🚨 اخبار ارز دیجیتال

استارت آپ جدید ایلان ماسک با هوش مصنوعی هم جاه طلب و هم محکوم به فناست


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

درک عمومی از قابلیت های هوش مصنوعی با قوانین فیزیک قابل مقایسه نیست.

اطلاعات کمی در مورد آخرین تلاش ایلان ماسک، یک استارتاپ هوش مصنوعی به نام xAI وجود دارد. اما این واقعیت را تغییر نمی دهد که “تقریبا هیچ چیز”. و اگرچه ما خیلی کم می دانیم، اما می توانیم از آن چیزهای زیادی بدست آوریم.

همانطور که کوین تلگراف اخیرا گزارش داد، ماسک xAI را در ۱۲ جولای در بیانیه ای سه جمله ای اعلام کرد: “امروز ما تشکیل xAI را اعلام می کنیم. هدف xAI درک ماهیت جهان است.”

بر اساس این اطلاعات، می‌توانیم استنباط کنیم که xAI وجود دارد، مقصد آن است و جزئیات مربوط به نحوه شکست آن در توییتر فاش خواهد شد. دلیل مقدر شدن آن ساده است. زیرا قوانین فیزیک از آن جلوگیری می کند.

بر اساس گزارش رویترز، انگیزه ماسک برای xAI مبتنی بر تمایل او به توسعه هوش مصنوعی ایمن (AI) است. او در رویداد اخیر توییتر اسپیس گفت:

“اگر قرار است هوش مصنوعی ماهیت جهان را درک کند، این بهترین راهی است که می توانم از نظر ایمنی هوش مصنوعی به آن فکر کنم.”

در حالی که این یک هدف ستودنی است، تلاش برای درک ماهیت “واقعی” جهان محکوم به فناست. زیرا هیچ مرکز دانش دقیقی در هیچ کجا وجود ندارد که بتواند نظریه های ما را آزمایش کند.

اینطور نیست که انسانها به اندازه کافی باهوش نیستند که ماهیت جهان را درک کنند. مشکل این است که جهان واقعاً بسیار بزرگ است و ما در آن گرفتار شده ایم.

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ به وضوح به ما می گوید که جنبه های خاصی از واقعیت را نمی توان به طور همزمان با مشاهده و اندازه گیری مشخص کرد. به همین دلیل است که ما نمی توانیم فاصله بین زمین و اورانوس را اندازه گیری کنیم، یک سال صبر کنیم و دوباره اندازه گیری کنیم تا نرخ دقیق انبساط کیهان را مشخص کنیم.

روش علمی مستلزم مشاهده است، اما همه ناظران محدودیت های خود را دارند، همانطور که اصل انسان دوستی می آموزد.

برای جهان قابل مشاهده، بیشتر توسط خواص فیزیک محدود شده است. جهان با چنان سرعتی در حال انبساط است که هیچ ابزاری نمی تواند چیزی فراتر از یک نقطه خاص را اندازه گیری کند.

انبساط کیهان فقط بزرگتر نمی شود. به آن یک «افق کیهانی» مشخص و قابل تعریف می‌دهد که فراتر از آن، قوانین فیزیک از اندازه‌گیری آن جلوگیری می‌کند. اگر بخواهیم مریخ نوردی را با حداکثر سرعت مجاز قوانین فیزیک، که سرعت نور است، بفرستیم، آنگاه هر قسمتی از جهان فراتر از نقطه دقیقی که مریخ نورد می تواند در X ساعت طی کند، برای همیشه غیر قابل دسترس خواهد بود.

این بدان معنی است که حتی یک ابر هوش فرضی که می تواند تمام داده های تولید شده را پردازش کند، نمی تواند هیچ حقیقتی را در مورد جهان تعیین کند.

یک چرخش کوچک در آزمایش فکری گربه شرودینگر به نام “دوست ویگنر” دلیل آن را نشان می دهد. در اصل، اروین شرودینگر گربه‌ای را تصور می‌کرد که در جعبه‌ای با یک ویال مایع رادیواکتیو و یک چکش به دام افتاده بود و هنگامی که فرآیند کوانتومی به پایان رسید، ویال برای کشتن گربه مورد اصابت قرار گرفت.

یکی از تفاوت های اساسی بین فرآیندهای کوانتومی و کلاسیک این است که فرآیندهای کوانتومی را می توان تحت تأثیر مشاهدات قرار داد. در مکانیک کوانتومی، این بدان معناست که گربه مجازی هم زنده است و هم مرده تا زمانی که کسی آن را مشاهده کند.

یوجین ویگنر، فیزیکدان، از این موضوع “خشمگین” شده بود و تصمیم گرفت تفسیر خود را از آزمایش فکری ارائه دهد تا ادعاهای شرودینگر را به چالش بکشد. در نسخه او، دو دانشمند اضافه شد، یکی در داخل آزمایشگاه برای باز کردن جعبه برای دیدن زنده یا مرده بودن گربه، و دیگری در خارج برای باز کردن درب آزمایشگاه و در داخل برای دیدن اینکه آیا دانشمندان می دانند که گربه ها زنده هستند یا می میرند.

آنچه به نظر می رسد xAI پیشنهاد می کند، وارونگی آزمایش فکری ویگنر است. آن‌ها می‌خواهند گربه را از جعبه بیرون بیاورند و آن را با یک سیستم هوش مصنوعی محبوب ترانسفورماتور (GPT) جایگزین کنند: ChatGPT، Bard یا یک ربات چت مانند Claude 2.

مرتبط: ایلان ماسک پلتفرم هوش مصنوعی حقیقت جویانه TruthGPT را راه اندازی کرد

به جای اینکه از ناظران بخواهند تشخیص دهند هوش مصنوعی زنده است یا مرده، برنامه آنها این است که هوش مصنوعی آزمایشگاه خارج از جعبه، جهان خارج از آزمایشگاه و فراتر از افق کیهانی را کاوش کند. از آنها بخواهید حقیقت را تشخیص دهند. در مورد کیهانی که درون آن نهفته است مشاهده

واقعیتی که xAI به نظر می‌رسد به معنای توسعه اوراکل‌ها است، ماشین‌هایی که می‌توانند چیزها را بدون مدرک بدانند.

ایده اوراکل هیچ مبنای علمی ندارد. خاستگاه آن در اساطیر و مذهب ریشه دارد. از نظر علمی، بهترین چیزی که می‌توانیم به آن امیدوار باشیم، xAI برای توسعه ماشین‌هایی است که می‌توانند تمام داده‌های تولید شده را تجزیه کنند.

من نمی توانم دلیلی برای این باور داشته باشم که این کار این ماشین را به یک اوراکل تبدیل کند، اما شاید چیزی را که دانشمند از قلم انداخته است را کشف کند و به بینش بیشتر منجر شود. شاید راز همجوشی سرد در مجموعه داده‌های Reddit نهفته است که هنوز کسی نتوانسته از آن برای آموزش مدل GPT استفاده کند.

اما تا زمانی که سیستم‌های هوش مصنوعی نتوانند قوانین فیزیک را به چالش بکشند، پاسخ‌هایی که درباره ماهیت «واقعی» جهان به ما می‌دهند تا زمانی که مشاهدات فراتر از جعبه و از افق کیهان‌شناختی آن را تأیید نکنند، مبهم باقی خواهند ماند.

به این دلایل و بسیاری موارد دیگر که مربوط به نحوه تفسیر واقعی پرس‌و‌ها توسط سیستم GPT هستند، xAI یا هر شرکت هوش مصنوعی دیگری ماشین‌های باینری ایجاد کرده است که الگوریتم‌های کلاسیکی را اجرا می‌کنند که می‌توانند حقیقت جهان کوانتومی را مشاهده کنند. هیچ روش علمی قابل قبولی وجود ندارد که بتوان آن را توسعه داد. .

تریستان گرین معاون سردبیر اخبار در کوین تلگراف. او علاوه بر نوشتن و تحقیق، از بازی با همسرش و مطالعه تاریخ نظامی لذت می برد.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Tristan Greene

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا