اخبار ارز دیجیتال

FTX به تازگی منفجر شده است و جک دورسی می خواهد در مورد فاز بعدی ارز دیجیتال صحبت کند؟

قبل از اینکه جک دورسی بخواهد نسل بعدی اینترنت را راه اندازی کند، مردم به زمان نیاز دارند تا به عقب برسند.

تنها 10 سال از راه اندازی Web3 می گذرد، اما برخی از مردم در حال حاضر در مورد نسل بعدی وب، Web5 صحبت می کنند.

مفهوم Web5 اولین بار در اوایل سال جاری ظاهر شد، زمانی که جک دورسی برنامه‌های خود را برای ایجاد یک وب غیرمتمرکز بر روی بلاک چین بیت کوین از طریق زیرمجموعه Block TBD اعلام کرد. بر اساس برگه سفید TBD دورسی، Web5 قرار است یک “پلتفرم اینترنتی غیرمتمرکز بی‌اعتماد که کاربران داده‌های خود را در اختیار دارند” باشد، در حالی که Web3 اساساً حول اتریوم و چندین شبکه بلاک چین متمرکز متمرکز خواهد بود. من این کار را انجام می‌دهم.

به راحتی می توان فهمید که چرا نیاز به تغییر است، اما آیا Web5 پاسخی است؟ با توجه به اینکه Web3 به سختی در مسیر درست قرار دارد، نظرسنجی ها نشان می دهد که فقط بیش از 10٪ از مردم در سراسر جهان نمی دانند که این به چه معناست فکر می کنم شما می دانید. آمریکایی. شاید خیلی زود باشد که به Web5 به عنوان نسل بعدی وب فکر کنیم. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد.

پتانسیل اینترنت نسل سوم به طور کامل گفته نشده است

با افزایش محبوبیت رسانه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیک و پلت‌فرم‌های پخش ویدیو، Web2 همچنان نیروی غالب در اینترنت است. با توجه به اینکه برترین شبکه های Web3 دارای ارزش بازاری تنها 2.7 میلیارد دلار هستند، واضح است که Web3 هنوز راه درازی در پیش دارد تا بتواند با Web2 برابری کند.

مربوط: فیس بوک در تلاش برای نابودی متاورس و وب 3 است

غول‌های اینترنتی Web2 مانند فیس‌بوک، گوگل و آمازون، بدون در نظر گرفتن دنیای بازی‌ها، با توجه به مجموع ارزش بازار بیش از 14 تریلیون دلار، همچنان بر اینترنت تسلط دارند.

این به وضوح نشان می‌دهد که Web3 زمان زیادی برای رسیدن به عقب دارد، اما همچنین نشان می‌دهد که Web3 و متاورس دارای پتانسیل غیرقابل تحقق بالایی هستند.

کمبود نیروی انسانی

یکی از بزرگترین تنگناهایی که Web3 با آن مواجه است، کمبود استعداد توسعه دهندگان است. این صنعت هنوز در مراحل اولیه خود است و تعداد توسعه دهندگان با تجربه هنوز بسیار کم است.

طبق گزارش ها، تعداد توسعه دهندگانی که وارد فضای Web3 می شوند به سرعت در حال رشد است، به طوری که تقریباً 60٪ از توسعه دهندگان Web3 در سال گذشته وارد این صنعت شدند، در مقایسه با بیش از 31.1 میلیون مهندس نرم افزار در سراسر جهان. سپس استعدادهای موجود هنوز قطره ای در اقیانوس است.

این کمبود استعداد با این واقعیت تشدید می شود که Web3 نسبتاً جدید است و تنها در سال 2014 منتشر شد. به‌علاوه، تعداد دوره‌های دانشگاهی که فناوری Web3 و بلاک چین را آموزش می‌دهند، هنوز بسیار اندک است و بیشتر دوره‌ها تنها در یکی دو سال گذشته معرفی شده‌اند. .

یکی دیگر از جنبه های منحصر به فرد در مورد توسعه دهندگان Web3 این است که در حالی که برنامه نویسان Web2 جذب آن می شوند این را نمی توان در مورد Web3 گفت، جایی که بیشتر توسعه دهندگان ترجیح می دهند روی پروژه های منبع باز برای شرکت هایی با مارک های بزرگ و حقوق های بزرگ کار کنند.

اگرچه این خوب است، اما جذب استعدادهای برتر را برای شرکت ها سخت تر می کند. بر اساس این گزارش، توسعه دهندگان فعال Web3 تنها 1 درصد از توسعه دهندگان فعال جهان را تشکیل می دهند و هر یک از این توسعه دهندگان Web3 تاکنون 12 میلیون دلار ارزش تولید کرده اند.

عدم آموزش کریپتو

ما باید در نظر داشته باشیم که فقدان آموزش در زمینه ارزهای دیجیتال و فناوری مرتبط با بلاک چین همچنان یک مشکل بزرگ از نظر کمبود منابع انسانی برای توسعه دهندگان است.

یک نظرسنجی از مصرف کنندگان نشان داد که آگاهی حتی کمتر از CBDC و Web3 در میان توده ها با 30٪. در بین مردم درباره نحوه عملکرد بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده، درک درستی وجود ندارد، به غیر از نگرانی‌های امنیتی ناشی از دارایی‌های رمزنگاری شده که اعتماد را محدود می‌کنند.

مربوط: طرفداران کریپتو باید از مدل اشتراک توییتر ایلان ماسک حمایت کنند

طبق تحقیقات، بیش از 46000 نفر کلاهبرداری رمزنگاری، بیش از 3 میلیارد دلار را گزارش کرده اند. ما تنها در 10 ماه اول سال 2022 قربانی این کلاهبرداری ها و هک ها شده ایم. تا زمانی که مردم بی‌سواد هستند و می‌ترسند که به خاطر کلاهبرداری‌ها پول خود را از دست بدهند، بعید است که Web3 به این زودی شاهد پذیرش گسترده باشد.

اجازه دهید مردم عقب نشینی کنند

یکی از مشکلات اصلی وب 3 کمبود استعداد توسعه دهندگان است. طی پنج سال آینده، بازار توجه بیشتری به توسعه وب 3 و رشد سرمایه انسانی با تاکید بیشتر بر جذب و پرورش استعدادهای جدید خواهد داشت.

در واقع، روندهای فعلی در مورد آینده اینترنت (چه Web3 یا Web5) عمدتاً توسط برخی از باهوش ترین ذهن های جهان از جمله جک دورسی، ویتالیک بوترین و ایلان ماسک هدایت می شود. اما همه نابغه نیستند. به یاد داشته باشید که پایمان را روی زمین نگه داریم و بر آموزش عمومی در مورد وضعیت اینترنت تمرکز کنیم. برای تقویت پذیرش انبوه و ایجاد فضایی برای نوآوری فزاینده، باید به ریشه های خود بازگردیم و آموزش کریپتو را به عمیق ترین سطوح آن معرفی کنیم. در نهایت، آموزش کلید انتقال توده ها از Web3 به Web5 است.

فواد فطولایف مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران WeWay، با بیش از 10 سال تجربه راه اندازی و توسعه استارت آپ های فین تک در بریتانیا و امارات متحده عربی. او دارای مدرک تحصیلی از دانشکده توسعه هاروارد و کالج دانشگاه لندن است.

نظرات بیان شده نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست. این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود.

نویسنده: Fuad Fatullaev

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا