اخبار ارز دیجیتال

وام دهنده ارزهای دیجیتال Geist Finance به دلیل هک چند زنجیره ای برای همیشه تعطیل می شود


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

پلتفرم وام ۲۹ میلیون دلاری TVL پس از اینکه اوراکل ارزش توکن های چند زنجیره ای خود را به اشتباه گزارش داد پس از سوء استفاده بسته شد.

بر اساس یک پست رسانه اجتماعی در ۱۴ جولای توسط تیم توسعه برنامه، پروتکل وام دهی Geist Finance به دلیل ضررهای ناشی از بهره برداری چند زنجیره ای برای همیشه تعطیل می شود. قرارداد Geist در تاریخ ۶ جولای به حالت تعلیق درآمد و در ۹ جولای در حالت “فقط برداشت و بازپرداخت” از سر گرفته شد. آخرین پست تایید می کند که تیم برنامه ای برای از سرگیری وام دادن به Geist ندارد.

Geist یک پروتکل وام دهی است که در شبکه Fantom اجرا می شود. قبل از هک چند زنجیره ای، دارایی های رمزنگاری به ارزش ۲۹ میلیون دلار در قراردادها قفل شده بودند. قبل از هک، Geist به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های پل را از پلتفرم‌های چند زنجیره‌ای، از جمله نسخه‌های پل دلار آمریکا (USDC)، تتر (USDT)، بیت‌کوین (BTC) و اتر (ETH) قرض بگیرند، قرض دهند یا تعهد کنند. مجاز به استفاده از آن به عنوان این شرکت از اوراکل Chainlink برای ردیابی قیمت این دارایی ها و تعیین ارزش وثیقه و وام ها استفاده کرد.

طبق این پست، این اوراکل ها دیگر اطلاعات قابل اعتمادی ارائه نمی دهند. آنها در حال حاضر ارزش نسخه بدون پل یا “واقعی” هر سکه را فهرست می کنند که، همانطور که تیم توضیح داد، بیش از چهار برابر ارزش مشتقات چند زنجیره ای است.

اوراکل های زنجیره ای مقادیر واقعی USDC، USDT، WBTC یا ETH را ردیابی می کنند، بنابراین از ارزش واقعی دارایی های چند زنجیره ای آگاه نیستند. این دارایی ها در حال حاضر حدود ۲۲ درصد از ارزش واقعی آنها را تشکیل می دهند.

این کار از سرگیری وام‌دهی را غیرممکن می‌کند و انجام این کار می‌تواند دارندگان سکه‌های غیرچند زنجیره‌ای مانند Magic Internet Money (MIM) و Fantom (FTM) را با بدهی بدی مواجه کند. در نتیجه، Geist قابل راه اندازی مجدد نیست.

مربوط: دایره، تتر بیش از ۶۵ میلیون دلار دارایی منتقل شده از چند زنجیره را مسدود کرد

رابط Geist Finance در حالت “فقط برداشت و بازپرداخت”.منبع: Geist Finance

تیم توضیح داد که آنها Chainlink’s Oracle را برای بسته شدن Geist سرزنش نکردند، زیرا “آنطور که باید کار می کرد.” در عوض، “هیچ کس به جز @MultichainOrg اینجا مسئول نیست.”

تحلیلگران بلاک چین برای اولین بار در ۷ جولای از یک هک چند زنجیره ای خبر دادند. بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از پل های چند زنجیره ای، از جمله پل های Dogechain، Fantom و Moonriver در سمت اتریوم برداشت شده است. تیم چند زنجیره ای این تراکنش را “غیر عادی” نامید و به کاربران هشدار داد که استفاده از پروتکل را متوقف کنند. اما آنها تا آنجا پیش نرفتند که آن را هک یا سوء استفاده نامیدند.

در ۱۱ ژوئیه، کارآگاه زنجیره‌ای و کاربر توییتر Spreek گزارش دادند که یک فرد ناشناس از یک سوء استفاده پولی برای برداشت وجوه از پروتکل و ارسال آنها به یک آدرس کیف پول جدید استفاده می‌کند.

در ۱۴ جولای، تیم چند زنجیره ای تایید کرد که برداشت ها از ۷ جولای نتیجه یک هک بوده است. این شبکه تمام قطعات کلیدهای خصوصی را در یک “حساب سرور ابری” تحت کنترل انحصاری مدیر عامل تیم دستگیر شده توسط مقامات چینی ذخیره می کرد. بعداً شخصی به این حساب سرور ابری دسترسی پیدا کرد و برای تخلیه وجوه از پروتکل استفاده شد. این تیم قبلاً در مستندات پروتکل اعلام کرده بود که هیچ سروری نمی تواند به تمام قطعات یک کلید دسترسی داشته باشد.

طبق پستی در ۱۴ جولای، حمله پولی در ۱۱ جولای سوء استفاده معکوس بود که توسط خواهر مدیر عامل برای جمع آوری وجوه به دستور تیم چند زنجیره ای راه اندازی شد. خواهر بعداً دستگیر شد، اما وضعیت دارایی‌هایی که او به دست آورده است “نامعلوم” است.نویسنده: Tom Blackstone

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا