اخبار ارز دیجیتال

استیبل کوین ها در سرایت بازار ارزهای دیجیتال FTX چقدر پایدار هستند؟

سقوط صرافی ارزهای دیجیتال FTX مانند یک طوفان گرمسیری به دنیای رمزارز ضربه زده است. استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

اگر سقوط FTX در اوایل نوامبر “لحظه Lehman” برای ارزهای دیجیتال باشد (همانطور که بسیاری از کارشناسان پیشنهاد کرده اند)، آیا سرایت FTX به استیبل کوین ها سرایت می کند؟ Leader Tether (USDT) به طور موقت در 10 نوامبر ارزش دلاری خود را از دست داد.

اما این زمان های عادی نیست.

در واقع، در روزهای پس از اعلام ورشکستگی FTX در 11 نوامبر، “تسلط” استیبل کوین ها – سهم این بخش از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال – به بالاترین سطح تاریخ 18٪ افزایش یافت. بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و اکثر آلتکوین ها به نظر می رسید درد ناشی از انفجار صرافی رمزارز FTX را احساس می کردند، اما استیبل کوین ها اینطور نبودند.

اما در درازمدت چه چیزی در انتظار استیبل کوین‌ها است؟ آیا واقعاً از ناکامی FTX آسیبی ندیده بیرون خواهند آمد؟

فروپاشی صرافی ارز دیجیتال FTX مستقر در باهاما مانند یک طوفان استوایی به دنیای ارزهای دیجیتال ضربه زده است.

آیا عفونت در حال گسترش است؟

ایروین آبراهام، شریک مستقر در بریتانیا در شرکت حقوقی McDermott Will & Emery، به کوین تلگراف گفت: “شکاف‌ها در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حال گسترش هستند و رویدادهای کاهش پیوند قابل توجهی ممکن است در آینده رخ دهد. دیدن آن تعجب آور نیست.” به ویژه در معرض خطر استیبل کوین هایی هستند که از ارزهای دیجیتال دیگر برای ذخایر دارایی خود به جای ارزهای فیات مانند یورو یا دلار آمریکا استفاده می کنند.

رایان کلمنتز، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه کلگری، به کوین تلگراف گفت: «شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه اپیدمی FTX به استیبل کوین ها سرایت کرده است. “این نشان می دهد که چگونه بازار ارزهای دیجیتال به هم پیوسته است.”

در 10 نوامبر، تتر در Bitstamp و چندین صرافی دیگر به 0.97 دلار کاهش یافت و برای مدت کوتاهی در Kraken به 0.93 دلار سقوط کرد. استیبل کوین USDD ترون نیز دچار نوسان شد. استیبل کوین ها هرگز زیر 1.00 دلار نمی روند.

تتر عدم نقدشوندگی صرافی‌های ارزهای دیجیتال را عامل depegg کردن می‌داند. تعداد نسبتاً کمی از پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال از سرمایه خوبی برخوردار هستند و گاهی اوقات «تقاضا برای نقدینگی بیشتر از آنچه در دفترچه سفارش صرافی وجود دارد، و توانایی تتر برای نگه‌داشتن پیوند و ارزش و ترکیب ذخایر آن وجود دارد». انجام دهید، این شرکت گفت. .

در یک پست وبلاگ در 9 نوامبر، این شرکت اضافه کرد: “Tether به طور کامل در معرض Alameda Research یا FTX نیست” و اضافه کرد که این توکن “100٪ توسط ذخایر ما پشتیبانی می شود و توسط ذخایر ما پشتیبانی می شود.” دارایی های ما بیشتر از بدهی های ما است. ” او گفت.

اخیراً: اوراق قرضه دولتی توکن شده، نقدینگی را در سیستم های مالی سنتی باز می کند

بوبانشواران ونوگوپال، استادیار امور مالی در دانشگاه فلوریدا مرکزی می‌گوید: «چیزی که تاکنون تتر را نجات داده است این است که مردم تتر خود را به دیگران می‌فروشند و اکثر کاربران آن را پول نقد نمی‌کنند. تتر اخیراً مجبور شد حدود 700 میلیون دلار بپردازد و توانست این کار را انجام دهد.

بنوگوپال به کوین تلگراف گفت: «فقدان اشتیاق عمومی برای ارزهای دیجیتال و کاهش گزینه‌های استیبل کوین می‌تواند این موضوع را تغییر دهد». به گفته CoinGecko، تتر حدود 65 میلیارد دلار در گردش دارد و اسناد خزانه داری ایالات متحده بیش از 58 درصد از ذخایر آن را تشکیل می دهد. “این یک هلدینگ بزرگ است که اگر Tether مجبور به فروش در معرض خطر باشد، به خصوص در محیطی که نرخ بهره افزایش می یابد، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.”

چشم انداز تاریک تر برای آرگو؟

در مورد استیبل کوین های الگوریتمی که گاهی اوقات الگوریتم نامیده می شوند، چطور؟ زمانی که استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD Classic (USTC) در ماه می سقوط کرد، برخی پیش‌بینی کردند که الگوریتم‌ها به عنوان یک زیر کلاس محکوم به فنا هستند. آیا شکست FTX چشم انداز Algo را کاهش می دهد؟

آبراهام گفت: “آنها نمرده اند و هنوز برخی از موارد برجسته وجود دارد، از جمله توکن DAI که یکپارچه از عملکرد MakerDAO است.”

با این حال، استیبل کوین‌های الگوریتمی به راحتی قابل درک نیستند، و با وجود نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ذخایر ممکن است به صورت پویا تعدیل شوند، تردید وجود دارد که به طور بالقوه منجر به دستکاری و تقلب می‌شود.

کلمنتز اضافه کرد که استیبل کوین های بدون وثیقه یا به میزان قابل توجهی دارای وثیقه کم هستند، ذاتا آسیب پذیر هستند. او گفت که تلاش ناموفق Terra برای وثیقه بخشیدن به USTC با BTC برای محافظت از میخ در ماه مه نمونه دیگری از شکنندگی مدل استیبل کوین بدون وثیقه یا تحت وثیقه است.

به نظر می رسد صنعت این واقعیت را پذیرفته و از مدل استیبل کوین الگوریتمی بدون وثیقه دور می شود.

روهان گری، دانشیار دانشگاه ویلامت به کوین تلگراف گفت: «من فکر می‌کنم استیبل کوین‌های الگوریتمی بره قربانی در فضای نظارتی استیبل کوین خواهند بود. در ایالات متحده، “آنها هستند که سردرد دارند” تا از تنظیم کننده ها و دیگر مخالفان راضی کنند. با این حال، او پیشنهاد کرد که آرگوس همچنان ممکن است در صحنه جهانی زنده بماند.

با نگاه به آینده

با این حال، اگر کاهش عمده دیگری در ارزهای دیجیتال اتفاق بیفتد، برای یک استیبل کوین دارای پشتوانه رمزنگاری (به عنوان مثال، غیر فیات) می تواند بسیار دشوار باشد که از میخ خود دفاع کند. او گفت، از نظر آبراهام، این می‌تواند منجر به “انفجاری مشابه آنچه که با سقوط استیبل کوین Terra در اوایل زمستان امسال شاهد بودیم، شود.”

در مورد سقوط رهبران صنعت Tether و/یا Circle چطور؟ آیا سکه آن عمدتاً توسط دلار آمریکا یا کالاهای مرتبط مانند اوراق قرضه دولتی پشتیبانی می‌شود؟ چنین رویدادی یک «رویداد فاجعه‌بار برای صنعت ارزهای دیجیتال» خواهد بود.» آقای آبراهام گفت. بسیاری از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال با انتقال دلار به USDT یا Circle’s USD Coin (USDC) به عنوان راهی برای جلوگیری از «نوسانات نرخ مبادله بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال» آغاز می‌شوند.

گری با اشاره به اینکه بایننس در حال حاضر نقش ناجی صنعت را بازی می کند، گفت: «Tether قابل توجه ترین چیز در حال حاضر است زیرا ذاتاً به بایننس مرتبط است. معتقدند که سرنوشت تتر و بایننس به هم گره خورده است.

با این حال، هنگام مقایسه ورشکستگی FTX با ورشکستگی Lehman Brothers در سال 2008، که پیشگویی رکود بزرگ 2008-2009 بود، باید احتیاط کرد. “تفاوت های آشکاری وجود دارد. یکی از آنها این است که اکوسیستم ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً از بقیه بخش های مالی در این مرحله جدا است.” “مردم متوسط” آسیب نمی بینند.

افزایش شفافیت

طبیعی به نظر می رسد که صادرکنندگان استیبل کوین پس از FTX به شفافیت بیشتری نیاز دارند، به خصوص در مورد ذخایر. Venugopal گفت: ارزش پیشنهادی استیبل کوین ها ثبات است. بنابراین هر چیزی که یک شرکت برای ایجاد ثبات استفاده می کند باید توسط کاربران به خوبی درک شود.

در غیاب قانون، صادرکنندگان استیبل کوین ممکن است نیاز به افشای اطلاعات بیشتری در مورد ذخایر خود داشته باشند. به عنوان مثال، زمانی که گری اعلام کرد که صورت‌حساب‌های ذخیره ماهانه شامل شماره CUSIP (بارکد وال استریت که برای شناسایی امنیت استفاده می‌شود) را برای همه ابزارهای پشتیبان Paxos Dollars (USDP) و BinanceUSD ارائه می‌کند، اقدامات Paxos در ژوئیه را ستایش کرد. . استیبل کوین (BUSD). Paxos گفت که این سکه‌ها در حال حاضر تنها با «نقد، وام‌های یک شبه که فقط توسط خزانه‌داری ایالات متحده وثیقه شده‌اند، و اوراق خزانه‌داری ایالات متحده با سررسید کمتر از 90 روز» پشتیبانی می‌شوند.

استیبل کوین‌ها مدت‌هاست که به دلیل داشتن وثیقه ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، اما این مشکل با خرابی Terra در ماه می دوباره ظاهر شد. در این راستا، آیا بخش استیبل کوین در شش ماه گذشته پیشرفتی در این زمینه داشته است؟

کلمنتز به کوین تلگراف گفت: مطمئناً استیبل کوین های الگوریتمی بدون وثیقه و کم وثیقه از زمان Terra بسیار کمتر محبوب شده اند و آسیب پذیری های این فرمت های استیبل کوین به طور گسترده پذیرفته شده است. ما می‌توانیم شواهدی از این موضوع را در پروژه Cardano DJED که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود، که از یک مدل ذخیره بیش از حد وثیقه استفاده می‌کند، و کنار گذاشتن پروژه پایدار الگوریتمی NEAR در ماه گذشته، مشاهده کنیم.

البته، وثیقه هم برای بخش مالی سنتی و هم برای بانک های تجاری یک چالش باقی می ماند. این اساساً به این معنی است که شرکت، در این مورد صادرکننده استیبل کوین، «باید فرصت‌های سودآور را در جاهای دیگر رها کند و برای هر موردی وثیقه نگه دارد.» «حتی بانک‌هایی که به شدت تحت نظارت هستند، تمایلی به تحمیل کفایت سرمایه و سایر الزامات نقدینگی ندارند و راه‌هایی برای به حداقل رساندن میزان بدون نظارت باقی‌مانده یا کاهش درآمد خود بیابند.»

تکان دادن بخش؟

بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که بخش رمزنگاری پس از FTX به طور کلی ادغام شود، زیرا سکه‌های ضعیف‌تر مانند آنچه در سال 2018 رخ داد، زمانی که اولین شیدایی ارائه سکه کاهش یافت، مرتب می‌شوند. آیا همین اتفاق در دنیای استیبل کوین رخ خواهد داد؟ در ماه سپتامبر، حتی قبل از فروپاشی FTX، یک مقاله آکادمیک توسط محققان دانشگاه شیکاگو و دانشکده اقتصاد استکهلم بیان کرد که پلتفرم‌های استیبل کوین تا حدی وثیقه‌دار هستند، او خاطرنشان می‌کند که آنها همیشه در معرض آسیب‌پذیری هستند. شوک های تقاضای بزرگ، نشان می دهد که ممکن است انتظار برخی از طبقه بندی ها وجود داشته باشد.

آبراهام پیشنهاد می‌کند که این یک نتیجه معقول است، به‌ویژه از آنجایی که مقررات بازار ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا (MiCA) و سایر قوانین، هزینه‌های انطباق بالایی را بر صادرکنندگان استیبل کوین تحمیل می‌کند. الزاماتی مانند ذخایر قابل حسابرسی “باید صدور استیبل کوین را بسیار دشوارتر کرده و احتمال سقوط را به میزان قابل توجهی محدود کند.”

بنوگوپال به کوین تلگراف گفت: «اگر افشای اجباری باشد، استیبل کوین‌های کمتری وجود خواهد داشت». به طور کلی، من فکر نمی‌کنم جهان به هزاران رمزارز/توکن که مانند اوراق بهادار یا دارایی عمل می‌کنند، نیاز ندارد، به‌خصوص اگر سوداگرانه باشند. اما هیچ کد امنیتی لازم نیست.»

افزایش اعتماد سرمایه گذاران

با توجه به خطرات، آیا اقداماتی وجود دارد که صادرکنندگان سکه و/یا تنظیم‌کننده‌ها می‌توانند برای جلوگیری از یک فاجعه دیگر در صنعت انجام دهند؟ قطعاً نیاز است.» این قبلاً در قانون جدید تصریح شده است. او اضافه کرد:

هم MiCA جدید اتحادیه اروپا و هم لایحه مالی و نوآوری مسئول ایالات متحده، الزامات ذخیره را بر صادرکنندگان استیبل کوین تحمیل می کنند.

برای MiCA، حسابرسی ذخایر استیبل کوین هر شش ماه یکبار مورد نیاز است.

اخیراً: Metaverse مرز جدیدی برای کسب درآمد غیرفعال است

Venugopal همچنین موافق است که اگر استیبل کوین‌ها می‌خواهند به یک وسیله تبادل و ذخیره ارزش برای دنیای مالی غیرمتمرکز تبدیل شوند، باید شفاف‌تر باشند و دارایی‌هایشان قابل حسابرسی باشد.

تتر مدت‌هاست که متهم به دروغ گفتن در مورد ذخایر نقدی‌اش است که برای تثبیت دلار ضروری است.

کلمنتز اضافه کرد که تصورات بازار از نوسانات یا کمبود ذخایر می تواند باعث کاهش سرمایه گذاری سرمایه گذاران شود که بر روی استیبل کوین تأثیر می گذارد. در نتیجه، شفافیت بیشتری در این زمینه برای افزایش اعتماد و ثبات سرمایه‌گذاران مورد نیاز است و برای این منظور، مقررات مستلزم تأیید ذخایر، حسابرسی، نگهداری وثیقه است، ما می‌توانیم با الزام به شفافیت وثیقه و سایر اقدامات حفاظتی به بازار استیبل کوین کمک کنیم. “

نویسنده: Andrew Singer

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا