گونه بود که آنها می‌توانستند از این نمودارها در دانستن قیمت‌‌های بازار و همچنین پیش‌بینی قیمت برنج از چندین سال قبل‌‌تر را در بازارهای مالی جهان رصد و اندازه‌گیری کنند. به همین دلیل این نمودار با نام الگوهای شمعی ژاپنی نیز در بین مردم شناخته می‌شود.

الگوهای شمعی ژاپنی

عملکرد الگوهای شمعی یا کندل استیک

الگوهای شمعی ژاپنی می‌توانند با یک کندل و یا با دو یا سه کندل تشکیل شوند. این الگوها معمولاً برای بیش از ۱۰ دوره زمانی پس از خود کارایی دارند و عمل می‌کنند. به همین دلیل است تایید آنها باید بلافاصله در بازه زمانی بعدی یا نهایتاً در سه دوره متناوب بعدی شکل بگیرد.

از آنجایی که شمع‌ها در نمودارها ماهیت کوتاه مدتی دارند، بهتر است برای تحلیل حداکثر تا چهار هفته آخر را در نظر بگیرید. شناسایی الگوهای بازگشتی در نمودار شمعی بسته به تشخیص درست روند قیمتی است.

جهت روند را می‌توان با استفاده از خطوط روند، میانگین متحرک و یا سایر جنبه‌های تحلیل تکنیکال تعیین کرد. شناسایی الگوها در نمودار شمعی معمولاً آخرین مرحله از تحلیل تکنیکال روی چارت خواهد بود و پس از آنکه سایر جنبه‌های تحلیل تکنیکال بررسی شد، به عنوان آخرین تایید برای انجام معامله در نظر گرفته می‌شود.

کاربرد الگوهای شمعی ژاپنی در تحلیل تکنیکال

ژاپن یکی از کشورهای پیشرو در بحث تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است؛ به‌طوری‌ که می‌توان گفت بسیاری از مفاهیم و اندیکاتورهای مطرح در جهان را ژاپنی‌ها ایجاد کرده و یا توسعه داده‌اند. شاید بتوان مهم‌ترین ابداع ژاپنی‌ها را نمودار‌های شمعی عنوان کرد.

این قبیل الگوهای شمعی ژاپنی در هر تایم فریم قابل استفاده است. شمع برای توضیح عملکرد قیمت در یک بازه زمانی مشخص استفاده می‌شود. شمع ژاپنی با استفاده از قیمت آغازین، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایینی دوره زمانی انتخاب شکل می‌گردد.

 • زمانی که قیمت پایانی بالای قیمت آغازین باشد، شمع توخالی کشیده می‌شود.
 • زمانی که قیمت پایانی زیر قیمت آغازین باشد، شمع توپر کشیده می‌شود.
 • بخش توخالی یا توپر شمع را بدنه شمع می‌نامند.
 • خطوط باریکی که از بالا و پایین کشیده می‌شوند و گستره بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت را نشان می‌دهد را سایه می‌نامند.

آموزش کندل خوانی

آموزش کندل‌خوانی

ما در علم کندل شناسی (جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید: https://donyaye-trade.com/article/candle-stick) با استفاده از کندل‌ها و روندهای قبلی بازار به دنبال پیش‌بینی قیمت در زمان آینده هستیم. کندل استیک، یکی از دانش‌های ضروری لازم برای هر تحلیلگری است. در این دانش افراد با استفاده الگوهای شمعی ژاپنی و انواع کندل‌ها، قیمت بازار را در روزها یا ساعات آتی پیش‌بینی می‌کنند. ذکر این نکته مهم است که هیچ الگویی صد در صد نیست و یکی از عوامل مهم در بازار مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک است.

معروف‌ترین الگوهای شمعی ژاپنی

 • الگوی دوجی
 • الگوی چکش
 • الگوی اینگالفینگ
 • الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی دوجی

الگوی کندل استیک دوجی، نشان‌دهنده قیمت شروع و پایان یکسان سهم در تحلیل تکنیکال بورس است. الگوی کندل استیک دوجی دارای بدنه نازک و به صورت یک خط نازک و باریک است. الگوی دوجی زمانی رخ می‌دهد که قدرت خریدار و فروشنده با یکدیگر برابر باشد و شمع با کمی نوسان تقریبا در همان نقطه‌ باز شده بسته می‌شود.

 • دوجی پایه بلند: در این کندل قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به هم است و سایه‌های بالایی و پایینی بسیار بلندی شکل می‌گیرد.
 • دوجی سنجاقک: در این الگو قیمت باز و بسته شدن سهم و بالاترین قیمت سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگرند و سایه پایینی بلندی در کندل شکل می‌گیرد.
 • دوجی سنگ قبر: در این کندل قیمت باز و بسته شدن و پایین‌ترین قیمت معامله یکسان است و یا بسیار نزدیک به یکدیگرند.

الگوی چکش در ارزهای دیحیتال

الگوی چکش

یکی از الگوهای شمعی ژاپنی کاربردی کندل چکش است. این الگو یک الگوی تک کندلی و در روند نزولی بیانگر وجود ضعف در فروشندگان و ایجاد قدرت در خریداران است. در واقع تشکیل این کندل نشانه‌ای از بازگشت روند می‌دهد.

این الگو روند نزولی را به روند صعودی تبدیل می‌کند. اگر چکش سبز رنگ باشد، اعتبار کندل بیشتر است. باید به حجم معامله در این نقطه توجه شود. در صورتی که کندل بعدی در بالای کندل چکش قرار بگیرد، الگوی معتبر است در غیر این صورت الگوی چکش رد خواهد شد.

الگوی پوشش دهنده

الگوی کندل پوششی در واقع شامل دو کندل یا میله در کنار هم و در جهت خلاف یکدیگر است که معمولاً در قله یا قعر تشکیل می‌شود. بدنه کندل دوم، کل بدنه کندل قبلی را پوشش می‌دهد. واضح است که مشاهده الگو به تنهایی سیگنالی برای خروج یا ورود به معامله نیست.

انگالفینگ می‌تواند بخشی از یک استراتژی معامله‌گری مانند امواج الیوت، پرایس اکشن و غیره باشد و نیاز به تاییدات عوامل دیگر برای ورود به معامله یا سفارش دارد.

الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی

لازم است بدانید که این الگوی شمعی سه شمع دارد. مهم‌ترین نتیجه‌ای که از الگوی ستاره صبحگاهی می‌توان استنباط کرد، شروع یک روند صعودی در انتهای روند نزولی است. معمولأ این الگو در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد که هر شمع شامل پیامی است. شمع اول، نزولی و پرقدرت و شمع دوم که معمولأ فاقد بدنه بزرگ و سایه است، می‌تواند شکل صعودی یا نزولی شکل بگیرد. اما شمع سوم نسبت به شمع دوم حالت صعودی دارد.

کلام آخر

الگوهای شمعی ژاپنی کاربرد بسیار زیادی دارند و مرتبا در نمودارهای مختلف مشاهده شده‌اند؛ اما به ‌تنهایی مؤثر نیستند. هنگام مشاهده‌ الگو نه ‌تنها باید به تمام شرایط آن الگو دقت کرد؛ بلکه باید به ‌دنبال تاییدیه‌های دیگر از سایر اندیکاتورها نیز بود. عموما معامله‌گران تکنیکال از چهار یا پنج اندیکاتور و ابزار تکنیکال برای تأیید جهت معامله‌شان استفاده می‌کنند که الگوهای شمعی ژاپنی، تنها یکی از این ابزار است.

برای مطالعه‌ جامع انواع دیگر الگوهای شمعی ژاپنی و استفاده از تریدرها و ابزار تکنیکال از دنیای ترید کمک بگیرید. البته مهم است که در تحلیل‌ها از شیوه‌های دیگر تحلیلی مانند تحلیل بنیادی نیز استفاده کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا