🚨 اخبار ارز دیجیتال

آموزش رایگان خرید و فروش NFT

عصر دیجیتال یک تغییر هنگفت را در نحوه تعامل ما با مالکیت و ارزش آغاز کرده است. در حوزه دارایی‌های دیجیتال، جایی که کپی‌ها برتری می‌کنند و اصالت می‌تواند گریزان باشد، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به عنوان یک نیروی دگرگون‌کننده ظاهر شده‌اند. این توکن‌های دیجیتال و منحصربه‌فرد، که توسط فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شوند، قوانین مالکیت را بازنویسی می‌کنند و امکانات متعددی را در دنیای آنلاین ایجاد می‌کنند. این توکن ها با استفاده از فناوری انقلابی بلاکچین و قابلیت تبادل با سودبری از ارز های دیجیتالی که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می‌کنند، بازار جدیدی را در اختیار علاقه‌مندان بازار های مالی قرار دادند.

بلاکچین چیست؟

بلوک‌ها مجموعه‌ای از اطلاعات هستند که این اطلاعات (که راجب تراکنش ها هستند) در یک بلاک ثبت می‌شوند. بلاک ها به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط هستند؛ این زنجیره ها بلاکچین را تشکیل می‌دهند. هر بلاکچین مشخصات مخصوص به خودش را دارد که «هش» نامیده می‌شود.

هش چیست؟ هش مجموعه ای از آیدی های یکتاست که برای هر بلاک دقیقا مثل کد ملی یا اثر انگشت عمل می‌کند و برای هر بلاک متفاوت و مخصوص خودش است. در بلاکچین، بلاک ‌ها علاوه بر اینکه خودشان یک هش دارند، هش بلاک قبلی را نیز در خود دارند. از آنجایی که هر بلاکچین از هش بلاک قبلی خودش تشکیل شده است اگر فردی بخواهد یک هش را هک کند در نتیجه کل بلوک ها از آن نقطه به بعد تغییر می‌کنند و مشخص می‌شود بلاکچین هک شده. این یکی از بزرگترین مزیت های بلاکچین است که باعث میشود غیرقابل هک شود.

NFT

مفهوم NFT

طبق تعریف آلنداینوست، NFT مخفف یک نشانه غیر‌قابل تعویض است، به این معنی که در این آثار هنری عجیب و غریب، یک واحد منحصر به فرد و غیرقابل تعویض از اطلاعات وجود دارد که با استفاده از فناوری بلاکچین در یک فضای دیجیتالی ذخیره شده است. همان فناوری که برای ارز های دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتر استفاده می‌شود، برای NFT و اثبات مالکیت آن نیز استفاده می‌شود.

اما تفاوت بزرگی بین این دو وجود دارد، بر خلاف ارز های دیجیتال که بلاکچین فقط مانع هک شدن آنها می‌شود، در NFT ها ارتباط با بلاکچین فقط برای امنیت نیست بلکه باعث متفاوت بودن هر NFT با دیگری نیز می‌شود و مانند اثر انگشت برای آنها عمل می‌کند، به این معنی که حتی اگر اثر هنری دو NFT کاملا مثل هم باشد باز متفاوت هستند (اثر انگشتشان متفاوت است).

به اطلاعاتی در این توکن ها وجود دارد و باعث غیر قابل تعویض بودن آنها می‌شود، شناسه یا گواهی نیز گفته می‌شود. این قانون در مورد ارز های دیجیتال عمل نمی‌کند، برای مثال یک اتریوم با اتریوم دیگر برابر است. هر دو ارزش یکسانی دارند و از نظر ساختار یکی هستند. امروزه حتی اثر های سه بعدی می‌بینید که NFT هستند. به طور کل، می‌توانید NFT‌ها را تقریباً از هر چیز منحصر به‌ فردی بسازید که به صورت دیجیتالی ذخیره شود و دارای ارزش باشد.

یک گواهی مالکیت را تصور کنید، نه برای یک خانه یا ماشین، بلکه برای یک هنر دیجیتال، یک قطعه هنری، یک آهنگ، یک ویدیو، یا حتی یک آیتم مجازی در یک بازی. این ماهیت یک NFT است. هر توکن یک رکورد دیجیتال منحصر به فرد است که به طور دائم با یک دارایی دیجیتال خاص مرتبط است و اصالت و مالکیت را تضمین می‌کند. بر خلاف توکن های قابل تعویض مانند بیت کوین یا اتریوم که قابل تعویض هستند، NFTها متمایز و غیرقابل تعویض هستند و به خودی خود ارزش دارند.

ارزش یک NFT را موارد متعددی تعریف می‌کنند:

کمیاب بودن: با نسخه های محدود، اغلب با تعداد کمی در گردش، به دلیل انحصار و کمیاب بودن، ارزش بیشتری دارند. تصور کنید که صاحب یکی از اولین توییت‌ها یا یک اثر هنری دیجیتال با نسخه محدود از یک هنرمند مشهور هستید.

سودمندی: برخی از NFT ها فراتر از کلکسیونی بودن هستند. آنها عملکردها و مزایای بیشتری مانند دسترسی به محتوای انحصاری، جوامع یا رویدادها را ارائه می دهند. برای مثال، داشتن کارت عضویت NFT ممکن است به شما امکان دسترسی به سرور خصوصی Discord، کالای انحصاری یا حتی رویدادهای دنیای واقعی را بدهد.

جامعه: قدرت یک جامعه پرجنب و جوش در اطراف یک پروژه NFT را نمی‌توان دست کم گرفت. یک جامعه قوی و متعهد، اعتماد را تقویت می‌کند، هیجان ایجاد می‌کند، و تقاضا برای NFT های مرتبط را افزایش می‌دهد.

پتانسیل NFT

NFTها به قلمرو هنر دیجیتال و کلکسیون ها محدود نمی‌شوند. کاربردهای بالقوه آنها بسیار گسترده است و امکانات هیجان انگیزی را در صنایع مختلف ارائه می‌دهد:

بازی: تصور کنید که واقعاً مالک آیتم ها و آواتارهای درون بازی خود هستید، نه اینکه آنها را فقط از شرکت بازی اجاره کنید. NFTها می‌توانند صنعت بازی را متحول کنند و بازیکنان را قادر می‌سازند تا با دارایی های دیجیتال خود تجارت و کسب درآمد کنند.

بلیط و رویدادها: NFTها را می‌توان برای ایجاد بلیط های ایمن و قابل تأیید برای رویدادها، حذف تقلب و ساده کردن کنترل دسترسی استفاده کرد.

املاک و مستغلات: تصور کنید که دارایی‌های دنیای واقعی را به NFT تقسیم کنید و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که صاحب یک قطعه آسمان‌خراش یا استراحتگاه شوند در دنیای متاورس شوند.

تامین مالی: NFTها می‌توانند به عنوان وثیقه برای وام ها یا ادغام در پروتکل های DeFi استفاده شوند و فرصت های جدیدی را برای نوآوری مالی باز کنند.

چالش های NFT

در حالی که NFT ها پتانسیل بسیار زیادی را ارائه می دهند، بسیار مهم است که به خطرات و چالش های مرتبط توجه داشته باشید:

نوسانات: بازار NFT هنوز در مراحل اولیه خود است و می تواند در معرض نوسانات قیمت قابل توجهی باشد. سرمایه گذاران باید با احتیاط به بازار نزدیک شوند و قبل از سرمایه گذاری در هر NFT، تحقیقات کاملی انجام دهند.

تأثیر زیست محیطی: ماهیت انرژی بر فناوری بلاک چین نگرانی هایی را در مورد تأثیر زیست محیطی NFT ها ایجاد می کند. با این حال، تلاش ها برای توسعه راه حل های پایدارتر برای مقابله با این چالش در حال انجام است.

خرید و فروش NFT

خرید و فروش NFT از مواردی محسوب می‌شود که نیازمند تجربه و شناخت بازار و پلتفرم  های خرید و فروش همچون OpenSea، LooksRare و Blur است که در این بخش می‌توانید آموزش هریک از آنها را ببینید.

تفاوت NFT با ارز های دیجیتال چیست؟

NFT کوتاه شدهnon-fungible-token  به معنی توکن غیر قابل تعویض است. معمولاً با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز های دیجیتال، مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته می شود، اما شباهت این دو در همین حد است.

پول های فیزیکی و ارز های دیجیتال «تعویض‌ پذیر» هستند، به این معنی که می‌ توان آن‌ ها را با یکدیگر داد و ستد یا مبادله کرد. آنها همچنین از نظر ارزش برابر هستند، یک دلار همیشه ارزش دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت تعویض کریپتو آن را به وسیله ای قابل اعتماد برای انجام تراکنش های روی بلاکچین تبدیل می کند. NFTها متفاوت هستند. هر یک دارای یک امضای دیجیتال هستند که امکان مبادله NFTها را با یکدیگر یا برابر آن ها غیر ممکن می کند (بنابراین غیر قابل تعویض هستند).

چگونه در بازار NFT حرفه‌ای شویم؟

تبدیل شدن به یک معامله‌گر خبره در بازار های مالی نیازمند آموزش متناسب و تجربه است و بازار NFT از این قاعده مستثنی نیست. تجربه در این بازار با ریسک و خرید فروش بدست می‌آید و نیازمند زمان است. بسیاری از افراد متخصص دوره های آموزشی NFT متعددی برای آموزش این پلتفرم ها ایجاد کرده‌اند که با دیدن آنها تکنیک های ریز و درشت بازار را درک خواهید کرد.

بهترین های بازار NFT

بهترین های بازار NFT

Nakamigos-CLOAKS: مجموعه‌ای از ۲۰۰۰۰ کاراکتر منحصربه‌فرد در بلاک چین است که بازی‌های جهانی و حقوق تجاری را به دارندگان ارائه می‌کند. با غواصی عمیق‌تر، شخصیت‌ها در اشکال مختلف به تصویر کشیده می‌شوند و دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و آیتم‌ها هستند و مجموعه‌ای غنی و متنوع از NFT‌ها را برای مالکیت و تجارت ایجاد می‌کنند.

Lazy Lions: مجموعه ای از ۱۰۰۰۰ NFT است که به صورت الگوریتمی تولید شده است که بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می شود. NFT های Lazy Lions NFT هایی به سبک تصویر نمایه (PFP) هستند که مالکان می توانند از آنها به عنوان آواتار دیجیتال خود به صورت آنلاین استفاده کنند.

Valhalla: یک بازی متاورس NFT برای کسب درآمد است که توسط توکن $FLOKI پشتیبانی می شود. در شبکه اصلی، کاربران باید مقدار مشخصی FLOKI را در کیف پول خود نگه دارند تا یک کاراکتر قابل پخش باشد.

Renga: یک پروژه NFT به صورت NFT های جعبه سیاه معمایی است که همه چیز را شروع کرد. از زمان راه اندازی در ژوئن ۲۰۲۲، این پروژه بیش از ۴۰۰۰۰ ETH در حجم انجام داده است و کف قیمت فعلی آن ۱.۱۷۹۹ ETH است.

جمع‌بندی

NFTها چیزی بیش از یک مد هستند. آنها نشان دهنده یک تغییر پارادایم در نحوه تعامل ما با دارایی های دیجیتال هستند. توانایی آنها برای ایجاد مالکیت، باز کردن ابزارهای مفید و پرورش جوامع، راه را برای آینده دیجیتال فراگیرتر و غیرمتمرکزتر هموار می کند. همانطور که اکوسیستم NFT به تکامل خود ادامه می دهد

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۵ / ۵. مجموع آرا: ۲

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا