🚨 اخبار ارز دیجیتال

ارتقای اتریوم شانگهای، توضیح داده شد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

ارتقای جدیدی در زنجیره به نام اتریوم شانگهای وجود دارد. آیا برای اتر و بازار ارزهای دیجیتال صعودی است یا نزولی؟

ارتقای بعدی اتریوم چیست؟

ارتقاء شانگهای گامی برای مقیاس پذیرتر کردن بلاک چین اتریوم است. ویژگی هایی مانند شاردینگ، دانش صفر (ZK) – SNARK ها نقشه راه اتریوم را مورد لطف قرار می دهند.

EIP های گنجانده شده در ارتقاء شانگهای گام خوبی برای دستیابی به شاردینگ در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ خواهند بود. Sharding برای بهبود توان عملیاتی بالاتر بسیار مهم است زیرا به زنجیره اجازه می دهد تا “موازی” را انجام دهد. انتظار می رود شاردینگ در دو فاز در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ محقق شود.

مرحله اول در دسترس بودن داده ها در بلاک چین اتریوم را افزایش می دهد. همراه با قابلیت‌های جمع‌آوری که زنجیره‌های لایه ۲ مانند Polygon و Immutable X می‌توانند انجام دهند، ما پتانسیل دستیابی به هزاران تراکنش در ثانیه در اتریوم را داریم.

هنوز بحث در مورد اینکه آیا فاز دوم باید هر کدام قرارداد هوشمند خود را حفظ کند تا خرده‌ها هوشمندتر شوند، بحث وجود دارد. این ارتقا همچنین ارتباط بین شارد را امکان پذیر می کند. با این حال، ماهیت دقیق این مرحله هنوز مورد بحث است و ممکن است با معرفی zk-SNARK ها در بلاک چین اتریوم تغییر کند.

ویتالیک بوترین در سخنرانی در کنفرانس انجمن اتریوم ژوئیه ۲۰۲۲ به تحمل کوانتومی به عنوان یکی از نقاط عطف کلیدی اتریوم اشاره کرد. با این حال، دستیابی به معماری مناسب پیرامون شاردینگ و zk-SNARK ها باید جامعه اتریوم را برای سال های آینده مشغول و هیجان زده نگه دارد.

ارتقای اتریوم شانگهای چه معنایی برای سرمایه گذاران دارد؟

سرمایه گذاران عموماً تمایل دارند نسبت به معامله گران نگاه بلندمدت به دارایی ها داشته باشند. در نتیجه، آن‌ها بیشتر بر روی فاندامنتال تمرکز می‌کنند تا عملکرد کوتاه‌مدت قیمت و شاخص‌های فنی. در این راستا، ارتقاء شانگهای باید پایه‌های زنجیره را بهبود بخشد و سرمایه‌گذاران به آن نگاه مثبتی داشته باشند.

اتریوم توانایی رهبری پذیرش سازمانی ارزهای دیجیتال را دارد. این ادغام اولین گام در این مسیر بود، تیک زدن روی جعبه ESG می‌تواند سرمایه نهادی بیشتری را برای اتریوم و در نهایت به اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر بیاورد.

همچنین، توانایی سرمایه گذاران نهادی برای مشارکت در سهامداری و کسب بازده مشابه ابزارهای مالی ثابت مانند اوراق قرضه در بازار سرمایه است. با تبدیل شدن اتر به دارایی بلوچی بازار ارزهای دیجیتال، بازدهی از اتر ممکن است مترادف با نرخ بدون ریسکی شود که بازارهای سرمایه سنتی اغلب برای قیمت گذاری دارایی ها از آن استفاده می کنند.

در نتیجه، پاداش‌های شرط‌بندی از دیگر زنجیره‌های بومی اتریوم و برنامه‌های DeFi باید حداقل با بازده سهام اتریوم مطابقت داشته باشد، اما در حالت ایده‌آل از آن فراتر رود. بنابراین ارتقای اتریوم ممکن است مدل اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد زیرا زنجیره‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر محصولات و خدمات خود را طراحی می‌کنند.

با بهبود اصول بنیادی اتریوم با ادغام، ارتقاء شانگهای و معرفی شاردینگ در سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی می‌خواهند بخشی از داستان رشد جایزه اکوسیستم اتریوم باشند.

ارتقای اتریوم شانگهای چه تاثیری بر کاربران ETH خواهد داشت؟

اتریوم مدت‌هاست که به دلیل ناکارآمدی تراکنش‌ها و هزینه‌های بالا از تجربه کاربری ضعیف رنج می‌برد. برخی از این تجربیات کاربر باید با ارتقاء شانگهای بهبود یابد.

از زمان نزولی بازار ۲۰۱۸، چندین مورد استفاده از اتریوم ظاهر شده است که منجر به افزایش تصاعدی در TVL و استفاده از زنجیره و اثرات شبکه شده است. این زنجیره برای این رشد انفجاری طراحی نشده است و از قیمت بالای گاز و کندی معاملات رنج می برد.

انتشار “The Otherside” توسط آزمایشگاه‌های یوگا یکی از این رویدادهاست که در آن ۲.۵ هزینه گاز ETH برای دریافت NFT پرداخت شد. با بلاک چین های نسل بعدی مانند Solana، این عملیات پرهزینه وجود ندارد. تجربه کاربری و کارمزدهای پایین تراکنش به سولانا کمک کرده است تا پایگاه کاربران زیادی را جذب کند.

اگر اتریوم بتواند مشکل قبض گاز را حل کند، می تواند زنجیره انتخابی برای همه کاربران باشد. بسیاری از پروژه‌های بازی از اتریوم به Solana، Polygon و Immutable X به عنوان بازی‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از ریزتراکنش‌ها مهاجرت کردند.

برای جذب این نوع پروژه، اتریوم باید کارآمدتر، سریع تر و مقیاس پذیرتر شود. Sharding یک ویژگی در خط لوله اتریوم است که شبیه موازی سازی در اصطلاحات محاسباتی سنتی است. ارتقاء شانگهای پله ای برای دستیابی به شاردینگ در اواخر سال ۲۰۲۳ است.

با گذشت زمان، با بهبود سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌ها، اتریوم برنامه‌های هیجان‌انگیزتری برای پایگاه کاربران خود خواهد داشت که بیشتر از کاربران ثروتمند را تامین می‌کند.

ارتقای اتریوم شانگهای چگونه بر معامله گران ETH تأثیر می گذارد؟

بیشتر ارتقاء بلاک چین بر روی قیمت تاثیر می گذارد. ارتقای اتریوم شانگهای نیز از این قاعده مستثنی نیست. عرضه اتر در صرافی ها در حال حاضر شروع به کاهش کرده است زیرا سرمایه گذاران تصمیم می گیرند دارایی ها را به سمت خود مدیریتی منتقل کنند.

ارتقاهای قبلی اتریوم نوسانات خوبی در بازار ایجاد کرده است که معامله گران از آن بهره برده اند. قیمت ETH از حدود ۱۰۰۰ دلار در ژوئیه ۲۰۲۲ به بیش از ۲۰۰۰ دلار در ماه آگوست افزایش یافت و در زمان ادغام به حدود ۱۸۰۰ دلار رسید. با کاهش سریع عرضه اتر در مبادلات، معامله گران می توانند شاهد افزایش بیشتر قیمت ها باشند که منجر به ارتقا در شانگهای می شود.

با این حال، معامله‌گران کوتاه‌مدت ممکن است باید بدانند که قیمت اتر از زمان ادغام در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. این ارتقا ممکن است تغییر چندانی نداشته باشد. عامل دیگری که باید در نظر داشت این است که کاربران اتریوم که بیش از دو سال نتوانسته اند اتر سهام خود را برداشت کنند، بلافاصله پس از ارتقاء شانگهای می توانند این کار را انجام دهند.

با بیش از ۱۶.۴ میلیون ETH در خطر، اگر مقداری از آن وارد بازار شود، عرضه اتر افزایش می‌یابد و قیمت ممکن است به زودی پس از تکمیل ارتقاء شانگهای کاهش یابد. این رابطه عرضه و تقاضا یک اصل اساسی اقتصاد و یک عامل کلیدی در تعیین قیمت هر دارایی است، خواه ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه یا کالاها.

همچنین توجه داشته باشید که ریسک کاهش قیمت به دلیل برداشت‌های سهام پس از به‌روزرسانی شانگهای وجود دارد، اما برداشت‌های ETH فقط در بخش‌های کوچک در دسترس هستند. به عنوان مثال، معامله‌گری که می‌خواهد اتر را پس از ارتقا حذف کند، تنها می‌تواند به تدریج و در طول زمان این کار را انجام دهد.

این می تواند ریسک نزولی قیمت اتر را کاهش دهد. اما نگرانی در مورد عرضه بیشتر می تواند در کوتاه مدت به احساسات بازار آسیب برساند.

فورک شانگهای برای ذینفعان اتریوم چه معنایی دارد؟

بلاک چین اتریوم در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ راه اندازی شد و تنها از بلاک چین بیت کوین الهام گرفته شد. در نتیجه، هنوز از برخی ویژگی‌های غیربهینه رنج می‌برد که بلاک‌چین‌های بعدی بهتر یاد گرفته‌اند و پیاده‌سازی کرده‌اند. آیا ارتقا به رفع این نقاط دردناک کمک می‌کند؟

از لحاظ تاریخی، اتریوم از کندی تراکنش ها و کارمزد تراکنش های بالا رنج می برد. این امر به ویژه از آنجایی که رونق مالی غیرمتمرکز (DeFi) ارزش معاملات (TVL) را در زنجیره قفل شده افزایش داده است صادق است. افزایش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و شوق انتشار NFT در سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲، تجربه کاربری ضعیف و قیمت بالای بنزین را تقویت می‌کند.

به غیر از EIP-4895 که عمدتاً بر روی سهامداران اتریوم متمرکز است، EIP-3855 و EIP-3860 به عنوان بخشی از ارتقاء ارسال خواهند شد. EIP-3855 به بهبود سرعت تراکنش کمک می کند و انتظار می رود EIP-3860 هزینه های تراکنش را کاهش دهد.

این بهبودها باید به بهبود استفاده از شبکه در سراسر DeFi و NFT کمک کند. برخی از این اکوسیستم ها تحت تأثیر قیمت های بالای گاز و کندی معاملات قرار گرفتند. این مسائل باعث شده است که پروژه به سمت زنجیره های دیگری مانند Solana و راه حل های مقیاس بندی لایه ۲ اتریوم مانند Polygon حرکت کند. این پروژه‌ها و پروژه‌های جدید با این ارتقاها، اتریوم را مطلوب‌تر می‌بینند.

سهامداری انعطاف‌پذیرتر، عملکرد بهتر و ذینفعان بیشتر در اکوسیستم می‌تواند اثر شبکه حاصل را تقویت کرده و در درازمدت به زنجیره کمک کند.

ارتقای اتریوم شانگهای چیست؟

بلاک چین اتریوم در سپتامبر ۲۰۲۲ تحت یک ارتقا به نام “ادغام” قرار گرفت که مکانیسم اجماع زنجیره را تغییر داد. ارتقای دیگری در این زنجیره به نام “شانگهای” در اواسط ماه مارس انجام می شود و می تواند پیامدهای اقتصادی در سراسر جهان داشته باشد.

ارتقای اتریوم شانگهای به عنوان “چنگال شانگهای اتریوم” نیز شناخته می شود. به عنوان بخشی از این ارتقا، پنج پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) برای استقرار برنامه ریزی شده است. EIP-4895 احتمالاً همه سرفصل ها را به خود اختصاص می دهد زیرا اتر شرط بندی شده (ETH) را باز می کند و امکان برداشت را فراهم می کند.

این ادغام که در سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شد، مکانیسم اجماع بلاک چین را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) منتقل کرد. با انجام این کار، حاکمیت زنجیره ای از مکانیسم های مبتنی بر منابع فاصله گرفت و از نظر زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) آگاه تر شد.

PoS ممکن است سبزتر باشد، اما متکی به فرآیند سهام است. برای مشارکت در مکانیسم اجماع، دارندگان ETH باید حداقل ۳۲ اتریوم را به اشتراک می گذاشتند. آنها در حال حاضر بازده سهام کمی بیش از ۵٪ به دست می آورند.

در حال حاضر، اتریوم ۳۲ حدود ۵۲۰۰۰ دلار است، بنابراین مشارکت برای سرمایه گذاران کوچک عملی نیست. با این حال، پلتفرم‌هایی مانند Lido و Coinbase، حتی با دارایی‌های کوچک اتر، قابلیت سهام‌داری را به کاربران ارائه می‌دهند و برای شرط‌بندی درآمد، هزینه دریافت می‌کنند.

Staking Ether حدود دو سال یا از زمان ظهور بازار سهام قفل شده است. ارتقای اتریوم شانگهای به کاربران این امکان را می دهد که اتریوم سهامدار را پس بگیرند. در نتیجه، جامعه اتریوم مشتاق است که اتریوم پس از ارتقا را باز کند.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا