🚨 اخبار ارز دیجیتال

سالگرد ادغام اتریوم – انرژی ۹۹ درصد کاهش یافته است، اما نگرانی‌های مربوط به تمرکز همچنان وجود دارد

مصرف انرژی کاهش یافته و ریسک افزایش یافته است، اما نگرانی های فنی همچنان برای دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار وجود دارد.

یک سال پس از انتقال تاریخی اثبات سهام، اتریوم مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش داده و دسترسی به شبکه خود را بسیار بهبود بخشیده است، اما بسیاری از چالش‌های فنی هنوز در پیش است.

این ادغام در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شد. در این رویداد، شبکه اصلی اتریوم با یک بلاک چین اثبات سهام دیگر به نام Beacon Chain ادغام شد.

قابل توجه ترین پیشرفت در اتریوم پس از ادغام، انتقال چشمگیر از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) مصرف کننده انرژی به PoS است که به شبکه اتریوم اجازه می دهد تا کل مصرف برق خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بر اساس داده‌های مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج، مصرف انرژی شبکه اتریوم نسبت به تقریباً ۲۱ تراوات ساعت برقی که هنگام اجرای PoW مصرف می‌کرد، بیش از ۹۹.۹ درصد کاهش یافته است.

این ادغام مصرف انرژی اتریوم را بیش از ۹۹ درصد کاهش داد. منبع: CCAF

اتریوم به کاهش قیمت تبدیل می شود

این ادغام علاوه بر کاهش مصرف انرژی، باعث کاهش تورم شبکه اتریوم نیز شد. این بدان معناست که تعداد اترهای جدید (ETH) صادر شده برای ایمن سازی شبکه از مقدار ETH که به طور دائم از منبع حذف شده است بیشتر است.

بر اساس داده‌های Ultrasound.money ارائه‌دهنده داده اتریوم، از زمان ادغام، کمی بیش از ۳۰۰۰۰۰ ETH (معادل ۴۸۸ میلیون دلار با قیمت‌های فعلی) سوزانده شده است. با نرخ سوخت فعلی، کل عرضه ETH با نرخ ۰.۲۵٪ در سال کاهش می یابد.

تغییرات در عرضه ETH از زمان ادغام. منبع: ultrasound.money

بسیاری از طرفداران معتقد بودند که قیمت اتریوم در واکنش به این فشار کاهش تورم جدید افزایش می یابد، اما انتظارات مبنی بر افزایش چشمگیر قیمت اتریوم با یک سری تحولات، از جمله بحران بانکی و افزایش تورم، خنثی شد.

قابل توجه است که رشد ETH در مقایسه با رشد قیمت بیت کوین (BTC) در سه ماهه اول سال جاری کمرنگ است، زیرا ارز دیجیتال پرچمدار از بسیاری از بی ثباتی مالی سنتی ناشی از بحران های بانکی بهره می برد. به نظر می رسد که شما آن را دریافت می کنید.

به کنار روند قیمت، موضوع اصلی ارتقای اثبات سهام، معرفی سهامداران به جای ماینرها برای ایمن سازی شبکه بود.

ارتقاء بعدی Shapella در آوریل ۲۰۲۳ باعث شد که ETH به صورت دسته جمعی به سمت سرمایه گذاری برود. بزرگترین ذینفعان این تغییر، ارائه دهندگان استیکینگ مایع مانند Lido و Rocket Pool بوده اند.

ذخایر مایع کار را می گیرد

بر اساس داده‌های DeFiLlama، از زمان ادغام، ارائه‌دهندگان Liquid Staking بر دنیای اتریوم تسلط پیدا کرده‌اند، با بیش از ۱۹.۵ میلیارد دلار ETH که در حال حاضر از طریق پروتکل‌های Liquid Staking به اشتراک گذاشته شده است.

در زمان انتشار این مقاله، Lido بزرگترین ارائه‌دهنده سهام است که ۷۲٪ از کل سهام ETH را به خود اختصاص داده است.

لیدو در حال حاضر ۷۲ درصد از کل سهام اتریوم را به خود اختصاص داده است.منبع: دفیلاما

اما در حالی که بسیاری از حامیان اتریوم، از جمله Lachlan Feeney، مدیر عامل Labry، تغییر روی سهام را که مانع سخت‌افزار گران‌قیمت و پیچیده برای استخراج را از بین می‌برد، ستایش می‌کنند، نگرانی‌های اصلی در مورد افزایش استکینگ مایع عبارتند از: یکی از نگرانی‌ها، سطح کنترلی است که برای staking داده می‌شود. ارائه دهندگان به خصوص Lido Finance.

Feeney گفت: “شرکت مایع در نهایت برای شبکه خوب است زیرا تضمین می کند که حاکمیت شبکه فقط به ثروتمندان محدود نمی شود، بلکه منجر به مجموعه مشکلات فزاینده خود نیز شده است.” او به Cointelegraph گفت.

حداقل پنج ارائه دهنده سهام Ethereum Liquid در حال تلاش برای اعمال یک قانون محدودیت ۲۲٪ برای اطمینان از تمرکززدایی شبکه اتریوم هستند، اما Lido رای به شرکت نکردن داد.

مربوط: اتریوم دومین آدرس فعال تاریخ را دارد: تحلیلگر

قابل ذکر است که لیدو با اکثریت ۹۹.۸۱ درصدی در ماه ژوئن به عدم محدودیت خود رأی داد، و Superfizz از طرفداران اتریوم گفت که ارائه دهندگان سهام نباید «تأییدکننده‌ها را در زنجیره بیکن محدود کنند.» قصد خود را برای کنترل بخش‌های بزرگی از کشور اعلام کرد.

این اقدام باعث نگرانی گسترده ای در مورد امکان متمرکز کردن تایید در اتریوم شد.

لیدو در حال حاضر ۳۲.۲۶ درصد از کل اترهای سهامدار به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار در شبکه را کنترل می کند. در دراز مدت، اتریوم با استکینگ مایع بهتر از عدم استکینگ مایع است. فینی نتیجه گرفت.

فینی همچنین خاطرنشان کرد که مهم‌ترین نگرانی فوری برای اتریوم افزایش فشار نظارتی بر ارزهای دیجیتال و بلاک چین به طور گسترده‌تر در ایالات متحده است.

او گفت: «به‌طور خاص به نظر می‌رسد که قانون‌گذاران در ایالات متحده در حال حاضر برای حذف صنعت بلاک‌چین مستقر در ایالات متحده، جهنمی دارند.

اگر کار برای شرکت های بلاک چین در ایالات متحده بسیار دشوار شود، برای اتریوم و جامعه جهانی بلاک چین ویرانگر خواهد بود. ”

فراتر از شرط بندی، تنوع مشتری نیز یک مسئله اصلی باقی می ماند. در ۵ سپتامبر، ویتالیک بوترین در هفته بلاک چین روی صحنه رفت و در مورد شش موضوع اصلی که باید برای حل مشکل متمرکزسازی به آنها پرداخته شود، بحث کرد.

اکثریت ۵۹۰۱ گره اتریوم فعال در حال حاضر از طریق ارائه دهندگان وب متمرکز مانند خدمات وب آمازون اجرا می شوند که بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاک چین اتریوم را در معرض نقاط شکست متمرکز قرار می دهد.

توزیع گره های اتریوم از ارائه دهندگان خدمات وب.منبع: Ethernode

از نظر بوترین، برای اینکه اتریوم در درازمدت به اندازه کافی غیرمتمرکز باقی بماند، باید اجرای گره‌ها را برای مردم عادی آسان‌تر کرد، که این امر باعث کاهش هزینه‌ها و هزینه‌های اپراتورهای گره می‌شود. این به معنای کاهش قابل توجه نیازهای سخت‌افزاری است.

راه حل اصلی بوترین مفهوم بی تابعیتی بود. این امر وابستگی به سرورهای متمرکز را با کاهش نیازهای داده برای اپراتورهای گره تقریباً به صفر از بین می برد.

“اجرای یک گره امروزه به صدها گیگابایت داده نیاز دارد. کلاینت های بدون حالت به شما اجازه می دهند تا یک گره را اساساً روی صفر اجرا کنید.”

این مهم ترین نگرانی بوترین در مورد مسائل تمرکز بود، که او توضیح داد که ممکن است تا ۱۰ تا ۲۰ سال دیگر حل نشود.

مجله: فروپاشی NFT ها و خود هیولاها در نمایشگاه جدید موراکامی به چشم می خورد


نویسنده: Tom Mitchelhill
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا