اخبار ارز دیجیتال

چگونه قراردادهای هوشمند کارایی مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشد

از بیمه گرفته تا پزشکی از راه دور، قراردادهای هوشمند در حال یافتن موارد استفاده در صنعت مراقبت های بهداشتی هستند.

قرارداد هوشمند یک خط کد خوداجرا است که بر روی بلاک چین اجرا می شود و زمانی که مجموعه ای از شرایط از پیش تعریف شده برآورده می شود، راه اندازی می شود. آنها برای اجرای خودکار قراردادهای آنلاین بدون دخالت شخص ثالث استفاده می شوند.

بخش مراقبت های بهداشتی از اجرای گسترده این برنامه های خود-اجرای بسیار سود می برد. به خصوص وقتی صحبت از ساده‌سازی فرآیندهای دستی پرزحمت، خودکارسازی رویه‌های بوروکراتیک و کاهش مشکلات ناشی از خطای انسانی باشد.

بسیاری از سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی امروزه برای انجام وظایف بسیار حساس مانند نگهداری سوابق، تراکنش‌ها و ارتباطات به سیستم‌های مدیریت قدیمی بسیار متمرکز متکی هستند. در حالی که برخی از سیستم های قدیمی می توانند برخی از وظایف را به خوبی انجام دهند، بسیاری از آنها قابلیت همکاری محدودی دارند، مستعد تخریب داده ها و فاقد شفافیت هستند. بنابراین مستعد شکست هستند.

خبر خوب این است که قراردادهای هوشمند می توانند بسیاری از این مشکلات را حل کنند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند

قراردادهای هوشمند را می توان برای انجام وظایف مختلف برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، می‌توان آن را طوری برنامه‌ریزی کرد که پس از انجام تراکنش، اطلاعات پرداخت را روی بلاک چین ثبت کند، اما فقط به اشخاص دارای دسترسی مجاز اجازه می‌دهد جزئیات را مشاهده کنند.

در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌ها می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای ارسال حقوق کارکنان، ثبت اطلاعات بیمار و اطلاع‌رسانی به شرکت‌های بیمه در مورد صورت‌حساب‌های پزشکی معلق استفاده کنند.

برنامه های قرارداد هوشمند معمولاً در یک محیط زمان اجرا سازگار مستقر می شوند. به عنوان مثال، در بلاک چین اتریوم، کد قرارداد هوشمند از طریق یک ماشین مجازی اتریوم اجرا می‌شود که از نصب برنامه‌های غیرمتمرکز حاوی قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند.

قراردادهای هوشمند در پرونده پزشکی

سوابق پزشکی بخش مهمی از مدیریت بیمار است. از قراردادهای هوشمند برای ایجاد پروفایل های بیمار در بلاک چین و در دسترس قرار دادن سوابق پزشکی تاریخی در اختیار پزشکان و پرسنل پزشکی مرتبط استفاده می کند. این به ما این امکان را می دهد تا بر اساس تاریخچه درمان گذشته بیمار و نتایج بعدی، به روش های درمانی بهتری دست یابیم.

چنین تنظیماتی جان انسان ها را نجات می دهد و به پزشکان کمک می کند تا از مشکلات مربوط به سهل انگاری پزشکی جلوگیری کنند. مراکز پزشکی قراردادهای هوشمند را برای ردیابی عوارض سلامتی ناشی از عوارض جانبی درمان ها پیکربندی می کنند. همچنین می توانند برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با شرکت های داروسازی شریک و انجمن های پزشکی که هنوز این کار را انجام نداده اند، رمزگذاری شوند. عوارض جانبی کامل داروهای جدید را آشکار می کند.

علاوه بر این، امکان ارسال اطلاعات بیمار به شرکت های بیمه برای مطالبات بازپرداخت بیمار و عقد قراردادهای هوشمند برای تسهیل چنین فرآیندهایی وجود دارد.

مسائل مربوط به صورتحساب و جمع آوری را ساده کنید

فقدان یک سیستم صورتحساب پزشکی موثر می‌تواند چالش‌های زیادی را برای سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کند، به‌ویژه وقتی صحبت از مدیریت چرخه درآمد می‌شود. وقفه های قابل توجه به دلیل خطاهای مربوط به صورتحساب و جمع آوری ممکن است مانع از ارائه خدمات بهینه شود.

شبکه‌های بلاک چین بدون اعتماد که با قراردادهای هوشمند تعبیه شده‌اند، می‌توانند بسیاری از این چالش‌ها را با اجرای چک لیست‌های دقیق برای جلوگیری از خطاهای رایج کاهش دهند.

اخیر: جشن Metaverse: چگونه پروژه های Web3 فرهنگ را مجازی می کنند

چنین سیستمی در شرایطی که مسائل شفافیت موجود وجود دارد سودمند خواهد بود. استفاده از ایمن‌های شکست قرارداد هوشمند چند امضایی، اجماع را در مدیریت برای جلوگیری از مسائل مرتبط تضمین می‌کند.

علاوه بر این، ذخیره اطلاعات صورتحساب در بلاک چین از مسائل مربوط به از دست دادن داده ها به دلیل ماهیت تغییرناپذیر شبکه های دفتر کل توزیع شده جلوگیری می کند.

سرعت و حریم خصوصی

تاخیر در انتقال اطلاعات پزشکی ممکن است منجر به کیفیت پایین خدمات شود. قراردادهای هوشمند می توانند با انتشار اطلاعات بیمار به بخش های مربوطه در مؤسسات مراقبت های بهداشتی، این موضوع را تغییر دهند. برای محافظت از حریم خصوصی، برخی از سیستم‌های قرارداد هوشمند می‌توانند یک شناسه بی‌نام منحصربه‌فرد ایجاد کنند که می‌تواند برای شناسایی هر بیمار بدون افشای هویت آنها استفاده شود.

علاوه بر این، می‌توان آن را به گونه‌ای پیکربندی کرد که دسترسی غیرمجاز را مسدود کند و در عین حال امکان بررسی دقیق سوابق توسط پرسنل، شرکا و تنظیم‌کننده‌ها را فراهم کند.

داده ها همچنین می توانند برای اهداف بسیاری از جمله تحقیقات بالینی استفاده شوند.

گفته می‌شود، قراردادهای هوشمند حاکم بر اطلاعات حساس بیمار ممکن است به ممیزی‌های امنیتی منظم نیاز داشته باشد که به طور بالقوه منجر به افشای اطلاعات حساس می‌شود.

قراردادهای هوشمند برای مبارزه با دارونما

سالانه صدها میلیون دلار داروهای تقلبی وارد صنعت بهداشت و درمان می شود. داروهای تقلبی باعث زیان اقتصادی به داروخانه ها و بیمارستان ها می شود و حتی گاهی منجر به مرگ قربانیانی می شود که مصرف می کنند.

سازمان‌های پزشکی جایگزین می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای شناسایی داروهای تقلبی با بررسی داده‌های زنجیره تامین ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان استفاده کنند. پیاده‌سازی چنین سیستمی امکان استفاده از سیاهه‌های ذخیره‌سازی را برای ردیابی داروها در حین حرکت در زنجیره تامین فراهم می‌کند.

از آنجایی که داده ها بر روی یک بلاک چین شفاف ذخیره می شوند، موسسات پزشکی و تامین کنندگان آنها می توانند به راحتی نقاط ضعف زنجیره تامین خود را که منجر به نفوذ داروهای تقلبی می شود، شناسایی کنند.

کوین تلگراف این فرصت را داشت که با گای نیوینگ، بنیانگذار Immunify.Life، در مورد این موضوع صحبت کند. شرکت او در توسعه شبکه های بلاک چین ایمن و مستقل برای صنعت مراقبت های بهداشتی تخصص دارد. مدیران می گویند راه های زیادی برای مبارزه با این مشکل وجود دارد، از جمله عدم پرداخت برای داروهایی که از منابع قانونی نیستند.

“به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند باید طوری برنامه ریزی شود که فقط برای کالاهایی که توسط خرده فروشان دارو دریافت می شود و فقط در صورتی که شرایط خاصی که در هر نقطه ای از زنجیره تامین دستکاری شده است، دستکاری نشده باشد. این یکپارچگی را تقویت می کند. کل اکوسیستم دارویی و بهداشتی.»

الکس پیپوشف، بنیانگذار شرکت خدمات بلاک چین GTON Capital، گفت: سیستم های زنجیره تامین بلاک چین با سرعتی سریع در حال تکامل هستند و با افزایش سودمندی آنها، احتمالا از طیف وسیع تری از خدمات مراقبت های بهداشتی پشتیبانی می کنند.

Blockchain ابزاری عالی برای تأیید است. مورد استفاده از مراقبت‌های بهداشتی در اینجا شگفت‌انگیز است، زیرا مهر هر مجموعه/جعبه قرص را می‌توان از نظر فنی به روشی رمزگذاری‌شده ذخیره کرد، و داروخانه زیرا هر کسی که آن را از آن بخرد می‌تواند ببیند که آیا داروهای قانونی یا تقلبی هستند. در حال فروش هستند.

قراردادهای هوشمند در سایر جنبه های سلامت

دستگاه های نظارت از راه دور چندین جنبه از پزشکی از راه دور را متحول کرده اند. امروزه دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند پارامترهای فیزیولوژیکی مهم مانند ضربان قلب بیمار را اندازه‌گیری کنند و داده‌ها را در زمان واقعی به متخصصان پزشکی منتقل کنند.

قراردادهای هوشمند نه تنها این توانایی را دارند که چنین داده‌هایی را در بلاک چین ذخیره کنند، بلکه می‌توانند داده‌ها را از طریق رمزگذاری محرمانه نگه دارند در حالی که فقط اجازه دسترسی به گیرنده مورد نظر را می‌دهند.

مزایای قراردادهای هوشمند به دلیل توانایی آنها در بهبود تجربه مشتری در بیمه سلامت نیز آشکار می شود.

برای مثال، پرداخت‌های صورت‌حساب پردازش شده توسط قراردادهای هوشمند معمولاً سریع‌تر از مراحل دستی پردازش می‌شوند که ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

با این حال، محدودیت‌هایی در مورد استفاده از این فناوری‌ها در این زمینه وجود دارد، زیرا تعهدات افشای قبل از قرارداد دائماً در حال تغییر است و نیاز به سطحی از تعامل انسانی دارد.

از آنجایی که بخش بیمه نیز یک بازار تنظیم شده است، همیشه نگرانی هایی وجود دارد، به ویژه در مورد نتایج مصرف کننده. این چالش ها با تصمیمات تنظیم کننده ها و بیمه گرها تشدید می شود که گاهی اوقات ماهیت غیر قراردادی دارند.

اخیراً: توکن‌سازی چیست و بانک‌ها چگونه از اصول طراحی آن استفاده می‌کنند؟

به این ترتیب، قراردادهای هوشمند در حال حاضر در این بخش برای فرآیندهای موقت مانند تأیید پرداخت استفاده می شود.

قراردادهای هوشمند موارد استفاده زیادی در صنعت مراقبت های بهداشتی دارند. با این حال، این بخش در پذیرش فناوری های جدید که پتانسیل تغییر روش کار صنعت را دارند، عقب مانده است.

گفته می شود، بازار قراردادهای هوشمند مراقبت های بهداشتی در حال رشد است. ارزش آن در سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۶ میلیارد دلار است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۲ از ۱.۷۸ میلیارد دلار فراتر رود.

نویسنده: Elizabaeth Gail

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا