اخبار ارز دیجیتال

از بی‌توجهی به امنیت گرفته تا نشانه‌های بد، DeFi در کاهش خود نقش دارد

Tokennomics با هدف تامین مالی مدل‌های بی‌ارزش، هک‌های بی‌ارزش و فقدان ابزارهای کاربردی در دنیای واقعی به افول بازار محاصره شده کریپتو کمک کرده است.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) منجر به رشد سریع ارزهای دیجیتال در اوایل سال ۲۰۲۱ شد، اما از آن زمان ارزش بازار کریپتو به شدت کاهش یافته است. بازارهای جهانی نقش داشته اند، اما بی پروایی در میان توسعه دهندگان هم در مورد امنیت سایبری و هم در مورد مدل تورمی (اغلب خودخواهانه) نقش داشته است.

DeFi بیش از حد مبتنی بر توکن‌هایی است که از ابتدا ضرب شده‌اند، یا توکن‌هایی که سایر نشانه‌ها را با نرخ‌های بهره بالا تأمین می‌کنند، بدون اینکه هیچ فعالیت اقتصادی واقعی پشتوانه بازده ارائه‌شده در هیچ بخشی از فعالیت کلی نباشد.

ثانیاً، مسائل امنیتی، قراردادهای DeFi و هک‌ها و اکسپلویت‌های پل رایج هستند، با برجسته‌ترین پلت‌فرم‌های DeFi که به هر طریقی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

مربوط: پذیرش انبوه برای کریپتو وحشتناک خواهد بود

در نهایت، فقدان یک استاندارد یکسان برای تعریف قراردادهای DeFi، DeFi را به پلتفرم‌ها و ابزارهای قرارداد هوشمند بومی محدود کرده است، رشد، مشتریان جهانی و در نهایت پتانسیل پذیرش را محدود می‌کند.

با وجود این شکست ها، DeFi احتمالا زنده می ماند. اما برای اینکه کاربردی واقعی داشته باشد نیاز به اصلاحات و بهبود دارد.

بازدهی ناپایدار و «ضرابزنی» زیاد

DeFi در تابستان ۲۰۲۱ چندین پروژه را ایجاد کرد که بازدهی امیدوارکننده‌ای را پشتوانه فعالیت اقتصادی واقعی نداشت. با انتشار بیشتر پرداخت شد.

DeFi می تواند بازده بسیار بالایی را نوید دهد.منبع: Trader Joe’s

این ترتیب اساساً سیستمی را ایجاد کرد که برای ایجاد تقاضا به کاربران جدید بیشتری نیاز داشت. بازدهی وعده داده شده تنها تا زمانی که کاربران جدید وارد می‌شدند می‌توانست دوام بیاورد. در سال‌های اخیر، چندین عملیات DeFi که توکن‌های با بازده بالا ارائه می‌کردند، دچار شکست‌های فاجعه‌بار شده‌اند (Terra، Voyager). ، درجه سانتیگراد، ۳AC به نام چند). آینده DeFi در توکن‌هایی نیست که وعده بازدهی را می‌دهند که توسط فعالیت‌های اقتصادی واقعی به جز انتشار توکن پایدار نباشد.

امنیت سایبری در اولویت نیست

یکی دیگر از ویژگی های تعیین کننده تابستان DeFi، تعداد زیادی پروژه بود که از هک خارجی و داخلی ذخایر یا کاربران رنج می بردند. به عنوان مثال می توان به شبکه Ronin، Polygon، Blizzard، Wormhole، Meter Bridge و اخیراً زنجیره هوشمند Binance (BSC) اشاره کرد. برخی از هک ها حداقل می گویند، شیوه های امنیتی ضعیفی را نشان می دهند.

برخی از پروژه ها بخش قابل توجهی از ذخایر خود را از دست دادند و روزها یا هفته ها طول کشید تا متوجه نقض یا افشای آن شوند. همچنین نمونه هایی از پروتکل های کدگذاری شده وجود داشت. همچنین نمونه‌هایی از پروتکل‌های آسیب‌دیده توسط توسعه‌دهنده‌ها وجود داشت که ظاهراً اپراتورها بدون تأیید کامل هویت آن‌ها از آن استفاده کردند. این حوادث ناگوار می تواند یک تجربه یادگیری برای جامعه باشد.

مربوط: با نزدیک شدن SEC به Tornado Cash، Coinbase در حال مبارزه است

علاوه بر بررسی و توسعه دقیق‌تر و دقیق‌تر، تکیه بر رویه‌های امنیتی اساسی مانند نظارت و هشدار سیستم مستقل سودمند است. پروژه‌های موفق DeFi آینده، با یادگیری از مشکلات و رویدادهای اولیه DeFi، به روشی اساسی‌تر و اصولی‌تر به امنیت می‌پردازند.

تعریف مجدد DeFi برای تامین مالی فعالیت های اقتصادی واقعی

یکی از مزایای تبلیغ شده و پیش بینی شده فناوری بلاک چین، پتانسیل آن برای جذب افراد غیربانکی و غیربانکی به سیستم مالی است. این نشان دهنده پتانسیل بزرگی برای رشد و بهبود جامعه است.

اما تا اینجای کار شانس هایمان را از دست داده ایم. بیشتر DeFi صرفاً بر روی محصولات مالی برای کسانی که قبلاً در جامعه کریپتو حضور دارند، تمرکز کرده است، محصولاتی را بر اساس استقراض، وام دادن و جابجایی توکن های رمزنگاری ایجاد می کند. بلوغ DeFi با پرداختن به آرزوهای افراد بدون بانک در دنیای واقعی افزایش می یابد.

مربوط: میمون های خسته را به سطل زباله بیندازید

با استفاده از توانایی توکن کردن اقلام دنیای واقعی با استفاده از استانداردهای مشابه ERC-721 برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، محصولات DeFi “اکنون بخرید، بعدا بپردازید” (BNPL) شروع به ظهور کرده‌اند. برخی از این محصولات مبتنی بر تامین مالی اقلام واقعی مانند گوشی های هوشمند به عنوان ابزار کار و اخیراً تامین مالی وام مسکن هستند.

محصولات DeFi توسط این اقلام واقعی محافظت می شوند، می توانند مجموعه غیرمتمرکز نمایندگان و مشتریان را در خود جای دهند، و بر اساس بازده واقعی قابل دستیابی در چنین تراکنش های مالی هستند. محصولات بیشتری که برای حمایت از جوامع بدون بانک و آدرس دادن به جوامع بدون بانک طراحی شده اند، احتمالاً ادامه خواهند داشت. ظهور.

یک استاندارد برای نشان دادن قراردادهای DeFi ایجاد کنید

استانداردها می توانند کاتالیزورهای مهمی برای رشد باشند. به عنوان مثال، استاندارد ERC-20 به توسعه توکن‌های قابل تعویض با تسهیل تفسیر آنها در برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلف کمک کرد. برای مثال، توکن‌های ERC-20 را می‌توان در اتریوم، BSC یا Avalanche تعریف کرد و کاربران می‌توانند آن‌ها را در کلاینت‌هایی که توسط تیم‌های مستقل از این پروژه‌ها توسعه داده شده‌اند، مدیریت کنند.

نمونه‌هایی از این کلاینت‌ها عبارتند از MetaMask، Brave یا کلاینت‌هایی که استاندارد ERC-20 را اجرا می‌کنند. این امکان توسعه بسیاری را فراهم کرده است، مانند پل زدن توکن ها بین پلتفرم ها. به طور مشابه، استاندارد ERC-721 یک کاتالیزور برای رشد توکن‌های غیرقابل تعویض بوده است و به کاربران اجازه می‌دهد از پلتفرم‌ها و کلاینت‌های مختلف برای مدیریت NFT خود استفاده کنند.

استانداردی که بودجه غیرمتمرکز را برای کاربران نهایی نشان می دهد می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. برای یک چیز، به تیم‌ها و پروژه‌های مختلف توسعه اجازه می‌دهد تا محصولات DeFi را به شیوه‌ای ثابت نشان دهند، و تفسیر موقت و کدگذاری قراردادها و آرزوهای DeFi را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این به کاربران امکان می دهد محصولات DeFi خود را در طیف گسترده ای از کلاینت ها و مرورگرهایی که از استاندارد پشتیبانی می کنند، مدیریت کنند. این می‌تواند شامل پرداخت‌های خودکار برای وام‌های DeFi و خطوط اعتباری باشد، و همچنین قابلیت حمل محصولات DeFi را در سراسر پلتفرم‌ها فراهم کند.

تعریف استانداردها برای قراردادهای DeFi

استانداردهای DeFi لزوما باید به اندازه کافی جامع باشند تا امکان تعریف انواع مختلف محصولات DeFi را فراهم کنند. این شامل وام های DeFi ایمن و بدون امنیت، خطوط اعتباری، قراردادهای BNPL، DeFi می شود.

نموداری از اجزای داده یک استاندارد بالقوه DeFi.منبع: کن عربی

معیارها برای هر قرارداد DeFi در دسترس هستند و بر اساس شکل کلی DeFi متشکل از وام دهنده یا ارائه دهنده دارایی، وام گیرنده و ساختارهای بازپرداخت بالقوه است. به عنوان مثال، یک قرارداد BNPL شبیه به وام تضمین شده، با اصل، وثیقه، مدت و شرایط است، اما نرخ بهره معمولاً ۰٪ است. به طور کلی، استاندارد چنین روش گسترده و رایجی را برای تعریف موفقیت آمیز قراردادهای DeFi تعریف می کند. این استاندارد با استفاده از یک قالب ثابت برای همه کاربران استاندارد، قراردادهای مالی DeFi و سنتی را قابل حمل تر، بالقوه قابل انتقال و تجارت به عنوان وثیقه آسان تر می کند. DeFi موجود و قراردادهای مالی سنتی را بهبود می بخشد.

آینده DeFi

دارایی ها باید کاربردی داشته باشند. همچنین باید به کسانی که آنها را معرفی می کنند، جایزه بدهید. اگر این سازه ها به درستی در شناسایی و جفت کردن افراد نیازمند به بودجه (که می توانند منابع را به طور مؤثر مستقر کرده و تامین کنندگان منابع را بازپرداخت کنند) به درستی عمل کنند، آنها پایه و اساس جامعه انسانی هستند. این یک نیروی محرکه مهم برای رشد و توسعه بوده است.

این ساختارها به کسب و کارهای بزرگ و کوچک نیرو می دهند. پیشنهادات تجاری، رهن و سرپناه را تامین مالی می کند. هر بخش از اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهد. جوامعی که با استفاده از امتیازدهی اعتبار و سایر معیارهای الگوریتمی، از جمله هوش مصنوعی، راه‌های موفق‌تری را برای شناسایی وام‌گیرندگان کم پیش‌فرض ایجاد کرده‌اند، نسبت به افرادی که تمایلی به این کار ندارند، با موفقیت اعضای بیشتری را از فقر نجات داده‌اند.

تامین مالی غیرمتمرکز پتانسیل و توانایی رسیدن به میلیون ها دلار را دارد که سیستم های مالی و بانکداری سنتی ارائه نمی کنند. این پتانسیل در صورتی وجود دارد که DeFi از اولین تجسم خود دور شود، که بیشتر بر محصولاتی با بازده تقلبی تمرکز می‌کرد که با ایجاد ارزش واقعی توسط وام‌گیرندگان برجسته نمی‌شدند و بیشتر بر چاپ توکن‌های بدون پشتوانه تکیه می‌کردند. احتمال تحقق آن بیشتر است.

توسعه و استفاده از استانداردها برای ایجاد قراردادهای DeFi، زمانی که برای قراردادها و محصولات مسئولانه و مستدل اعمال شود، کاتالیزوری برای هدایت رشد DeFi خواهد بود.

کن عربی او دارای دکترای مهندسی از دانشگاه استونی بروک و کارشناسی ارشد مهندسی به کمک کامپیوتر از دانشگاه استراثکلاید است. او همچنین یک متخصص فناوری اطلاعات، برنامه نویس و محقق با چندین نشریه بررسی شده در زمینه های مختلف فنی است. نویسندگان همچنین مقالاتی در مورد بلاک چین، تمرکززدایی از فرآیندهای تجاری مشابه فناوری بلاک چین و قابلیت همکاری بلاک چین منتشر می کنند.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Ken Alabi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا