اخبار ارز دیجیتال

۳ دلیل که چرا قیمت اتریوم نمی تواند به بالای ۲۰۰۰ دلار برسد

فراکتال نزولی اتریوم با افت فعالیت شبکه مواجه می شود زیرا قیمت اتریوم در تلاش برای شکستن به بالای ۲۰۰۰ دلار است.

قیمت توکن بومی اتریوم، اتر (ETH)، تا کنون در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۵ درصد افزایش یافته است. با این حال، تلاش برای خارج شدن از سطح مقاومت روانی ۲۰۰۰ دلار، بارها و بارها شاهد رد نزولی شدید بوده است.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

بیایید نگاهی دقیق‌تر به سه دلیل احتمالی بیاندازیم که چرا قیمت اتریوم از ماه می ۲۰۲۲ به‌طور قاطع نتوانسته ۲۰۰۰ دلار را به دست آورد.

رنگ‌های قیمت اتریوم چرخه فرکتال را تحمل می‌کنند

ناتوانی اتریوم برای شکستن بیش از ۲۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۳ مشابه رد نزولی در حدود ۴۲۵ دلار در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ است.

نمودار قیمت هفتگی ETH/USD. منبع: TradingView

در هر دو مورد، به نظر می‌رسد اتر در مرحله بازیابی با خط فیب ۰.۲۳۶ در نمودار اصلاحی فیبوناچی نزدیک است.

از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، خط ۰.۲۳۶ Fib نزدیک به ۴۲۵ دلار بود و به محدود کردن تلاش‌های بازیابی اتر کمک کرد. در سال ۲۰۲۳، همین خط به ۲۰۰۰ دلار نزدیک‌تر می‌شود و یک بار دیگر موقعیت فروش خود را تقویت می‌کند و فشار نزولی بر قیمت ETH وارد می‌کند.

دلار تقویت می شود، بیت کوین افزایش می یابد

دلار قوی آمریکا تقاضا برای اتریوم را در ماه‌های اخیر کاهش داده و توانایی آن را برای بسته شدن قطعی بالای ۲۰۰۰ دلار کاهش داده است.

دلیل اصلی این امر همبستگی منفی گسترده بین ارزهای دیجیتال برتر و دلار است. به خصوص در سال ۲۰۲۳، ضریب همبستگی هفتگی بین اتر و شاخص دلار آمریکا (DXY) به طور مداوم منفی بوده است، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار ضریب همبستگی هفتگی ETH/USD و DXY. منبع: TradingView

در همین حال، اتریوم در سال ۲۰۲۳ به طور قابل توجهی عملکرد کمتری نسبت به بیت کوین داشته است، زیرا تبلیغات ETF Spot Bitcoin ادامه دارد. به عنوان مثال، جفت پربیننده ETH/BTC نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است (YTD).

نمودار قیمت روزانه ETH/BTC. منبع: TradingView

علاوه بر این، بر اساس گزارش هفتگی CoinShares، سرمایه خالص صندوق‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با اتریوم در سال ۲۰۲۳ تا به امروز ۱۱۴ میلیون دلار کاهش یافته است. در مقایسه، وجوه مبتنی بر بیت کوین در همان دوره ۱۶۸ میلیون دلار جذب کردند.

مرتبط: زمان آن رسیده است که اتریوم را ترمز کنیم و به بیت کوین برگردیم: گزارش K33

کاهش فعالیت شبکه اتریوم

قفل ارزش کل (TVL) کل اکوسیستم اتریوم از ۱۸.۴۱ میلیون اتریوم تا سال ۲۰۲۳ به ۱۲.۷۹ میلیون ETH کاهش یافته است. این امر کاهش دسترسی به منابع مالی را برجسته می کند.، همانطور که تحلیلگران جی پی مورگان نیز اخیرا هشدار داده اند، نتیجه بازدهی پایین تر برای سرمایه گذاران خواهد بود.

اتریوم TVL از سال ۲۰۱۹. منبع: Defi Llama

کاهش TVL با کاهش قیمت بنزین در شبکه اتریوم همراه بود که در ۵ اکتبر به کمترین میزان خود در سال رسید.

بر اساس گزارش Dapp Radar، حجم NFT و کیف پول‌های فعال منحصر به فرد اتریوم نیز در ۳۰ روز گذشته ۳۰ درصد و ۱۶.۵ درصد کاهش یافته است.

این شامل کاهش معیارهای کلیدی برای برنامه‌های محبوب مانند صرافی غیرمتمرکز Uniswap V2، DEX Aggregator 1inch Network و ارائه‌دهنده Ethereum staking Lido است.

تحلیل تکنیکال اتریوم

در همین حال، مشخصات فنی قیمت اتریوم به یک بازگشت احتمالی به سمت میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (EMA 50 روزه، موج قرمز) نزدیک به ۱۶۶۵ دلار اشاره می کند.

با این حال، به طور کلی، ETH/USD از یک الگوی ادامه نزولی به نام مثلث صعودی رنج می برد.

در نتیجه، شکستن زیر خط روند پایین مثلث خطر سقوط قیمت برابر با حداکثر ارتفاع الگو را به همراه دارد. در این حالت، بسته به نقطه شکست، قیمت اتریوم می تواند به ۱۴۶۵ دلار و ۱۵۶۰ دلار در اکتبر ۲۰۲۳ کاهش یابد.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

در کوتاه مدت، یک وقفه بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه، می تواند قیمت اتریوم را به سمت خط روند بالایی مثلث اکتبر ۲۰۲۳ نزدیک به ۱۷۳۰ دلار، که معادل ۲۰۰ روز متحرک متحرک (EMA) (موج آبی) است، سوق دهد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا