اخبار ارز دیجیتال

Google Chrome ردیابی کاربر داخلی را برای تبلیغ کنندگان راه اندازی می کند

جعبه ایمنی حریم خصوصی Chrome به جای تکیه بر کوکی‌های شخص ثالث، رفتار کاربر را در مرورگر ردیابی می‌کند.

بر اساس یک پست وبلاگ این شرکت، گوگل کروم Privacy Sandbox، یک پلت فرم داخلی ردیابی و مدیریت تبلیغات را در 11 سپتامبر منتشر کرد. این پلتفرم در ابتدا برای تعداد کمی از کاربران عرضه شد، اما اکنون برای تقریباً 97٪ از کاربران در دسترس است. گوگل اعلام کرد 3 درصد باقیمانده در چند ماه آینده معرفی خواهد شد.

کارشناسان حریم خصوصی از سیستم جدید ردیابی انتقاد کرده اند. اما گوگل در اعلامیه خود از این موضوع دفاع کرد و گفت که برای حذف کوکی های شخص ثالث و اثر انگشت نیاز به پیاده سازی سندباکس حریم خصوصی دارد.

بر اساس پلتفرم تجزیه و تحلیل کسب و کار 6sense، بیش از 80 درصد وب سایت ها از سرویس Adsense گوگل برای تولید تبلیغات در صفحات خود استفاده می کنند. Adsense برای هدف قرار دادن مؤثر تبلیغات برای خوانندگان، کوکی ها را در مرورگرهای کاربران کاشت. این کوکی‌ها اقدامات شما را هنگام مرور از سایتی به سایت دیگر دنبال می‌کنند و داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که می‌تواند برای تعیین اینکه چه محصولاتی ممکن است به خرید علاقه‌مند باشید، استفاده شود. این کوکی‌ها اغلب به عنوان «کوکی‌های شخص ثالث» شناخته می‌شوند، زیرا توسط Google تولید می‌شوند و نه توسط وب‌سایتی که بازدید می‌کنید.

برخی از پلتفرم های تبلیغاتی رقابتی مانند Microsoft Ads نیز از کوکی های شخص ثالث استفاده می کنند.

طرفداران حریم خصوصی از رویه جاسازی کوکی های شخص ثالث انتقاد کرده اند و برخی از کاربران به دنبال راه هایی برای مسدود کردن کوکی های شخص ثالث هستند. مرورگرهای سافاری اپل، فایرفاکس موزیلا و مرورگرهای Brave’s Brave همگی مسدود کردن کوکی های شخص ثالث را به طور پیش فرض اجرا می کنند. کاربران کروم همچنین می توانند این کوکی ها را از طریق منوی تنظیمات مسدود کنند.

گوگل در یک پست وبلاگ ژانویه 2020 استدلال کرد که مرورگرها نباید کوکی های شخص ثالث را به طور پیش فرض مسدود کنند تا زمانی که سیستم های ردیابی جایگزین ایجاد شوند. در این پست اشاره شده است که “برخی مرورگرها با مسدود کردن کوکی های شخص ثالث به این نگرانی ها رسیدگی کرده اند. با این حال، این عواقب ناخواسته ای دارد که می تواند بر روی کاربران و اکوسیستم وب تاثیر منفی بگذارد. من فکر می کنم.”

به گفته گوگل، مسدود کردن کوکی های شخص ثالث به این معنی است که “[encouraging] استفاده از فناوری‌های غیرشفاف مانند اثر انگشت (راه‌حلی تهاجمی که جایگزین کوکی‌ها می‌شود) در واقع می‌تواند حریم خصوصی و کنترل کاربر را کاهش دهد. ”

اطلاعیه 11 سپتامبر اظهارات قبلی را تکرار کرد و مدعی شد:

«بدون جایگزین‌های مناسب برای حفظ حریم خصوصی برای کوکی‌های شخص ثالث، مانند جعبه‌های ایمنی حریم خصوصی، خطر کاهش دسترسی به اطلاعات برای همه کاربران و تشویق تاکتیک‌های تهاجمی مانند اثر انگشت را داریم.»

پلت فرم جدید جعبه ایمنی Google Chrome به شما امکان می دهد داده های کاربر را در خود مرورگر ردیابی کنید. بنابراین، ما معتقدیم که این امر با حذف نیاز به کوکی های شخص ثالث، حریم خصوصی شما را افزایش می دهد. با این حال، گوگل همچنین تاکید کرد که تا زمان دیگری شروع به مسدود کردن کوکی های شخص ثالث به طور پیش فرض نخواهد کرد.

مربوط: گوگل به اتهامات مربوط به تبلیغات ردیابی داده های کودکان پاسخ می دهد

بنیاد Electronic Frontier، یک گروه حامی حریم خصوصی دیجیتال، استدلال می‌کند که نسخه‌های قبلی Privacy Sandbox کمک چندانی به بهبود حریم خصوصی نکردند، زیرا به ردیابی رفتار کاربر ادامه دادند، البته در داخل مرورگر نه از طریق کوکی‌ها. به گفته آنها، Privacy Sandbox می تواند از برخی جهات حتی از کوکی های شخص ثالث مزاحم تر باشد.

در رابط کاربری جدید کروم، خواهید دید که می‌توانید جعبه ایمنی حریم خصوصی را از طریق سه تنظیمات مختلف در منوی «حریم خصوصی آگهی» خاموش کنید.

تنظیمات حریم خصوصی برای تبلیغات Chrome. منبع: مرورگر کروم برای اندروید.

مرورگر Brave همچنین پلتفرمی به نام «تبلیغات شجاع» را پیاده سازی کرده است که رفتار کاربران را ردیابی می کند. این ویژگی به طور پیش‌فرض خاموش است و اگر کاربری انتخاب کند، برای تبلیغاتی که در Basic Attention Tokens می‌بیند، پولی به او پرداخت می‌شود.


نویسنده: Tom Blackstone
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا