🚨 اخبار ارز دیجیتال

قانون داده اتحادیه اروپا قرارداد هوشمند “سوئیچ کشتن” عدم اطمینان را به همراه دارد

قانونگذاران اتحادیه اروپا به یک توافق سیاسی در مورد قانون داده با یک قرارداد هوشمند “سوئیچ کشتن” دست یافته اند که باعث غوغا در جامعه ارزهای دیجیتال شده است.

در ۲۸ ژوئن، شورای اروپا و پارلمان به یک توافق سیاسی در مورد قانون داده دست یافتند که قوانین مربوط به داده های غیر شخصی را به واقعیت نزدیکتر می کند.

کمیسر اتحادیه اروپا برای بازار داخلی، تیری برتون، این معامله را “نقطه عطفی در بازسازی فضای دیجیتال” در X Post توصیف کرد.

قانون داده‌ها با شفاف‌سازی اینکه چه کسی و تحت چه شرایطی می‌تواند از داده‌ها ارزش ایجاد کند، قانون حاکمیت داده در نوامبر ۲۰۲۰ را تکمیل می‌کند. این از استراتژی داده اروپا که در فوریه ۲۰۲۰ اعلام شد ناشی می شود، که همچنین هدف آن قرار دادن اتحادیه اروپا به عنوان پیشرو در مقررات در عصر جامعه مبتنی بر داده است.

قانون داده بخشی از استراتژی داده های گسترده تر کمیسیون اروپا است که هدف آن تبدیل اروپا به یک رهبر جهانی در اقتصاد چابک داده است. به بیان ساده، قانون داده قوانین جدیدی را برای افرادی که می توانند به داده های تولید شده در اتحادیه اروپا در تمام بخش های اقتصادی دسترسی داشته باشند و از آنها استفاده کنند، پیشنهاد می کند.

برای اینکه قانون داده به قانون تبدیل شود، باید با رای پارلمان و شورای اروپا به نمایندگی از ۲۷ کشور عضو بلوک تصویب شود. و دوباره، بخش کریپتو با چالش‌های بزرگی مانند مقررات بازار دارایی‌های رمزنگاری (MiCA) مواجه است. مشکلات ناشی از قانون جدید داده اتحادیه اروپا می تواند استفاده از قراردادهای هوشمند در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) را برای همیشه تغییر دهد، اما نه برای بهتر شدن.

قرارداد هوشمند “Kill Switch”

جامعه بلاک چین از یک ماده قانون داده آگاه است، یعنی قراردادهای اشتراک خودکار داده حاوی یک “سوئیچ کشتن” است که می تواند در صورت نقض امنیتی فسخ یا تعلیق شود. من عمدتا نگران هستم.

بسیاری از کارشناسان بلاک چین استدلال می کنند که تعریف فعلی قراردادهای هوشمند در قانون داده ها گسترده است و آنها می ترسند که این امر می تواند عواقب ناخواسته ای برای قراردادهای هوشمند موجود در بلاک چین های عمومی داشته باشد. به عنوان مثال، قانون جدید بین قراردادهای دیجیتال ساده و قراردادهای هوشمند با فناوری دفتر کل توزیع شده تمایزی قائل نمی شود.

با این حال، مهمتر از همه، قانون داده ادعا می کند که جزئیات روشنی در مورد شرایطی که تحت آن یک خروج ایمن یا سوئیچ کشنده ناقص رخ می دهد ارائه نمی دهد، که پیش بینی نتایج بالقوه را با اطمینان بیشتر دشوار می کند. فناوری بلاک چین به دلیل غیرقابل تغییر و برگشت ناپذیر بودن شناخته می شود، بنابراین معماری قراردادهای هوشمند اغلب اجازه فسخ یا وقفه را نمی دهند.

اخیراً: کلاهبرداری های Crypto P2P در هند نیاز به آموزش دارایی های دیجیتال را نشان می دهد

قانون داده همچنین دقیقاً نمی‌گوید «قرارداد اشتراک‌گذاری داده» چیست، و همچنین توضیح نمی‌دهد که آیا قراردادهای هوشمند، که در حال حاضر در برنامه‌های کاربردی Web3 رایج هستند، از این نوع توافق پیروی می‌کنند یا خیر.

مدیر اجرایی و یکی از بنیانگذاران European Cryptographic Initiative گفت: «با طراحی، اکثر قراردادهای هوشمند قابلیت فسخ یا تعلیق را ارائه نمی دهند و اغلب نمی توان آنها را برای اطمینان از سطوح بالاتر محافظت در برابر تقلب ارتقا داد.» مارینا مارکزیچ به Cointelegraph گفت. .

“این واقعیت که قراردادهای هوشمند فاقد چنین عملکردی هستند، استفاده و توسعه آنها را به خطر می اندازد. آنها ممکن است با الزامات نظارتی ناسازگار تلقی شوند.”

وی گفت: “سوال این است که آیا دامنه ماده ۳۰ فراتر از کاربرد قراردادهای هوشمند در این زمینه تنگ و در شبکه های عمومی و بدون مجوز است؟ نه تنها دشوار، بلکه تقریبا غیرممکن خواهد بود.”

ولودر گفت که نگرانی دیگر این است که این قوانین می توانند به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) سرایت کنند. “از آنجایی که ما هیچ مقرراتی برای DeFi نداریم، این سوال نیاز به پاسخ در ۱۸ ماه آینده دارد زیرا EC موضع خود را در مورد DeFi آماده می کند.”

علاوه بر این، سوئیچ‌های kill می‌توانند در معرض خطاهای ناشی از خطای انسانی باشند، و قراردادهای هوشمند عموماً «به دلیل اینکه یک محیط اطلاعاتی سفت و سخت و محدود هستند» هستند. Boroder گفت: این انعطاف‌پذیری، همراه با ویژگی‌های خودکار که از قوانین سخت‌گیرانه پیروی می‌کنند و نتایج خاصی را ایجاد می‌کنند، می‌تواند منجر به مسائلی مانند قفل شدن دارایی‌ها، قطع شدن پروتکل و حتی از دست دادن منابع مالی و داده‌های حیاتی شود.

بسیاری از عدم قطعیت ها

قانون داده قوانینی برای فروشندگان برنامه هایی دارد که از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند یا برای افرادی که تجارت آنها مستلزم استقرار قراردادهای هوشمند است.

به گفته مارکزیچ، قانون داده‌ها می‌تواند باعث شود که این فروشندگان و توسعه‌دهندگان محتاط‌تر باشند و در نظر بگیرند که آیا قراردادهای هوشمند آنها حاوی نوعی توافقنامه اشتراک‌گذاری داده است یا خیر. اگر قرارداد هوشمند شما داده‌ها را به اشتراک می‌گذارد، ممکن است برنامه شما برای رعایت این قوانین نیاز به تغییر روش کار داشته باشد.

اما ابتدا، Marchezic گفت که مهم است که دقیقاً چه کسی باید از این قوانین پیروی کند.

اروین ولودر، مدیر سیاست انجمن بلاک چین اروپا، به کوین تلگراف گفت که ماده ۳۰ قانون داده زمانی اعمال می شود که طرفین توافق کنند داده ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند به اشتراک بگذارند و این توافق تابع مقررات است. گفت که وجود دارد. به خصوص هنگامی که در شبکه های کنترل شده استفاده می شود که می توان از Data Act Safe Stop استفاده کرد، اگر فقط در آن موقعیت استفاده شود خوب است.

آیا این مقررات پلتفرم‌ها و پروتکل‌های DeFi را نیز پوشش می‌دهد؟ […] تحت چه شرایطی “کنترل دسترسی” ارائه می شود، چه چیزی، توسط چه کسی، چرا و چگونه اقدامات “خاتمه یا تعلیق ایمن” مورد استناد قرار می گیرد، چگونه پروتکل از تقلب بیشتر جلوگیری می کند، باید روشن شود که آیا “

مارکژیچ گفت که در گذشته تغییرات و خاتمه هایی در لایه پروتکل به عنوان بخشی از مکانیسم کلی حاکمیت وجود داشته است.

سوئیچ کشتن در سطح قرارداد هوشمند می تواند پروژه ها و افراد را در یک “نقطه شکست واحد که توسط تنظیم کننده ها تعریف شده است” ادغام کند.

بنابراین، برای تنظیم کننده ها مهم است که روشن کنند چه کسی صلاحیت استفاده از این سوئیچ کش را دارد.

جامعه جهانی کریپتو واکنش نشان می دهد

جامعه ارزهای دیجیتال قبلاً راه‌حل‌های جایگزینی را برای شفاف‌تر کردن قراردادهای هوشمند از نظر قانونی پیشنهاد کرده است.

در آوریل ۲۰۲۳، Polygon پیش‌نویس نامه سرگشاده‌ای را تهیه کرده بود که راه‌هایی برای بهبود بخش ۳۰ پیشنهاد می‌کرد، با قانون‌گذاران گفتند که این قوانین فقط می‌تواند برای شرکت‌ها اعمال شود، به استثنای نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان، و اینکه قراردادهای هوشمند خود «توافق» هستند. واضح است که اینطور نیست. ” .

اخیراً، ابتکار ارز دیجیتال اروپا و تعدادی از سازمان‌ها از جمله Stellar، Iota، Polygon، Near، Coinbase، Cardano و ConsenSys نگرانی‌های خود را در مورد قانون داده‌ها ابراز کرده‌اند و از قانون‌گذاران خواسته‌اند تا برخی جنبه‌ها را بازنگری و شفاف‌سازی کنند. نامه سرگشاده‌ای امضا کردند.

آنها استدلال کردند که قانون داده می تواند به طور بالقوه با مقررات MiCA که اخیراً مورد توافق قرار گرفته است در تضاد باشد. MiCA که در سال ۲۰۲۴ اجرایی می شود، مجوزهایی را برای صرافی های ارزهای دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول برای فعالیت در سراسر اتحادیه اروپا ارائه می دهد.

آنها همچنین استدلال می‌کنند که قانون‌گذاران اروپایی عمداً از موضوع پیچیده‌تر مقررات مالی غیرمتمرکز چشم پوشی کردند، موضوعی که کمیسیون اروپا باید در سال‌های آینده مجدداً آن را بررسی کند.

ضررش بیشتر از فایده است؟

آزمایش قانون داده کامل شده است، به این معنی که سند احتمالاً به نسخه نهایی خود می رسد و به شکل فعلی خود تصویب می شود.

به گفته مارکزیچ، قانون جدید می‌تواند صنعت ارزهای دیجیتال اروپایی و شرکت‌هایی را که مایل به فعالیت در اتحادیه اروپا هستند، تحت تاثیر قرار دهد و قانون داده‌ها مشخص نخواهد بود که قوانین جدید چه مواردی را اعمال خواهند کرد. فقدان جزئیات نمی دانم چه خواهد شد. او گفت و این تنها اولین گام در جهت تنظیم قراردادهای هوشمند است و الگویی برای اقدامات آینده ایجاد می کند.

مجله: آیا پرداخت باج افزار باید ممنوع شود؟ ایده ای جذاب اما خطرناک

گام بعدی مهم برای جامعه، همکاری نزدیک با گروه های استاندارد اروپایی است. این گروه ها فروشندگان و توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند را تشویق می کنند تا به اشتراک گذاری داده ها را به اشتراک بگذارند، به ویژه با توجه به اینکه این فروشندگان باید اطمینان حاصل کنند که قراردادهای هوشمند آنها تا حد زیادی با محدوده ماده ۳۰ مطابقت دارد. مسئول ایجاد استانداردهایی هستند که باید هنگام امضای قراردادها رعایت شوند.

به گفته ولودر، اگر قانون داده به شبکه‌های عمومی تعمیم داده شود، در بدترین حالت شرکت‌ها را مجبور به ترک اتحادیه اروپا می‌کند، در غیر این صورت در بهترین حالت در مسیر توسعه باریک قراردادهای هوشمند گرفتار می‌شوند. گفته می‌شود که این امکان وجود دارد. .

در نتیجه، اروپا فرار سرمایه را تجربه می‌کند، نوآوری را خفه می‌کند و صنعت بلاک چین را آزار می‌دهد.»نویسنده: Veronika Rinecker

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا