اخبار ارز دیجیتال

چگونه ارزهای دیجیتال را پس از فروپاشی FTX ایمن نگه داریم؟

اختلاس Sam Bankman-Fried از وجوه کاربران باعث شده است که سرمایه گذاران به دنبال گزینه هایی باشند که می تواند به محافظت از سرمایه گذاری آنها کمک کند.

فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX بسیاری را مجبور به تجدید نظر در رویکرد کل نگر خود برای سرمایه گذاری کرده است. با خود مدیریتی و با تأیید وجود وجوه در زنجیره شروع می شود. این رویکرد عمدتاً ناشی از عدم اعتماد به سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال است. پس از فریب دادن توسط مدیر عامل FTX و یکی از بنیانگذاران سام بانکمن-فرید (SBF) در کارآفرینان وجود دارد.

FTX پس از اینکه SBF و همدستانش در حال سرمایه گذاری مجدد مخفیانه وجوه کاربران دستگیر شدند که منجر به از دست رفتن حداقل یک میلیارد دلار از سرمایه مشتری شد، سقوط کرد. در تلاش برای به دست آوردن مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران، صرافی‌های ارزهای دیجیتال رقیب به‌طور تهاجمی برای تایید وجود وجوه کاربران، اثبات ذخایر خود را نشان داده‌اند. با این حال، اعضای جامعه از آن زمان خواستند که صرافی مسئولیت خود را برای محافظت از ذخایر خود نشان دهد.

SBF که خود را “سخاوتمندترین میلیاردر” معرفی می کند، در روز روشن و بدون عواقب قانونی قابل مشاهده، تقلب می کند و از سرمایه گذاران می خواهد که برای محافظت از سرمایه گذاری های خود در آنجا دفاعی کنند. به منظور محافظت از دارایی های خود در برابر کلاهبرداری، هک و اختلاس، سرمایه گذاران باید اقدامات خاصی را برای حفظ کنترل کامل بر دارایی های خود انجام دهند.

انتقال وجوه از صرافی های ارزهای دیجیتال

صرافی های کریپتو به طور گسترده ای برای خرید، فروش و تجارت ارزهای رمزنگاری شده در ازای هزینه اندک استفاده می شوند. روش‌های دیگری مانند فروش مستقیم و همتا به همتا همیشه یک گزینه هستند، اما نقدشوندگی بالای بورس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سفارشات را مطابقت دهند و وجوه خود را هنگام معامله از دست ندهند.

این مشکل زمانی به وجود می آید که سرمایه گذاران تصمیم می گیرند وجوه خود را در کیف پول های عرضه شده توسط مبادله و متعلق به آنها ذخیره کنند. متأسفانه، اینجاست که بیشتر سرمایه‌گذاران این درس را به سختی می‌آموزند: «این کلید شما نیست، سکه شما نیست» متعلق به صاحب آن است و در مورد کاربران FTX، توسط SBF و شرکت‌های وابسته به آن مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

برای جلوگیری از این خطر، به سادگی وجوه خود را از صرافی به کیف پول بدون کلید مخفی مشترک منتقل کنید. یک کلید خصوصی رمزگذاری ایمن است که امکان دسترسی به وجوه ذخیره شده در کیف پول رمزنگاری شما را فراهم می کند و در صورت عدم جاسازی با استفاده از عبارت پشتیبان می توان آن را بازیابی کرد.

کیف پول های سخت افزاری: ایمن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال

یک کیف پول سخت افزاری مالکیت کامل بر کلیدهای خصوصی کیف پول کریپتو را فراهم می کند، بنابراین دسترسی به وجوه را فقط برای صاحب کیف پول سخت افزاری محدود می کند. پس از افزایش ارزهای دیجیتال از صرافی ها، کاربران باید به طور داوطلبانه دارایی های خود را به کیف پول های سخت افزاری منتقل کنند.

پس از تکمیل تراکنش، صاحب صرافی رمزنگاری دیگر نمی‌تواند به وجوه دسترسی داشته باشد. در نتیجه، سرمایه‌گذارانی که کیف پول‌های سخت‌افزاری را انتخاب می‌کنند، دیگر در معرض خطر از دست دادن وجوه به دلیل کلاهبرداری یا هک کردن صرافی‌ها نیستند.

مربوط: کیف پول بیت کوین چیست؟ راهنمای مبتدیان برای ذخیره بیت کوین

با این حال، در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری ایمنی کلی وجوه را افزایش می‌دهند، ارزهای دیجیتال در صورت کاهش غیرقابل برگشت ارزش توکن‌هایشان در معرض خطر ضرر موقت قرار دارند. ارائه دهندگان کیف پول سخت افزاری شاهد افزایش شدید فروش هستند زیرا سرمایه گذاران به تدریج از ذخیره دارایی ها از طریق مبادلات دور می شوند.

اعتماد نکن، تایید کن

از دست دادن اعتماد سرمایه‌گذاران یک موضوع رایج و آشکار در تمام سقوط‌های ارزهای دیجیتال در سال جاری بود، از جمله 3AC، Terraform Labs، Celsius، Voyager و FTX. در نتیجه، شعار «اعتماد نکن، تأیید کن» در بین سرمایه گذاران جدید و کهنه کار طنین انداز شده است.

صرافی های رایج ارزهای رمزنگاری شده مانند Bitfinex، Binance، OKX، Bybit، Huobi و Gate.io رویکردی فعال برای نشان دادن اثبات ذخایر دارند. صرافی اطلاعات کیف پولی را ارائه کرده است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا حضور وجوه در صرافی را حسابرسی کنند.

اثبات ذخیره نگاهی اجمالی به ذخایر بورس ارائه می‌کند، اما نمی‌تواند تصویر کاملی از وضعیت مالی آن ارائه دهد، زیرا اطلاعات مربوط به بدهی‌ها اغلب از عموم پنهان است. در 26 نوامبر، جسی پاول، مدیرعامل کراکن، حاشیه بایننس را «تعریف نادرست ناآگاهانه یا عمدی» خواند، زیرا داده‌ها شامل تراز منفی نمی‌شوند.

با این حال، Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس، ادعاهای پاول را رد کرد و گفت که صرافی دارای مانده منفی نیست و در حسابرسی آتی تأیید خواهد شد.

سه نکته بالا نقطه شروع خوبی برای محافظت از دارایی های رمزنگاری شما در برابر بازیگران بد هستند. راه‌های متداول دیگر برای سلب کنترل از دست کارآفرینان رمزارز شامل استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، کیف پول‌های خود نگهبانی (غیر حضانت) و تحقیقات گسترده در مورد پروژه‌های به ظاهر قابل سرمایه‌گذاری (DYOR) است.

نویسنده: Arijit Sarkar

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا