🚨 اخبار ارز دیجیتال

قیمت اتریوم به پایین ترین حد در ۷ ماه گذشته سقوط کرد زیرا داده ها به کاهش بیشتر اشاره می کنند

قیمت Eth در معرض خطر معامله کمتر از پشتیبانی قیمت کلیدی است، با چندین نقطه داده که به چشم انداز نزولی برای قیمت آلتکوین اشاره می کند.

قیمت اتر (ETH) از ۶ اکتبر تا ۱۲ اکتبر ۷ درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح هفت ماهه ۱۵۲۰ دلار رسید. با وجود بازگشت جزئی به ۱۵۵۰ دلار در ۱۳ اکتبر، به نظر می رسد که اعتماد و علاقه سرمایه گذاران به اتریوم در حال کاهش است، همانطور که توسط چندین شاخص نشان داده شده است.

برخی ممکن است استدلال کنند که این حرکت نشان‌دهنده بی‌علاقگی گسترده نسبت به ارزهای دیجیتال است، همانطور که جستجو برای «اتریوم» در گوگل به پایین‌ترین حد خود در سه سال اخیر رسید. با این حال، از ماه جولای، اتریوم ۱۵ درصد کمتر از ارزش بازار تمام آلت کوین ها سقوط کرده است.

جستجوی کلمات کلیدی برای “اتریوم” در سراسر جهان.منبع: Google Trends

جالب اینجاست که این حرکت قیمت همزمان با میانگین کارمزد تراکنش ۷ روزه اتریوم به ۱.۸۰ دلار کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در ۱۲ ماه گذشته است. برای در نظر گرفتن این موضوع، فقط دو ماه پیش، این کارمزدها بیش از ۴.۷۰ دلار بود، هزینه ای که حتی برای شروع و خاتمه تراکنش های لایه ۲ دسته ای بالا در نظر گرفته می شود.

عدم قطعیت نظارتی و ریسک پایین باعث کاهش قیمت ETH می شود

یکی از رویدادهای کلیدی که بر قیمت اتر تأثیر گذاشت، نظرات چارلز هاسکینسون، بنیانگذار Cardano در رابطه با طبقه بندی اتر توسط ویلیام هینمن، کمیسر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به عنوان یک دارایی غیر اوراق بهادار در سال ۲۰۱۸ بود. هاسکینسون، که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز هست، استدلال کرد: در ۸ اکتبر گفته شد که نوعی “محبوبیت” بر تصمیم تنظیم کننده تأثیر گذاشته است.

سرمایه‌گذاری اتریوم نیز علاقه سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در فرآیند اعتبارسنجی شبکه را از دست داده است، زیرا بازدهی تنها در دو ماه از ۴.۳ درصد به ۳.۶ درصد کاهش یافته است. این تغییر به موازات افزایش عرضه ETH به دلیل کاهش فعالیت مکانیسم‌های احتراق رخ داد و روند کمبود عمومی را معکوس کرد.

نگرانی‌های نظارتی در ۱۲ اکتبر پس از آن افزایش یافت که مرجع احتیاطی (ACPR)، بخشی از بانک مرکزی فرانسه، خطر “تمرکز بالا متناقض” در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را برجسته کرد. گزارش ACPR نیاز به قوانین خاص حاکم بر احراز هویت و حاکمیت قراردادهای هوشمند را برای محافظت از کاربران پیشنهاد می کند.

داده های مشتقات و کاهش TVL نشان دهنده تسلط خرس ها است

نگاهی دقیق‌تر به معیارهای مشتقات می‌تواند بینشی درباره جایگاه معامله‌گران حرفه‌ای اتر پس از اصلاح قیمت ارائه دهد. قراردادهای آتی ماهانه اتریوم معمولاً با حق بیمه سالانه ۵ تا ۱۰ درصد معامله می شود تا تاخیرهای تسویه معاملات را جبران کند، اما این یک روش منحصر به فرد در بازار ارز دیجیتال نیست.

مقایسه ETH حق بیمه آتی ۲ ماهه و بازار نقدی. منبع: Laevitas.ch

حق بیمه های آتی اتر در ۱۲ اکتبر به پایین ترین سطح پنج ماهه خود رسید که نشان دهنده کمبود تقاضا برای موقعیت های خرید اهرمی است. جالب اینجاست که حتی افزایش ۸.۵ درصدی قیمت اتر از ۲۷ سپتامبر تا ۱ اکتبر هیچ شانسی برای عبور معاملات آتی اتر از آستانه ۵ درصدی خنثی ندارد.

ارزش کل قفل شده اتریوم (TVL) از ۱۳.۳ میلیون اتریوم به ۱۲.۵ میلیون اتریوم در دو ماه گذشته کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش تقاضا است. این روند نشان دهنده کاهش اعتماد در صنعت DeFi و مزایای کمتر آن در مقایسه با بازده ۵ درصدی ارائه شده توسط تامین مالی سنتی دلار آمریکا است.

سهام بومی سابق شبکه اتریوم TVL.منبع: دفیلاما

برای ارزیابی اهمیت این کاهش در TVL، لازم است معیارهای مربوط به استفاده از برنامه های غیرمتمرکز (DApps) تجزیه و تحلیل شود. برخی از برنامه‌های کاربردی، مانند صرافی‌های DEX و بازارهای NFT، از نظر مالی فشرده نیستند، بنابراین ارزش واریز شده نامربوط می‌شود.

آدرس‌های فعال ۷ روزه برترین DApp‌های اتریوم. منبع: DappRadar

متأسفانه برای اتریوم، کاهش TVL با کاهش فعالیت اکثر برنامه‌های اکوسیستمی، از جمله DEX، Uniswap، و OpenSea، بزرگترین بازار NFT همراه است. کاهش تقاضا در فضای بازی نیز مشهود است و Stargate تنها ۶۱۸۰ حساب کاربری فعال در شبکه را نشان می دهد.

اگرچه نگرانی های نظارتی ممکن است مستقیماً با طبقه بندی اتر به عنوان یک کالا مرتبط نباشد، اما می تواند تأثیر منفی بر صنعت DApps داشته باشد. علاوه بر این، هیچ تضمینی وجود ندارد که ستون‌های کلیدی اکوسیستم، مانند ConsenSys یا بنیاد اتریوم، تحت تأثیر اقدامات بالقوه نظارتی، به‌ویژه در ایالات متحده قرار نگیرند.

با توجه به کاهش تقاضا برای موقعیت های خرید اهرمی، بازده سهام پایین تر، عدم اطمینان نظارتی و عدم علاقه گسترده، همانطور که در Google Trends جنسیت هنوز نسبتاً بالا است، اتر ممکن است به زیر ۱۵۰۰ دلار سقوط کند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا