اخبار ارز دیجیتال

چگونه از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

بلاک چین با افزایش قابلیت ردیابی، شفافیت و قابلیت تجارت کالاها و خدمات در حال حرکت در امتداد زنجیره ارزش به صنعت زنجیره تامین سود می رساند.

آینده زنجیره های تامین مبتنی بر بلاک چین

تقاضا برای زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاک چین به دلیل نیاز مشتری به دانستن منابع خاص کالاها و اینکه آیا آنها مطابق با استانداردهای اخلاقی تولید شده‌اند یا خیر، هدایت می‌شود.

موارد استفاده از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین، این پتانسیل را دارد که مشکلات زنجیره تامین سنتی را برطرف کند، مانند رفع نیاز به تنظیم اسناد دست و پا گیر. بعلاوه، ثبت غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر تمامی تراکنش ها و دیجیتالی شدن دارایی های فیزیکی یک سازمان، امکان ردیابی محصولات را از واحد تولیدی تا مقصد فراهم می کند و زنجیره تامین شفاف تر و قابل مشاهده تر را ممکن می سازد.

با این حال، پیاده‌سازی بلاک چین در زنجیره‌های تامین هنوز به پذیرش جریان اصلی نرسیده است، زیرا برای بهره‌گیری از مزایای آن به تخصص بالایی نیاز دارد. علاوه بر این، از آنجایی که فناوری بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی خود است، در بسیاری از کشورها قوانین مختلفی بر آن حاکم است که ممکن است بر شبکه های عرضه تأثیر بگذارد. با این وجود، راه حل های مبتنی بر بلاک چین ممکن است به تدریج جایگزین فرآیندها و شبکه های زنجیره تامین سنتی شوند. این انتقال به یکباره اتفاق نمی افتد.

چگونه بلاک چین زنجیره های تامین را قابل معامله تر می کند؟

قابلیت تجارت یکی از مزایای منحصر به فرد فناوری بلاک چین است. پلتفرم‌های بلاک چین از طریق توکن‌سازی دارایی‌ها، قابلیت تجارت را تضمین می‌کنند. توکن‌سازی، اشیاء ملموس مانند محصولات را به دارایی‌های دیجیتال تبدیل می‌کند، جایی که سیستم یک توکن در هر محصول نگه می‌دارد و می‌تواند در بازار مبادله شود.

پلتفرم‌های بلاک چین با تقسیم دارایی‌ها به سهامی که به صورت دیجیتالی مالکیت را نشان می‌دهند، به توکن کردن دارایی‌ها کمک می‌کنند. این توکن‌ها قابل معامله هستند و به کاربران اجازه می‌دهند که مالکیت این توکن‌ها را بدون مبادله واقعی دارایی‌های فیزیکی منتقل کنند. علاوه بر این، پرداخت‌های قرارداد هوشمند خودکار به نرم‌افزار، خدمات و محصولات به دقت مجوز می‌دهد.

علاوه بر این، اجماع از طریق بلاک چین ارائه می شود. یعنی با طراحی، هیچ اختلافی بین معاملات در زنجیره وجود ندارد. همه نهادها از نسخه دفتر کل یکسانی استفاده می کنند و توانایی منحصر به فرد زنجیره را برای ردیابی سوابق مالکیت دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و دارایی های دیجیتالی ممکن می سازد.

شاید تعجب کنید که چرا شرکت ها ترجیح می دهند به جای پرداخت مستقیم به ارز فیات، دارایی های خود را توکن کنند. یکی از دلایل احتمالی این است که قراردادهای هوشمند پرداخت‌های همتا به همتا را امکان‌پذیر می‌کنند، سرعت جابجایی وجوه را افزایش می‌دهند و زمان بازپرداخت کالاها و خدمات ارائه‌شده به شرکت‌ها را کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، پرداخت‌های رمزی مانع از استفاده کلاهبرداران از موقعیت‌های استرداد وجه برای سرقت از مشاغل می‌شود. پس از پرداخت، به حساب کیف پول بلاک چین کسب و کار شما منتقل می شود و هیچ گونه برداشت غیرمجاز مجاز نخواهد بود.

چگونه بلاک چین قابلیت ردیابی زنجیره تامین را افزایش می دهد؟

بلاک چین به ذینفعان اجازه می دهد تا به قیمت، تاریخ، مبدأ، کیفیت، گواهینامه، مقصد و سایر اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند تا فعالیت ها را در طول زنجیره تامین به طور موثرتری پیگیری کنند.

قابلیت ردیابی همانطور که در بخش زنجیره تامین استفاده می‌شود، توانایی شناسایی مکان‌های موجودی قبلی و فعلی و سوابق ذخیره‌سازی محصول است. این شامل ردیابی محصولات از طریق بسیاری از مناطق جغرافیایی و سپس از طریق فرآیندهای پیچیده از مواد خام تا بازرگانان و مشتریان است.

قابلیت ردیابی یکی از مزایای بزرگ نوآوری زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین است. بلاک چین شامل یک دفتر کل منبع باز توزیع شده است که داده هایی را ثبت می کند که می توانند بین کاربران تکرار شوند، بنابراین تراکنش ها در زمان واقعی انجام می شوند.

در نتیجه، بلاک چین امکان ردیابی محصولات را از طریق یک مسیر حسابرسی قوی با دید تقریباً آنی فراهم می‌کند و زنجیره تامین هوشمندتر و ایمن‌تری را ممکن می‌سازد.

بلاک چین این پتانسیل را دارد که با اتصال شبکه های زنجیره تامین از طریق سیستم های غیرمتمرکز، حرکت بدون اصطکاک بین تامین کنندگان و تولیدکنندگان را امکان پذیر کند.

علاوه بر این، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان می‌توانند از یک شبکه بلاکچین مشترک برای ثبت امن اطلاعاتی مانند ارزش غذایی یک کالا، منشاء و کیفیت محصول و وجود مواد حساسیت‌زا استفاده کنند. علاوه بر این، دسترسی به تاریخچه یک محصول به خریداران این اطمینان را می دهد که کالایی که می خرند از یک تولید کننده اخلاقی است و زنجیره تامین را پایدار می کند.

برعکس، اگر یک نگرانی بهداشتی یا نقض استانداردهای ایمنی کشف شود، می توان اقدامات لازم را علیه سازنده بر اساس جزئیات قابل ردیابی ذخیره شده در دفتر کل توزیع شده انجام داد.

فناوری بلاک چین چگونه مدیریت زنجیره تامین را بهبود می بخشد؟

برخلاف زنجیره‌های تامین سنتی، زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاک چین به‌طور خودکار سوابق تراکنش داده‌ها را با ایجاد تغییرات به‌روزرسانی می‌کنند و قابلیت ردیابی را در سراسر شبکه زنجیره تامین افزایش می‌دهند.

شبکه‌های زنجیره تامین مبتنی بر بلاک‌چین ممکن است به یک بلاک‌چین بسته، خصوصی و مجاز توسط بازیگران محدود نیاز داشته باشند، برخلاف بیت‌کوین و دیگر برنامه‌های بلاک چین مالی که ممکن است عمومی باشند. ماهیتی وجود دارد. با این حال، پتانسیل برای مجموعه ای بازتر از مشارکت ها همچنان می تواند وجود داشته باشد.

چهار بازیگر اصلی در شبکه‌های عرضه مبتنی بر بلاک چین، از جمله ثبت‌کنندگان، نهادهای استاندارد، تأییدکنندگان و بازیگران نقش دارند.

  • Registrar: هویت فردی را در اختیار بازیگران شبکه قرار می دهد.
  • سازمان های استاندارد: این سازمان ها قوانین بلاک چین و مشخصات فنی یا طرح های استاندارد مانند تجارت منصفانه برای زنجیره های تامین سبز را توسعه می دهند.
  • Authenticator: یک فرد را برای مشارکت در یک شبکه زنجیره تامین احراز هویت می کند.
  • بازیگران: حسابرسان یا گواهی‌دهنده‌های ثبت‌شده باید به بازیگرانی مانند شرکت‌کنندگان یا تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران برای حفظ قابلیت اطمینان سیستم گواهی دهند.

نحوه “مالکیت” یا انتقال یک محصول توسط یک بازیگر خاص یکی از ویژگی های جالب مدیریت ساختار و جریان و یکی از مزایای بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین است. اما آیا بلاک چین مدیریت زنجیره تامین را شفاف‌تر می‌کند؟

طرفین باید شرایط قرارداد هوشمند را قبل از انتقال (یا فروش) محصول به بازیگر دیگری برای تأیید مبادله کالا یا خدمات رعایت کنند و پس از اینکه همه شرکت‌کنندگان به تعهدات خود عمل کردند، دفتر کل بلاک چین با اطلاعات تراکنش به‌روزرسانی می‌شود. و فرآیندها شفافیت کلی را در سراسر زنجیره ارزش بهبود می بخشد.

علاوه بر این، ماهیت، کمیت، کیفیت، مکان و ابعاد مالکیت محصول به طور شفاف توسط فناوری بلاک چین مشخص شده است. در نتیجه، مشتریان می‌توانند زنجیره‌ای از کنترل‌ها و تراکنش‌های جاری از مواد خام تا فروش نهایی را مشاهده کنند و نیاز به یک سازمان مرکزی قابل اعتماد برای مدیریت و حفظ زنجیره تامین دیجیتال را از بین ببرند.

زنجیره های تامین مدرن چگونه در حال تکامل هستند؟

فناوری‌های مدرن مانند هوش مصنوعی (AI)، رباتیک و بلاک چین در شبکه‌های عرضه دیجیتال تعبیه شده‌اند که داده‌ها و اطلاعات را از منابع مختلف برای توزیع کالاها و خدمات در طول زنجیره ارزش ترکیب می‌کنند.

زیرساخت زنجیره تامین از سیستم‌های کاملاً فیزیکی و عملکردی به شبکه‌های گسترده و مرتبط از دارایی‌ها، داده‌ها و فعالیت‌ها تبدیل می‌شود. به عنوان مثال، کسب‌وکارها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای استخراج بینش از مجموعه‌های داده بزرگ برای مدیریت فعال موجودی، خودکارسازی فرآیندهای انبار، بهینه‌سازی ارتباطات حیاتی تدارکات، و کوتاه‌تر کردن زمان تحویل استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند انواع مختلفی از وظایف دستی را که انسان انجام می‌دهد، مانند فرآیندهای جمع‌آوری و بسته‌بندی سفارش، تحویل مواد خام و محصول، جابجایی اقلام در انبار و توزیع، اسکن و بسته‌بندی اقلام و موارد دیگر را خودکار کند. آمازون می گوید این ربات اکنون می تواند ۴۰ درصد موجودی بیشتری را نگه دارد و به آن اجازه می دهد به وعده های تحویل Prime خود در زمان مقرر عمل کند.

علاوه بر این، از آنجایی که بلاک چین ذاتا تغییر ناپذیر است، می توان آن را برای ردیابی و ردیابی منشأ محصولات و شناسایی کالاهای تقلبی و تقلب در زنجیره ارزش صادر کرد. به عنوان مثال، هنگام حمل مواد فاسدشدنی مانند پنیر، دمای معینی باید همیشه حفظ شود.

شرکت‌هایی که پنیر را حمل می‌کنند می‌توانند تعیین کنند که آیا دما در طول سفر از آستانه‌های قابل قبول بالاتر رفته است یا بر محموله‌های آن‌ها تأثیر گذاشته است، بنابراین مشکلات کیفیت غذا را به حداقل می‌رساند.

مدیریت زنجیره تامین چیست و چگونه کار می کند؟

مدیریت زنجیره تامین به منظور افزایش رضایت مشتری، به طور فعال عملیات سمت عرضه یک شرکت را از برنامه ریزی تا خدمات پس از فروش ساده می کند.

مدیریت زنجیره تامین (SCM) به مدیریت کل جریان تولید از خرید مواد اولیه تا تحویل محصول/خدمت نهایی در مقصد اشاره دارد. علاوه بر این، ما مواد، اطلاعات و تحرکات مالی مربوط به کالاها و خدمات را پردازش می کنیم.

زنجيره تامين و لجستيک گاهي با هم اشتباه مي شوند، اما در واقع تدارکات تنها بخشي از زنجيره تامين است. سیستم های مدیریت زنجیره تامین سنتی شامل رویه هایی مانند برنامه ریزی، تهیه، تولید، تحویل و خدمات پس از فروش برای مدیریت متمرکز زنجیره تامین می باشد.

با این حال، فرآیند با تصمیم گیری در مورد چگونگی برآورده کردن نیازهای مشتری و انتخاب تامین کنندگان برای تامین مواد اولیه برای تولید محصول آغاز می شود. گام بعدی این است که سازنده تصمیم بگیرد که آیا تحویل را برون سپاری کند یا انجام دهد. علاوه بر این، پس از تحویل محصول، شبکه ای است که خدمات پس از فروش مانند مرجوعی و تعمیرات را ارائه می دهد که رضایت مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد.

در عوض، سیستم‌های مدرن SCM از نرم‌افزار برای مدیریت ایجاد کالاها و خدمات، انبارداری، مدیریت موجودی، پردازش سفارش، ردیابی اطلاعات، تحویل محصول/خدمات و خدمات پس از فروش استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آمازون از تعدادی فناوری رباتیک و خودکار برای جمع آوری و ذخیره محصولات و انتخاب و بسته بندی سفارشات استفاده می کند. این شرکت همچنین استفاده از پهپادهای الکتریکی را برای حمل بسته هایی با وزن کمتر از ۵ پوند در برخی از مناطق ایالات متحده آغاز کرده است.

نویسنده: Onkar Singh

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا