اخبار ارز دیجیتال

راه حل لایه 2 اتریوم ممکن است در آینده کمتر بر روی مشوق های توکن تمرکز کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

مدل‌های مشوق رمز ممکن است منسوخ شوند زیرا شبکه‌های لایه 2 بر سهولت استفاده و هزینه‌های پایین تمرکز می‌کنند، اما این چه تأثیری بر تمرکززدایی خواهد داشت؟

با پیشرفت اکوسیستم اتریوم، شبکه های لایه 2 به شتاب گرفتن ادامه می دهند. برای مثال، بر اساس داده‌های ارائه‌دهنده تجزیه‌وتحلیل Token Terminal، راه‌حل مقیاس‌بندی لایه 2 Polygon تا 17 ژانویه 2023 دارای 313457 کاربر فعال روزانه بوده است، با 30 فعالیت از اکتبر 2022. درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، اکوسیستم Polygon اخیراً از راه اندازی ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر در نسخه بتا خبر داده است. در نتیجه، توکن بومی Polygon، Polygon (MATIC)، روایتی صعودی را حفظ می‌کند.

در حالی که قابل توجه است، برخی بر این باورند که شبکه های لایه 2 که یک مدل مشوق توکن ارائه می دهند می توانند به سرعت منسوخ شوند. به عنوان مثال، جسی پولاک، رئیس پروتکل‌های صرافی ارزهای دیجیتال آمریکایی Coinbase و یکی از مشارکت‌کنندگان هسته Base، در ETHDenver 2023 به کوین‌تلگراف گفت که کوین‌بیس اخیراً توکنی را روی Base، شبکه لایه 2 اتریوم راه‌اندازی کرده است. او گفت در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای انجام این کار وجود ندارد. بنابراین. او گفت:

“ما توکن‌ها را یک ابزار تشویقی قدرتمند می‌دانیم که می‌تواند رفتار کاربران و توسعه‌دهندگان را تغییر دهد. موقعیت‌هایی را دیده‌ایم که کمیاب هستند و توکن‌ها نیز در گذشته منجر به موقعیت‌های بد یا خطرناک شده‌اند.”

به گفته پولاک، Base یک راه حل لایه 2 است که ساخت برنامه های کاربردی را بدون نیاز به مکانیزم تشویقی برای توسعه دهندگان آسان می کند. او گفت: “محصول ما به تنهایی ایستاده است. استفاده از آن برای توسعه دهندگان برای ساختن برنامه ها و توزیع آنها بین انسان های واقعی بسیار آسان است.”

تغییر تمرکز از مدل توکن به تجربه کاربر

همانطور که پولاک اشاره کرد، تمرکز بر سهولت استفاده و سهولت توزیع یک نکته کلیدی است و اشاره کرد که بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز امروزی فقط برای تجارت ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. او افزود: “برای اینکه ارزهای دیجیتال آینده اقتصاد باشند، تجارت به تنهایی کافی نیست. در Base، ما ایجاد برنامه های کاربردی مفیدی را برای توسعه دهندگان آسان می کنیم که آنها واقعاً می خواهند از آنها استفاده کنند.”

پولاک توضیح داد که Base در حال سرمایه گذاری در زیرساخت های اصلی مانند Ethereum Improvement Proposal 4844 است. این باعث می شود شبکه ایمن و کم هزینه در مقایسه با دیگر شبکه های لایه 2 باشد. او گفت: “انجام تراکنش در لایه 2 حدود 10 تا 15 سنت هزینه دارد. ما قصد داریم آن را کاهش دهیم.”

Base شبکه آزمایشی خود را در فوریه راه اندازی کرد، در حالی که پولاک به اشتراک گذاشت که راه اندازی شبکه اصلی Base در چند ماه آینده انجام خواهد شد. علاوه بر این، هیچ برنامه‌ای برای Base برای ارائه یک توکن بومی وجود ندارد، اگرچه چندین شرکت‌کننده در اکوسیستم قبلاً علاقه‌مندی خود را برای ساخت بر روی Base ابراز کرده‌اند.

اخیراً: مقصد بعدی شانگهای – آخرین رویکرد نقطه عطف اتریوم

به عنوان مثال، کنستانتین ریشتر، مدیر عملیات و بنیان‌گذار ارائه‌دهنده زیرساخت بلاک‌چین Blockdaemon، در ETHDenver 2023 به Cointelegraph گفت که Blockdaemon شریک زیرساخت رسمی Base خواهد شد. ریشتر گفت که معتقد است Proof of Stake (PoS) یک سیستم کاملاً خراب است، بنابراین او فکر نمی‌کند که Base نباید توکن‌هایی به شبکه داشته باشد. او گفت: «Blockdaemon گره‌های PoS بیشتری نسبت به هر شخص دیگری اجرا می‌کند، و می‌توان گفت که اثبات سهام تنها در صورتی کار می‌کند که قیمت توکن افزایش یابد.»

ریشتر همچنین توضیح داد که Blockdaemon از شبکه Base برای تعیین اینکه چگونه شرکت‌کنندگان شبکه می‌توانند گره‌ها را اجرا کنند در حالی که به طور بالقوه یک هزینه ثابت دلار آمریکا دریافت می‌کنند، استفاده می‌کند. او گفت: “این می تواند نوع متفاوتی از مکانیسم PoS باشد، شاید بیشتر در مورد تعهدات محاسباتی به جای درصدهای سهام نمادین باشد که ممکن است به اندازه کافی به شبکه کمک نکند.” ریشتر افزود که چنین مدلی می تواند به تجربه کاربری بهتری منجر شود. او گفت:

این می‌تواند بزرگترین تغییر پارادایم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال از زمان اختراع PoS باشد. ما در حال دور شدن از مدل‌های تشویقی هستیم که به کاربران برای استفاده از محصولاتمان پاداش می‌دهند. ما بر سهولت استفاده و قیمت‌های پایین تمرکز می‌کنیم.

اما بدون یک مدل مشوق نمادین، این سؤال باقی می‌ماند که دقیقاً چگونه بیس کاربران و توسعه‌دهندگان را به این پلتفرم جذب می‌کند. با توجه به درک عمیق Coinbase از موسسات و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، ریشتر فکر نمی‌کند که این موضوع نباید مشکل ساز باشد. شایان ذکر است که فورچون 500 شرکت سهامی عام متعهد به تجارت شفاف در پایگاه شده اند. ”

در حالی که برای پیش‌بینی نتایج آینده خیلی زود است، توجه به این نکته مهم است که Arbitrum، یکی دیگر از شبکه‌های لایه ۲ اتریوم، بدون توکن‌های بومی نیز کار می‌کند. این مطمئناً کاربران را از تعامل با شبکه Arbitrum منع نکرده است. طبق داده‌های وب‌سایت تحلیلی L2Beat.com، ارزش کل Arbitrum حدود 3.35 میلیارد دلار قفل شده است که آن را به بازار اتریوم تبدیل کرده است. حدود 54٪ از بازار را در اختیار دارد. اشتراک گذاری.

با این حال، شایعاتی مبنی بر اینکه Arbitrum ممکن است در آینده شروع به پخش توکن‌ها کند، منتشر شده است. چه این درست باشد یا نه، توانایی Arbitrum را در تعیین مناسب بودن بازار محصولات خود قبل از انتشار توکن نشان می دهد. گیل روزن، رئیس شتابدهنده بلاک چین استنفورد، در ETHDenver 2023 به کوین تلگراف گفت که یافتن مناسب بازار محصول به معنای تضمین این است که پروژه مشتریان مناسب را به دست می آورد و ارزش آن را برای اکوسیستم افزایش می دهد. گفت این یک تضمین است. روزن می‌گوید: «پروژه‌های اولیه‌ای که توکن‌ها را راه‌اندازی می‌کنند، اغلب قبل از یافتن مناسب بازار برای محصولاتشان، در مدل توکنونومیک قفل می‌شوند و سپس نمی‌توانند به صورت پویا چرخش کنند.

DeFi Dad، شریک در شرکت سرمایه گذاری دارایی دیجیتال Force Revolution Capital، به کوین تلگراف گفت که نیروی محرکه اصلی پشت توکن های لایه 2 اطمینان از کنترل غیرمتمرکز شبکه لایه 2 است. او گفت که در حال فکر کردن است.

به عنوان مثال، ما توضیح دادیم که نسخه آتی ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر zkSync به دارندگان توکن zkSync اجازه می دهد تا با استفاده از مکانیزم PoS به عنوان سهامدار عمل کنند. او گفت: “ما برای ساختن آینده ای غیرمتمرکز به توکن های لایه 2 نیاز داریم.”

DeFi Dad معتقد است که شبکه‌های لایه 2 بدون برنامه‌ای برای پیاده‌سازی توکن‌های بومی ممکن است موفق شوند اگر کاربران بخواهند تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور را در کوتاه‌مدت قربانی کنند.

اخیراً: بانک‌هایی که خدمات رمزنگاری ارائه می‌کنند به قابلیت‌های جدید ضد پولشویی نیاز دارند

او گفت: “Base می تواند به عنوان شبکه ای که ارزهای رمزنگاری شده را برای کاربران مدیریت می کند موفق شود. ما تمایل داریم تا زمانی که واقعاً به آن نیاز نداشته باشیم، مقاومت در برابر امنیت و سانسور را در اولویت قرار ندهیم.”

با در نظر گرفتن این موضوع، روزن گفت که او معتقد است مدل‌های توکن در بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز با جوامع توسعه‌دهنده و کاربران بزرگ باقی خواهند ماند، اما این مدل‌ها بعداً راه‌اندازی خواهند شد. زمانی که خود شبکه بالغ‌تر شود و مناسب بازار محصول پیدا شود، پروژه ممکن است توکن‌ها را راه‌اندازی کند.نویسنده: Rachel Wolfson

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا