اخبار ارز دیجیتال

Into the Storm: The Dark World of Cryptocurrency Mixers

تعداد انگشت شماری از پروتکل های مبهم سازی برای پایگاه کاربران Tornado Cash که توسط OFAC مورد تایید قرار گرفته رقابت می کنند.

خدمات اختلاط ارزهای دیجیتال یک موضوع بحث برانگیز در صنعت است. برخی از ویژگی‌های فعال‌کننده حریم خصوصی این پروتکل‌ها پشتیبانی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر استدلال می‌کنند که این پروتکل‌ها عمدتاً برای وسایل غیرقانونی استفاده می‌شوند.

برای پلتفرمی مانند تورنادو کش، حکم جریان اصلی «مجرم» است. پروتکل بدنام اختلاط غیرمتمرکز توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی ایالات متحده (OFAC) در آگوست ۲۰۲۲ تحریم شد و اساساً استفاده از این سرویس را برای هر کسی غیرقانونی می کند.

Tornado Cash همچنان یک موضوع بحث برانگیز است و یکی از توسعه دهندگان آن، الکسی پرتسف، به طور بحث برانگیزی در بازداشت به سر می برد و بازرسان در مورد دخالت وی در عملیات توسعه دهنده و میکسر روسی سوال می کنند. نقش ادعا شده

بر اساس گزارشی از شرکت تحلیلی بلاک چین Elliptic، به معنای ضرب المثل، ضرر یک نفر سود دیگری است، و به نظر می رسد که در مورد میکسرهای ارزهای رمزپایه نیز چنین است.

ضربه ای به کسب و کار پولشویی

همانطور که در تجزیه و تحلیل خود مشخص شد، Elliptic نشان می دهد که بیش از ۷ میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط Tornado Cash پردازش شده است. تخمین زده می شود ۱.۵۴ میلیارد دلار ارز دیجیتال غیرقانونی از طریق این پلتفرم با پایگاه کاربری که شامل هکرهای دولتی از گروه لازاروس کره شمالی و دیگران بود، شسته شد.

گفته می‌شود که پس از تحریم‌های OFAC، استخر نقدینگی Tornado Cash دارایی‌های خود را تا ۶۰ درصد کاهش داده است که به طور قابل‌توجهی پتانسیل ناشناس کردن پلتفرم برای عملیات‌های پولشویی در مقیاس بزرگ را کاهش داده است.

با تعطیلی ظاهراً Tornado Cash، تعدادی از سرویس های اختلاط جایگزین به عنوان تهدیدهای بالقوه برای ارائه دهندگان خدمات ارزهای دیجیتال و بازرسان جنایی شناسایی شده اند. Elliptic شش پروتکل مختلف را که به‌عنوان میکسر پس از ممنوعیت Tornado Cash مورد استفاده قرار می‌گیرد، برجسته می‌کند.

همه میکسرها به طور غیرقانونی استفاده نمی شوند

گزارش Elliptic نشان می دهد که چگونه این پروتکل های میکسر به روش های مختلف کار می کنند و نتایج متفاوتی را به کاربران بالقوه ارائه می دهند. یک نمای بالا به پایین نشان می دهد که این پروتکل های مبهم سازی بیش از ۴۱ میلیون دلار ارزهای رمزنگاری شده را با هم ترکیب کرده اند. این در مقایسه با کل مبلغ پردازش شده توسط Tornado Cash کم رنگ است.

اتر (ETH)، BNB (BNB)، اتر پیچیده (wETH) و تتر (USDT) با توجه به سهولت استفاده از آنها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) رایج ترین توکن های ترکیبی هستند. ارقام Elliptic به طور خاص توکن های مبتنی بر Polygon را حذف می کنند.

دو پروتکل خاص بیشترین ظرفیت ترکیب ابزارهای تجزیه و تحلیل شده را به خود اختصاص دادند که در نتیجه سه چهارم ارزهای رمزنگاری شده ترکیبی ایجاد شد.

طبق گفته Elliptic، اولین پروتکل Railgun است، یک پروتکل غیرمتمرکز برای معامله گران حرفه ای و کاربران DeFi که می خواهند استراتژی سرمایه گذاری خود را پنهان نگه دارند. سیستم حریم خصوصی Railgun از فناوری اثبات دانش صفر برای حذف آدرس های کیف پول از تراکنش های روی بلاک چین های عمومی استفاده می کند. ادعا می کند که با توکن های ERC-20 سازگار است و هیچ محدودیتی برای مخلوط کردن ندارد.

پروتکل Cyclone پروتکل دوم است، یک انشعاب از تورنادو Cash، که تعدادی از پیشرفت‌ها را تبلیغ می‌کند که گفته می‌شود شامل کشت محصول برای مشارکت‌کنندگان ناشناس استخر می‌شود. Elliptic گزارش می دهد که Cyclone می تواند ۱۰۰ ETH/100000 USDT را در یک نمونه ترکیب کند و در IoTEX، Ethereum، BNB زنجیره هوشمند و Polygon در دسترس است.

جدای از Cyclone، که Elliptic آن را به عنوان پرخطرترین پروتکل از شش پروتکل در گزارش خود برجسته می‌کند، وجوه مخلوط شده توسط این سرویس‌ها «عمدتاً منعکس‌کننده فعالیت‌های تجاری DeFi قانونی هستند».

با وجود تنها ۴۰۰۰۰ دلار از وجوه ترکیبی که به سرقت های DeFi ردیابی شده است، فعالیت های فعلی نشان می دهد که عوامل مخرب و عناصر جنایتکار از اتخاذ این پروتکل های ترکیب جایگزین خودداری می کنند.

نگه داشتن زبانه ها

علیرغم این واقعیت که مقادیر نسبتاً کمی از ارزهای دیجیتال توسط بازیگران مخرب مخلوط شده است، Elliptic یک یادداشت احتیاطی برای هدف قرار دادن برخی از خدماتی که برجسته می کند ارائه کرده است.

Cyclone Protocol به‌عنوان پرخطرترین سرویس پس از تحریم‌های Tornado Cash شناخته شده است. به گفته Elliptic، محدودیت‌های بالای تراکنش این سرویس، حجم زیادی از نقدینگی موجود در مخزن ترکیبی آن، و توانایی آن برای پردازش توکن حاکمیتی همنام Tornado Cash (TORN) باعث نگرانی است.

مبالغ هنگفتی که تأیید شده است برای پولشویی درآمدهای حداقل برخی از اکسپلویت‌های DeFi که از آن زمان پردازش شده‌اند و عدم حضور تیم توسعه‌دهنده برای رفع نگرانی‌ها استفاده می‌شود، این فقط باعث افزایش خطر.”

Buccaneer V3 (BV3) به‌عنوان یک ابزار خطر متوسط-بالا رتبه‌بندی شد. توکن‌های مبتنی بر اتریوم (BUCC) به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون اختلاط، ادغام یا گردش تراکنش‌ها، وجوه را به طور نامحدود دفن کنند. حالت Decoy یک تعادل BUCC ساختگی را در رابط کاربری به عنوان یک تکنیک مبهم نشان می دهد.

این سرویس ممکن است برای موارد استفاده غیرقانونی جذاب باشد زیرا از شبکه های پمپ بنزین برای پرداخت هزینه تراکنش با شارژ درصد کمی از BUCC انتقالی استفاده می کند. این به کاربران این امکان را می دهد که از استفاده از صرافی ها و خدمات رمزنگاری تنظیم شده خودداری کنند.

بنابراین، BV3 ادعا می کند که «مشکل تأمین مالی» را حل می کند، که معمولاً مستلزم افزایش ETH برای پرداخت هزینه تراکنش از یک صرافی متمرکز KYC است.

هشدار ارائه شده توسط Elliptic این است که BV3 هنوز از فناوری آزمایش استفاده می کند و ویژگی ها و قابلیت های آن هنوز به طور کامل شناسایی نشده است. چهار پروتکل باقی مانده همگی دارای عواملی هستند که Elliptic معتقد است از سوء استفاده در مقیاس بزرگ جلوگیری می کند.

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا