اخبار ارز دیجیتال

آیا دیفای بازگشته است؟ GMX به بالاترین حد خود رسید، قیمت 30٪ افزایش یافت

قیمت‌های GMX و LOOKS هفته گذشته افزایش دو رقمی داشتند، زیرا آرتور هیز، مدیرعامل سابق BitMEX، اوراق سرمایه‌گذاری را برای هر دو پروژه فاش کرد.

در یک پست وبلاگ اخیر، اسطوره ارزهای دیجیتال و مدیر عامل سابق BitMEX، آرتور هیز، گفت که کیف قابل توجهی از توکن‌های GMX و LOOKS دارد. به گفته هیز، دلایل اصلی سرمایه گذاری در هر دو توکن، درآمد پلتفرم و پتانسیل عملکرد هر دو دارایی نسبت به اسناد خزانه استاندارد بود.

بیایید نگاهی گذرا به داده های زنجیره ای بیندازیم و GMX و LOOKS را با رقبای خود مقایسه کنیم تا مشخص کنیم آیا مفروضات آرتور پابرجا هستند یا خیر.

کاهش استفاده از GMX بعد از ماه نوامبر قوی

هفته قبل از 16 نوامبر، پس از خروج صرافی های متمرکز (CEX) ناشی از ورشکستگی FTX، جریان های ورودی قابل توجهی به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وارد کرد. GMX به دلیل هجوم موقت به DeFi، Uniswap را در هزینه های پروتکل شکست می دهد.

در 28 نوامبر، GMX حدود 1.15 میلیون دلار در کارمزد معاملات روزانه به دست آورد که از 1.06 میلیون دلار کارمزد معاملاتی Uniswap در همان روز پیشی گرفت.

هزینه GMX و کاربران فعال روزانه.منبع: Token Terminal

استفاده از GMX ممکن است در حال کاهش باشد، اما توکن در حال عملکرد بهتر از صنعت است. توکن GMX پس از به دست آوردن 59 درصد در 30 روز گذشته، تنها 8 درصد از بالاترین رکوردهای تاریخ فاصله دارد.

عملکرد توکن GMXمنبع: دلفی دیجیتال

Uniswap نزدیکترین رقیب GMX است، بنابراین مقایسه این دو پروتکل به شما می گوید که کدام کاربران ترجیح می دهند برای تجارت استفاده کنند. جدا از تغییر قیمت در 28 نوامبر، Uniswap همچنان از نظر درآمد قیمت و کاربران فعال روزانه از GMX پیشی می‌گیرد. برخلاف Uniswap، GMX کمیسیون ها را بین سهامداران توکن های مختلف GMX و GLP توزیع می کند.

اوج کارمزد 90 روزه Uniswap 5.9 میلیون دلار است، در حالی که کارمزد روزانه GMX تنها 1.4 میلیون دلار است. تفاوت های زیاد در قیمت های اوج ممکن است نشان دهنده این باشد که GMX از نظر استفاده از پلت فرم به ظرفیت رسیده است.

هزینه های ایجاد شده توسط GMX برای دارندگان توکن GMX 30٪ و برای دارندگان GLP 70٪ تقسیم می شود. صفحه اصلی فعلی GMX بیان می کند که APY تخمینی توکن های GMX حدود 10٪ و APY تخمینی توکن های GLP 20٪ است. GLP هدف بازدهی 20 درصدی هیز را برآورده می‌کند، اما ارائه‌دهنده نقدینگی در برابر زیان‌های کاهش ارزش و کاهش قیمت آسیب‌پذیر است، که تضمین موفقیت در برابر استراتژی‌های محافظه‌کارانه خزانه‌داری را دشوار می‌کند.

کمیسیون های کسب شده در Uniswap و GMX. منبع: TokenTerminal

استفاده از OpenSea همچنان بر LookRare تسلط دارد

LooksRare، که محل توکن‌های LOOKS نیز هست، به دلیل هزینه‌هایی که پروتکل NFT دریافت می‌کند، توسط Hayes ذکر شد.

به نظر می رسد OpenSea دارای جریان طبیعی کاربران فعال روزانه بین 35000 تا 50000 است، در حالی که LooksRare محدوده کمتری بین 350 تا 500 کاربر دارد. با استفاده از این معیار، OpenSea 100 برابر بزرگتر از LooksRare است و به نظر نمی رسد روند در بازه زمانی 90 روزه تغییر کند.

تفاوت دیگر بین این دو پروتکل این است که OpenSea دارای توکن هایی نیست که از طریق ضرابخانه های staking و inflation پاداش صادر می کنند. انتشار پاداش ممکن است به هدف 20 درصد هیز برسد، اما باید توجه داشت که LooksRare برای تجارت شستشو بدنام است. هدف اصلی این معامله‌گران شستشو، بدست آوردن توکن‌های بیشتر LOOKS است، اما این می‌تواند قیمت را کاهش دهد.

کاربران فعال روزانه LooksRare و OpenSea. منبع: TokenTerminal

جمع‌آوری UniSwap NFT که اخیراً اعلام شده است، به کاربران امکان می‌دهد بدون بازدید از سایت، LookRare NFT‌های خود را خریداری کنند، و به طور بالقوه به LookRare کمک می‌کند معاملات «اصیل» بیشتری کسب کند.

توزیع فعلی هزینه ها به شدت بر روی OpenSea متمرکز شده است. در 90 روز گذشته، OpenSea به 2.5 میلیون دلار در کارمزد روزانه به اوج خود رسید، در حالی که LooksRare تنها یک بار از 200000 دلار در کارمزد روزانه در همان دوره فراتر رفت.

کمیسیون های به دست آمده در LooksRare و OpenSea. منبع: TokenTerminal

بررسی اصول پروتکلی که هیز به آنها اشاره کرد، اولین گام مهم در هنگام بررسی سرمایه گذاری در DeFi و آلت کوین ها است. با نگاهی به چشم‌انداز رقابتی LooksRare و GMX، هر دو پروتکل برای پیشی گرفتن از رهبران فعلی نیاز به پذیرش بیشتری دارند. علاوه بر این، هدف 20 درصدی تعیین‌شده توسط هیز می‌تواند در هنگام تجزیه و تحلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای متورم و قیمت‌های توکن طولانی باشد.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Kyle White

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا