🚨 اخبار ارز دیجیتال

حرکت فراکس به یک استیبل کوین با پشتوانه کامل، پایان آزمایش الگوریتمی DeFi است.


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

هنگامی که فراکس به سمت یک مدل کاملاً دارای پشتوانه حرکت می کند، خورشید روی استیبل کوین های الگوریتمی غروب می کند.

انجمن فراکس اخیراً پیشنهادی را برای پشتیبانی کامل از استیبل کوین FEI با معادل دلار به جای حفظ یک استیبل کوین نیمه الگوریتمی با پشتوانه جزئی تصویب کرد. با تصمیم فراکس، دوران آزمایش استیبل کوین الگوریتمی ممکن است سرانجام به پایان برسد.

فضای غیرمتمرکز استیبل کوین تنها با استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ETH، USDC و BTC ثابت شده است. شکست استیبل کوین های الگوریتمی (مانند UST) و عمق بخشیدن به استیبل کوین های دارای اهرم بیش از حد (مانند MIM) یکی از دلایل اصلی از بین رفتن اعتماد به استیبل کوین های غیرمتمرکز است.

فضا برای استیبل کوین های غیرمتمرکز هنوز کم است

استیبل کوین های غیرمتمرکز ۵.۵ درصد از کل عرضه استیبل کوین را تشکیل می دهند. DAI MarkerDAO با ۷۱ درصد برتری اکثریت این را دارد. حواله‌های استیبل کوین غیرمتمرکز، که تحت سلطه DAI است، از سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است، که نشان می‌دهد فعالیت در سراسر این بخش همچنان کاهش یافته است.

میانگین متحرک ۹۰ روزه حواله های استیبل کوین غیرمتمرکز.منبع: Dunes

در طول بازار صعودی ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، پلتفرم‌هایی مانند Abracadabra و Luna به دلیل بازدهی بالاتر شکوفا شدند، اما زمانی که بازار منفی شد، این استیبل کوین‌ها اولین‌هایی بودند که سقوط کردند. استیبل کوین UST در می ۲۰۲۲ پس از یک برداشت گسترده استیبل کوین که باعث الگوریتم آن شد، سقوط کرد. مکانیسم فروپاشی

قبل از فروپاشی، UST عرضه بالاتری نسبت به BUSD داشت که آن را به سومین استیبل کوین بزرگ بعد از USDT و USDC تبدیل کرد. با این حال، به دلیل تأثیر منفی سقوط لونا، استیبل کوین MIM آبراکابرا از دست داد زیرا قیمت MIM پشتوانه دارایی به طور قابل توجهی کاهش یافت. انحلال ها در سرتاسر پلتفرم انباشته شده بود و کمبود خریداران منجر به کاهش مکرر به زیر سطح ۱ دلار شد.

تعداد کمی از مدیران فعلی باقی مانده است

استیبل کوین DAI MakerDAO طولانی ترین جایگزین غیرمتمرکز با سهم بازار بزرگ است. در حالی که طراحی DAI تمرکززدایی را تشویق می کرد، توکن قربانی تمرکز شد، با بیش از ۵۰ درصد دارایی های زیربنای DAI از USDC Circle تشکیل شده است.

جامعه MakerDAO به تدریج اقداماتی را برای تنوع بخشیدن به پشتیبانی از پلتفرم انجام داده است. در اکتبر ۲۰۲۲، جامعه به تبدیل ۵۰۰ میلیون دلار USDC به اوراق خزانه رأی داد.

اخیراً، MarkerDAO و فضای غیرمتمرکز استیبل کوین پس از حکم دادگاه بریتانیا که این پلتفرم را مجبور به گنجاندن گزینه توقیف دارایی‌های کاربران کرد، ضربه دیگری خوردند. پلتفرم هایی که از استیبل کوین های غیرمتمرکز استفاده و راه اندازی می کنند، ریسک نظارتی قابل توجهی را به همراه دارند.

همراه با MakerDAO، Liquity به عنوان یک پلتفرم استیبل کوین کاملاً با پشتوانه ETH در DeFi شهرت مناسبی دارد. Liquity در برابر سانسور مقاوم است زیرا فقط قراردادهای هوشمندی را در اتریوم ارائه می دهد که توسط مدیر کنترل نمی شوند. LUSD مجموعاً ۲۳۰ میلیون عرضه دارد و LQTY توکن کاربردی این پلتفرم است.

توکن اصلی پروژه، LQTY، پس از عرضه در Binance در ۲۸ فوریه ۲۰۲۳، دو برابر شد. معاملات داخلی مشکوک پشت جهش قیمت گزارش شده توسط An Ape’s Prologue، یک پورتال تجزیه و تحلیل زنجیره ای ناشناس بود. با این حال، نرخ پایین صدور توکن و بازده واقعی در هزینه‌های پروتکل ممکن است مزایای بیشتری نسبت به توکن‌های فقط حاکمیتی مانند توکن UNI Uniswap ارائه دهد.

یک پلتفرم استیبل کوین که نقدینگی و اعتماد طولانی مدت ایجاد می کند

تصمیم فراکس برای حرکت از یک طراحی الگوریتمی جزئی به یک استیبل کوین با پشتوانه کامل می تواند تقاضا برای FEI را افزایش دهد. علاوه بر این، Frax دارنده قابل توجهی از توکن‌های Curve’s CRV و Convex Finance’s CVX است که به DAO اجازه می‌دهد تا پیشنهادات نقدینگی Curve را تشویق کند. این قابل توجه است زیرا یکی از اولین نیازهای یک استیبل کوین موفق، نقدینگی کافی است.

مرتبط: به گفته بنیانگذار Aave، پذیرش استیبل کوین می تواند به رشد دیفای منجر شود

در حال حاضر، نوسانات بازار کریپتو بسیاری از کاربران را از انتشار استیبل کوین های دارای وثیقه رمزنگاری منصرف کرده است. عدم اعتماد به استیبل کوین های غیرمتمرکز و شفافیت طولانی مدت استیبل کوین های متمرکز در صرافی های متعدد، کسب سهم بازار را برای جایگزین های غیرمتمرکز دشوار می کند.

با این حال، فرصت بازار درازمدت برای استیبل کوین های غیرمتمرکز قابل توجه است. با گذشت زمان، نوسانات کمتر و افزایش وضوح نظارتی در مورد ارزهای دیجیتال می تواند تقاضا برای استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری را افزایش دهد.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Nivesh Rustgi

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا