اخبار ارز دیجیتال

اسلام و رمزنگاری: چگونه دارایی های دیجیتال با قوانین مالی اسلامی مطابقت دارند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

بیایید نگاهی به بانکداری اسلامی و نقش ارزهای دیجیتال در دنیای مالی بیندازیم.

بانکداری و مالی اسلامی، سیستمی مبتنی بر اصول شرعی (شریعت) است که از جمله، اخذ یا پرداخت سود وام را ممنوع کرده و بر معاملات مالی اخلاقی و عادلانه تاکید دارد.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه بانکداری اسلامی، ممنوعیت اخذ یا پرداخت سود وام است که سنگ بنای بانکداری سنتی است.

در عوض، امور مالی اسلامی بر اساس قراردادهای تقسیم سود و زیان بین وام دهندگان و وام گیرندگان است. وام دهنده ریسک سرمایه گذاری را با وام گیرنده تقسیم می کند و هر دو طرف در سود یا زیان سهیم هستند.

قانون شریعت سرمایه گذاری در دارایی های نامشهود مانند سهام، اوراق قرضه و دارایی های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال را مجاز می داند. یک دارایی منطبق با شریعت تا زمانی که کاربرد واقعی داشته باشد، نیازی به پشتوانه کالای فیزیکی ندارد. علاوه بر این، شریعت فقط اجازه سرمایه گذاری در مشاغل و پروژه هایی را می دهد که به جامعه آسیبی نمی رساند (بنابراین قمار، الکل و تنباکو ممنوع است).

شفافیت برای امور مالی اسلامی ضروری است و همه تراکنش های مالی باید برای همه طرف های درگیر افشا شود. امور مالی اسلامی نیز توسط یک کمیسیون شریعت متشکل از علمای اسلامی نظارت می شود که تضمین می کنند تمام معاملات مالی با اصول شریعت مطابقت دارند.

مالی اسلامی چندین محصول و خدمات مانند مضاربه، مشارکه، مرابحه، ایجارا و صکوک ارائه می دهد.

چه چیزی یک ارز دیجیتال منطبق با شریعت را نشان می دهد؟

برای توسعه یک ارز دیجیتال سازگار، تیمی از کارشناسان مالی و فناوری اسلامی (شامل دانشمندان اسلامی، کارشناسان مالی و توسعه‌دهندگان) گرد هم می‌آیند تا طراحی و عملکرد این ارز دیجیتال را تعیین کنند.

این تیم تضمین می‌کند که سکه بر اساس سیستم تقسیم سود و زیان است نه وام‌دهی مبتنی بر بهره. این بدان معناست که سرمایه گذاران به جای دریافت نرخ ثابت بازده سرمایه گذاری خود، در سود و زیان سرمایه گذاری تجاری سهیم هستند.

اخیراً: از بین بردن هیاهو: آیا شرکت‌های ارزهای دیجیتال مستقر در ایالات متحده واقعا «خفه‌شده» هستند؟

هنگامی که یک ارز دیجیتال آماده انتشار است، قبل از استفاده از آن توسط سرمایه گذاران مسلمان، سکه باید توسط هیئت نظارت شریعت بررسی و تایید شود. این فرآیند صدور گواهینامه شامل بررسی عمیق عملکرد و طراحی ارز دیجیتال است.

نمونه ای از دارایی دیجیتالی مطابق با شریعت، سکه اسلامی (ISLM) است که بر روی بلاک چین شبکه حق ساخته شده است. در ژوئن 2022، سکه اسلامی فتوایی (حکم مقامات اسلامی) برای پیروی از شریعت به دست آورد.

مانند بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده، از یک مدل کاهش تورم پیروی می کند و از ایجاد سکه های جدید به صورت دلخواه جلوگیری می کند. علاوه بر این، 10 درصد از هر ISLM جدیدی که در شبکه ایجاد می شود به Evergreen DAO می رود. Evergreen DAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است که درآمدهای خود را در خیریه های اسلامی و پروژه های آنلاین سرمایه گذاری می کند. کمک های مالی به امور خیریه به دنبال زکات یکی از ارکان اسلام است.

ارزهای دیجیتال اسلامی نیاز به طراحی مناسب دارند

ارزهای دیجیتال منطبق با شریعت یک توسعه نسبتا جدید و در حال تحول در ارز دیجیتال هستند.

اگرچه برای مطابقت با اصول مالی اسلامی طراحی شده است، اما بدون بحث نیست، با بحث های مداوم در میان دانشمندان اسلامی در مورد اینکه آیا این ارز دیجیتال واقعاً با شریعت سازگار است یا خیر.

“توسعه یک محیط بیت کوین که از قوانین شریعت پشتیبانی می کند نیز دشوار است.”

یکی از نگرانی‌های محققان مالی اسلامی، موضوع ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه است. این مجاز نیست زیرا حاوی “گالار” است که به معنای “عدم اطمینان، خطر یا خطر” یا “فروش چیزی که وجود ندارد”.

محمد الکاف الهاشمی، یکی از بنیانگذاران Islamcoin به کوین تلگراف گفت: «شریعت تراکنش‌هایی را که بر شانس یا سفته‌بازی متکی هستند و نه تلاش‌های سودآور، ممنوع می‌کند و آنها را باطل می‌داند.

با این حال، او افزود: “این اصل، سفته بازی تجاری در معاملات تجاری یا معاملاتی را ممنوع نمی کند، زیرا قانون شریعت به اندازه کافی هوشمند و انعطاف پذیر است که بتواند تغییرات تکنولوژیکی را در هر دوره ای تطبیق دهد.”

به گفته الهاشمی، ارزهای رمزنگاری شده در صورتی می توانند با قوانین اسلامی مطابقت داشته باشند که «با نیت درست، مانند کاربرد عملی» به جای «صرفاً برای تجارت یا سفته بازی» توسعه یافته باشند.

بنابراین، به گفته کوزنتسوف، حلال یا مجاز بودن یک سکه به مسائل طراحی برمی گردد. او گفت: «استفاده و معماری یک ارز رمزنگاری شده تعیین کننده مطابقت آن با شریعت است.

او به استفاده از مواردی برای ارزهای رمزنگاری شده اشاره کرد که به راحتی می‌توان آن‌ها را مطابق با شریعت در نظر گرفت، مانند پرداخت‌ها و ذخیره‌سازی ارزش.

برای مثال، استیبل‌کوین‌ها را می‌توان به‌عنوان شکلی از تأمین مالی مبتنی بر دارایی، که یکی از اصول مالی اسلامی است، در نظر گرفت. استیبل کوین هایی مانند USD Coin (USDC) و Tether (USDT) توسط ذخایر دارایی واقعی پشتیبانی می شوند. برخی از ارزهای دیجیتال منحصراً برای امور مالی اسلامی ایجاد می شوند، مانند OneGram که توسط ذخایر طلا پشتیبانی می شود.

کوزنتسوف نتیجه گرفت: «در ایجاد و پذیرش سکه‌های مطابق با شریعت چالش‌هایی وجود دارد، اما با ترکیب صحیح راهنمایی، قانون‌گذاری و نبوغ فنی، می‌توان بر این چالش‌ها غلبه کرد.» مزرعه برنج.

گسترش دسترسی به ارزهای دیجیتال

وقتی صحبت از مزایای یک ارز دیجیتال منطبق با شریعت به میان می‌آید، می‌تواند حتی کاربران بیشتری را از کشورهایی که اسلام دین غالب آنهاست، جذب کند. این امر برای کاهش هرگونه نگرانی سرمایه گذاران مذهبی در مورد ارزهای دیجیتال است.

الهاشمی گفت: «افزایش دسترسی مسلمانان به خدمات مالی یکی از مزایای احتمالی ارزهای دیجیتال منطبق با شریعت است. این می‌تواند مکانیزمی را برای مسلمانانی که مطابق با دیدگاه‌های مذهبی خود از دسترسی به تراکنش‌های مالی محروم شده‌اند، فراهم کند.»

اخیرا: بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟

افزایش سرمایه‌گذاری در بانک‌های اسلامی نیز می‌تواند نتیجه مثبتی باشد که می‌تواند منجر به پیشرفت و گسترش بیشتر صنعت مالی اسلامی شود که برای کل اقتصاد مفید است.

با ادامه تکامل دنیای مالی و ظهور فناوری های جدید، سرمایه گذاران مسلمان باید به دقت سازگاری این تحولات جدید را با اصول مالی اسلامی و اهداف اخلاقی و اجتماعی این سیستم بررسی کنند.

نویسنده: Anthony Clarke

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا