اخبار ارز دیجیتال

چگونه با تتر سود کنیم؟

اگرچه قیمت تتر همواره ثابت و برابر یک دلار ایالات متحده است،‌ و از نظر نرخ دلاری نوسانی ندارد، اما با توجه به تغییر دائمی قیمت وجه رایج بزرگترین اقتصاد دنیا در کشور ما، می‌توان با خرید و فروش تتر سود کرد. از طرفی این ارز مدت‌ها است در ایران تبدیل به یک دارایی ذخیره ارزش و پوشش تورم شده است، به همین دلیل می‌توان آن را به چشم یک سرمایه گذاری نیز تلقی کرد. با توجه به مزایای ارزهای دیجیتال، رمز ارز Tether با نماد USDT می‌تواند جایگزین بسیار بهتری نسبت به دلار کاغذی باشد.

سپرده گذاری تتر فاقد ریسک‌های مربوط به فعالیت در بازار پرنوسان رمز ارزها است. بله، عده‌ای از تریدرها با تشخیص به موقع زمان خرید دارایی‌های مختلف و در ادامه فروش در فرصتی مناسب کسب درآمد می‌کنند،‌ اما در واقعیت این نفرات بخش اندکی از معامله‌گران را تشکیل می‌دهند. متاسفانه اغلب آن‌ها در این مسیر متضرر می‌شوند، چون سرعت و میزان نوسان قیمت ارزهای دیجیتال به جز تتر خیلی بالا است. البته USDT تنها رمز ارز این چنینی نیست و گزینه‌های دیگری همچون BUSD و USDC هم وجود دارند.

کسب سود دلاری از تتر؟ هرگز!

هولد تتر

ارز Tether با نماد USDT در یک کلاس خاص از کریپتوکارنسی‌ها به نام «استیبل کوین» یا «ارز پایدار» قرار می‌گیرد. قیمت آن‌ها به شیوه‌ای همواره ثابت نگه داشته می‌شود. مهم نیست سایر دارایی‌ها مخصوصا BTC چه رفتاری دارند؛ حتی اگر بیت کوین به 1,000 سقوط یا به 100,000 صعود کند، تتر همچنان در قیمت 1 دلار خرید و فروش خواهد شد.

تتر پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال دنیا است، به طوری که در کل بازار رمز ارز، میزان خرید و فروش تتر طی هر روز از تمام کوین‌ها و توکن‌ها بیشتر است. دلیل این موضوع معامله تتر توسط قشرهای مختلف جامعه است، حتی افرادی که هیچ علاقه‌ای به سرمایه گذاری در رمز ارزها ندارند. علت، ثبات قیمتی است که درباره‌اش صحبت کردیم. اما به همین دلیل Tether ابزاری برای به دست آوردن سود دلاری نیست؛ اینطور نیست که قیمت USDT در یک زمان X و در زمانی دیگر Y دلار باشد. البته نوسان‌های جزئی در حد چند صدم سنت همیشه وجود دارند، اما می‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

سودآوری تتر با ترید یا هولد

اما بحث قیمت ریالی USDT متفاوت است. متاسفانه به دلایل مختلف نظیر سوءمدیریت و مخصوصا تحریم‌ها که سبب شده میزان دلار موجود در بازار جوابگوی تقاضا نباشد، نرخ این ارز طی سال‌های اخیر به شدت رشد کرده و بیش از 13 برابر شده است. از طرفی می‌دانیم نرخ تتر وابسته به پول رایج آمریکا است. در نتیجه هر دو با هم صعود کرده‌اند.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که دلار را به چشم یک سرمایه گذاری، یک دارایی ضدتورم و یک ذخیره ارزش می‌بینید، بد نیست به جایگزین کردنش با یک ارز دیجیتال هم‌ارزش فکر کنید. بین استیبل کوین‌های موجود در بازار Tether قدرتمندترین و محبوب‌ترین گزینه به شمار می‌رود. برای خرید یا فروش تتر صرافی بیت 24 و پلتفرم‌های معتبر دیگری در کشور وجود دارند تا بدون دغدغه از بحث تحریم‌ها به راحتی قادر به خرید و فروش رمز ارزهای دلخواهتان از جمله تتر باشید.

به‌طور کلی، حتی وقتی مشغول کسب سود از سایر رمز ارزها به جز تتر هستید، دو روش وجود دارد؛ یک مدل سرمایه گذاری بلندمدت و دیگری ترید در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت است. هر کدام دارای مزایا و معایبی است که در ادامه اشاره می‌کنیم.

در راهکار دوم که معادل همان نوسان‌گیری است، شما در نرخ‌های پایین‌تر USDT را خرید کرده و آن را پس از افزایش جزئی به فروش می‌رسانید. این مدل کسب سود از تتر نیازمند صرف زمان زیاد مخصوصا برای یادگیری و تسلط روی شاخه‌ای از تحلیل به نام تکنیکال است. همچنین فرد باید روزانه وقت قابل توجهی را پای نمودار سپری کند و برای شکار لحظه‌ها گوش به زنگ باشد.

اما در اولین راهکار که به بیشتر افراد توصیه می‌شود، شما خرید تتر را در یک قیمت مشخص انجام داده و تا زمان افزایش قابل توجه قیمتش منتظر خواهید ماند. در اینجا دیگر مجبور به تحمل استرس مربوط به خرید و فروش مستمر تتر در بازه‌های زمانی کوتاه و پشت سر هم، نیستید. به دست آوردن سود از USDT در مدل سرمایه گذاری بلندمدت، فقط در مقایسه با کار قوی‌ترین و قدیمی‌ترین تحلیلگران تکنیکال (شاید 3 تا 5 درصد جامعه فعالان) سود کمتری دارد، به همین دلیل گفتیم به اغلب افراد حتی آن‌هایی که با نحوه تحلیل آشنایی دارند (جزئی و نه حرفه‌ای با سالیان دراز تجربه) پیشنهاد می‌شود.

نکاتی مهم درباره هولد تتر

هولد تتر

هولد یا به عبارتی نگه داشتن دارایی برای چند ماه یا شاید چند سال، نکات خیلی عجیبی ندارد. نخست این‌که باید یک دارایی قوی را برای این استراتژی انتخاب کنید، که دلار یا معادل دیجیتال آن (تتر) تا کنون حساب پس داده‌اند؛ متاسفانه در طول تاریخ، قیمت پول رسمی ایالات متحده در بازار ایران صعودی بوده است. البته در برخی مواقع، قیمت بعد از رشد تا عددی خاص، دوباره نزول کرده و به اعداد پایین‌تری رسیده است، اما با گذشت چند سال و گهگاه چند ماه دوباره آن عدد را رد کرده و سقف تازه‌ای به ثبت رسانده است. وضعیت طی قرن اخیر چنین بوده است.

فراموش نکنید نمی‌توان و نباید از استراتژی هولد همیشه و در هر صورت انتظار سود داشت. اگر شما روی یک کوین یا توکن بی‌ارزش دست گذشته باشید، ممکن است هرگز، حتی با گذشت چند دهه، قیمتش از نرخی که شما خریدتان را در آن انجام داده‌اید بالاتر نرود. اما چنین چیزی درباره تتر و دلار صادق نیست.

یک نکته بسیار مهم تشخیص درست نقطه ورود است. متاسفانه اغلب مردم جامعه درگیر احساسات شده و به خاطر فومو اقدام به خرید تتر یا دلار کاغذی می‌کنند که عواقب بدی دارد. بهترین کار این است که در زمان آرام بودن مارکت و پایین بودن شدت نوسان‌ها خرید خودتان را انجام بدهید، و از ورود در زمان‌های ملتهب شدن بازار به خاطر رشد پیوسته قیمت، خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا