اخبار ارز دیجیتال

انحلال ارز ۳.۴ میلیارد دلاری FTX: معنای آن برای بازار ارزهای دیجیتال

صرافی ارزهای دیجیتال ورشکسته FTX برای انحلال تقریباً ۳.۴ میلیارد دلار دارایی های رمزنگاری تایید شده است که باعث ایجاد حس وحشت در بین سرمایه گذاران رمزنگاری می شود، اما کارشناسان می گویند که انحلال به صورت مرحله ای انجام می شود. این برنامه اعلام کرد که این برنامه ثبات بازار را تضمین می کند.

پرونده ورشکستگی FTX در هفته دوم سپتامبر پس از تایید دادگاه ورشکستگی ایالات متحده برای دلاور با فروش ۳.۴ میلیارد دلار دارایی های رمزنگاری شده به نقطه حساسی رسید.

دادگاه همچنین ۱.۳ میلیارد دلار دارایی های واسطه و دارایی های بازیابی شده توسط دولت را به عنوان بخشی از فرآیند انحلال تصویب کرد که مجموع دارایی های نقدی را به ۷.۱ میلیارد دلار رساند که شامل ۲.۶ میلیارد دلار پول نقد بود.

در میان ارزهای دیجیتال مختلف که برای انحلال برنامه ریزی شده اند، سولانا (SOL) با ارزش ۱.۱۶ میلیارد دلار در صدر قرار دارد، در حالی که بیت کوین (BTC) با ارزش ۵.۶۰ میلیون دلار دومین دارایی بزرگ است.

یک نمودار به‌روزرسانی سهامداران که نمای کلی از ارزش دارایی‌ها را بر اساس قیمت‌های ۳۱ آگوست ارائه می‌کند.منبع: دادگاه ورشکستگی ایالات متحده

سایر دارایی‌هایی که باید انحلال شوند عبارتند از: اتر (ETH) با ۱۹۲ میلیون دلار، Aptos (APT) با ۱۳۷ میلیون دلار، Tether (USDT) با ۱۲۰ میلیون دلار و XRP (XRP) با ۱۱۹ میلیون دلار. این شامل ۴۹ میلیون دلار و ۴۶ میلیون دلار در توکن‌های تبادل Biconomy است. (BIT). ۴۱ میلیون دلار در Stargate Finance (STG)، ۴۱ میلیون دلار در بیت کوین پیچیده (WBTC) و ۳۷ میلیون دلار در Wrapped Ethereum (WETH).

توکن‌های مربوط به بیت‌کوین، اتر و اینسایدر تنها پس از ۱۰ روز اطلاع رسانی به یک متولی ایالات متحده که توسط وزارت دادگستری منصوب شده است، فروخته می‌شوند. دادگاه همچنین گزینه محافظت از این دارایی ها را به رسمیت شناخت.

ذخایر پوششی مهم هستند زیرا FTX می تواند از ابزارهای مالی مختلفی مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله و سوآپ دائمی برای جبران زیان استفاده کند.

این حکم توجه صنعت را به خود جلب کرد زیرا مجوز فروش مقدار زیادی از دارایی‌های کریپتو را صادر کرد و بسیاری تأثیر بالقوه آن را بر بازار ارزهای دیجیتال زیر سوال بردند.

جاشوا گارسیا، شریک Quetzal، یک شرکت حقوقی متخصص در Web3، به کوین تلگراف گفت که قضاوت در مورد اینکه آیا انحلال تصمیم درستی بوده است یا خیر، دشوار است. او گفت که دادگاه های ورشکستگی باید بر آنچه برای طلبکاران سودمند است تمرکز کنند، زیرا ممکن است بیشتر به بازیابی وجوه خود اهمیت دهند تا کاهش بالقوه ارزش دارایی ها در طول انحلال.

“این که آیا این تصمیم بر قیمت توکن تاثیر می‌گذارد احتمالاً نگرانی اصلی دادگاه نیست. تأثیر بالقوه یا تصوری بازار احتمالاً قابل توجه است، حداقل از نظر دادگاه، اگر ممکن است برای یک قاضی یا هیچ معنایی نداشته باشد. کمیته طلبکاران، مگر اینکه در جای خود قرار گیرد. نگرانی در اینجا این است که میلیون ها کاربر به دلیل اقدامات FTX متحمل ضررهای قابل توجهی شده اند. اولویت ما حفظ سلامت قربانی تا حد امکان است.”

کشف میلیاردها دلار دارایی های نقدی نیز به بسیاری از طلبکاران شکایت اطمینان داد.

بلیک هریس وکیل حفاظت از دارایی معتقد است کشف دارایی های نقدی می تواند روند پرونده ورشکستگی FTX را تغییر دهد. او به کوین تلگراف گفت که دارایی های نقدی تازه کشف شده می تواند “انعطاف پذیری بیشتری را برای مدیریت دارایی به ارمغان بیاورد و رویکردهای استراتژیک را که الزامات قانونی فوری را با تاثیرات بازار گسترده تر متعادل می کند، امکان پذیر می کند.” با این حال، در نظر گرفتن نحوه مدیریت این دارایی ها در آینده نیز ضروری است تا از موقعیت های مشابه در آینده جلوگیری شود. ”

تحلیلگران بازار پیش بینی کردند که قیمت سولانا و آپتوس بر اساس حجم معاملات روزانه هر توکن به احتمال زیاد پس از انحلال با نوسانات قیمتی مواجه خواهد شد.

تسویه FTX خطر آبشار بازار کریپتو را تهدید نمی کند

دادگاه‌های ورشکستگی اقداماتی را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که انحلال دارایی‌های FTX بر بازار کریپتو فشار وارد نمی‌کند.

حکم دادگاه به FTX اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال را از طریق مشاوران سرمایه گذاری به صورت هفتگی، با رعایت قوانین از پیش تعیین شده، بفروشد. وظیفه گلکسی دیجیتال انحلال دارایی ها و به حداکثر رساندن بازده طلبکاران FTX در عین تضمین ثبات بازار است.

دادگاه همچنین به FTX دستور داد تا در صورتی که بدهکار در اعمال قضاوت تجاری معقول تشخیص دهد که چنین فعالیت هایی به نفع دارایی است، از اعتبار سنجی های خصوصی مربوطه خود استفاده کند و متولیان واجد شرایط را استخدام کند. “.

برای هفته اول، سقف فروش دارایی ۵۰ میلیون دلار تعیین می شود و پس از آن سقف ۱۰۰ میلیون دلار برای هفته های بعدی تعیین می شود. این سقف پس از تایید دادگاه و با موافقت قبلی کتبی کمیته طلبکاران و کمیته ویژه تا ۲۰۰ میلیون دلار در هفته قابل افزایش است.

آنتونی پانبیانکو، وکیل دادگستری تجاری تجاری، به کوین تلگراف گفت که دادگاه ها از نظر قانونی از بدهکاران می خواهند تا دارایی ها را “فراتر از روند عادی تجارت” نقد کنند تا ارزش فروش را برای بازپرداخت طلبکاران به حداکثر برسانند.

“جالب است که دادگاه گام دیگری را برای بررسی بازار عمومی برای دارایی‌هایی که برای انحلال مجاز دانسته است، انجام داد. این بدان معناست که روشی که دادگاه دستور فرآیند انحلال را صادر کرده است منجر به این خواهد شد که ما به دنبال محافظت از هر دو هستیم.”

او همچنین استراتژی های مختلف انحلال برای BTC و ETH را برجسته کرد. او گفت: «رویت‌های پوشش‌دهی بیت‌کوین و اتر مورد تأیید دادگاه تابع دستورالعمل‌های سرمایه‌گذاری خاصی است»، و افزود: «دادگاه سولانا را به عنوان یک دارایی واجد شرایط در قرارداد پوشش‌دهی لحاظ نکرده است، که احتمالاً به این دلیل است که به نظر می‌رسد FTX این موضوع را دارد. یک موقعیت بزرگ در سولانا.” به نظر می رسد هر سه شرکت مشمول قراردادهای سهامداری با نظارت هستند. ”

از میان تمام دارایی‌های رمزنگاری شده توسط FTX که برای انحلال برنامه‌ریزی شده‌اند، سولانا موضوع بحث‌های زیادی بوده است، زیرا صرافی ارزهای دیجیتال ورشکسته ۱.۱ میلیارد دلار دارایی در ترازنامه خود دارد. به گفته تحلیلگران بازار، کسانی که موقعیت های کوتاه را در نظر می گیرند باید از دوره بازگشایی توکن های نگهداری شده توسط FTX آگاه باشند و انتظار می رود که قفل کامل در سال ۲۰۲۸ باز شود.

با نگاهی به برنامه بازگشایی برای سهام SOL FTX، بخش قابل توجهی از این توکن ها تا سال ۲۰۲۸ به آرامی از طریق واگذاری خطی یا باز کردن قفل برنامه ریزی شده وارد بازار خواهند شد و بزرگترین بازگشایی در مارس ۲۰۲۵ خواهد بود. برنامه ریزی شده است. اکثر SOL در قراردادهای سهام قفل شده است.

یک برنامه تخصیص خطی مکانیسم ساده ای را برای آزادسازی تدریجی موجودی توکن در یک دوره زمانی فراهم می کند.

در حال حاضر، تنها ۲۴ درصد از کل ۱.۱۶ میلیارد دلار توکن SOL آنلاک شده است. به غیر از Solana، توکن‌های Aptos نیز ۱۰۰% قفل هستند و در چند سال آینده به تدریج باز خواهند شد.

برنامه باز کردن قفل سولانا. منبع: Monkey Prologue/X

صرافی رمزارز کوین‌بیس در تحلیل خود گفت که انحلال‌های برنامه‌ریزی شده و تدریجی بازار را باثبات نگه می‌دارد و کنترل‌های شدیدی برای فروش برخی توکن‌های «مرتبط با خودی» اعمال شده است و FTX اشاره کرد که اکثریت دارایی های SOL آن تا حدود سال ۲۰۲۵ قفل شده است. مطابق با برنامه اعطای نماد.

اگرچه بسیاری از کارشناسان می گویند بازار در بحبوحه انحلال FTX کم و بیش امن است، تیم حقوقی مدیر عامل سابق سام بانکمن فرید به دنبال شرایط ویژه قبل از محاکمه هستند.داستان صرافی هنوز به پایان نرسیده است، زیرا در حال مذاکره با دادستان است.

علاوه بر این، فعالیت‌های غیرقانونی ادعایی صرافی ضربه بزرگی به اعتماد عمومی به اکوسیستم ارزهای دیجیتال وارد کرده است.


نویسنده: Prashant Jha
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا