🚨 اخبار ارز دیجیتال

Crypto Winter، DeFi برای بلوغ و رشد نیاز به تعمیرات اساسی دارد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

کارشناسان بر این باورند که برای اینکه DeFi بتواند یک بازگشت بزرگ داشته باشد، پروژه ها باید بر روی بهبود تجربه مصرف کننده تمرکز کنند و در عین حال از طرح های تشویقی پایدار استفاده کنند.

بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) در ماه‌های اخیر در بازار نزولی قرار گرفته است و ارزش کل محبوس شده در این بخش از رکورد ۱۵۰ میلیارد دلار (که در سال ۲۰۱۸ به دست آمد) کاهش یافته است. می ۲۰۲۲) کمی بالاتر از ۵۰ میلیارد دلار فعلی.

با این وجود، عمدتاً به دلیل فروپاشی FTX در کنار سایر نهادهای برجسته مانند سلسیوس، جنسیس و بولد، میزان سرمایه‌ای که از «راه‌های متمرکز» به این فضا سرازیر می‌شود افزایش یافته و در نتیجه حجم معاملات دو برابر شده است. نه تنها در نوامبر ۲۰۲۲، بلکه در بحبوحه نوسانات اخیر بازار، برخی از صرافی های غیرمتمرکز و پلتفرم های وام دهی به عملکرد روان ادامه می دهند، به ویژه در مقایسه با همتایان متمرکز خود.

بنابراین، برای اینکه DeFi واقعاً به پتانسیل کامل خود برسد، این بخش به یک تحول اساسی نیاز دارد. این به این دلیل است که تعداد زیادی از پروتکل‌هایی که در این فضا کار می‌کنند، برای مدت طولانی مزایای ناپایدار را برای کاربران فراهم می‌کنند. علاوه بر این، به نظر می رسد افزایش اخیر در نرخ های بهره، تورم و به اصطلاح بازدهی «بدون ریسک» اوراق ۶ ماهه خزانه داری بالای ۵ درصد، علاقه سرمایه گذاران به گزینه های متنوع را کاهش داده است.

در واقع، حتی محیط اقتصاد کلان که به سرعت در حال تغییر است، روی DeFi با پروژه‌های مختلف ایجاد شده که تغییرات شدیدی را در ساختارهای پاداش خود اعمال می‌کنند، فقط برای رقابتی ماندن، تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، MakerDAO اخیراً به افزایش ده برابری نرخ پس‌انداز Dai (DAI) به ۱ درصد رأی داد.

چگونه DeFi می تواند اعتماد مصرف کننده را دوباره به دست آورد؟

به گفته Rachid Ajaja، بنیانگذار و مدیر عامل AllianceBlock، یک پلتفرم زیرساخت غیرمتمرکز که مؤسسات مالی سنتی را به برنامه های Web3 متصل می کند، DeFi، مانند همه بازارهای جهانی، در حال حاضر در حال گذراندن یک چرخه است. و در حالی که اتفاقی که با Terra، Celsius، Three Arrows Capital و FTX افتاد، بدون شک اعتماد سرمایه گذاران را متزلزل کرده است، مشکل در بازیگرانی است که در بازار فعالیت می کنند، نه خود فناوری. او به کوین تلگراف گفت:

برای افزایش و حفظ اعتماد مصرف‌کننده، DeFi باید روی راه‌حل‌هایی تمرکز کند که کاربران را در درجه اول قرار می‌دهند و از آن‌ها محافظت می‌کنند. این به معنای تلاش برای یک راه‌حل سازگار DeFi با تمرکز بر رویه‌های استرس‌زا KYC است.

او افزود: «اینها می‌توانند راه را برای توکن‌سازی دارایی‌ها و ابزارهای مالی واقعی هموار کنند و از این طریق جریان نقدینگی بیشتری از جمله بازیگران سنتی و مؤسساتی که ارزش بالایی برای انطباق و پایداری قائل هستند را به DeFi جذب کنند.»

به طور مشابه، وارون کومار، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی غیرمتمرکز Hashflow، به کوین تلگراف گفت که این صنعت خاص اکنون به یک محصول قدرتمند نیاز دارد که بتواند مشکلات دنیای واقعی را حل کند. اکوسیستم DeFi هنوز در مرحله اکتشاف است و بسیاری از پروژه ها هنوز در حال شناسایی مناسب بازار خود هستند. ،” او گفت.

با این حال، کومار استدلال کرد که در حالی که رابطه مستقیمی بین اعتماد مصرف کننده و کاهش دلار وجود دارد، مهم است که عوامل دیگر را نیز در نظر بگیریم. به عنوان مثال، رونق DeFi در سال ۲۰۲۱ در میان یک محیط اقتصادی کلان قوی رخ داد که تأثیر زیادی بر این بخش داشته است.

“این رشد سریع یک Kickstarter عالی برای فضا بوده و فرصت‌های زیادی ایجاد کرده است. یک محصول خوب همیشه برنده است و اعتماد مصرف‌کننده از اینجا نشات می‌گیرد.”

Juana Attieh، یکی از بنیانگذاران و مدیر محصول Fluus، یک گردآورنده دروازه فیات به کریپتو و شبکه رمپینگ رمزارز، به کوین تلگراف گفت که کاهش و از دست دادن اعتماد به DeFi، به دلیل سوء استفاده از قدرت و بهره برداری توسط نهادهای متمرکز ایجاد شده است. مصرف کنندگان چند بار.

اخیراً: آیا صندوق بین المللی پول درهای بیت کوین را به عنوان ارز فیات زودتر از موعد می بندد؟

برای بازگرداندن اعتماد به بازار، او معتقد است که مشارکت‌کنندگان DeFi باید شفافیت بیشتر را در اولویت قرار دهند و استانداردهایی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد دارایی‌های اساسی، پروتکل‌ها، مکانیسم‌های حاکمیتی و غیره افزایش دهند.

او گفت: “محافظت از دارایی ها و اطلاعات کاربر به اقدامات امنیتی به طور قابل توجهی بهبود یافته نیاز دارد. این شامل انجام ممیزی های منظم، اجرای پاداش های باگ، و اطمینان از ایمنی و امنیت پروتکل های DeFi است. می تواند ابزارهای دیگری برای انجام این کار را شامل شود.”

عطیه همچنین معتقد است که همکاری نزدیک با قانونگذاران برای شفاف سازی مقررات و ابداع چارچوب حاکمیتی که می تواند نوسانات و عدم اطمینان را کاهش دهد و در عین حال اعتماد را بازگرداند، برای این بخش مهم است.

همه بد به نظر نمی رسند

در حالی که بازار در حال حاضر در کسادی به سر می برد، رابرت میلر، معاون رشد Fuse، یک اکوسیستم پرداخت مبتنی بر بلاک چین Web3، به کوین تلگراف گفت که DeFi (به ویژه برنامه های کاربردی مبتنی بر بازارسازان خودکار) موفقیت بزرگی با محصول/ داشته است. تناسب بازار در آخرین چرخه نوآوری او گفت:

علیرغم کاهش، این واقعیت که ۵۰ میلیارد دلار نقدینگی هنوز در پروتکل های DeFi مستقر است، در دنیای مالی هیجان انگیز و بی سابقه است. معمولاً باید به بازارسازان و وام دهندگان نهادی تکیه کرد.

میلر اذعان داشت که افزایش اعتماد و تقاضای مصرف کننده تنها می تواند از یک تجربه کاربری بهبود یافته ناشی شود. او افزود: «حتی به عنوان یک متخصص باتجربه ارزهای دیجیتال، من هنوز با استفاده از برنامه‌های معروف DeFi درگیر هستم، بنابراین نمی‌توانم تصور کنم که این کار برای یک فرد عادی چقدر دشوار است.

اندی کو، مدیر عامل گروه آلتاوا، اکوسیستم Web3 برای محتوای دیجیتال، معتقد است که ممکن است برای تثبیت در نهایت، اوضاع از بد به بدتر شود. او به کوین تلگراف گفت که بازیگران بد در گذشته از واژه DeFi برای تبلیغ پلتفرم های کم و بیش کاملا متمرکز استفاده کرده اند.

با این حال، به نظر او، امروزه اکثر پروژه‌های با کیفیت DeFi به طور محکم ریشه در اخلاق شفافیت دارند و فهرست این محصولات همچنان در حال رشد است و در حال حاضر تحت ممیزی قراردادهای هوشمند قرار می‌گیرند، و ما گزارش‌های شواهدی را منتشر می‌کنیم که به بازگرداندن اعتماد به این حوزه کمک می‌کند.

“بی اعتمادی فزاینده به موسسات مالی سنتی باعث ایجاد DeFi شد. عمل متعادل کننده فعلی این است که چگونه DeFi به چیزی شفاف تر، نظارت شده و پاسخگوتر تبدیل می شود.

آینده DeFi کجاست؟

آجاجا با آموختن از رسوایی های مختلف سال ۲۰۲۲، معتقد است که موج بعدی DeFi بیشتر بر روی انطباق و تجربه مشتری تمرکز خواهد کرد. در این راستا، او خاطرنشان کرد که ما در حال حاضر شاهد افزایش پروژه‌هایی هستیم که بر ارائه راه‌حل‌های سازگار DeFi متمرکز شده‌اند که پروتکل‌های بدون اعتماد «مشتری را بشناسید» و «مشتری تراکنش‌هایتان» را بشناسید.

علاوه بر این، مفهوم خودسرپرستی نیز به سرعت در ذهن بسیاری از کاربران اهمیت پیدا می‌کند، زیرا پروژه‌های DeFi بیشتر و بیشتر بر روی راه‌حل‌های کیف پول خودسرپرستی کار می‌کنند که به آنها کنترل کامل و مالکیت دارایی‌ها و داده‌هایشان را می‌دهد. این کیف پول ها مدیریت و بازیابی دارایی ها، ذخیره هویت های دیجیتال رمزگذاری شده و اعتبارنامه های قابل تایید را آسان می کنند و به کاربران کنترل کامل بر نحوه اشتراک گذاری این اطلاعات را می دهند.

Attieh معتقد است که بازار نزولی ممکن است استفاده از برخی پروژه‌های DeFi را کاهش داده باشد، به‌ویژه زمانی که سرمایه‌گذاران ریسک گریزتر شده‌اند، اما بنیادهای قوی و موارد استفاده در دنیای واقعی ما معتقدیم که قوی‌ترین پروژه‌ها احتمالاً همچنان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. حتی در شرایط سخت اقتصادی نیز رشد می کند و توجه را به خود جلب می کند.

اخیر: مقررات و ریسک: عواملی که تقاضا برای استیبل کوین‌های دارای پشتوانه یورو را افزایش می‌دهند

دانیل فاگ، رئیس و مدیر عملیاتی IOVLabs، شرکتی که در پشت Rootstock، یک پلتفرم قرارداد هوشمند ایمن شده توسط شبکه بیت کوین قرار دارد، گفت: دانیل فاگ، رئیس و مدیر عامل پلتفرم قرارداد IOVLabs، به کوین تلگراف گفت که یک نتیجه مثبت از ادامه کار حاصل می شود. زمستان کریپتو برای کاهش نویز سفید اطراف اکوسیستم است و اضافه می کند:

سازندگان بیشتر، کلمات پر سر و صدا کمتر. برای عبور بخش DeFi از شکاف، تیم‌هایی که پروژه‌های رمزنگاری را می‌سازند باید بر دسترسی، قابلیت استفاده و ابزار تمرکز کنند. محافظت در برابر تورم سرسام آور، یا یافتن مکان های امن برای پس انداز پول.»

بنابراین، ببینید که چگونه پارادایم مالی غیرمتمرکز به سرعت در حال تکامل همچنان به بلوغ خود ادامه می دهد، زیرا ما به سوی آینده ای که توسط فناوری غیرمتمرکز هدایت می شود، حرکت می کنیم، به خصوص که افراد بیشتری به دنبال ابزارهای بدون واسطه هستند.

نویسنده: Shiraz Jagati

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا