🚨 اخبار ارز دیجیتال

چگونه یک DApp در اتریوم بسازیم

برای ساختن یک اتریوم DApp، از ابزارهای توسعه استفاده کنید، قراردادهای هوشمند ایمن ایجاد کنید، یک ظاهر کاربر پسند طراحی کنید و قبل از استقرار آن را به دقت آزمایش کنید.

اکوسیستم اتریوم DApps در حال رونق است و پتانسیل برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسیار زیاد است. چه کسی نمی خواهد شرکت کند؟

توسعه‌دهندگان می‌توانند از سکه‌های بومی یا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خود در یک شبکه بلاک چین امن برای خدمت به هر هدفی، از موارد استفاده مالی و صنعتی گرفته تا سایت‌های رسانه‌های اجتماعی و البته بازی‌ها استفاده کنند. اکنون می‌توانید اپلیکیشن خود را بسازید.

بیایید نگاهی به سوالاتی که ممکن است توسعه دهندگان داشته باشند و نحوه راه اندازی یک پروژه Ethereum DApp بیندازیم.

DApps چیست؟

DApp ها نسخه های مبتنی بر بلاک چین برنامه ها و نرم افزارهایی هستند که ما هر روز از آنها استفاده می کنیم. اینها از فناوری قراردادهای هوشمند استفاده می کنند و بر روی بلاک چین های فعال قرارداد هوشمند مانند اتریوم ساخته شده اند.

مزیت اصلی DApp ها این است که بر روی بلاک چین های غیرمتمرکز اجرا می شوند که توسط فناوری یا روش های حاکمیت جامعه کنترل می شوند نه توسط یک نهاد شرکتی واحد. شبکه های بلاک چین امنیت شبکه را افزایش می دهند زیرا داده های DApp در یک مکان قرار نمی گیرند. DApp ها از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می کنند که تخصیص و انتقال ارزش یا پرداخت را بسیار آسان تر و ارزان تر از تراکنش های فیات می کند.

آیا می توانم بدون هیچ تجربه ای روی اتریوم DApp بسازم؟

اگر قبلاً یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار یا وب هستید، اگر فناوری بلاک چین، قراردادهای هوشمند، زبان برنامه‌نویسی Solidity و ارزهای دیجیتال را بدانید، توسعه DApp اتریوم ممکن است به طور طبیعی برای شما اتفاق بیفتد.

ما همچنین در حال توسعه پلتفرمی هستیم که به توسعه دهندگان امکان می دهد بدون دانش بلاک چین، برنامه نویسی یا قراردادهای هوشمند، DApps بسازند، اگرچه برخی از تجربه های توسعه مفید خواهد بود.

کدام بلاک چین برای ایجاد DApp بهتر است؟

طول عمر و محبوبیت اتریوم در فضای رمزنگاری، آن را به بلاک چین ترجیحی برای ساخت DApp تبدیل کرده است. این شبکه همچنان در حال نوآوری است. این آزمایش شده و آزمایش شده است و دارای یک اکوسیستم ایجاد شده برای توسعه DApp است. با این حال، برخی ممکن است هزینه های تراکنش و گاز اتریوم را عوامل مهمی در نظر بگیرند که باید قبل از شروع توسعه در برابر سایر شبکه ها مقایسه شود.

سایر شبکه های بلاک چین قرارداد هوشمند عبارتند از Solana، Polkadot، BNB Smart Chain، Eos، Tron و Cardano. هر کدام مزایا و معایبی نسبت به اتریوم دارند.

شبکه‌ای که انتخاب می‌کنید می‌تواند بر قابلیت همکاری، مقیاس‌پذیری، امنیت و هزینه توسعه DApp شما تأثیر بگذارد و همچنین می‌تواند جامعه کاربران DApp را که می‌توانید در هنگام راه‌اندازی به آنها دسترسی داشته باشید، تعیین کند.

برای تصمیم‌گیری اینکه کدام بلاک چین برای ایجاد یک DApp بهترین است، توسعه‌دهندگان می‌توانند با تجزیه و تحلیل الزامات و اهداف DApp خود و نگاه کردن به تخصص توسعه در تیم موجود یا استخدام شده خود شروع کنند.

چند DApp در اتریوم اجرا می شود؟

بیش از ۳۰۰۰ برنامه DA بر روی اتریوم در حال اجرا هستند و تعداد بیشتری نیز در حال توسعه هستند. DappRadar یک سایت محبوب است که در آن می‌توانید DApp‌های موجود در اتریوم و شبکه‌های رقیب آن‌ها، تعداد کاربر هر DApp و تعداد تراکنش‌های پردازش شده را ببینید.

چرا یک DApp روی اتریوم بسازیم؟

بسیاری از بلاک چین های قرارداد هوشمند برای کسانی که قصد ساخت DApp را دارند در نظر گرفته شود، اما اتریوم احتمالاً محبوب ترین است و پیشرفته ترین امنیت غیرمتمرکز را دارد.

اتریوم اولین بلاک چین قرارداد هوشمند بود که یک جامعه توسعه دهندگان بزرگ و یک مخزن کد منبع باز در دسترس توسعه دهندگان جدید قرار داشت. این همچنین یک انتخاب محبوب برای توسعه دهندگان تجاری است که به دنبال توسعه ابتکارات بلاک چین در سطح سازمانی خود هستند.

نمونه هایی از DApp های اتریوم چیست؟

صدها DApp محبوب اتریوم وجود دارد و بسیاری دیگر در حال ایجاد پایگاه های کاربری خود هستند. در اینجا چند نمونه تثبیت شده و پرکاربرد آورده شده است.

unswap

یکی از محبوب ترین DApp های اتریوم، صرافی غیرمتمرکز (DEX) Uniswap است که در حال حاضر بیش از ۱ تریلیون دلار در این پلتفرم معامله می شود.

دریاهای آزاد

پلتفرم OpenSea یکی از بزرگترین بازارهای NFT است که بیش از ۲ میلیون مجموعه NFT و ۸۰ میلیون NFT جداگانه برای فروش دارد.

متاماسک

MetaMask به عنوان یک کیف پول رمزنگاری و یک دروازه یا مرورگر برای دسترسی به برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین، به عنوان یک ابزار رمزنگاری کاربر پسند شناخته می شود.

Axie Infinity

این بازی مبتنی بر NFT یک نمونه عالی از اقتصاد مجازی در بازی در عمل است و یکی از محبوب ترین بازی های DApp است.

چگونه یک Ethereum DApp بسازیم

توسعه دهندگان مشتاق می توانند با در نظر گرفتن آنچه از یک DApp و هدف آن نیاز دارند، با توسعه اتریوم DApp شروع کنند. سپس، بررسی ابزارها و فرآیندهای توسعه اتریوم DApp را آغاز کنید.

توسعه DApp ها و قراردادهای هوشمند می تواند پیچیده باشد و به طور مشخص با توسعه وب یا نرم افزار سنتی متفاوت است. برای شروع تحقیقات عمیق خود، یک مکان خوب برای شروع استفاده از منابع توسعه دهنده اتریوم است. این «راهنمای ساخت اتریوم» است. یکی از جامع ترین آموزش ها در مورد برنامه های کاربردی توزیع شده.

۵ فاکتوری که باید هنگام ساخت DApp اتریوم در نظر گرفت

پروژه های توسعه DApp اتریوم، مانند هر کسب و کار یا پروژه دیگری، باید با جزئیات برنامه ریزی شوند. برای برنامه ریزی نحوه ساخت یک DApp در اتریوم، ابتدا چند مؤلفه دیگر وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید.

۱. محیط توسعه، ابزارها و قراردادهای هوشمند

پس از تکمیل تیم توسعه، DApp به یک محیط توسعه، معمولاً یک شبکه آزمایشی مبتنی بر بلاک چین نیاز دارد. این محیط به شما امکان می دهد معماری DApp اتریوم خود را با استفاده از ابزارهای توسعه کاربردی بسازید و آزمایش کنید. قراردادهای هوشمند نیز باید به صورت حرفه ای طراحی و نوشته شوند.

۲. امنیت

اگرچه شبکه‌های بلاک چین می‌توانند تراکنش‌های مالی را نسبت به سیستم‌های سنتی امن‌تر کنند، اما نادیده گرفتن امنیت DApp‌های اتریوم غیرواقعی است. امنیت ارزهای دیجیتال پیچیده است و باید به خوبی درک شود یا تحت راهنمایی یک متخصص انجام شود، با توجه به اینکه شبکه های بلاک چین و ارزهای دیجیتال اغلب توسط هکرها و کلاهبرداران هدف قرار می گیرند.

۳. توسعه Front-end و تجربه کاربری

توسعه DApp Front-end معمولاً پس از ساخت معماری DApp و قرارداد هوشمند اتفاق می افتد. برنامه های کاربردی وب یا Web3 فرانت اند ممکن است از ابزارهای توسعه سنتی تری استفاده کنند، اما تجربه کاربری نیز باید به دقت طراحی شود تا از موفقیت پروژه اطمینان حاصل شود.

۴. آزمایش و اشکال زدایی اتریوم DApp

توسعه دهندگانی که قصد دارند روی اتریوم بسازند، از فناوری بلاک چین استفاده شده و آزمایش شده و مخازن کد منبع باز برای پشتیبانی از پروژه های جدید بهره خواهند برد. با این حال، هیچ چیز بدتر از راه‌اندازی نرم‌افزاری نیست که کار نمی‌کند، بنابراین توسعه‌دهندگان باید ساخت‌های جدید DApp، قراردادهای هوشمند و UI/UX را آزمایش و اشکال‌زدایی کنند.

۵. معرفی DApp

استقرار Ethereum DApp آخرین و شاید هیجان انگیزترین عنصر پروژه است. پس از اتمام تست و رفع اشکال، DApp از شبکه آزمایشی خارج شده و برای استفاده توسط مشتریان در شبکه اصلی اتریوم مستقر می شود. در این مرحله فروش و بازاریابی پروژه به صورت جدی آغاز می شود.

هزینه ساخت DApp در اتریوم چقدر است؟

توسعه دهندگانی که تجربه ساخت DApp های خود را با استفاده از ابزارهای توسعه اتریوم در دسترس دارند، ممکن است هزینه ساخت کمتری داشته باشند. برای توسعه دهندگان یا کارآفرینانی که به دنبال استخدام یک توسعه دهنده DApp یا تیم توسعه اتریوم DApp هستند، از ۱۵۰۰۰ دلار یا بیشتر برای یک DApp ساده، یا ۳۰،۰۰۰ دلار برای یک DApp پیچیده تر یا استخدام یک توسعه دهنده با تجربه تر شروع کنید. تخمین ها بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دلار ممکن است منجر شود.

چالش های توسعه DApp ها در بلاک چین اتریوم

هیچ مشکلی هنگام ساخت DApp روی اتریوم یا هر بلاک چین دیگری وجود ندارد. در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است لازم باشد پیش بینی کنید.

اشباع بازار

با بیش از ۳۰۰۰ DApp در حال حاضر بر روی اتریوم ساخته شده است، توسعه های جدید DApp باید حداقل در جامعه اتریوم برای جلب توجه رقابت کنند.

مقیاس پذیری، سرعت، امنیت، قابلیت همکاری، عدم تمرکز

همه بلاک چین‌های قرارداد هوشمند مبتنی بر وعده بلاک چین برای مقیاس‌بندی پروژه‌ها برای استفاده اصلی و سازگار ساختن آن‌ها با پروژه‌ها و فناوری‌های دیگر و در عین حال حفظ امنیت و عدم تمرکز هستند.

کارمزدهای معاملات یا گاز و نوسان قیمت ارزهای دیجیتال

هر تراکنش در داخل یک DApp یک کارمزد تراکنش دارد (کارمزد گاز در مورد اتریوم) که معمولاً به کاربر DApp منتقل می شود. سکه‌های رمزنگاری و توکن‌های مرتبط با DApps نیز نوسانات قیمتی را تجربه خواهند کرد که توسط بازار گسترده‌تر احساس می‌شود.

در دسترس بودن تخصص/پیچیدگی قراردادهای هوشمند

از آنجایی که توسعه بلاک چین هنوز یک حرفه بسیار جدید است، کمبود واقعی متخصصان با تجربه وجود دارد و قراردادهای هوشمند هنوز محدودیت های فنی برای توسعه دهندگان دارند.

فقدان مقررات بخش

سکه ها و توکن های رمزنگاری، از جمله آنهایی که در DApps استفاده می شوند، هنوز به طور جامع تنظیم نشده اند، بنابراین عدم اطمینان زیادی در توسعه این ارزهای دیجیتال وجود دارد.

تجربه ی کاربر

در خارج از جامعه ارزهای دیجیتال، درک عملکرد DApp برای مصرف‌کنندگانی که به برنامه‌های سنتی عادت کرده‌اند دشوار است، و بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز در مورد استفاده از ارزهای رمزنگاری شده تردید دارند.

نویسنده: Marcel Deer
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا