🚨 اخبار ارز دیجیتال

چگونه هوش مصنوعی معاملات فارکس را تغییر می‌دهد؟

معاملات در فارکس یا بازار ارزهای خارجی روز به روز محبوب‌تر می‌شوند؛ به گونه‌ای که حجم معاملات روزانه در فارکس به بیش از ۶.۶ تریلیون دلار رسیده است؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ حدود ۵.۱ تریلیون دلار بود. با ظهور مفاهیمی مانند معاملات خودکار، کپی تریدینگ، ربات‌ها و هوش مصنوعی در فارکس این بازار قابل دسترس‌تر هم می‌شود. اما تاثیر هوش مصنوعی بر بازار فارکس و نحوه معامله جفت ارزهای بین‌المللی به چه شکل است و چه روندهای تازه‌ای پیش روی معامله‌گران قرار دارند؟

معاملات در فارکس یا بازار ارزهای خارجی روز به روز محبوب‌تر می‌شوند؛ به گونه‌ای که حجم معاملات روزانه در فارکس به بیش از ۶.۶ تریلیون دلار رسیده است؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ حدود ۵.۱ تریلیون دلار بود. با ظهور مفاهیمی مانند معاملات خودکار، کپی تریدینگ، ربات‌ها و هوش مصنوعی در فارکس این بازار قابل دسترس‌تر هم می‌شود. اما تاثیر هوش مصنوعی بر بازار فارکس و نحوه معامله جفت ارزهای بین‌المللی به چه شکل است و چه روندهای تازه‌ای پیش روی معامله‌گران قرار دارند؟

یکی از بروکرهایی که اخیرا وارد دنیای هوش مضنوعی شده است بروکر آمارکتس می‌باشد.

نقش هوش مصنوعی در فارکس

هوش مصنوعی (AI) یک اصطلاح فناورانه گسترده است که طیف وسیعی از نوآوری‌های کوچک‌تر را در دل خود جای می‌دهد. این فناوری از هم اکنون نیز زیربنای بازار جهانی را تغییر داده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌‌دهند که سهم آن در بازار جهانی تا قبل از سال ۲۰۲۹ به ۱۳۹۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

دو عنصر اصلی در هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پیش‌بینی بر اساس تجزیه و تحلیل هستند. اولی از الگوریتم‌ها و برنامه‌های رایانه‌ای برای شناسایی الگوها در بخش‌های عظیمی از داده‌ها استفاده می‌کند. سازمان‌دهی و تجزیه و تحلیل این داده‌ها و الگوهای مرتبط با آن‌ها به مفهوم دوم یعنی پیش‌بینی بر اساس تجزیه و تحلیل منجر می‌شود؛ امری که پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و روشن‌تری را از آینده ممکن می‌کند.

در حال حاضر، حدود ۹۰ درصد از همه معامله‌گران بازار فارکس از فناوری هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی سودآوری خود استفاده می‌کنند. اما با گذشت زمان، تکامل تدریجی برنامه‌های معاملاتی خودکار و مبتنی بر AI است که باعث افزایش قابل توجه کاربرد هوش مصنوعی در فارکس خواهد شد.

کپی تریدینگ و هوش مصنوعی در فارکس

کپی تریدینگ با هوش مصنوعی، صنعت فارکس را متحول کرده است و راه‌های جدیدی را برای دستیابی معامله‌گران به موفقیت مالی فراهم می‌کند. کپی تریدینگ که به عنوان سوشال تریدینگ نیز شناخته می‌شود، به معامله‌گران تازه‌کار اجازه می‌دهد استراتژی‌های معامله‌گران باتجربه را تقلید و تکرار کنند. این شکل از معامله در فارکس نیاز به دانش و تخصص گسترده را از بین می‌برد.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها، نقش مهمی در تقویت معاملات فارکس دارد. هوش مصنوعی با استفاده از چشم‌انداز معاملات فارکس، کپی تریدینگ را به طور قابل توجهی متحول کرده است. زیرا سیستم‌های هوش مصنوعی برخلاف انسان‌ها می‌توانند حجم وسیعی از اطلاعات را در زمان واقعی پردازش و روند بازار را با دقت بالا پیش‌بینی کنند. بنابراین استراتژی‌هایی را تولید می‌کند که کپی کردن آن‌ها می‌تواند بازده خوبی در پی داشته باشد.

هوش مصنوعی در فارکس

تغییرات هوش مصنوعی در فارکس

در حال حاضر، استفاده از هوش مصنوعی و زیرمجموعه‌های آن مانند یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل و استفاده از داده‌ها در فارکس افزایش یافته است. این امر به نوبه خود به پیش‌بینی و شناسایی دقیق‌تر روندهای بازار کمک کرده است. اما تغییرات هوش مصنوعی در بازار فارکس دقیقا به چه مواردی مربوط می‌شوند؟

 1. مدیریت ریسک

هوش مصنوعی در دستیابی به مجموعه داده‌های بزرگ‌تر از منابع ساختاریافته (مانند وب‌سایت‌ها) و بدون ساختار (مانند رسانه‌های اجتماعی) کمک می‌کند. بنابراین منصفانه است اگر بگوییم که این فناوری در طول زمان به بهبود مدیریت ریسک منجر خواهد شد.

مطمئنا ابزارهای هوش مصنوعی سطح بالا می‌توانند ریسک‌های بازار را بهتر محاسبه و شناسایی کنند؛ امکاناتی که خطر ضرر را کاهش می‌دهند و در عین حال شانس شما را برای دستیابی به بازده بهینه افزایش خواهند داد.

 1. اتوماسیون

از دیگر تغییرات هوش مصنوعی در فارکس می‌توان به استفاده از اتوماسیون یا خودکارسازی فرآیندها اشاره کرد. ابزارهای سرمایه‌گذاری خودکار به شما کمک می‌کنند در مورد حرکات بازار حدس و گمان بزنید. همچنین به شما امکان می‌دهند آزادانه و بدون نیاز به مالکیت دارایی‌های زیربنایی سود ببرید.

اتوماسیون را می‌توان با ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی بهینه کرد که برای اسکالپرها و معامله‌گران روزانه بسیار ایده‌آل است. چرا که هوش مصنوعی به تجزیه و تحلیل داده‌های مربوطه و ارائه ردیابی عملکرد در زمان واقعی در معاملات کمک می‌کند. بنابراین به تریدرها این امکان را می‌دهد که روی انتخاب و پیاده‌سازی استراتژی گسترده‌تر خود تمرکز داشته باشند.

سیستم‌های معاملاتی خودکار معمولا به عنوان ربات‌های فارکس یا اکسپرت ادوایزرها (EA) شناخته می‌شوند. این سیستم‌ها با حذف سوگیری‌های احساسی و خطاهای انسانی می‌توانند کارایی کلی معاملات را افزایش دهند.

 1. ۳. حجم معاملات

علیرغم پیچیدگی نسبی نحوه عملکرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، نیازی به ایجاد الگوریتم برای استفاده از فناوری ندارید. در عوض می‌توانید از طریق سایت کارگزاری فارکس خود (بروکرها) به چنین فناوری‌هایی دسترسی پیدا کنید.

هوش مصنوعی می‌تواند به طور همزمان به حجم بالایی از معاملات کمک کند. بنابراین، با استفاده از همین ابزارهای هوش مصنوعی موجود، می‌توان معاملات را متحول ساخت. همچنین حجم معاملات را بدون به خطر انداختن عملکرد افزایش داد.

 1. استراتژی‌های معاملاتی

روش‌های سنتی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال با الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تکمیل شده‌اند. بنابراین می‌توان حجم زیادی از داده‌ها را با سرعت بیشتر پردازش و الگوها و روندها را با دقت بهتر شناسایی کرد.

هوش مصنوعی قابلیت تجزیه و تحلیل چند شاخص را به طور همزمان دارد تا معامله‌گران بتوانند استراتژی‌های دقیق و کارآمدتری را بیافرینند.

 1. فرآیند تصمیم‌گیری

کاربرد هوش مصنوعی در فارکس می‌تواند کیفیت و سرعت در فرآیند تصمیم‌گیری را بالا ببرد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی، داده‌های بازار و رویدادهای خبری را به سرعت پردازش می‌کنند تا معامله‌گران بتوانند تصمیمات آگاهانه و به‌موقع بگیرند.

درواقع هوش مصنوعی به‌سرعت عوامل خطر را ارزیابی می‌کند و توصیه‌هایی را بر اساس پارامترهای از پیش تعریف‌شده در اختیار معامله‌گر می‌گذارد.

 1. پیش‌بینی

هوش مصنوعی روند پیش‌بینی در بازار فارکس را متحول کرده است. فناوری AI با آنالیز داده‌های تاریخی، احساسات بازار و عوامل کلان اقتصادی می‌تواند حرکات قیمت ارزها در آینده را با درجه دقت بالاتری نسبت به مدل‌های سنتی پیش‌بینی کند.

این امر به معامله‌گران اجازه می‌دهد از فرصت‌های بازار قبل از وقوع آن‌ها بهره ببرند. با پیشرفت بیشتر فناوری AI در آینده می‌توان پیش‌بینی‌های دقیق‌تری را از آن انتظار داشت.

 1. دسترسی آسان

هوش مصنوعی دسترسی به معاملات فارکس را افزایش داده است. با توسعه اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی در فارکس، هر فرد بدون دانش یا تجربه قبلی هم می‌تواند در معاملات شرکت کند.

این پلتفرم‌ها با رابط‌های کاربرپسند خود به افراد اجازه می‌دهند استراتژی‌های معاملاتی و نظارت بر حرکات بازار را خودکارسازی کنند و معاملات را تنها با چند کلیک انجام دهند.

بنابراین حرفه معامله‌گری در فارکس دموکراتیزه و فراگیرتر می‌شود و فرصت‌ها در اختیار طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند.

 1. مقررات

درنهایت، هوش مصنوعی بر رعایت مقررات در بازار فارکس نیز تاثیر می‌گذارد. با افزایش مقررات و نیاز به اتخاذ شیوه‌های معاملاتی شفاف، AI می‌تواند هرگونه دستکاری احتمالی در بازار یا فعالیت‌های متقلبانه معاملاتی را شناسایی کند. سیستم‌های نظارتی با هوش مصنوعی قدرتمندتر شده‌اند و به سرعت الگوهای رفتار غیرقانونی را شناسایی می‌کنند.

معایب کاربرد هوش مصنوعی در فارکس

استفاده از هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در معاملات فارکس رایج می‌شود. در حالی که این کار مزایای زیادی دارد، اما چندین معایب قابل توجه نیز به همراه خواهد داشت.

 1. کاسته شدن از توانایی معامله‌گر

تکیه بیش از حد بر هوش مصنوعی در معاملات فارکس ممکن است منجر به کاسته شدن از قدرت قضاوت یا شهود شخصی معامله‌گر شود. همچنین بازار فارکس مستلزم درک جامع وقایع اقتصادی و سیاسی جهان است و اتکای صرف بر هوش مصنوعی ممکن است توانایی تفسیر دقیق موقعیت‌های پیچیده را مختل کند.

 1. خطا یا اشکال

هوش مصنوعی از خطا یا اشکال مصون نیست و ممکن است منجر به اشتباهات پرهزینه شود. حتی پیشرفته‌ترین الگوریتم هوش مصنوعی ممکن است با نقص‌ها، اشکالات یا باگ‌هایی مواجه شود که عواقب شدیدی در معاملات فارکس دارد.

 1. نگرانی‌های اخلاقی

استفاده از هوش مصنوعی در معاملات فارکس با نگرانی‌های اخلاقی همراه است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی بر اساس داده‌های تاریخی توسعه می‌یابند. بنابراین خطر ترکیب سوگیری‌ها یا شیوه‌های مشکوک از گذشته در استراتژی معاملاتی کنونی وجود دارد.

ماهیت غیر شفاف الگوریتم‌های هوش مصنوعی و فرآیندهای تصمیم‌گیری آن نیز می‌تواند منجر به عدم پاسخگویی شود؛ امری که تشخیص دقیق مسئولیت‌ها در صورت اشتباه را به چالش می‌کشد.

 1. نوسانات یا بی‌ثباتی بازار

هوش مصنوعی در معاملات فارکس ممکن است گاهی به نوسانات یا بی‌ثباتی بازار کمک کند. تصور کنید که چندین معامله‌گر از سیستم‌ها یا الگوریتم‌های مشابه هوش مصنوعی استفاده کنند. بنابراین، به احتمال زیاد معاملات خود را بر اساس شاخص‌ها یا سیگنال‌های مشابه انجام می‌دهند. این پیاده‌سازی انبوه هوش مصنوعی در سیستم‌های معاملاتی فارکس می‌تواند یک پیشگویی خودخواسته را در پی داشته باشد. زیرا تصمیمات معاملاتی انبوه بر اساس الگوریتم‌های یکسان می‌تواند حرکات اغراق‌آمیز و نوسانات تصنعی در بازار ایجاد کنند. چنین نوساناتی، هم به معامله‌گران و هم به ثبات کلی بازار فارکس آسیب می‌رسانند.

 1. هزینه بالا

پرداخت هزینه‌های مربوط به پیاده‌سازی هوش مصنوعی در معاملات فارکس می‌تواند برای معامله‌گران فردی غیرقابل توجیه باشد. توسعه، نگهداری و به‌روزرسانی مداوم الگوریتم‌های AI به تخصیص منابع مالی و فنی قابل توجه نیاز دارد. بنابراین، هزینه بالای پیاده‌سازی هوش مصنوعی در فارکس می‌تواند دسترسی به آن را فقط برای موسسات مالی بزرگ یا معامله‌گران دارای بودجه خوب ممکن سازد.

درنتیجه، برای معامله‌گران ضروری است که قبل از تکیه بر هوش مصنوعی در استراتژی‌های معاملاتی فارکس خود، به دقت این اشکالات را در نظر بگیرند.

آیا هوش مصنوعی در فارکس جایگزین تریدرها می‌شود؟

کارشناسان معتقد هستند هوش مصنوعی برخی از مشاغل به‌ویژه کارگران یقه‌سفید، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را تهدید می‌کند. مثلا مطالعه دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که طی ۲۰ سال آینده، ۴۷ درصد از مشاغل ایالات متحده ممکن است به دلیل هوش مصنوعی از بین بروند.

شرکت آلفابت در ماه ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد ۱۲.۰۰۰ شغل در سراسر جهان کاهش یافته است و ساندار پیچای، مدیرعامل این شرکت، هوش مصنوعی را یکی از دلایل کلیدی دانست. مایکروسافت نیز تنها چند روز پس از اخراج ۱۰.۰۰۰ کارمند خود اعلام کرد ۱۰ میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری می‌کند!

بنابراین مشاغلی مانند مشاوران و تحلیلگران مالی که مقدار داده‌های عددی بخش مهمی از کار آن‌ها است، امکان دارد با ورود هوش مصنوعی در فارکس و خودکارسازی فرآیندها، آسیب ببینند. اما هوش مصنوعی هرگز نمی‌تواند آلترناتیو مشاغلی باشد که به خلاقیت نیاز دارند. معامله‌گری یک حرفه کاملا خلاقانه است و همچنین به پیش‌بینی آینده مربوط می‌شود.

هوش مصنوعی برای پیش‌بینی حرکات بازار در آینده یک اشکال جدی دارد. اینکه فقط به جنبه‌های تکنیکال یا بنیادی و تغییرات قیمت یک دارایی در گذشته توجه می‌کند. اما قادر به در نظر گرفتن عوامل بنیادی مربوط به آینده نیست. بنابراین باید با تصمیم‌گیری و بینش انسان‌ها ترکیب شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

جمع‌بندی

کاربرد هوش مصنوعی در فارکس، تغییرات قابل توجهی را در این بازار پویا و خدمات بروکرها ایجاد کرده است؛ تغییراتی که از تقویت استراتژی‌های معاملاتی و فرآیندهای تصمیم‌گیری تا بهبود مدیریت ریسک و پیش‌بینی بازار را در بر می‌گیرد. با پیشرفت مداوم در فناوری هوش مصنوعی و ادغام آن‌ها در صنعت فارکس می‌توان انتظار نوآوری‌های بیشتری را هم داشت. امری که معامله‌گران را قادر می‌سازد به موفقیت‌های بیشتری دست یابند و سریع‌تر در این حرفه خبره شوند.

جزئیات بیشتر درمورد این مقاله و مقاله های مشابه را در سایت گوگل فارکس بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا