🚨 اخبار ارز دیجیتال

Ethereum Protodunk Sharding رول آپ ها را ۱۰ برابر ارزان تر می کند – Consensys zkEVM Linea head

Nicolas Liochon، رئیس Consensys zkEVM Linea، می‌گوید که تنظیم دقیق راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم به بهبود سرعت و اجرا ادامه خواهد داد.

راه‌حل‌های اثبات دانش صفر (ZK-proof) در کمک به گسترش اکوسیستم اتریوم مهم هستند، اما به گفته نیکلاس ریوچون، رئیس zkEVM Linea در ConsenSys، انتظار می‌رود که Protodunk Sharding به طور قابل‌توجهی هزینه جمع‌آوری‌ها را کاهش دهد.

لیوچون در طی هفته بلاک چین به طور انحصاری با سردبیر مجله Cointelegraph، اندرو فنتون، تخمین زد که Protodunk Sharding می تواند هزینه های جمع آوری را تا ۱۰ برابر کاهش دهد.

Protodunk Sharding، همچنین به عنوان شناسه پیشنهاد بهبود EIP-4844 شناخته می‌شود، با هدف کاهش هزینه جمع‌آوری‌ها، که معمولاً تراکنش‌ها و داده‌های خارج از زنجیره را دسته‌بندی می‌کند و مدارک محاسباتی را به بلاک چین اتریوم ارسال می‌کند. Masu.

بنیاد اتریوم هنوز اطلاعات مورد انتظار راه اندازی Protodunk Sharding را مشخص نکرده است، اما توسعه و آزمایش آن همچنان ادامه دارد.

همانطور که Liochon توضیح داد، Linea تراکنش هایی را ارائه می دهد که ۱۵ برابر ارزان تر از تراکنش های انجام شده در لایه ۱ اتریوم هستند، اما این واقعیت که تراکنش ها در داده های تماس بلوک اتریوم ارسال می شوند، هنوز محدود است.

بر اساس اسناد اتریوم، داده های فراخوانی توسط تمام گره های اتریوم پردازش می شود و به دلیل اینکه داده ها به طور نامحدود در زنجیره ذخیره می شوند، جمع آوری می شوند، حتی اگر داده ها فقط برای مدت زمان کوتاهی در دسترس باشند.

EIP-4844 بلوک های داده ای را معرفی می کند که می توانند ارسال و به بلوک ها متصل شوند. داده های ذخیره شده در BLOB ها توسط ماشین مجازی اتریوم قابل دسترسی نیستند و پس از مدت زمان مشخصی حذف می شوند. این امر برای کاهش قابل توجه هزینه های تراکنش تبلیغ می شود.

“در واقع، هزینه یک جمع‌آوری با در دسترس بودن داده‌ها تعیین می‌شود. از آنجایی که شما تمام داده‌های خود را در لایه ۱ می‌نویسید، دقیقاً همان امنیت را دارید. اما گران است و ۹۵ درصد هزینه را اشغال می‌کند.”

لیوچون گفت که پروور Linea اساساً محاسبات خارج از زنجیره را انجام می دهد که تراکنش های ترکیبی را برای ایجاد مدارک رمزنگاری اعتبارسنجی و بسته بندی می کند، فقط با یک پنجم هزینه.

این یک مانع بزرگ را در تبدیل ZK Rollup به راه حل مقیاس پذیر برای اکوسیستم اتریوم، در مقابل راه حل های دیگر مانند Optimistic Rollup، برجسته می کند.

Liochon همچنین گفت که Linea قصد دارد یک مجموعه ZK همه منظوره باشد که برای برنامه‌ها و راه‌حل‌های غیرمتمرکز مختلف در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود.

“ما یک مجموعه با هدف کلی هستیم. ما نمی خواهیم یک مورد خاص یا یک دامنه خاص داشته باشیم. بسیار مهم است که از انواع برنامه ها، از جمله DeFi، بازی، و اجتماعی پشتیبانی کنیم.”

همانطور که قبلا توسط کوین تلگراف گزارش شده بود، ConsenSys راه اندازی Linea را در آگوست ۲۰۲۳ تکمیل کرد، با بیش از ۱۵۰ شریک و پل زدن بیش از ۲۶ میلیون دلار ETH.

مجله: در اینجا آمده است که چگونه ZK Rollup اتریوم قابل همکاری می شود

نویسنده: Gareth Jenkinson

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا