اخبار ارز دیجیتال

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال هوش مصنوعی چقدر خوب است؟

پیش‌بینی‌های قیمت از ربات‌های چت هوش مصنوعی اخیراً دنبال شده است. با وعده‌های پیش‌بینی دقیق قیمت و سودآوری بالقوه، بسیاری از سرمایه‌گذاران به پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای راهنمایی در جهت‌یابی بازارهای بی‌ثبات کریپتو روی می‌آورند. با این حال، در میان هیجان پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی، بررسی عمیق‌تر اثربخشی آن‌ها و در نظر گرفتن مشکلات احتمالی مرتبط با پذیرش گسترده آن‌ها بسیار مهم است.

چطورکار می کنند؟

هوش مصنوعی برای رمزارزها به همان روشی که در زمینه‌های دیگر عمل می‌کند کار می‌کند: شما به مدل آموزش‌دیده خود مجموعه داده‌های بزرگی را تغذیه می‌کنید که هیچ انسانی به طور معمول نمی‌تواند با آن کار کند. در این مورد، داده ها حرکت تاریخی قیمت و همچنین حجم معاملات و برخی شاخص های اضافی هستند.

هدف پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی پیش‌بینی دقیق قیمت کریپتو با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها و استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته است. این پیش بینی ها اغلب بر اساس شاخص های تحلیل تکنیکال، روندهای تاریخی و احساسات رسانه های اجتماعی است.

a rکار خوب پیش‌بینی قیمت اتریوم را با استفاده از دو روش بررسی می‌کند: الگوریتم‌های ژنتیک (GA) و مدل‌های اقتصادسنجی. شاخص های اقتصادی و شاخص های جهانی به عنوان متغیرهای ورودی عمل می کنند. همراه با تحلیل رگرسیون و مدل‌های میانگین متحرک خود رگرسیون (ARMA)، یک الگوریتم ترکیبی ترکیبی از GA و شبکه‌های عصبی مصنوعی (ANN) برای پیش‌بینی دقیق توسعه داده شد. داده های تاریخی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ برای ارزیابی برای نشان دادن برتری هوش مصنوعی در قابلیت پیش بینی و سرعت محاسبه در مقایسه با روش های اقتصادسنجی، حفظ دقت و به حداقل رساندن خطاها استفاده می شود.

سرمایه گذاران اغلب شباهت هایی بین مدل های آموزش دیده هوش مصنوعی و معاملات الگوریتمی ترسیم می کنند. در حالی که ربات های algo بر اساس داده های زمان واقعی یک میلی ثانیه کار می کنند، چت ربات هایی مانند ChatGPT یا Elon Musk's Grok دسترسی محدودی به داده های به روز دارند. اما وجه مشترک اغلب به عنوان “فقدان احساسات انسانی” توصیف می شود. اما اگر احساسات انسانی چیزی باشد که دنیای ارزهای دیجیتال را از امور مالی سنتی متمایز می‌کند؟

پیش بینی ها چقدر دقیق هستند؟

قیمت ارزهای دیجیتال عمدتاً تحت تأثیر معامله گران است و احساسات بازار حرکت قیمت را تعیین می کند. در حالی که رویدادهایی که باعث سرمایه‌گذاری مشتاقانه یا وحشت‌زده می‌شوند، می‌توانند نوسانات قابل‌توجهی ایجاد کنند، فعالیت معاملاتی روزانه تا حد زیادی بازار را شکل می‌دهد. به عبارت دیگر، اگر قیمت بیت کوین عمدتاً با عرضه و تقاضا تعریف می شود، آیا باید مدل های پیچیده ریاضی نیز برای پیش بینی قیمت وجود داشته باشد؟ مهمتر از آن، آیا چت ربات های هوش مصنوعی قادر به پیش بینی دقیق بازار هستند؟

این برای کسی که از ChatGPT استفاده کرده است تعجب آور نخواهد بود: بیشتر اوقات اشتباه می کند. تشخیص یک اشتباه صادقانه آسان است، اما اشتباه مهم‌تر مدل‌های زبانی عمیق‌تر است: ایجاد ارتباطات سطحی بین موضوعات مختلف. به عبارت دیگر، قبل از درخواست تخمین قیمت عمده فروشی جادویی، بهتر است نحوه عملکرد آن را درک کنید. یکی از بزرگترین مشکلات قیمت بیت کوین فقدان اصول اساسی است که بر اساس آن پیش بینی ها انجام شود.

یک پیش‌بینی قیمت بسیار بالا اغلب سرمایه‌گذاران را به خود جذب می‌کند، به‌ویژه زمانی که به سمت بالا باشد. به عنوان مثال، شخصی که دارای یک ارز دیجیتال به ارزش ۱۰۰ دلار است، می تواند به راحتی تصور کند که این ارز دیجیتال به دلیل خوش بینی و سابقه تاریخی به ۱۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. اما مشکل در فقدان شواهد مستدل و تحلیل جامعی است که با بسیاری از این پیش‌بینی‌ها همراه است. البته، می‌توانید پیش‌بینی قیمت ۱ میلیون دلاری بیت‌کوین را «احمقانه» بنامید، اما همیشه زمینه‌ای پشت این اظهارات وجود دارد.

رفتار معاملاتی عمدتاً توسط قیمت گذاری سوداگرانه در میان معامله گران شکل می گیرد. تراکنش های مربوط به بیت کوین به دلیل حجم ناکافی خرید، عموماً تأثیر قابل توجهی بر قیمت ها ندارند. در نتیجه، تحلیلگران برای تدوین پیش‌بینی‌های خود به داده‌های قیمتی متاثر از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تکیه می‌کنند.

بیایید مطالعه موردی انجام شده توسط تیم GNY Range Report برای اندازه گیری دقت پیش بینی قیمت هوش مصنوعی را بررسی کنیم. این تیم پیش بینی محدوده قیمت بیت کوین (BTC) را با استفاده از مدل یادگیری ماشینی LSTM ایجاد کرد. سرمایه‌گذاران همچنین در یک مسابقه پیش‌بینی که بینشی در مورد قابلیت‌های پیش‌بینی انسان و هوش مصنوعی ارائه می‌کرد، شرکت کردند.

منبع: گزارش فاصله زمانی GNY

در حالی که پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی نرخ دقت ۳ درصدی را نشان می‌داد که از پیش‌بینی‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران فراتر می‌رفت، مواردی نیز وجود داشت که شهود انسانی بهتر از مدل هوش مصنوعی بود.

خطرات تسلط بر بازار هوش مصنوعی

چت ربات‌های هوش مصنوعی تأثیر زیادی بر تحقیقات ارزهای دیجیتال شرکت‌کنندگان در بازار دارند. همانطور که یکی از توسعه دهندگان DeFi در مورد مدل Grok اشاره کرد:

تسلط بالقوه هوش مصنوعی در پیش‌بینی قیمت، چندین خطر را برای بازارهای مالی ایجاد می‌کند. اولاً، اتکا به الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند منجر به افزایش نوسانات و بی‌ثباتی بازار شود، اگر این سیستم‌ها تفسیر نادرست یا واکنش ضعیفی نسبت به شرایط بازار نشان دهند.

ثانیاً، ماهیت مبهم فرآیندهای تصمیم‌گیری هوش مصنوعی می‌تواند دستکاری بازار و تجارت داخلی را تشدید کند زیرا شناسایی و تنظیم فعالیت‌های غیرقانونی دشوارتر می‌شود.

در صورتی که هوش مصنوعی شروع به ایفای نقش بزرگتر کند، مسئله مهم دیگر مشکل «پیشگویی خودشکوفایی» است. پذیرش گسترده استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند منجر به رفتار گله و ریسک‌های سیستمی شود که باعث می‌شود فعالان بازار به سیگنال‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی واکنش مشابهی نشان دهند و منجر به حرکات اغراق‌آمیز بازار شود.

در نهایت، خطر اتکای بیش از حد به فناوری هوش مصنوعی وجود دارد، که به طور بالقوه نظارت و پاسخگویی انسانی را کاهش می دهد، که می تواند تأثیر خطاها یا سوگیری های ذاتی در الگوریتم ها را افزایش دهد. به طور کلی، در حالی که هوش مصنوعی مزایای قابل توجهی را در پیش بینی قیمت ارائه می دهد، تسلط کنترل نشده آن خطرات قابل توجهی را برای ثبات و یکپارچگی بازار مالی ایجاد می کند.

پیش بینی هوش مصنوعی مهم نیست

اگر بخواهیم کاملاً صادق باشیم، باید اضافه کرد که هوش مصنوعی از نظر پیش‌بینی قیمت بدتر از همتایان انسانی خود نیست. پیش بینی های دقیق قیمت در دسترس نیست و پیش بینی های نادرست بیشتر از پیش بینی های صحیح رخ می دهد.

معیارهای شناسایی مدل‌های معاملاتی موثر هوش مصنوعی به جای پیش‌بینی آینده، بر سودآوری تمرکز دارند. از آنجایی که صندوق‌های تامینی هوش مصنوعی را برای تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی بازار یکپارچه می‌کنند، رویکردهای نوآورانه‌ای مانند صندوق‌های تامینی متمرکز بر هوش مصنوعی در حال ظهور هستند که به جای جایگزین کردن آن، به تصمیم‌گیری انسانی کمک می‌کنند.

در حالی که هوش مصنوعی پتانسیل فوق العاده ای در رمزارزها دارد، مهم است که با احتیاط به پذیرش آن نزدیک شویم. سرمایه گذاران باید مزایا را در مقابل خطرات ارزیابی کنند و اطمینان حاصل کنند که قضاوت انسانی جزء حیاتی فرآیند تصمیم گیری آنها باقی می ماند. با ایجاد تعادل بین تخصص انسانی و بینش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، سرمایه‌گذاران می‌توانند به طور مؤثرتری در بازارهای رمزنگاری پیچیده‌تر حرکت کنند و از فرصت‌های سود سرمایه‌گذاری کنند و در عین حال مشکلات احتمالی را کاهش دهند.

.قیمت های بازار که نتیجه قضاوت های بی شماری است، اطلاعات گسترده ای را منعکس می کند. در حالی که هوش مصنوعی به انجام معاملات کمک می کند، در پیش بینی نتایج آینده به روشی که بازارها انجام می دهند با مشکل مواجه می شود. بازار، یک سیستم پیچیده، قیمت ها را با دقتی بی نظیر تعیین می کند. علیرغم جذابیت هوش مصنوعی، فاقد درک دقیقی از پیچیدگی های دنیای واقعی است. شواهد از اثربخشی قیمت گذاری بازار بر پیش بینی های هوش مصنوعی پشتیبانی می کند.

دفعه بعد که وسوسه شدید از چت ربات جادویی برای مشاوره تجارت بخواهید، می توانید به جای آن سکه را برگردانید.


منبع: U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا