اخبار ارز دیجیتال

چگونه می توان بیت کوین را بدون استفاده از یک صرافی متمرکز کریپتو خرید و فروش کرد؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

با کاهش صرافی‌های P2P مانند Paxful و LocalBitcoins، این سوال که چگونه می‌توان ارزهای دیجیتال را بدون استفاده از CEX خرید و فروش کرد، مهم شده است.

شکست FTX باعث رشد قابل توجهی در حضانت شخصی در سال 2022 شده است و تعداد زیادی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال از صرافی های متمرکز (CEX) به کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری مهاجرت کردند.

به گفته Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس، محبوبیت روزافزون حضانت شخصی حتی ممکن است روزی نیاز به مبادلات متمرکز را از بین ببرد. اما چگونه مردم بدون یک صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می کنند؟

صنعت کریپتو در حال حاضر راهی برای مبادله ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) با ارز فیات بدون استفاده از CEX مانند بایننس ارائه می دهد. با این حال، چنین فرآیندهایی دارای مزایا و معایبی هستند که ممکن است به تحقیقات بیشتری نیاز داشته باشد.

این مقاله ساده ترین روش مبادله را برای روشن کردن خرید و فروش کریپتو بدون استفاده از یک پلت فرم معاملاتی متمرکز رمزنگاری شرح می دهد.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

دستگاه‌های باجه خودکار (ATM) مجهز به بیت کوین یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای مبادله ارز فیات با ارز دیجیتال و بالعکس است. مشابه دستگاه‌های خودپرداز سنتی، دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین به کاربران این امکان را می‌دهند که با استفاده از کارت‌های نقدی یا نقدی، پول را واریز و برداشت کنند. با این حال، به جای حساب بانکی، دستگاه های خودپرداز بیت کوین از کاربران می خواهند که آدرس کیف پول بیت کوین را برای واریز و برداشت پول داشته باشند.

مانند دستگاه های خودپرداز سنتی، دستگاه های خودپرداز بیت کوین دارای مانیتور، اسکنر QR، پذیرنده قبض و توزیع کننده هستند. برای اتصال یک کیف پول بیت کوین به یک دستگاه خودپرداز ارز دیجیتال، معمولاً از کاربران خواسته می شود تا کد QR مربوط به آدرس کیف پول بیت کوین خود را اسکن کنند.

دستگاه های خودپرداز بیت کوین، در حالی که روشی آسان برای مبادله با ارزهای دیجیتال ارائه می دهند، از پذیرش محدود جهانی رنج می برند.

طبق داده‌های CoinATMRadar، تقریباً 34000 دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در 80 کشور در سراسر جهان وجود دارد و ایالات متحده تقریباً 85 درصد از کل دستگاه‌های خودپرداز رمزنگاری را در اختیار دارد. حدود 4 درصد از دستگاه های خودپرداز بیت کوین در سراسر اروپا واقع شده اند که بیشتر آنها در اسپانیا، لهستان، رومانی، سوئیس و اتریش قرار دارند.

زیرساخت جهانی خودپرداز ارزهای دیجیتال نیز در چند وقت اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. داده‌های CoinATMRadar نشان می‌دهد که بین دسامبر ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۲، ماهیانه ۱۰۰۰ دستگاه خودپرداز ارزهای دیجیتال نصب شده است، در مقایسه با ۴۱۲ دستگاه خودپرداز در سراسر جهان در دو ماه اول سال ۲۰۲۳. دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال از شبکه حذف شده‌اند.

با توجه به محدوده محدود دستگاه های خودپرداز ارزهای دیجیتال، نباید به طور کامل به توانایی تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال تکیه کرد. به گفته برخی از مدیران صنعت، دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال اخیراً تحت نظارت فزاینده‌ای توسط قانون‌گذاران قرار گرفته‌اند که می‌تواند مشکلات بیشتری را برای روش‌های مبادله ایجاد کند.

جوزف تتک، تحلیلگر بیت کوین Trezor، به کوین تلگراف گفت: “برای مدت طولانی، دستگاه های خودپرداز خدمات عالی برای کسانی که می خواهند بیت کوین را به صورت خصوصی بخرند و بفروشند، ارائه کرده اند.” هر مؤسسه مالی دیگری،” وی خاطرنشان کرد که دستگاه های خودپرداز بیت کوین در آینده نزدیک تا حد زیادی خصوصی خواهند بود. این نشان می دهد که این احتمال وجود دارد که

یکی دیگر از نقاط ضعف دستگاه های خودپرداز بیت کوین هزینه های بالای تراکنش آنهاست. هزینه ها اغلب 5-20٪ است.

پلتفرم مبادلات بیت کوین نظیر به نظیر

بازار مبادلات بیت کوین همتا به همتا (P2P) یکی از محبوب ترین گزینه های مبادلات ارز دیجیتال در کنار دستگاه های خودپرداز بیت کوین است. چنین پلتفرم هایی به کاربران این امکان را می دهد که ارزهای دیجیتال را مستقیماً با یکدیگر بدون نیاز به شخص ثالث مرکزی برای تسهیل تراکنش معامله کنند.

برخلاف CEX، صرافی‌های P2P برای تکمیل تراکنش‌ها به موتورهای خودکار تکیه نمی‌کنند، و به کاربران اجازه می‌دهند پیشنهادات ترجیحی را به‌طور دستی انتخاب کنند، مستقیماً با طرف‌های مقابل معامله کنند و با استفاده از کیف‌پول‌های خودسرپرست، وجوه مالی انجام دهند. چنین پلتفرم‌هایی نسبت به CEX آسیب‌پذیرتر هستند، زیرا مستقل از واسطه‌ای هستند که وجوه را در طول معامله مدیریت می‌کند.

بسیاری از مدیران صنعت بر این باورند که بازار کریپتو P2P به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن، احتمالاً آینده کریپتو خواهد بود. سامسون مو، مدیرعامل Jan3 به Cointelegraph گفت: «صرافی‌های P2P نسبت به سرکوب‌های نظارتی بسیار انعطاف‌پذیرتر از صرافی‌های متمرکز هستند.

Trezor’s Tetek می گوید: «خدمات P2P آینده پذیرش بیت کوین هستند، اما تنها در صورتی که بتوانند با موفقیت از تجاوز به حریم خصوصی کاربران جلوگیری کنند. او اشاره می‌کند که برخی محدودیت‌های نظارتی، مانند «مشتری خود را بشناسید» (KYC)، می‌تواند خدمات رمزنگاری P2P را اساساً بی‌فایده کند.

“استفاده از خدمات P2P با KYC فقط یک نوع استفاده از CEX است، اما با نقدینگی کمتر.”

به گفته Mati Greenspan، بنیانگذار و مدیر اجرایی Quantum Economics، در حالی که خدمات P2P گزینه‌های انعطاف‌پذیر نظارتی بیشتری را ارائه می‌دهند، اغلب با نگرانی‌های امنیتی همراه هستند. او گفت که صرافی‌های P2P مانند Binance P2P و Paxful و LocalBitcoins که اکنون از بین رفته‌اند «قطعاً گامی در مسیر درست هستند» و افزود:

این نوع بازار آنلاین روح غیرمتمرکز ارزهای رمزنگاری شده را حفظ می کند، اما همچنین در معرض حملات تنظیم کننده ها و هکرها قرار دارد.

Crypto onramp/offramp ادغام در کیف پول های نرم افزاری یا سخت افزاری

یکی دیگر از راه‌های محبوب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بدون CEX، راه‌حل‌های روی رمپ یا خارج از رمپ است که در کیف پول‌های خودسرپرستی از طریق ارائه‌دهندگان پرداخت شخص ثالث ارائه می‌شود.

کیف پول های نرم افزاری مانند Exodus و کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger و Trezor راه های مختلفی را برای واریز یا برداشت بیت کوین با استفاده از نرم افزار پیش فرض خود از طریق ادغام های مختلف پرداخت ارائه می دهند. چنین کیف پول‌هایی اغلب به کاربران اجازه می‌دهند تا با استفاده از گزینه‌هایی مانند نقل و انتقالات بانکی، پرداخت‌های کارت نقدی یا اعتباری و Apple Pay، ارز مجازی بخرند یا سکه‌ها را نقد کنند.

ادغام صرافی‌های کیف پول، که جایگزین ساده‌ای برای دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین یا خدمات P2P ارائه می‌کنند، مملو از مشکلاتی مانند پوشش محدود به دلیل پذیرش کم مشارکت‌های پرداخت رمزنگاری در سراسر جهان است. این موضوع ممکن است امکان مبادله ارزهای دیجیتال با فیات را برای ساکنان بسیاری از کشورها غیرممکن کند، زیرا بانک های آنها توسط شبکه های ارائه دهندگان پرداخت پشتیبانی نمی شوند.

با این حال، ادغام صرافی کیف پول از نظر کارمزد نیز می تواند کمی پرهزینه باشد. برای مثال، برخی از ارائه‌دهندگان رابط برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی (API) شخص ثالث برای کیف پول Exodus تا 12 درصد هزینه انتقال خودکار تسویه حساب را دریافت می‌کنند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری معمولاً نه تنها با یک ارائه‌دهنده خارج از رمپ یا روی رمپ ادغام می‌شوند، بلکه گزینه‌های بسیار متنوعی را ارائه می‌دهند. برخی از ارائه دهندگان عبارتند از PayPal، MoonPay، Transak، Sardine، Banxa، Coinbase Pay، Onramp.money و Mercuryo.

تبادل آفلاین P2P

برای خرید یا فروش بیت کوین لزوماً نیازی به استفاده از خدمات صرافی آنلاین ندارید. شما این فرصت را دارید که این کار را به صورت حضوری یا از طریق تعامل با سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از طریق اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی پول نقد دریافت کنند یا ارز دیجیتال خریداری کنند، انجام دهید.

گرینسپن به کوین تلگراف گفت: “گزینه های مختلفی برای معاملات آفلاین وجود دارد که در آن خریدار رو در رو با فروشنده ملاقات می کند. بله.” وی به گروه‌هایی در پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و واتس‌اپ اشاره کرد که خریداران و فروشندگان در آنها دائماً در تماس هستند. مدیر اجرایی افزود: «من همچنین داستان هایی از افرادی شنیده ام که از سایت هایی مانند Craigslist استفاده می کنند.

Tetek، تحلیلگر BTC در Trezor معتقد است صرافی‌های آفلاین بیت‌کوین P2P «بهترین انتخاب برای افراد آگاه به حریم خصوصی هستند». وی تاکید کرد که مبادله مستقیم بیت کوین اساساً به ریشه های مبادلات بیت کوین بازمی گردد. او گفت: «مجموعه‌های بیت‌کوین معمولاً مکانی عالی برای یافتن همتایان بیت‌کوینی است که به دنبال صرافی هستند.

صرافی‌های آفلاین P2P منحصربه‌فرد نیستند زیرا همگی مزایا و معایب خود را دارند و این روش مبادله بیت‌کوین با نگرانی‌های زیادی همراه است.

گرین اسپن از کوانتوم اکونومیکس گفت: بزرگترین خطرات مبادلات P2P آفلاین به محدودیت های امنیتی و مقیاس پذیری مربوط می شود و افزود:

معایب زیادی وجود دارد، از نگرانی های ایمنی گرفته تا ناراحتی ناشی از برخورد با افراد کاملاً غریبه، اما در بیشتر موارد این راه حل چندان مقیاس پذیر نیست.

چنین روش‌های مبادله کریپتو مستلزم آن است که کاربران نسبت به خرید آنلاین در یک صرافی معروف، دانش و دانش بیشتری داشته باشند.

آیا می توانم بیت کوین را در DEX بخرم؟

هنگام بررسی گزینه هایی برای خرید و فروش بیت کوین بدون تعامل با CEX، می توانید از یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) به عنوان جایگزین استفاده کنید. اما آیا DEX در این زمینه باید به عنوان یک گزینه مستقل برای CEX محسوب شود؟

علیرغم ارائه فرصت خرید و فروش بیت کوین، DEX ها معمولاً از کاربران می خواهند قبل از انجام تراکنش، رمزارز را لمس کنند. این بدان معناست که بیت کوین تنها با کمک سایر ارزهای رمزنگاری شده در DEX قابل خرید یا برداشت است.

علاوه بر این، طبق گفته Trezor’s Tetek، چندین مشکل در حال حاضر مانع از عملکرد DEX ها به عنوان یک جایگزین قوی برای CEX در هنگام خرید و فروش ارزهای دیجیتال می شود. او گفت: «چالش‌های اصلی شامل تجربه کاربر غیر دوستانه، اسپرد بالا به دلیل نقدینگی کم، و نگرانی در مورد دریافت بیت‌کوین‌های «کثیف» و ارزهای فیات است. تحلیلگران اضافه کردند که این مسائل باید برای پذیرش بیشتر DEX مورد توجه قرار گیرد.

Jan3’s Mow اضافه کرد: این بستگی به آنچه DEX می نامید نیز دارد. مدیر اجرایی با اشاره به اینکه DEX واقعی هیچ بخش متمرکزی ندارد، گفت: «اگر به یک DEX مبتنی بر اتریوم اشاره می‌کنید، به هیچ وجه جایگزین نیست زیرا اتریوم در لایه پایه غیرمتمرکز نیست.» می تواند خاموش شود.

آیا آینده ای بدون صرافی های دیجیتال متمرکز وجود دارد؟

اگرچه این صنعت گزینه های غیرمتمرکز زیادی را برای مبادله بیت کوین با فیات ارائه می دهد، CEX همچنان یک بازیگر مهم است.

به گفته حامی بیت کوین Mow، CEX نه تنها ورود آسان به بازار ارزهای دیجیتال و Web3 را فراهم می کند، بلکه یک جزء کلیدی صنعت از نظر کشف قیمت است. او گفت:

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال همیشه وجود داشته‌اند و مکان‌های مهمی برای کشف قیمت و نقدینگی هستند.

باید دید که آیا CEX برای سال‌های آینده بخش مهمی از صنعت ارزهای دیجیتال باقی خواهد ماند. برخی از کارشناسان بر این باورند که صنعت روزی صرافی های متمرکز را از بین خواهد برد.

گرینسپن، مدیرعامل کوانتوم اکونومیکس گفت:

Tetec از Trezor می‌گوید: «صرافی‌های متمرکز نه تنها برای حریم خصوصی و امنیت کاربران بیت‌کوین خطراتی ایجاد می‌کنند، بلکه دلیل تولد بیت‌کوین را نیز تضعیف می‌کنند. از تمایلات جنسی حمایت می‌کند. او افزود که اگرچه غیرقابل انکار است که CEX در گذشته در تسهیل پذیرش بیت کوین نقش داشته است، اما به تدریج در حال تبدیل شدن به “بزرگترین دشمن” آن است.

“من می توانم دنیایی را بدون CEX تصور کنم. هنگامی که بیت کوین به استاندارد ارز جهانی تبدیل شد، دیگر نیازی به مبادله بیت کوین با ارز فیات نخواهد بود.”

نویسنده: Helen Partz

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا