اخبار ارز دیجیتال

بدون پول نقد: پروژه ارز دیجیتال نروژی مشکلات حریم خصوصی را ایجاد می کند

در این مرحله، شبکه آزمایشی CBDC نروژی از نسخه خصوصی بلاک چین Hyperledger Besu به جای اکوسیستم عمومی اتریوم استفاده می کند.

نروژ به عنوان یک کشور کوچک نوردیک، ممکن است در نقشه جهانی ارزهای دیجیتال برجسته نباشد. این کشور که دارای ۲۲ ارائه دهنده راه حل بلاک چین است، در سطح منطقه ای نیز برجسته نیست.

با این حال، از آنجایی که رقابت برای آزمایش و پیاده‌سازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) روز به روز سرعت می‌گیرد، کشور اسکاندیناوی موضع مثبتی در مورد ارز دیجیتال خود اتخاذ می‌کند. در واقع، این یکی از اولین کشورهایی بود که کار بر روی یک CBDC را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد.

پول نقد را رها کنید

در سال‌های اخیر، برخی از بانک‌های نروژی در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد روش‌های پرداخت بدون نقد و تراکنش‌های غیرقانونی با پشتوانه نقدی، اقدام به حذف گزینه‌های نقدی به طور کلی کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، ترونگ بنتسن، مدیر بانک بزرگ نروژی DNB، در سال ۲۰۱۶، پیشنهاد پایان دادن به استفاده از پول نقد به عنوان وسیله پرداخت در نروژ را داد.

امروز حدود ۵۰ میلیارد کرون در گردش است. [the country’s central bank] بانک Norges تنها می تواند ۴۰ درصد از این استفاده را به خود اختصاص دهد. این بدان معناست که ۶۰ درصد از مصرف پول خارج از کنترل شما است. ”

یک سال قبل، یکی دیگر از بانک های بزرگ نروژی، Nordea، نیز از پذیرش پول نقد خودداری کرده بود، و تنها یک شعبه در ایستگاه مرکزی اسلو برای ادامه پذیرش نقدی باقی مانده بود.

این احساسات به موازات جنون بیت کوین (BTC) بود. DNB به مشتریان اجازه می‌دهد بیت کوین را از طریق اپلیکیشن موبایل خریداری کنند، دادگاه محلی جریمه‌هایی را برای فروشندگان مواد مخدر محکوم می‌خواهد تا با ارزهای رمزنگاری شده پرداخت شوند، گزارش‌های روزنامه‌های محلی درباره سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است.

اخیرا: استخراج بیت کوین در خوابگاه های کالج: داستان خنک تر BTC

سال گذشته، Torbjörn Högeland، مدیر اجرایی ثبات مالی در Norgesbank، بانک مرکزی نروژ، هدف این پروژه را برای جایگزینی استفاده از پول نقد در کشور بیان کرد:

در این زمینه، کاهش استفاده از پول نقد و سایر تغییرات ساختاری در سیستم‌های پرداخت، محرک‌های مهم پروژه هستند.

مرحله آزمایشی CBDC نروژ تا ژوئن ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت و با توصیه بانک مرکزی در مورد لزوم اجرای نمونه اولیه به پایان می رسد.

اتریوم کلید است

در سپتامبر ۲۰۲۲، بانک نروژ کد منبع باز یک سندباکس ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم را منتشر کرد. جعبه شنی موجود در GitHub به گونه ای طراحی شده است که رابطی برای تعامل با شبکه آزمایشی ما فراهم کند و ویژگی هایی مانند ایجاد توکن ERC-20، رایت و انتقال را امکان پذیر می کند.

با این حال، قسمت دوم کد منبع، که اعلام شده بود تا اواسط سپتامبر در دسترس خواهد بود، هنوز فاش نشده است. همانطور که پست وبلاگ روشن می کند، اولین استفاده از کد منبع باز نباید “سیگنالی مبنی بر اینکه فناوری مبتنی بر کد منبع باز است” باشد، بلکه باید “با توسعه دهندگان و توسعه دهندگان کار کنید تا هر چه بیشتر به دست آورید.” این کار خوب بود. نقطه شروعی که باید از آن درس گرفت.» شریک اتحاد

بانک نروژی در اسلو منبع: رویترز/گلادیس فوچه

پیش از این، این بانک یک شریک کلیدی را برای ساخت زیرساخت پروژه معرفی کرد: Nahmii، توسعه‌دهنده نروژی راه‌حل مقیاس‌بندی لایه ۲ Ethereum. این شرکت چندین سال است که روی این فناوری مقیاس‌پذیری برای اتریوم کار می‌کند و شبکه و توکن‌های خود را دارد. در این مرحله، شبکه آزمایشی CBDC نروژی از نسخه خصوصی بلاک چین Hyperledger Besu به جای اکوسیستم عمومی اتریوم استفاده می کند.

در اواخر سال ۲۰۲۲، نروژ بخشی از پروژه یخ شکن خواهد شد. این یک مطالعه مشترک با بانک‌های مرکزی اسرائیل، نروژ و سوئد در مورد چگونگی استفاده از CBDC برای پرداخت‌های فرامرزی است. در این چارچوب، سه بانک مرکزی سیستم‌های CBDC اثبات مفهوم داخلی را به هم متصل خواهند کرد. انتظار می رود گزارش نهایی این پروژه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ ارائه شود.

مسائل محلی، مسائل جهانی

از نظر انتظارات و ترس ها، آنچه پروژه های CBDC در نروژ را تعریف می کند، وضعیت نظارتی کشور است. نروژ مانند همسایگان جغرافیایی خود به دلیل رویکرد محتاطانه خود به بازار دارایی های دیجیتال، با مالیات های بالا و اکوسیستم کریپتو داخلی نسبتاً کوچک، شناخته شده است. یک مطالعه اخیر توسط رصدخانه بلاک چین اتحادیه اروپا میزان کل سرمایه گذاری سهام را تنها ۲۶.۹ میلیون دلار تخمین زده است.

ساندر اندرسن، کارآفرین سریالی نروژی، که اخیراً شرکت فین‌تک خود را به سوئیس نقل مکان کرده است، تردید دارد که آیا پروژه‌های آینده می‌توانند به صورت مسالمت آمیز با صنعت ارزهای دیجیتال همزیستی کنند. او در گفتگو با کوین تلگراف گفت که در حال حاضر بیش از حد کافی مشکلات برای کارآفرینان فناوری در کشور وجود دارد.

علیرغم زیرساخت‌های قوی کشور برای کارآفرینان در صنایع دیگر، مانند هزینه‌های انرژی پایین و آموزش رایگان، این مزایا کمتر از حوزه دیجیتال است. رقابت با شرکت‌های مستقر در حوزه‌های قضایی مناسب‌تر برای کسب‌وکار تقریبا غیرممکن خواهد بود.

اندرسن نروژ را یک استثنا نمی بیند، زیرا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می توانند با ارزهای رمزنگاری خصوصی رقابت کنند و هدف دولت کنترل تراکنش های مالی تا حد امکان است.

پروژه CBDC بانک مرکزی نروژ همچنین می‌تواند تهدیدی برای وضعیت قانونی استیبل کوین‌های خصوصی در این کشور باشد. می‌تواند مدیریت را دشوار کند.

مایکل لولن، معمار راه حل در OpenZeppelin که کتابخانه قرارداد پروژه Norges Bank را فراهم می کند، در صحبت با Cointelegraph، چندان بدبین به نظر نمی رسد. از منظر فنی، استیبل کوین‌های خصوصی در کنار CBDCها در شبکه‌های عمومی و خصوصی اتریوم معامله می‌شوند و عمل می‌کنند، به‌ویژه اگر از استانداردهای توکن سازگار مشترک مانند ERC-20 استفاده کنند. تاکید کردم که هیچ چیز من را از انجام این کار باز نمی‌دارد.

با این حال، از منظر سیاست، هیچ مانعی برای بانک‌های مرکزی از اجرای دروازه‌بانی مالی و اجرای استانداردهای «مشتری خود را بشناسید» (KYC) ندارد، و اینجاست که CBDC یک توسعه طبیعی به نظر می‌رسد. با رشد اکوسیستم بلاک چین، بانک ها در حاشیه نخواهند نشست. زیرا فعالیت های بانکداری سایه زیادی در زنجیره جریان دارد.

CBDCها این توانایی را برای بانک‌های مرکزی فراهم می‌کنند تا دربان‌ها را بهتر انجام دهند و قوانین KYC را برای دارندگان CBDC اعمال کنند، اما همان استانداردها را برای نهادهایی که از استیبل کوین‌های غیردولتی استفاده می‌کنند، اعمال می‌کنند. این بسیار دشوارتر است.

اخیراً: آوا لبز و مشارکت آمازون می توانند پای را در بلاک چین گسترش دهند

Llewellen گفت که CBDC نروژ می تواند چیزی اطمینان بخش در مورد حریم خصوصی کاربر ارائه دهد؟ در حال حاضر، هیچ راه حل بالغی وجود ندارد که حفظ حریم خصوصی را به شیوه ای سازگار برای استفاده از CBDC مجاز کند.

ارز دیجیتال هر کشور تقریباً مطمئناً نیاز دارد که همه آدرس‌ها با استفاده از KYC یا سایر ابزارهایی که امروزه در بانک‌ها یافت می‌شود به هویت‌ها مرتبط شوند. در واقع، اگر در یک دفتر کل خصوصی مانند آنچه که بانک نروژ در حال آزمایش است انجام شود، CBDC نه تنها حریم خصوصی یک مشتری را کاهش می دهد، بلکه شفافیت عمومی در مورد بلاک چین را نیز کاهش می دهد.

نویسنده: David Attlee

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا