اخبار ارز دیجیتال

سرمایه گذاران باید از FTX درس بگیرند و از سفته بازی دست بردارند

سرمایه گذاری های سوداگرانه مردم را به سمت FTX سوق داد. اکنون که نتایج را دیدیم، امیدواریم آنها شروع به جستجوی گزاره‌های مبتنی بر ارزش کنند.

سقوط FTX فقط نشان دهنده شکست یک صرافی دیگر ارزهای دیجیتال نیست. این نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده است که این صنعت رشد کند و ارزش آن را بپذیرد. در اینجا تقسیم ارزش ها نهفته است.

FTX دومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در جهان بود. اکنون این یک میم مرگبار است درباره مبالغ مضحک پولی که در مدل‌های تجاری متمرکز بازسازی‌شده ریخته می‌شود که با تمرکززدایی کاذب سفید شده است.

همانطور که وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای می‌گوید، «فقط زمانی که جزر و مد کم باشد، می‌دانید چه کسی برهنه شنا کرده است.» اما قبلاً این را دیده‌اید، درست است؟ در واقع، اینطور نیست.

بیت کوین (BTC) در آغاز طولانی ترین بازار صعودی بازار مالی در تاریخ ظهور کرده است. صنعتی که تولید کرد به معنای واقعی کلمه در بهترین زمان ها منفجر شد. اما تمام چیزهای خوب می بایست به یک پایانی ختم شوند. ارزهای دیجیتال در حال حاضر با تلاقی تاسف بار شرایط اقتصاد کلان و تنظیم کننده تشنه کنترل مواجه هستند.

مربوط: FTX Debacle به معنای تأثیر آینده بر ارزهای دیجیتال در واشنگتن دی سی است

در همین حال، بازارهای سنتی در حال احیای مجدد سرمایه گذاری محتاطانه و مبتنی بر ارزش هستند. دلیلش هم ساده است. زیرا زمانی که نرخ بهره به پایین ترین حد خود رسید، پول رایگان بود. الان نه. ظهور سرگیجه‌آور Uber، Airbnb و DoorDashes امکان‌پذیر بود، زیرا وقتی پول نقد رایگان بود، شرکت‌هایی که پول نقد تولید می‌کردند ارزشی نداشتند. اما وعده ها دیگر آن را قطع نمی کند. سرمایه گذاران قبل از پرداخت سرمایه بالاتر از قبل، درخواست اثبات ارزش خواهند داشت.

با از بین رفتن FTX، بازار کریپتو نیز برای اولین بار مشمول سرمایه گذاری ارزش محور خواهد شد. Tokennomics واقعی نبود – به FTX Tokens (FTT) مراجعه کنید. و اقتصاد به وضوح این کار را می کند، مهم نیست چقدر درس های آن را در زمان های خوب نادیده می گیریم. عرضه هست و تقاضا هست. بازارها زمانی کار می کنند که متعادل باشند. اگر نه، بازار نیست.

می دانیم که متمرکز کردن بازار ارزهای دیجیتال کارساز نخواهد بود. فرصت‌های زیادی برای کلاهبرداران وجود دارد که بتوانند با شکار افرادی که درک ضعیفی از فناوری غیرشفاف دارند، به‌طور غیرمنصفانه سود ببرند. نتیجه؟ این توهم کسانی را که به گلدان های طلا در انتهای رنگین کمان های کریپتو اعتقاد داشتند، در هم شکست.

اما در میان آوارها پرتوی سوسوزن امید نهفته است. این تقسیم ارزش هاست.

تقسیم ارزش ها چیست؟

در اصطلاح صنعت، ارزهای رمزنگاری شده در وسط یک “هارد فورک” قرار دارند. هنگامی که آشفتگی FTX فروکش کرد، آنهایی که باقی مانده اند می توانند به دنبال ارزشی باشند که می توانند برداشت کنند و به کاربران ارائه کنند، یا به شرط بندی برهنه با تکیه بر یافتن “احمق بزرگتر” افزایش پیدا کنند.

مربوط: از نیویورک تایمز تا WaPo، رسانه ها فاقد بانکمن-فرید هستند

برخی به راه دوم پایبند هستند. عادت های قدیمی به راحتی از بین نمی روند. اما با تقاضای سرمایه‌گذاران، آنها محو خواهند شد. در همین حال، شاهد ظهور پروژه های Web3 خواهیم بود که با بازگشت به تجارت اولیه ارزش واقعی ایجاد می کنند.

کسانی که موفق می شوند با پاداش های بزرگ پاداش می گیرند. عاقبت برای کسانی که چیزی جز شادی گذشته خالی ارائه نمی دهند سریع است.

پیمایش یک پارادایم جدید

دو اصل راهنمای شکاف ارزشی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اولین مورد به ارزهای دیجیتال به عنوان یک طبقه دارایی مالی اشاره می کند. بعد از بلاک چین به عنوان یک داربست فناوری، دومین نفر است.

یک مانع برای ارزیابی ارزهای دیجیتال به عنوان یک طبقه دارایی مالی، فقدان یک مدل کاری برای ارزیابی پروتکل ها است. این در صنعت نوپا غیرمنتظره نیست. در مراحل اولیه، هیچ مقیاسی برای ارزیابی این شبکه ها وجود نداشت. مدل مود شده برای یک بازار بالغ ساخته شده است.

رمزنگاری از آن زمان تکامل یافته است. ما اکنون درک درستی از روش‌های مختلفی داریم که پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌شوند و می‌توانند شبکه‌ها را دسته‌بندی کنند.

مربوط: زمان آن فرا رسیده است که طرفداران کریپتو حمایت از فرقه های شخصیتی را متوقف کنند

بیت کوین، یک زنجیره اثبات کار، بسیار غیرمتمرکز، کند اما امن است. می توانید ببینید که چند کیف پول بیت کوین را نگه می دارند و چگونه آن کیف پول ها با زنجیره تعامل دارند. شما می توانید مقداری را که از طریق شبکه لایتنینگ که یک لایه تراکنش ثانویه است، محاسبه کنید.

اتریوم اثبات زنجیره سهام است. متمرکزتر از بیت کوین است، اما قلب DeFi است. DeFi ابزاری را برای کمک به ارزیابی ارزش ارائه کرده است: Calculator Total Value Fixed. اگرچه آنها محدودیت های خود را دارند، ظهور سنج های مالی پیشرفته خارج از موسسات سنتی بسیار مورد توجه است. واضح است که امور مالی سنتی اینطور فکر می کند، به همین دلیل است که توجه نظارتی در حال افزایش است.

نکته این است که تجارت اتر (ETH) یا بیت کوین در سال 2016 مشابه بود. با افزایش تمایز، ما انواع سنج های مبتنی بر داده را برای ارزیابی این شبکه ها داریم. ارزهای دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک طبقه دارایی واقعی و قابل اندازه گیری هستند.

ظهور عملکرد

قابلیت ها دارایی ها، محصولات و خدمات غیر مالی Web3 هستند که از طریق بلاک چین ارائه می شوند.

یک اثبات دانش صفر (ZK) دریافت کنید. خریداران خانه می‌خواهند به مشاوران املاک نشان دهند تا بتوانند خریدهای خود را بدون افشای محتوای حساب‌هایشان پوشش دهند. آنها می توانند برای این سرویس اجرا شده از طریق ZK پرداخت کنند. در این مورد، آنها در مورد دارایی‌ها سفته‌بازی نمی‌کنند و فقط برای خدمات حفظ حریم خصوصی – نه نگهداری یا تجارت – پرداخت می‌کنند.

بسیاری از پروژه های پردازش داده از این دست پدید آمده اند و خدماتی مانند ابزارهای هویت، ذخیره سازی ابری و جستجو و نمایه سازی را ارائه می دهند. زیرساخت غیرمتمرکز آنها به این معنی است که قیمت آنها در مقایسه با همتایان متمرکز خود بسیار رقابتی است.

فروپاشی FTX منحصر به فرد نیست و تمام نشده است. سرایت از طریق سیستم پیشرفت می کند و با فشار نزولی نیروهای اقتصاد کلان پیچیده می شود. با این حال، در نهایت، FTX یک چرخ رشد در روایت ارزهای دیجیتال خواهد بود.

تقسیم ارزش اکوسیستم بلاک چین را مجبور می کند یکی از دو مسیر را انتخاب کند: یا به استفاده از چرخه هایپ برای ایجاد سودهای سوداگرانه ادامه دهید یا مدلی بسازید که ارزش واقعی کاربر را نشان دهد.

درست همانطور که رایانه شخصی از گاراژ علاقه‌مندان به میزها و جیب‌های دنیا نقل مکان کرده است، سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین بالاخره در حال رشد هستند.

جوزف بردلی رئیس توسعه کسب و کار در Heirloom، یک استارت آپ نرم افزار به عنوان سرویس است. او در سال 2014 به عنوان یک محقق مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال شروع به کار کرد و سپس در Gem (که بعداً توسط Blockdaemon خریداری شد) قبل از نقل مکان به صنعت سرمایه گذاری تامینی. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در ساخت و ساز پورتفولیو و مدیریت دارایی های جایگزین از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Joseph Bradley

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا