🚨 اخبار ارز دیجیتال

آیا فناوری بلاک چین برای کاربردهای ذخیره سازی انبوه آماده است؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

فضای بلاک چین برای فعال کردن توسعه اپلیکیشن های با حجم بالا به چه چیزی نیاز دارد؟

Web3 (نسل سوم اینترنت) به نسخه غیرمتمرکز وب اشاره دارد که از فناوری بلاک چین و سایر فناوری های غیرمتمرکز استفاده می کند تا امکان کنترل بیشتر کاربر، حفظ حریم خصوصی و مالکیت داده ها را فراهم کند. هدف آن بازتعریف نحوه تعامل ما با خدمات دیجیتال، حرکت از مدل‌های متمرکز سنتی به شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز است.

هسته Web3 بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است. فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده محافظت شده رمزنگاری شده است که فهرستی از رکوردها به نام بلوک را به طور مداوم در حال رشد نگه می دارد. این ماهیت توزیع شده، تعامل مستقیم همتا به همتا را امکان پذیر می کند.

Web3 چندین ویژگی کلیدی را به ارمغان می آورد که پتانسیل ایجاد انقلابی در برنامه های ذخیره سازی انبوه را دارند. نمونه‌هایی از برنامه‌های ذخیره‌سازی انبوه شامل شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) است که میزبان تصاویر و سایر رسانه‌های بصری، پلتفرم‌های بازی آنلاین و وب‌سایت‌های مبتنی بر بلاک چین هستند.

طرح توزیع تک سرور (چپ) و طرح توزیع CDN (راست).

برخلاف سیستم‌های متمرکز سنتی، در Web3 هیچ نهاد واحدی کنترل یا مالکیت کامل داده‌ها را ندارد. این رویکرد توزیع شده، داده ها را در برابر خطر سانسور، دستکاری، یا نقاط شکست منفرد مقاوم می کند و در نتیجه یکپارچگی و در دسترس بودن داده ها را بهبود می بخشد.

هریسون هاینز، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران فلیک، یک پلتفرم توسعه غیرمتمرکز، به کوین تلگراف گفت: “یک پروتکل خوب طراحی شده که به Web3 قدرت می بخشد از طریق معماری شبکه، رمزنگاری و یک سیستم انگیزشی اقتصادی نشانه ای ساخته خواهد شد. این پروتکل عدم تمرکز را تضمین می کند.” او گفت. او اضافه کرد:

“مزایای این رویکرد عمدتا حول محور عدم اعتماد، بدون مجوز، ضد دستکاری و مقاوم در برابر سانسور است. و Web3 به خوبی آنها را مدیریت می کند.”

آنکور بانرجی، مدیر ارشد فناوری Cheqd، یک پلتفرم پرداخت غیرمتمرکز و هویت، احساسات مشابهی را تکرار کرد و به کوین تلگراف گفت: در گذشته، بسیاری از خاموشی ها به دلیل خرابی ارائه دهندگان ابر ایجاد شده است. برای مثال، همین یک هفته پیش Microsoft Outlook از کار افتاد و در ژانویه Outlook، Teams و ۳۶۵ همگی از کار افتادند. این نشان دهنده خطر تمرکز است. قطعی جهانی فیس بوک در سال ۲۰۲۱ نه تنها خدمات فیس بوک، بلکه بسیاری از بقیه وب را که به ردیابی تبلیغات و ورود به سیستم فیس بوک متکی بودند، از بین برد. ”

یکی دیگر از جنبه های مهم Web3 قابلیت همکاری است. بلاک چین ها مستقل از یکدیگر کار می کنند، اما پروتکل های قابل همکاری وجود دارد که هدف آنها اتصال شبکه های مختلف بلاک چین است. به عنوان مثال، پل های زنجیره ای به کاربران اجازه می دهند دارایی ها را از یک بلاک چین به زنجیره دیگر منتقل کنند. قابلیت همکاری، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در چندین شبکه بلاک چین قابل دسترسی باشد و می تواند نقش کلیدی در توسعه برنامه های ذخیره سازی انبوه داشته باشد.

Web3 از سیستم های فایل توزیع شده مانند سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) و Swarm استفاده می کند تا یک راه حل ذخیره سازی ایمن و مقیاس پذیر برای برنامه های ذخیره سازی انبوه ارائه دهد. این سیستم های فایل توزیع شده فایل ها را به قطعات کوچک تقسیم می کنند، آنها را در چندین گره پخش می کنند و از آدرس دهی مبتنی بر محتوا استفاده می کنند. علاوه بر این، اطمینان از افزونگی داده ها و بازیابی کارآمد، قابلیت اطمینان و عملکرد سیستم ذخیره سازی را بهبود می بخشد.

به عنوان مثال، Fleek به کاربران اجازه می دهد تا با میزبانی فایل ها با استفاده از پروتکل IPFS وب سایت بسازند. هنگامی که وب سایت در شبکه مستقر شد، کاربران هش IPFS را دریافت می کنند و وب سایت در Filecoin بایگانی می شود. کاربر یک کیت توسعه نرم افزار و یک رابط کاربری گرافیکی برای تعامل با زیرساخت ذخیره سازی دارد.

مجله: باشگاه فوتبال رئال بدفورد پیتر مک کورمک بیت کوین را در سطح جهانی به ارمغان می آورد

علاوه بر این، Web3 امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که خوداجرا با قوانین و شرایط از پیش تعریف شده در بلاک چین کدگذاری شده اند. آنها تعاملات خودکار و بی اعتماد را تسهیل می کنند و به برنامه های ذخیره سازی انبوه اجازه می دهند قوانین را اجرا کنند، تراکنش ها را پردازش کنند و کنترل های دسترسی را برای ذخیره و بازیابی داده ها مدیریت کنند.

Web3 همچنین توکن‌سازی را معرفی می‌کند که در آن دارایی‌ها یا توکن‌های دیجیتال نشان دهنده مالکیت یا حقوق دسترسی هستند. در برنامه‌های کاربردی با فضای ذخیره‌سازی بالا، توکن‌سازی می‌تواند شرکت‌کنندگان را تشویق کند تا منابع ذخیره‌سازی را به اشتراک بگذارند. کاربران می‌توانند با به اشتراک گذاشتن فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده و ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز مقرون‌به‌صرفه و مقیاس‌پذیر، توکن‌ها را به دست آورند. Tokenization یک لایه اقتصادی به اکوسیستم ذخیره سازی اضافه می کند و مشارکت فعال و به اشتراک گذاری منابع را تشویق می کند.

پتانسیل Web3 برای برنامه های کاربردی با ذخیره سازی بالا در ماهیت توزیع شده، قابلیت همکاری، سیستم های فایل توزیع شده، قراردادهای هوشمند و مکانیسم های توکن سازی نهفته است. این ویژگی ها زیرساخت ایمن، مقیاس پذیر و با انگیزه را برای ذخیره و بازیابی حجم زیادی از داده ها فراهم می کند.

آنچه برای فناوری بلاک چین نیاز دارید

فناوری بلاک چین در شکل فعلی خود با چالش های مقیاس پذیری هنگام پردازش مقادیر زیادی داده مواجه است. معماری‌های بلاک چین سنتی مانند بیت‌کوین و اتریوم ظرفیت و ظرفیت ذخیره‌سازی محدودی دارند.

شبکه های بلاک چین برای پشتیبانی از برنامه های ذخیره سازی با ظرفیت بالا باید مقیاس پذیرتر باشند. این را می توان با پیاده سازی راه حل هایی مانند شاردینگ، پروتکل های لایه ۲ و زنجیره های جانبی به دست آورد. این فناوری‌ها پردازش موازی تراکنش‌ها و داده‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند و به طور موثر ظرفیت و عملکرد شبکه‌های بلاک چین را افزایش می‌دهند.

برنامه های ذخیره سازی انبوه نیاز به استفاده کارآمد از منابع ذخیره سازی دارند. بنابراین، شبکه های بلاک چین باید ذخیره سازی داده ها را برای کاهش افزونگی و بهبود کارایی ذخیره سازی بهینه کنند. تکنیک‌هایی مانند فشرده‌سازی داده‌ها، حذف مجدد داده‌ها و پارتیشن‌بندی داده‌ها را می‌توان برای به حداقل رساندن نیازهای ذخیره‌سازی و در عین حال حفظ یکپارچگی و در دسترس بودن داده‌ها استفاده کرد.

بانرجی گفت: “بلاک چین ها بهترین راه برای ذخیره و توزیع فایل های سنگین نیستند، بنابراین نمی توان مستقیما از آنها استفاده کرد.” حتی ذخیره سازی متمرکز.” وی افزود:

«به این ترتیب، فایل‌های «سنگین» نیازی به تقسیم و ذخیره در بلوک‌ها، در بهینه‌ترین قالب برای توزیع سریع فایل‌های بزرگ و در عین حال اطمینان از مقاومت در برابر دستکاری با تطبیق با هش‌ها، ندارند.» موجود است. یک مثال خوب از این در عمل، پروتکل Sidetree است که IPFS و بیت کوین را برای ذخیره سازی ترکیب می کند. ”

در دسترس بودن داده ها برای برنامه های ذخیره سازی انبوه بسیار مهم است. یک شبکه بلاک چین باید اطمینان حاصل کند که گره های ذخیره سازی همیشه آنلاین و در دسترس برای ارائه خدمات بازیابی اطلاعات هستند. مشوق‌ها و جریمه‌هایی را می‌توان برای تشویق گره‌های ذخیره‌سازی برای در دسترس ماندن زیاد ایجاد کرد. علاوه بر این، ادغام سیستم‌های فایل توزیع‌شده مانند IPFS و Swarm می‌تواند در دسترس بودن داده‌ها را با تکثیر داده‌ها در چندین گره افزایش دهد.

Fleek’s Hines به Cointelegraph گفت: «مقیاس‌پذیری هنوز مسئله‌ای است که همه پروتکل‌های ذخیره‌سازی Web3 باید به آن رسیدگی کنند، و یکی از مواردی است که شبکه Fleek به طور خاص به آن رسیدگی می‌کند.» من می‌خواهم آن را مطرح کنم. در مقابل، Swarm بیشتر شبیه Filecoin، Arweave و غیره است که این پروتکل‌ها ذخیره‌سازی فایل/داده را تضمین می‌کنند. ‘ اضافه.

از سوی دیگر، IPFS ذخیره‌سازی فایل/داده را تضمین نمی‌کند. یک راه بهتر برای فکر کردن به IPFS این است که شبیه HTTP است، به این معنی که کاربرد اصلی آن آدرس‌دهی محتوا و مسیریابی است.

هاینز حتی معتقد است که IPFS می تواند به طور بالقوه جایگزین پروتکل HTTPS شود. به اینترنت و پایگاه کاربر رو به رشد آن در سراسر جهان می پردازد).

پروتکل‌های ذخیره‌سازی دیگر مانند Filecoin، Arweave و Swarm امنیت را از طریق معماری شبکه، رمزنگاری و سیستم‌های انگیزشی اقتصادی توکن تضمین می‌کنند.

حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها بسیار مهم است زیرا برنامه های ذخیره سازی با ظرفیت بالا اغلب با داده های حساس سروکار دارند. شبکه‌های بلاک چین باید مکانیسم‌های رمزنگاری قوی و کنترل دسترسی را برای محافظت از داده‌های ذخیره شده در خود جای دهند. فن‌آوری‌های متمرکز بر حریم خصوصی مانند اثبات‌های دانش صفر و محاسبات امن چند جانبه را می‌توان برای فعال کردن ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌های خصوصی امن ادغام کرد.

شبکه های بلاک چین می توانند راه حل های ذخیره سازی مقرون به صرفه ای را با پیاده سازی شبکه های ذخیره سازی غیرمتمرکز و اقتصادهای مبتنی بر توکن ارائه دهند. علاوه بر این، شبکه‌های بلاک چین می‌توانند زیرساخت‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و مقرون‌به‌صرفه را با تشویق افراد یا سازمان‌ها برای مشارکت در منابع ذخیره‌سازی بلااستفاده ایجاد کنند.

قابلیت همکاری برای برنامه های ذخیره سازی انبوه که شامل یکپارچه سازی داده ها از منابع و سیستم های مختلف است، حیاتی است. بنابراین، شبکه های بلاک چین باید قابلیت همکاری بین بلاک چین و سیستم های خارجی را تسهیل کنند. استانداردها و پروتکل‌هایی مانند پروتکل‌های ارتباطی متقابل زنجیره‌ای و اوراکل‌های غیرمتمرکز امکان ادغام یکپارچه داده‌ها از منابع مختلف در شبکه‌های بلاک چین را فراهم می‌کنند.

مکانیسم‌های حاکمیت و اجماع مؤثر برای شبکه‌های بلاک چینی که حجم زیادی از داده را پردازش می‌کنند، ضروری است. می‌توانید مدل‌های حکمرانی غیرمتمرکز شفاف مانند سازمان‌های مستقل زنجیره‌ای یا غیرمتمرکز (DAO) را برای تصمیم‌گیری جمعی در مورد سیاست‌ها و ارتقاهای مرتبط با ذخیره‌سازی پیاده‌سازی کنید.

الگوریتم‌های اجماع کارآمد مانند Proof of Stake (PoS) و Delegated Proof of Stake (DPoS) می‌توانند برای دستیابی به اجماع سریع‌تر و کارآمدتر انرژی برای تراکنش‌های ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده شوند. بهبود تجربه کاربر برای فناوری بلاک چین برای برنامه های ذخیره سازی انبوه نیز مهم است.

ارائه یک رابط کاربر پسند و یکپارچه سازی یکپارچه با برنامه های کاربردی موجود، مستلزم انتزاع پیچیدگی و تخصص مرتبط با بلاک چین است. علاوه بر این، ابزارها، کتابخانه‌ها و چارچوب‌هایی که توسعه و استقرار برنامه‌های بلاکچین با حجم بالا را ساده می‌کنند باید به راحتی در دسترس باشند.

اخیر: قانون جدید رمزارز اتحادیه اروپا: چگونه MiCA اروپا را به یک مرکز دارایی دیجیتال تبدیل می کند

برنامه های ذخیره سازی انبوه ممکن است نیاز به رعایت الزامات قانونی خاص، مانند مقررات حفاظت از داده ها یا استانداردهای انطباق خاص صنعت داشته باشند. بنابراین، شبکه‌های بلاک چین باید ویژگی‌ها و مکانیسم‌هایی را ارائه دهند که انطباق با چنین مقرراتی را امکان‌پذیر می‌سازد.

این شامل کنترل‌های حریم خصوصی داخلی، قابلیت‌های ممیزی، یا ادغام با سیستم‌های مدیریت هویت برای اطمینان از انطباق با مقررات در حین استفاده از ذخیره‌سازی مبتنی بر بلاک چین است.

به طور خلاصه، برای تطبیق برنامه‌های ذخیره‌سازی با حجم بالا، بلاک چین باید چندین ویژگی کلیدی مانند امنیت و کارایی هزینه را مورد توجه قرار دهد. با غلبه بر این چالش ها و ترکیب پیشرفت های لازم، فناوری بلاک چین می تواند یک زیرساخت قوی و مقیاس پذیر برای برنامه های ذخیره سازی انبوه فراهم کند.

نویسنده: Helen Partz

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا