🚨 اخبار ارز دیجیتال

HSBC شبکه تجارت مالی امن کوانتومی را در بریتانیا آزمایش می کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

این بانک محترم بریتانیایی برای اولین بار در بریتانیا به BT (بریتیش مخابرات سابق) و شبکه امن کوانتومی “مترو” توشیبا پیوست.

HSBC مستقر در لندن، هشتمین بانک بزرگ جهان، با خدمات وب آمازون، BT و توشیبا همکاری می کند تا مجموعه ای از آزمایش ها و آزمایش ها را با استفاده از فناوری رمزنگاری کوانتومی انجام دهد.

HSBC اولین بانکی است که متعهد به آزمایش شبکه کوانتومی جدید «مترو» شد. این یک سیستم معاملاتی امن است که از رمزگذاری نشکن برای ایمن سازی تراکنش ها از طریق رمزنگاری کوانتومی استفاده می کند.

شبکه مترو کوانتومی که توسط توشیبا با مشارکت غول مخابراتی BT توسعه داده شده است، به گونه ای طراحی شده است که تراکنش های امن بدون قید و شرط بین مؤسسات را امکان پذیر کند. HSBC چندین مورد استفاده را در شبکه خود آزمایش خواهد کرد، از جمله تجارت مالی، تماس ویدیویی و محاسبات لبه.

یکی از فناوری‌های کلیدی کوانتومی که HSBC در حال آزمایش آن است، «توزیع کلید کوانتومی» (QKD) نامیده می‌شود. این در اصل یک سس مخفی است که به دو طرف دور اجازه می دهد تا اطلاعات را به روشی امن برای یکدیگر ارسال کنند.

QKD یک کلید رمزگذاری یکبار مصرف است که به طور همزمان برای هر دو طرف ایجاد می شود. حالت‌های کوانتومی به لطف چیزی که آلبرت انیشتین آن را «رفتار وهم‌آور در فاصله دور» می‌دانست، هنگام اندازه‌گیری تمایل به فروپاشی دارند. بنابراین داده های کوانتومی غیر قابل نفوذ در نظر گرفته می شوند.

برای اهداف QKD، این بدان معنی است که هر تلاشی توسط یک طرف خارجی برای مشاهده، استراق سمع، رهگیری یا اصلاح تراکنش‌های ابزاردار بلافاصله توسط هر دو طرف قابل شناسایی است.

مربوط: محققان پرداخت های دیجیتال کوانتومی “بی قید و شرط” را نشان می دهند

در حال حاضر محدودیت فنی برای ارسال QKD وجود دارد. انتقال داده های کلاسیک (اطلاعات برای استفاده در کامپیوترهای غیر کوانتومی معمولی) در فواصل طولانی از طریق فیبرهای نوری می تواند قدرت سیگنال فوتون های حامل داده را افزایش دهد.

با این حال، فوتون‌های حامل داده‌های کوانتومی را نمی‌توان تقویت کرد و ماهیت «نویزدار» اطلاعات کوانتومی منجر به از دست دادن نمایی می‌شود. این به این معنی است که هر چه شبکه فیبر نوری طولانی‌تر باشد، احتمال انتقال داده‌های کوانتومی کمتر خواهد بود. در تئوری، استفاده از فوتون‌های با شدت بالاتر می‌تواند بر محدودیت‌های فعلی غلبه کند، اما دانشمندان تازه شروع به توسعه این راه‌حل‌ها کرده‌اند.

به عنوان مثال، در ماه مه ۲۰۲۳، دانشمندان چینی تحقیقاتی را اعلام کردند که نشان می‌دهد با موفقیت یک صفحه کلید کوانتومی را به کابل فیبر نوری ۱۰۰۰ کیلومتری منتقل کرده‌اند و رکورد جهانی جدیدی را برای یک صفحه‌کلید کوانتومی تکرار نشده برنج به ثبت رسانده‌اند.

با این حال، آزمایش‌های HSBC که در شبکه مترو BT-Toshiba انجام می‌شود، نیازی به تعداد زیادی باند ندارد. بر اساس این اعلامیه، این آزمایش بر روی یک کابل فیبر نوری ۶۲ کیلومتری انجام می شود که مقر جهانی این بانک در Canary Wharf را به مرکز داده Berkshire متصل می کند.

نویسنده: Tristan Greene

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا