🚨 اخبار ارز دیجیتال

یدیدیا شهادت داد که سپرده های FTX برای چندین ماه به حسابی که توسط Alameda کنترل می شد ارسال می شد.

یدیدیا در ایجاد یک برنامه حشره‌دار که سپرده‌ها و برداشت‌ها را برای مشتریان FTX خودکار می‌کرد، مشارکت داشت و نگران میزان بدهی Alameda Research به کتاب‌های FTX بود.

آدام یدیدیا، هم اتاقی سام بانکمن فرید در دانشگاه و کارمند اولیه FTX، در دومین روز محاکمه مدیر عامل سابق FTX بانکمن فرید در نیویورک است. او در ۵ اکتبر به شهادت خود ادامه داد. یدیدیا با مصونیت برای پیگرد قانونی شهادت داد.

یدیدیا تحت بازجویی از دستیار دادستان ایالات متحده، دانیل ساسون، به دادگاه گفت که او به عنوان یک معامله گر در Alameda Research شروع کرده و از ژانویه ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۲ به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار در FTX کار کرده است، زمانی که استعفا داد. در باهاما، یدیدیا یکی از ۱۰ “مردم خانه” یا ۱۰ نفری بود که در یک آپارتمان بزرگ در استراحتگاه انحصاری آلبانی مشترک بودند. او به مدیر مهندسی سابق FTX، Nishad Singh و “غیررسمی” به Gary Wang و Bankman Fried از بنیانگذاران FTX گزارش داد.

ایدیدیا گفت که درک او این است که وقتی Alameda Research در FTX معامله می کند، Bankman Freed و Wang ذینفعان نهایی سود هستند.

یدیدیا گفت که او در ایجاد یک کدگذار برای خودکارسازی سپرده‌ها و برداشت‌های مشتریان به FTX نقش داشته است. بانکمن فرید نیز «عمیقاً درگیر» پروژه بود. آقای یدیدیا در ابتدا فکر می کرد که سپرده های مشتریان به حساب بانکی FTX می رود اما FTX برای باز کردن حساب بانکی مشکل داشت و سپرده ها به حساب بانکی به نام North Dimension Inc. که توسط Alameda Research اداره می شود ارسال شد. من متوجه شدم. که به حساب من ارسال شده است.

ایددیا گفت که به مشتریان دستور داده شده بود که وجوه سپرده را به حسابی در ابعاد شمالی منتقل کنند و طبق اطلاعات وی، نمی دانستند که این حساب توسط Alameda کنترل می شود. او گفت که درباره این معامله از سینگ یا رئیس شهرک سازی FTX، ری سلامه، مطلع شده است.

آیدیدیا گفت که “در نیمه دوم سال ۲۰۲۱” FTX با موفقیت حساب های بانکی را باز کرد و به مشتریان این امکان را می دهد که وجوه خود را به بازار دیجیتال FTX منتقل کنند. او گفت که آگاه است که برخی از سپرده های مشتریانش همچنان به حساب های مدیریت شده توسط Alameda Research می رود.

سپرده ها نیز در پایگاه داده داخلی FTX در حسابی به نام “Fiat at FTX.com” که به جای پول حاوی اطلاعات بود، ردیابی شد. یدیدیا توضیح داد که کل سپرده های مشتری باید با مبلغ بدهی فیات در FTX.com برابر باشد.

مرتبط: با شروع محاکمه Sam Bankman Freed، سوء استفاده کننده FTX 36.8 میلیون دلار در اتر منتقل می کند.

در اواخر سال ۲۰۲۱، یدیدیا متوجه شد که کد اتوماسیونی که او به توسعه آن کمک کرده بود دارای یک اشکال است. با توجه به این اشکال، برداشت مشتری به درستی بدهی ثبت شده برای “Fiat at FTX.com” را کاهش داد، اما باید بدهی Alameda Research را به FTX کاهش می داد.

“گری [Wang] یا نیشاد [Singh]او گفت که درباره این باگ به یدیدیا گفته و همچنین به Bankman Freed در مورد آن گفته است. این اشکال باعث شد که مسئولیت Alameda Research تقریباً شش ماه بعد ۵۰۰ میلیون دلار بیش از حد اعلام شود و تا شش ماه دیگر یا “تقریبا ژوئن ۲۰۲۲” برطرف نشد. یدیدیا بعداً گفت که این اشکال در اواسط ژوئن ۲۰۲۲ برطرف شده است.

به گزارش آیدیدیا، بانکمن فرید، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ، کارولین الیسون، وانگ و شین در مورد “حسابداری کامل دو شرکت” FTX و Alameda Research صحبت کردند.بعد از برگزاری جلسه، Bankman-Fried به آنها گفت که این اشکال را برطرف کنند.

او گفت که در زمانی که Yedidia این اشکال را برطرف کرد، بدهی Alameda Research که در حساب فیات آن در FTX.com منعکس شده بود، ۱۶ میلیارد دلار ثبت شد. پس از بقیه، بدهی Alameda Research به ۸ میلیارد دلار کاهش یافت. این برای سایر افراد شرکت نیز قابل مشاهده بود.

آقای ایددیا به آقای Bankman Freed در مورد مقدار زیادی بدهی باقی مانده ابراز نگرانی کرد و به آنها اطمینان داد که در امان خواهد بود. ایدیدیا گفت که او “ضد گلوله” را به معنای سالم بودن از نظر مالی می داند.

ایدیدیا در شهادت خود گفت که «افراد در مجلس» از برنامه پیام رسانی سیگنال برای برقراری ارتباط استفاده می کردند. او از Signal برای ارائه مستندات مربوط به رفع اشکالات برای خودکارسازی سپرده‌ها و برداشت‌های مشتری به Bankman-Fried استفاده کرد. Ididia گفت که این برنامه طوری تنظیم شده است که پیام ها را پس از مدت زمان مشخصی به طور خودکار حذف کند.

ایددیا گفت که Bankman Freed توضیح داد که حفظ پیام ها “همه جنبه های منفی” دارد. یدیدیا با خلاصه سخنان بانکمن فرید گفت: «اگر رگولاتورها چیزی را در پیام پیدا کنند که آن را دوست نداشته باشند، برای شرکت بد خواهد بود. یدیدیا توضیح داد: «او دقیقاً از این کلمات استفاده نکرد، اما این اصل حرف او بود.

مجله: آیا پس از سقوط FTX می توان به صرافی های کریپتو اعتماد کرد؟


نویسنده: Derek Andersen
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا