اخبار ارز دیجیتال

چهار پشتیبان برنامه Plutus (PAB) منبع باز برای Cardano


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

اکوسیستم توسعه دهندگان Cardano در طول سال گذشته به رشد قابل توجهی رسیده است و اکنون انواع راه حل های PAB را برای ساخت و استقرار dApps در Cardano ارائه می دهد.

محبوبیت برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در حال افزایش است زیرا شرکت ها و توسعه دهندگان بیشتری به دنبال استفاده از شبکه های غیرمتمرکز مانند بلاک چین هستند. با این حال، توسعه dApp می تواند پیچیده و زمان بر باشد. برای ساده‌سازی فرآیند، توسعه‌دهندگان می‌توانند از چارچوب‌هایی استفاده کنند که مجموعه‌ای از ابزارها و ویژگی‌ها را برای آزمایش، کامپایل، استقرار و اشکال‌زدایی برنامه‌های خود ارائه می‌دهند. چندین چارچوب محبوب برای توسعه برنامه های کاربردی توزیع شده وجود دارد. در این مقاله، اکوسیستم کاردانو را بررسی کنید و در مورد چارچوب های قرارداد هوشمند در دسترس توسعه دهندگان بیاموزید.

پلوتوس: زبان قرارداد هوشمند کاردانو

زبان برنامه نویسی Cardano’s Plutus یک زبان برنامه نویسی کاربردی سطح بالا است که به طور خاص برای توسعه قراردادهای هوشمند در بلاکچین کاردانو طراحی شده است. پلوتوس بر اساس زبان برنامه نویسی Haskell است که به دلیل دقت ریاضی و قابلیت اطمینان بالا شناخته شده است.

پلوتوس به گونه ای طراحی شده است که زبانی امن و قابل انعطاف برای توسعه قراردادهای هوشمند باشد. برای نوشتن کدهای درون زنجیره ای و غیر زنجیره ای استفاده می شود که رفتار قراردادهای هوشمند را کنترل می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های مالی پیچیده ای ایجاد کنند که می توانند روی بلاک چین کاردانو اجرا شوند.

پلوتوس پشتیبانی قوی برای تأیید رسمی ارائه می دهد. این ویژگی منحصربه‌فرد به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا صحت قراردادهای هوشمند را قبل از استقرار آن‌ها در بلاک چین به‌طور ریاضی تأیید کنند. پلوتوس با حذف آسیب‌پذیری‌ها و باگ‌ها از طریق تأیید رسمی، امنیت و قابلیت اطمینان قراردادهای هوشمند را افزایش می‌دهد و خطر از دست دادن سرمایه و هک قراردادها را کاهش می‌دهد.

Backend برنامه Plutus (PAB) چیست؟

تفاوت زیادی بین مدل حساب اتریوم و مدل eUTXO کاردانو وجود دارد. در مدل حساب، تمام منطق روی زنجیره است، که مشخص شده است که باعث مشکلات مقیاس پذیری می شود. در مدل eUTXO، مشابه بیت‌کوین، محاسبات قرارداد هوشمند خارج از زنجیره انجام می‌شود و فقط اعتبار قرارداد هوشمند روی زنجیره انجام می‌شود. این بدان معنی است که اعتبار سنجی تراکنش می تواند فوق العاده کارآمد و مقیاس پذیر باشد، که مزیت مدل eUTXO است.

به همین دلیل، قراردادهای هوشمند Plutus باید با یک چارچوب خارج از زنجیره یا برنامه کاربردی Plutus (PAB) ترکیب شوند. PAB مسئول اجرای منطق dApp است و توابع زیر را ارائه می دهد:

به جامعه ای بپیوندید که می تواند آینده را تغییر دهد. حلقه نوآوری کوین تلگراف رهبران فناوری بلاک چین را گرد هم می آورد، متصل می کند، همکاری می کند و در معرض دید قرار می دهد. اکنون درخواست دهید

  • وضعیت بلاک چین را پرس و جو کنید
  • پردازش ورودی کاربر
  • قرارداد هوشمند را اجرا کنید
  • ایجاد و تعادل معاملات
  • تراکنش امضا شده را به شبکه ارسال کنید.

به طور کلی، PAB یک جزء حیاتی است زیرا عملکردهای لازم را برای تعامل با بلاک چین کاردانو و اجرای قراردادهای هوشمندی که رفتار برنامه شما را کنترل می کنند، ارائه می دهد.

استفاده از محلول PAB با کاردانو

IOG PAB

این توسط IOG، یکی از نهادهای موسس کاردانو توسعه یافته است. این یکی از اولین PAB هایی بود که در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفت. این Haskell PAB است که به عنوان یک چارچوب یکپارچه طراحی شده است که بسیاری از ابزارها و خدمات را در یک محیط ترکیب می کند. نوشته شده در Haskell، از قابلیت همکاری بومی با Plutus primitives بهره می برد و یک رابط کارآمد و کارآمد بین کدهای درون زنجیره ای و غیر زنجیره ای ارائه می دهد. با این حال، معماری آن پیچیده است و فاقد ماژولار است، که ممکن است توسعه دهندگان کار با آن را دشوار بدانند.

نقشه اطلس

با همکاری Mlabs، Well-Typed و Plank توسعه یافته است. Atlas همچنین یک PAB مبتنی بر Haskell است که از مزایای IOG PAB کامل بهره می برد و محدودیت های آن را بهبود می بخشد. این یک سیستم نوع بصری را ارائه می دهد که پیچیدگی های ساخت تراکنش ها، متعادل کردن UTxOs و ارتباط با قراردادهای Plutus را انتزاع می کند. علاوه بر این، از ارائه دهندگان داده های مدولار پشتیبانی می کند و از ویژگی های ارتقاء Vasil مانند ورودی های مرجع و داده های درون خطی استفاده می کند. در نهایت، یک چارچوب آزمایشی برای اشکال زدایی برنامه شما در یک محیط شبیه سازی شده ارائه می دهد.

شفاف

Lucid یک PAB برای جاوا اسکریپت، Deno و Node.js است که توسط SpaceBudz توسعه یافته است. این باعث می شود که آن را به ویژه با توسعه وب و زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت سازگار کند و به شما انعطاف پذیری و سهولت استفاده از جعبه را بدهد. به ویژه، مانع ورود بسیاری از توسعه دهندگانی که با Haskell ناآشنا هستند و با پارادایم برنامه نویسی عملکردی دست و پنجه نرم می کنند، کاهش می دهد. در نهایت، ما با آیکن ادغام خواهیم شد تا ارزیابی قرارداد هوشمند را انجام دهیم.

مش

Mesh که توسط Martify توسعه داده شده است، شبیه به Lucid است، زیرا همچنین مبتنی بر جاوا اسکریپت است و وب دوستانه است. با ارائه انتزاعات سطح بالا برای موارد استفاده رایج مانند بسته‌های دارایی تراکنشی، ضرب کردن/سوزاندن NFT‌ها و سهام‌بندی متمایز است. بر روی سادگی و قابلیت استفاده از React frontend تمرکز دارد. (افشا: جنیوس ایکس، نام تجاری Genius Yield، Martify را به برنامه شتاب دهنده خود اضافه کرده است.)

ساختن PAB خود یک کار پیچیده است و به دانش فنی عمیق UTxO، Plutus و دیگر کاردانوهای اولیه نیاز دارد. این یک مانع بزرگ برای توسعه دهندگان و پروژه های فردی برای طراحی و پیاده سازی به تنهایی است. خوشبختانه، Cardano اکنون چهار راه حل منبع باز PAB در دسترس جامعه توسعه دهندگان دارد که موانع ورود به اکوسیستم کاردانو را تا حد زیادی کاهش می دهد.

در نتیجه، چارچوب PAB نقش کلیدی در پردازش و اجرای قراردادهای هوشمند در کاردانو دارد. آنها مجموعه ای از ابزارها و ویژگی هایی را ارائه می دهند که توسعه dApp را سریعتر و ساده تر برای توسعه دهندگان می کند. اکوسیستم توسعه دهندگان Cardano در طول سال گذشته به رشد قابل توجهی رسیده است و اکنون انواع راه حل های PAB را برای ساخت و استقرار dApps در Cardano ارائه می دهد.

CSO of Genius Yield، یک پلتفرم DeFi یکپارچه که یک بهینه‌ساز بازدهی مبتنی بر هوش مصنوعی را با یک DEX نقدینگی متمرکز ترکیب می‌کند.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان مورد تایید مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که آینده را از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری می سازد. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بدانید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر

نویسنده: Marvin Bertin

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا