🚨 اخبار ارز دیجیتال

FTX Fallout: آزمایش‌های SBF می‌تواند سابقه‌ای برای صنعت کریپتو ایجاد کند

حماسه FTX قرار است با آزمایش SBF در ماه اکتبر وارد فاز بعدی خود شود. اما کارشناسان صنعت نگرانند که دادستان ها بتوانند از او برای مثال زدن استفاده کنند.

مدیر عامل سابق سام “SBF” بانکمن-فرید در ۱۲ دسامبر پس از سقوط صرافی اصلی ارزهای دیجیتال FTX در نوامبر ۲۰۲۲ توسط مقامات باهامیا دستگیر شد. تنها یک روز بعد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و کمیسیون معاملات آتی کالا کیفرخواستی را ارائه کردند. به اتهام کلاهبرداری از سرمایه گذاران و نقض قوانین اوراق بهادار با او مخالفت کرد.

در ۲۲ دسامبر، بانکمن-فرید با وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری که والدینش برای سرمایه خانه پرداخت کرده بودند، اعطا شد. قرار وثیقه اضافه کرد که او به “نظارت دقیق پیش از محاکمه” از جمله درمان و ارزیابی سلامت روان نیاز دارد. ممکن است ۱۱۵ سال حبس در نظر گرفته شود.

بنکمن-فرید از ۲۲ دسامبر در خانه والدینش در کالیفرنیا در بازداشت خانگی به سر می برد، اما برای بازجویی قضایی به نیویورک بازگشت. بعداً، در جلسه دادگاه در ۳ ژانویه، او نسبت به تمام اتهامات جنایی مربوط به فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال بی‌گناه شد. این اتهامات شامل کلاهبرداری از طریق سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار، و تخلفات مالی کمپین. مزرعه برنج بود.

جدا از Bankman-Fried، کارولین الیسون، مدیر عامل سابق شرکت خواهر ورشکسته FTX، Alameda Research، و یکی از بنیانگذاران سابق FTX، گری وانگ، به اتهام کلاهبرداری سیلی خوردند. SEC ادعا می کند که الیسون قیمت توکن FTX (FTT) را دستکاری کرده است. این دستکاری با «خرید عمده در بازار آزاد برای بالا بردن قیمت ها» انجام شد که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ انجام شد.

الیسون و وانگ بعداً به تقلب اعتراف کردند و با تحقیقات وزارت دادگستری درباره بانکمن-فرید همکاری کردند. الیسون همچنین قراردادی را مبنی بر اینکه او به دلیل تخلفات مالیاتی کیفری محکوم خواهد شد، پذیرفت.

اخیر: پیمایش در دنیای رمزنگاری: نکاتی برای جلوگیری از کلاهبرداری

داگ بروکس، مشاور ارشد XinFin، به کوین تلگراف گفت که الیسون قبلاً شواهدی را به دادستان ارائه کرده است که نشان می دهد او شاهدی قوی در پرونده علیه بنکمن-فرید خواهد بود. بروکس افزود:

“این یک استراتژی معمول برای دادستان های ایالات متحده در پرونده های پرمخاطب است که پرونده ها را از پایین به بالا بسازند. با توجه به اینکه الیسون قبلاً گناهکار خود را اعتراف کرده بود و پس از اظهار اینکه “واقعا متاسفم” پیشنهاد همکاری داده بود، او نسبتاً آسیب ندیده بود. تعجب آور نخواهد بود اگر او با مجازات کمتر برای اتهامات کمتر فرار کند – شواهدی که او علیه SBF ارائه کرد همانقدر انفجاری است که قبلاً انتظار داشتیم. “

با دخالت مقامات ایالات متحده و دستگیری بانکمن-فرید، بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران FTX امیدوار بودند که اقدامات و برنامه های مشخصی برای بازپس گیری بخشی از وجوه آنها انجام شود. وثیقه، اعتراف به بی گناهی او و معامله اعتراف الیسون افزایش یافته است. سوال در ذهن بسیاری با این حال، ریچارد میکو، مدیر ارشد حقوقی ارائه‌دهنده خدمات زیرساخت ارزهای دیجیتال Banxa، به کوین تلگراف گفت که دادستان‌ها در مورد Bankman-Fried بسیار جدی هستند.

“مقدار وثیقه ای که او باید می گذاشت – حیرت آور ۲۵۰ میلیون دلار – به تنهایی نشان می دهد که دادستان ها چقدر با این پرونده مشکل دارند. مقامات سام را از عواقب احتمالی محافظت نمی کنند: هم CFTC و هم SEC شکایت های مدنی علیه او تنظیم کردند. اگرچه SBF قبل از برکناری او با قانونگذاران توافق کرده بود. مزرعه برنج.”

میکو با اشاره به اینکه شواهد فزاینده‌ای مبنی بر سوء مدیریت منابع مالی مشتریان SBF وجود دارد، گفت: «مایه تاسف است که SBF به قید وثیقه آزاد شده است، اما جامعه ارزهای دیجیتال در نهایت عدالت را خواهد دید.» من متقاعد شده‌ام.

جامعه ارزهای دیجیتال با حرکت وجوه سردرگم شده است

چند روز پس از آزادی بانکمن-فرید به قید وثیقه، زمانی که کیف پول های مرتبط با Alameda شروع به افزایش میلیون ها دلاری کردند، عدم اطمینان سرمایه گذاران افزایش یافت. در مجموع ۱.۷ میلیون دلار جابه‌جا شد، اما چیزی که بسیاری را برانگیخت، نحوه انجام این معاملات بود. وجوه با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز و خدمات میکسر هدایت می‌شوند و مبدأ تراکنش‌ها را پنهان می‌کنند.

برخی از این سرمایه‌ها بعداً به شخص بانکمن-فرید بازمی‌گردد. تحقیقات زنجیره ای توسط مربی مالی غیرمتمرکز BowTiedIguana ظاهراً ۶۸۴۰۰۰ دلار ارز دیجیتال را در صرافی سیشل در حبس خانگی نقد کرده است.

بر اساس تحلیل BowTiedIguana، در ۲۸ دسامبر، آدرس عمومی اتریوم Bankman-Fried تمام اتریوم باقیمانده (ETH) را به آدرس تازه ایجاد شده ارسال کرد. BowTiedIguana ادعا کرد که SBF موافقت کرده است که آدرسی را که متعلق به خالق SushiSwap، سرآشپز Nomi بود، در آگوست ۲۰۲۰ در اختیار بگیرد.

در عرض چند ساعت، آدرس جدید انتقالی بالغ بر ۳۶۷۰۰۰ دلار از ۳۲ آدرس شناسایی شده به عنوان کیف پول Alameda Research دریافت کرد و ۳۲۲۰۰۰ دلار اضافی نیز از کیف پول های دیگر دریافت کرد. تمام وجوه به صرافی ارز دیجیتال سیشل و پل رمزنگاری RenBridge ارسال شد.

ریچارد گاردنر، مدیرعامل شرکت زیرساخت‌های فین‌تک Modulus، به کوین تلگراف گفت که رویدادهای پس از وثیقه باید در نظر گرفته می‌شد و توضیح داد:

او دقیقاً تعریف خطر فرار بود، و وثیقه باید شروع کننده نبود. من فکر می‌کنم این حس بسیار زیاد وجود دارد که مردم خواهان عدالت برای شکست FTX هستند. اما دوستان سیاسی او ممکن است به او کمک کنند تا ترازو را وزن کند. من می‌توانم. ‘t.”

با انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه بانکمن-فرید پشت این انتقال پول بوده است، مدیرعامل سابق در توییتی اعلام کرد که هیچ ارتباطی با آن ندارد.

آیا حادثه FTX سابقه ای برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال ایجاد خواهد کرد؟

Bankman-Fried قرار است از دوم اکتبر با یک آزمایش چهار هفته‌ای روبرو شود که نتیجه آن می‌تواند پیامدهای ماندگاری برای اکوسیستم کریپتو داشته باشد. یک آزمایش متمرکز بر یکی از بزرگترین مبادلات ارزهای دیجیتال در زمان خود می تواند لحظه ای تعیین کننده باشد، حداقل برای نهادهای متمرکز و ارائه دهندگان خدمات.

برخی از ناظران بر این باورند که تمایل بانکمن-فرید برای کمک به خود به جای اولویت دادن به اهداف جامعه رمزنگاری، همراه با اهرم فشار بر او، او را به عروسک عالی برای دادستان تبدیل می کند. من اینجا هستم.

اخیر: پیامدهای LBRY: پیامدهای فرآیند نظارتی جاری ارزهای دیجیتال

آری ردبورد، رئیس امور حقوقی و دولتی در شرکت مدیریت ریسک دارایی دیجیتال TRM Labs، به کوین تلگراف گفت که FTX نشان دهنده شکست موسسات متمرکز است، نه ارزهای رمزنگاری شده، توضیح داد:

برای FTX، مهم است که به یاد داشته باشید که این در مورد کلاهبرداری شرکتی و سوء رفتار شرکت است، نه ارز دیجیتال. این موضوع مشابه است: کلاهبرداری در اینجا در بلاک چین نیست، بلکه در یک موسسه مالی غیرشفاف و متمرکز است، و مهم است که فناوری را از هم جدا کنیم. از تجارت.”

RA Wilson، مدیر ارشد فناوری صرافی ارز دیجیتال ۱GCX، در مورد تأثیر احتمالی کیفرخواست بانکمن-فرید به کوین تلگراف گفت که تأثیر FTX فقط بر سازمان‌های متمرکز تأثیر می‌گذارد.

“در بهترین سناریو، مقررات تا زمانی که ممکن است به نفع بازار آزاد متوقف می شود و فقط برای حمایت واقعی از سرمایه گذاران اعمال می شود. در عمل، من فکر می کنم که این سناریو احتمالاً با توجه به روشی که ما انجام می دهیم، اعمال نمی شود.” به دنبال راه هایی برای به دست آوردننویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا