اخبار ارز دیجیتال

رقیب غیرمتمرکز توییتر جک دورسی به اپ استور می آید


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

رابط کاربری Bluesky جایگزین غیرمتمرکز توییتر جک دورسی بسیار شبیه پلتفرم رسانه اجتماعی ایلان ماسک است.

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران سرویس میکروبلاگینگ آنلاین توییتر، در حال کار بر روی Bluesky، یک جایگزین غیرمتمرکز توییتر است، زیرا این برنامه تلفن همراه در حال حاضر در نسخه بتا خصوصی آزمایش می شود.

Bluesky به عنوان یک برنامه فقط دعوت به App Store آمد و به افراد خاصی اجازه می داد با ایجاد یک حساب کاربری از طریق یک کد دعوت، تجربه اجتماعی جدید را امتحان کنند.

TechCrunch گزارش می دهد که برنامه Bluesky iOS در 17 فوریه عرضه شد و تا 28 فوریه نزدیک به 2000 نصب را جمع آوری کرده است. طبق گزارش ها، این برنامه هنوز برای آزمایش کنندگان اندروید در گوگل پلی در دسترس نیست.

همانطور که در پیش نمایش اپ استور Bluesky می بینید، برنامه رقیب بسیار شبیه توییتر است، با رابطی که دارای بسیاری از ویژگی های مشابه توییتر مانند دسته ها، فالوورها و نحوه نمایش پست ها و پاسخ ها است. مانند توییتر، فید برنامه Bluesky نیز منعکس کننده لایک ها، نظرات و ارسال مجدد است.

اسکرین شات آیفون Bluesky. منبع: اپ استور

به گفته TechCrunch، این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا پست هایی با حداکثر 265 کاراکتر ایجاد کنند. این مقدار کمی کمتر از 280 کاراکتر توییتر است. به جای توییتر “چه خبر است؟”، Bluesky می پرسد “چه خبر؟” کاربران Bluesky می‌توانند اکانت‌ها را به اشتراک بگذارند، نادیده بگیرند و مسدود کنند، اما ابزارهای پیشرفته‌تری مانند افزودن به فهرست‌ها هنوز در دسترس نیستند.

رابط فید و اعلان Bluesky در نسخه بتا خصوصی. منبع: TechCrunch

با وجود شباهت بسیار زیاد به توییتر، به نظر می رسد Bluesky دارای برخی ویژگی های فنی است که به طور قابل توجهی آن را از غول رسانه اجتماعی ایلان ماسک متفاوت می کند. هدف این پلتفرم ارائه یک پروتکل شبکه اجتماعی غیرمتمرکز است. امید است که این اطلاعات کاربران را از نفوذ دولت یا شرکت ها دور نگه دارد.

Bluesky بر اساس پروتکل AT ساخته شده است، یک شبکه اجتماعی فدرال جدید که جدیدترین ایده های فناوری غیرمتمرکز را ادغام می کند. پروتکل AT، که در اصل به عنوان پروتکل انتقال تأیید اعتبار (ADX) شناخته می‌شود، تلاش اصلی Bluesky است و هدف آن فعال کردن راه‌های جدیدی برای ارتباط سرورها با یکدیگر است که به افراد و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا خود میزبان باشند و شما می‌توانید به جای یک وب‌سایت، چندین وب‌سایت داشته باشید.

مربوط: برنامه ارتباطات Web3 با سرمایه اولیه 12.5 میلیون دلاری از توییتر پیروی می کند

همانطور که قبلاً گزارش شده بود، Bluesky اولین دسته از کدهای خود را در اوایل می 2022 منتشر کرد، چند هفته قبل از اینکه دورسی هیئت مدیره توییتر را ترک کند. در ماه اکتبر، دورسی به طور رسمی برنامه اجتماعی Bluesky و پروتکل AT را راه اندازی کرد، تقریباً سه سال پس از راه اندازی پروژه تحت حمایت توییتر در سال 2019.

این خبر در دورسی منتشر شده است حرکت بیت کوین (BTC) با استفاده از پروتکل اجتماعی دیگر خود به نام Nostr. Damus، اولین اپلیکیشن موبایلی که از این پروتکل بهره می برد، در فوریه 2023 در اپ استور راه اندازی شد.نویسنده: Helen Partz

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا