اخبار ارز دیجیتال

سقوط FTX می تواند استانداردهای حاکمیت صنعت کریپتو را برای همیشه تغییر دهد

پس از سقوط FTX، کارشناسان بر این باورند که صرافی‌های متمرکز ممکن است با نظارت بیشتری از سوی تنظیم‌کننده‌ها مواجه شوند و بسیاری از بازیکنان را از نزاع دور نگه دارد.

بازار کریپتو اغلب به عنوان غرب وحشی دنیای مالی شناخته می شود. اما اتفاقاتی که اخیرا در این فضا رخ داده است حتی سرسخت ترین گاوچران های تمام دوران را نیز شرمنده کرده است.

FTX، دومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال جهان تا حدود یک ماه پیش، در 8 نوامبر با بحران نقدینگی بی‌سابقه‌ای مواجه شد، پس از اینکه فاش شد که معاملات مشکوک را با شرکت وابسته Alameda تسهیل کرده است. پژوهش.

در این راستا، از آنجایی که سال 2022 همچنان سال سختی برای اقتصاد جهانی است، بخش کریپتو به‌ویژه توسط یک سری از فروپاشی‌ها ویران شده است که به طور قابل توجهی بر چشم‌انداز مالی و اعتماد سرمایه‌گذاران مرتبط با این صنعت بالغ تأثیر می‌گذارد. از ماه مه به بعد، پروژه های قابل توجه مرتبط با این حوزه، مانند سلسیوس، سه پیکان پایتخت، وویجر، بولد و ترا در عرض چند ماه از بین رفتند.

سقوط FTX به ویژه برای صنعت بسیار مضر بوده است. این امر با این واقعیت مشهود است که قیمت اکثر دارایی‌های رمزنگاری بزرگ پس از انحلال شرکت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و تاکنون هیچ نشانه‌ای از بهبودی نشان داده نشده است. برای مثال، تنها در عرض 72 ساعت پس از توسعه، ارزش بیت‌کوین از 20000 دلار به حدود 16000 دلار کاهش یافت. . بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می کنند که این ارز دیجیتال پرچمدار می تواند در محدوده 10000 تا 12000 دلار قرار گیرد. دارایی های.

فراتر از صرافی ارز مجازی چه چیزی در انتظار است؟

یکی از پرسش‌های کلیدی که آشفتگی‌های اخیر مطرح کرده است این است که آینده مبادلات دارایی دیجیتال، به‌ویژه صرافی‌های متمرکز (CEX) چه خواهد بود. برای دریافت یک دید کلی بهتر از این موضوع، کوین تلگراف با دنیس جارویس، مدیر عامل صرافی بیت کوین و توسعه دهنده کیف پول ارزهای دیجیتال، از Bitcoin.com تماس گرفت.

اخیراً: ماینرهای بیت کوین به نرم افزاری روی آورده اند تا شبکه تگزاس را متعادل کنند.

به نظر او، CEX در حال حاضر با یک نبرد بسیار دشوار روبرو است، به ویژه با درآمدهای کمتر و مقررات سختگیرانه تر در افق. با توجه به سناریوی فعلی، وی خاطرنشان کرد که افراد بیشتری به سمت استفاده از راه حل های ذخیره سازی خود-ذخیره کش کشیده می شوند و ادامه خواهند یافت.

واضح است که ما نمی توانیم به این واسطه های متمرکز اعتماد کنیم. همیشه جایی برای CEX وجود خواهد داشت، اما من معتقدم که آنها در درازمدت نقش اقلیت را در اکوسیستم کریپتو ایفا خواهند کرد. دور.”

الکس آندریونین، مدیر عامل سازنده بازار مبادلات Gotbit، به کوین تلگراف گفت که علاقه نهادی به معاملات صرافی غیرمتمرکز (DEX) در حال حاضر به طور قابل توجهی رشد کرده است. تا این لحظه، او شاهد جهش سود متمرکز بر DEX مشتری خود از 8 میلیون دلار در همین چند ماه پیش (یعنی سپتامبر) به 11.8 میلیون دلار در ماه های بعد و کل قتل عام شده است. تأکید کردم که 50 درصد را نشان می دهد. بدون توجه به افزایش صنعت کریپتو او اضافه کرد:

به نظر من، مدل‌های کسب‌وکار بایننس، کوین‌بیس، کوکوین و کراکن می‌توانند از آشفتگی‌های جاری جان سالم به در ببرند. این شرکت رقیب قابل توجهی ندارد. حتی در بازار ایالات متحده، از سه ماهه سوم 2022، بایننس ایالات متحده در حال رشد است، در حالی که کوین بیس، جمینی و Crypto.com DAU در حال کاهش هستند.

گریسی چن، مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال Bitget، معتقد است که اکوسیستم معاملاتی وارد مرحله یکپارچه‌سازی خواهد شد که این پلتفرم‌ها را بیشتر از همیشه مورد بررسی قرار می‌دهد. به نظر او، این فرصتی را برای مبادلات با ترازنامه قوی و شیوه های مدیریت ریسک محتاطانه برای تثبیت سهم بازار ایجاد می کند.

او به کوین تلگراف گفت: “در نهایت، ما معتقدیم که بیش از 10 صرافی متمرکز با رقابت قوی در صنعت وجود نخواهد داشت.”

رابرت کوارتلی-ژانیرو، مدیر ارشد استراتژی صرافی ارزهای دیجیتال Bitrue، دیدگاه مشابهی دارد. او به کوین تلگراف گفت که فروپاشی FTX می تواند و باید لحظه ای تاریخی برای این صنعت در نظر گرفته شود.

این وظیفه صرافی‌ها است که تجربه بهتری برای سرمایه‌گذاران کریپتو فراهم کنند. آنها باید به مکان بهتر و قابل اعتمادتری برای تجارت تبدیل شوند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که نقش یک صرافی محافظت از سرمایه‌گذاران و ارائه بازار است. بازاری نباشد. FTX اشتباه کرده است.” او افزود.

آیا DEX می تواند جاهای خالی را پر کند؟

اکثر کارشناسان بر این باورند که تا زمانی که صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوین‌بیس به حفظ ترازنامه‌های کافی ادامه دهند، دلیلی وجود ندارد که رقابت آن‌ها از گرد و غبار منتفع نشود. گرمای رقابت از طرف پروتکل های DeFi، به ویژه هنگامی که بسیاری از مردم شروع به درک مشکلات ذاتی مرتبط با واسطه های مورد اعتماد می کنند. وی در ادامه افزود:

“من فکر می کنم CEX بیشتری شروع به سرمایه گذاری در نسخه های DeFi محصولات CeFi خود خواهد کرد.

به طور مشابه، چن معتقد است که فرصت‌های جدیدی در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در آینده نزدیک پدیدار خواهد شد، و اضافه کرد که بیشتر خدمات رمزنگاری متمرکز، به‌ویژه خدمات وام‌دهی/بدهی وجود نخواهد داشت، و افزود که وام‌دهی CeFi بیان می‌کند که این مدل بوده است. ثابت شده است. در این مرحله نسبتا غیر قابل اعتماد است.

او گفت: “DeFi فرصت های توسعه عظیمی را ارائه می دهد. خدمات نگهبانی، شفافیت و سیاست های مدیریت ریسک درجه یک به استاندارد خدمات متمرکز تبدیل خواهند شد.”

با این حال، Andryunin اشاره کرد که بیشتر پروتکل‌های DeFi هنوز برای معامله‌گران خرده‌فروش مناسب نیستند، و افزود که در حال حاضر تعداد کمی DEX با کیفیت بالا با ویژگی‌هایی مانند سفارش‌های محدود وجود دارد. اگر این کافی نیست، به نظر او اکثر پلتفرم‌هایی که امروزه در این فضا کار می‌کنند، تجربه کاربری بسیار ضعیفی دارند.

او افزود: “کاربران باید مفاهیم مربوط به Metamask و سایر برنامه های افزودنی را درک کنند، و بسیاری از آنها مشکلات مربوط به ورودی فیات/ارز رمزنگاری را تجربه می کنند. حتی اگر این کار را انجام دهند، احتمالاً به CEX که دارای رتبه گواهینامه ذخیره بالاتری است، باز خواهند گشت.”

آینده ارزهای دیجیتال در ادغام CeFi و DeFi نهفته است

به گفته جولیان هاسپ، بنیانگذار صرافی غیرمتمرکز DefiChain، شفافیت کلید حفظ مشتریان برای انتخاب صرافی در آینده خواهد بود. او پیشنهاد کرد که استفاده از DeFi خالص همچنان برای اکثر مشتریان دشوار است و اعتماد به CeFi خالص بسیار دشوار است و افزود:

یک صرافی قوی می‌تواند سرکوب آن‌ها را افزایش دهد. اما شفافیت DeFi را نیز به ما می‌دهد، که راهی به جلو برای ارزهای دیجیتال خواهد بود.»

با توضیح بیشتر دیدگاه‌های خود در مورد این موضوع، و همانطور که در طول دهه گذشته تاریخ نشان داده شده است، در ماه‌ها و سال‌های آینده، نقدینگی DeFi روی یک بلاک چین غالب متمرکز نخواهد شد. او اضافه کرد. بازار.

در نهایت، چن معتقد است که در یک سناریوی ایده‌آل، CeFi می‌تواند محصول بهتری با حاشیه‌ها و اهرم‌های بهتر ارائه دهد، در حالی که DeFi می‌تواند یک سرویس نگهداری بدون اعتماد ارائه دهد. اما همه چیز در قلمرو CeFi است، بنابراین هیچ خدمات نگهداری زنجیره ای یا مقررات بالغی که در صنعت مالی سنتی وجود دارد وجود ندارد.

با حرکت رو به جلو، ضروری است که پارادایم‌های جدید و قدیمی رمزنگاری مالی همگرا شوند تا پلتفرم‌های DeFi بتوانند بزرگراه‌های نقدینگی را ابداع کنند که بتوان از آنها بهره‌برداری کرد. این امر به ویژه مهم است زیرا این بازار سرمایه متمرکزی ندارد. با این حال، برای تحقق این امر، بازیگران موجود از صنایع متمرکز و غیرمتمرکز باید گرد هم آیند و دست در دست یکدیگر کار کنند.

تاریخ باید به عنوان یک درس باشد

فاجعه اخیر FTX قطعاً یادآور این است که مردم باید از ذخیره دارایی در مبادلات غیر شفاف خودداری کنند. در همین راستا، نانا اوبودادزیه اودووا، خالق ارز دیجیتال Oduwacoin به کوین تلگراف گفت که علاقه مندان به ارزهای دیجیتال باید اهمیت مطلق ذخیره دارایی های خود را در راه حل های سردخانه و کیف پول سخت افزاری بدانند. او گفت: خیر و افزود:

کریپتوکارنسی‌ها آینده پول هستند و هیچ شکی وجود ندارد که فناوری مبتنی بر بلاک چین در تعریف مجدد تراکنش‌ها به همان شیوه‌ای که اینترنت با صنعت ارتباطات انجام داده است، ایفای نقش می‌کند. شما می توانید در صرافی، مگر اینکه با مدرک تضمین شده وجوه تنظیم شده باشد.”

Quartly-Janeiro معتقد است که داشتن سطحی از اعتبار و شایستگی سازمانی در چشم انداز ارزهای دیجیتال برای حرکت رو به جلو، مهم است، پس از آنچه در Lehman Brothers و Barclays در سال 2008 رخ داد. اضافه می کند که نقدینگی می تواند در هر طبقه دارایی مشکل داشته باشد. .

اخیرا: خانه‌های روی تپه‌ها: کشورهای برتر برای خرید املاک و مستغلات با ارزهای دیجیتال

او خاطرنشان کرد: «کوین بیس و سایرین به جذب مشتریان ادامه خواهند داد، اما اندازه خود نهاد از خطر مصون نیست.

در نهایت، جارویس استدلال می‌کند که طی چند سال گذشته، پول، سهم بازار و مصلحت‌های فناوری، اصول اصلی ارزهای دیجیتال را به خطر انداخته‌اند. به نظر او، این موج اخیر ورشکستگی یک قسمت دردناک مداوم در تکامل ارزهای دیجیتال است، زیرا این صنعت را در مسیر بهتری قرار می دهد، مسیری که ریشه در روحیه تمرکززدایی و شفافیت دارد. احتمالاً برای بهترین ها. بنابراین جالب خواهد بود. برای دیدن اینکه چگونه بازار تکامل می‌یابد و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، زیرا به سمت آینده‌ای می‌رویم که توسط رمزنگاری غیرمتمرکز هدایت می‌شود.

نویسنده: Shiraz Jagati

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا